1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Bitki ve Aydınlatma

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 16 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selamlar,

Discus'ların doğal ortamında bitki var mı ?

Öncelikle konuyu ana ve en önemli noktasını anlayarak başlıyalım. Bu malesef evet böyle. Doğal alanlarında bitki neredeyse yoktur. Ağaç kökleri ile kaplanmış bir ortamları vardır. Discuslar akvaryum ortamında üretilse bile, bitkiyle birlikte bakmak akıllı hareket etmekle mümkündür.

Bunu en büyük sebeblerin biri, zaten bitkili bir discus akvaryumunun bazı fedarkalıklar istemesidir.

Balıklarınıza daha iyi bakmak adına sık su değişimi yaparak akvaryumda nitrat'ı sıfara indirmeye çalışırken, bir yandan bitki beslemeye çalışıyor bilmeden besinleri akvaryumdan yok ediliyor. Bunlara ilave olarak, Discus yüksek ışık kaynağı sevmez, bitkiler sever.

Eğer bitkili bir Discus akvaryumu isteniyorsa, ortaya aydınlatma sorunu çıkar. Kısaca yüksek ışık sevmeyen bir balıkla, yüksek ışık isteyen bitkiler bir arada istenir.

Peki bunun çözümü yokmudur ?
    Bunun çözümü aslında belidir. Balıklar tam anlamı ile akvaryum ortamına ve sizin akvaryumunuzun şartlarına uyum sağladığında bitkiler eklenmelidir. Bu durumda şiddeti artırılan ışık kaynağına tolerans artacaktır. Bunlara ilave olarak nitrat, demir gibi ihtiyaçları akvaryumdan su değişimlerini azaltarak bir miktar nitrat bulunduracaksınız, bitkilerin bunu kullanarak azaltmasını ve büyümesini izleyeceksiniz. Ama maalesef bitkili discus'da su değişimini aksatarak az da olsa nitratlı ortamda, biraz yüksek ışıkla ve bitkiye uygun 27 derecelerde discus'u zorlayan şartları kabullenmek gerek.Eğer bitki illaki isteniyorsa, balıkları yavaşca yüksek ışık değerlerine alıştırmak gerekir.

Işıklandırmada önemli olan bir diğer nokta ise, ekleyeceğiniz bitkileri akıllı seçerek akvaryum içerisinde balıklarıda düşünerek en uygun noktaya yerleştirmektir. Discus tankının kenarlarına yüksek bitkiler diker ve ışığı bir miktar folyoyla kenardan kapatır ve bloke edebilirseniz, zira bu kolaylıkla sağlanabilir. Discuslar çoğunlukla zamanlarının büyük bölümünü tankın bu aydınlık olan merkezinde yüzerek geçirdiklerini göreceksiniz. Bu şekilde ışık değerlerine alışmaları çok daha kolay olacaktır.

Hangi aydınlatma uygun ?
    Bu konu bu kadar düz bir konu değildir. Başarı hedefleniyorsa, akvaryuma gereken ışık, tabanın genişliği ile doğru orantılı seçilmeli, akvaryum derinliğinin ise karesi ile orantılı olmasına dikkat edilirken, derinlik arttıkça lamba âdeti veya gücünün arttırılması ise göz ardı edilmemelidir. Estetik ve görünümde önemli olduğundan size tavsiyem, Daylightstar ,Aquastar, grolux florasanlarla akvaryumun boy hacim ihtiyacına göre birlkte kullanarak aydınlatmayı sağlamanızdır.

www.akvaryumportali.com

İzinsiz :uyari:

Sağlıklı Discuslar...

TencoMelih ve Bozzzok bunu beğendi.
  2. smallville

smallville

Ynt: Discus Bitki ve Aydınlatma

Hocam benimde hayalim bitkili bir discus akvaryumu oluşturmaktı.. :bilmem: ama bu yazıyı okuduktan sonra fikrim biraz değişti ve zor olacağını düşünüyorum ama yinede denemek istiyorum inşaallah başarırım çünkü bol bitkili akvaryumu seviyorum...Bilgileriniz için teşşekürler

TencoMelih bunu beğendi.
  3. cihat35

cihat35

Ynt: Discus Bitki ve Aydınlatma

Hocam ellerinize sağlık bende bişeyler eklemek istiyorum. Bitkili discus tanklarında aydınlatmanın yanında ısı değerleri ve akvaryum taban malzemeside çok önemlidir. Bilindiği üzere discus'lar sıcak ortamı severler bu yüzden sıcaklığı tolere edebilecek bitki türleri seçilmelidir. Bu bitkilerin en başında anubias gelir. Discusunuzda herhangi bir hastalık durumda ısıyı arttırmak zorunda kalacaksınız buda çoğu bitkiye olumsuz etki eder. İkinci bir konu taban malzemesi, bitkili akvaryumlarda tabanda kullanacağınız kumdan dolayı temizlik konusu biraz daha zor olacaktır. Bitkili discus akvaryumu kuracak arkadaşlara nacizane tavsiyem bitki ve balık seçimini yaparken dikkat etmeleri gereken, bitkinin yüksek ısıları tolere edebilmesi ve discuslarıda yetişkin boyda seçmeleri gerekir. Sürçi lisan ettiysem affola..

TencoMelih bunu beğendi.
  4. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Hadi bakalım... Aldık bir Discus gel çık işin içinden... Niye mi?

1.si ben bitkili akvaryumdan vazgeçmem... Bu bağlamda Discus istesin istemesin, sevsin sevmesin nitratı ve ışığı olan bir akvaryumu resmen boyladı...

2.si akvaryumda hem Pistia hem de Lemna minor var... Yani iki adet nitrat terminatörü... Bunlara güvensek mi acaba?

3.sü Discus'un adını zaten "ÖLÜ" koydum... Yaşaması gibi bir beklenti içinde değilim... Zaten su da dinlendirilmiş çeşme suyu...

4.sü şu yaz aylarında değil ama kışın ısıtıcı 26C'de sabit... Bilmiyorum Discus için sorun olur mu ama bitkilerim geçen kış bir hastalık nedeni ile 3 hafta kadar 32 görmüşlerdi ve hayatta kaldılar... Bitkileirmin çoğu Echinodorus türleri (amazonicus, osiris, barthi)...

Başka yaptığım yapılmaması gereknler var mı acaba? huh:

TencoMelih bunu beğendi.
  5. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Pistia ve lemna minörlere güvenme hatta elveda de :D
    bizim çekmeköydeki umut pet shop taki arkadaşa hediye etmiştim, akvaryuma koyduk ve discuslar hemen kapışıp yediler sende öyle bir durum varmı ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Abdullah hocam türü tecrübe etmiş ve üretmişliğim bulunmaktadır. Öncelikle yerli tür ile ithal tür arasında çok fark var. Yerli türler çok dayanıklı ve hareketli, yeme istekli olur.

Discusların aslında doğal ortamlarında bitki yoktur. Kısaca aydınlatma sorunu zaten buradan başlar. Tamamen çürümüş ağaç kökleriyle karanlığa yakın ortama adapte olmuş türü yoğun ışık ihtiyacı olan bitkilerle tutmak bazı uygulamalar gerektirir. Bunların başında akvaryumda gölge alan oluşturmak ve yavaş yavaş adapte etmektir. Isı akvaryumnda 26 olabilir ama adaptasyonda discus ısısı 30 cıvarı olursa daha iyi olur. Korkma eğer sağlıklı bir balık aldıysan yaşar inşallah.

Bu balıklar doğadan toplanmıyor zaten kapalı sisteme alışmışlar. Her balığı akvaryuma adapte etmek için doğal şartlarını hazırlarsak ölmeyecek balığı bile öldürürüz.

TencoMelih bunu beğendi.
  7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Valla Emrah pistia ve lemnalar "Ölü"ye feda olsun... Zaten bol bol Lemna'm var... Cüneyt'e vermekten bir haller oldu idi vermem olur biter...

Temel Hocam, güzel fikir ve temennilerin için teşekkürler... Evet aslında çok hareketli zaten yerli üretimmiş... Videosunu yükeleyebilirsem paylaşırım... Yalnız şu an yem almadı... Discus granulat'lara yüz bile vermedi... Ama hani sersemlemiş ya da rahatsızmış gibi bir durumu da yok.. Bilmiyorum bakacağız...

En son söylediğinde çok haklısın... Önemli olan nerede nasıl doğdukları... Zaten bol ışıklı bir akvaryumda doğdu ve büyüdü ise zaten ışıktan rahatsız olmayacaktır... Keza "Ölü"nün de hiç ışıktan rahatsızmış gibi bir tavrı yok...

Sayfayı Paylaş