1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus beslemek istiyorum ama..

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde lades tarafından 16 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç
    Merhaba arkadaşlar discuslar çok asil balıklar,beslemek isterim ama açıkçası korkmamak elde değil. Maliyeti diğer birçok balıktan daha fazla sanırım,makalelerde çok temiz sularda yaşadıklarından dolayı çok dikkat etmek gerektiği yazıyor. Ayrıca İstanbul dışındaki şehirlerde ihtiyacımız olan her malzemeye ulaşmak pek mümkün olmuyor.
    Nerden başlamak gerek,nasıl yapmak gerek açıkçası kafamdaki soru işaretini aşamadım.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Cem Hocam haklısın bazı konularda ama sen de çok iyi bilirsin ki istedikten sonra olmayacak akvaryum yok. Maddiyat engeli, ekipman engeli gibi bazı sorunlar olabilir ama bunlar acele edilmediği sürece tamamlanacak şeylerdir.

Discus balığı zor bir tür değil aslında sadece kurulum aşaması daha fazla dikkat istiyor o kadar. Sonuç olarak bunca discus bakan ve üreten arkadaşlar var. Yeterki kurulum zekice yapılsın.

Dikkatli bir satın alma dönemi, beslenecek türlerin yerli ve ya ithal olmasına bağlı olarak su şartları, satın alındıkları esnaf ve ya hobicinin suyunu tanımak ve çıktıkları suyun ph değerine göre yeni akvaryumlarını hazırlamak fazlasıyla başarıya yetecektir bana göre.

3. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Cem abi bence İstanbul'da bulacağın malzeme kadar da İçel'de malzeme bulursun. Maliyete gelince ufak boyutlarla başla derim daha az olur. İlk başta bir kaç adet alıp tecrübe kazanırsın arkası kendiliğinden gelir zaten. Zaten forum yeterince bilgi var sana düşen onları uygulamak o kadar.

4. lades

lades

Yer:
    Mersin
    İsim:
    Cem Tunç

Zaten şu ara işler iyi değil, Mersin'de fazla görmedim zaten diskcus,bir akvaryumcuda gördüm 4-5 cm kadardı boyları,tanesine 30 tl istedi. Tabiki istedikten sonra olur,şu ara erken zannediyorum. Ama birgün mutlaka. İstanbul'a yolum düşerse birkaç tane alıp getiririm olmazsa.Burda akvaryumcularda sarı prenseslere bile yem bulamıyorum desem abartmış olmam. Bir yem veriyorlar bu tüm cikletlere olur diyor arkadaş,diyorum hani etçili oltçulu varmış ya bir de hem etçil hem otçul varmış diyorum, bu olur diyor hepsi ağız birliği etmiş gibi,şaka sanki. Adamlara fanusta balık olmazmış diyorum kim dedi diyor. Ben 6 aylık bilgimle artislik mi yapim adamlara.Oldu hayırlı işler demekten başka birşey demeden çıkıyorum. Bir gün öğrenirler heralde. Bir de onlara göre bu forum siteleri hep yalan yanlış haberiniz ola yönetimdeki arkadaşlar.. :F

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Onlara göre forumlar yalan yanlış elbette Cem Hocam ama hepimiz biliyoruz bunca yılda onların doğrularını da. Akvaryumcu esnafının nasıl iyisi kötüsü varsa forumlarında var.

Onlar için yaşar yaşar hepsi birbiriyle yaşar. Balık öldüyse şu su düzenleyici olmadığından öldüden ibaret onların doğruları. Ne güzel doğruları var değil mi ? :)

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Cem bey biz bu hobiye gönül vermiş ve beslediğimiz canlıların hayatlarını önemseyen kişileriz.Onlar ise sadece para kazanmak için yani gözlerini para bürümüşler kişiler .İnsanlara saygısı olmayanların balık vs canlılara zaten saygısı olmaz.Tabi işini dürüst yapanlar hariç :)

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Cem hocam geçmişte discus beslemiş ve üretmiş biriyim. Discus beslemeye ilk başladığımda gözümü öyle bir korkuttularki anlatamam.Yok illaki osmos olacak,osmos olmazsa bu balıkları yaşatamazsın,günlük %50 su değiştireceksin ,suyu değiştirirken damıtma yolu ile yapacaksın, vs vs. dön:gif Tamam birçoğu doğru.Mesela osmos,günlük su değişimi vs ama bunlar üretim düşünüyorsan,yani yavru almayı ve bu yavruları büyütmeyi hedefliyorsan geçerli.Yoksa discuslar çok sağlam ve dayanıklı balıklardır.Bazen 2 hafta3 hafta hatta bir ay hiç su değişimi yapmadığım ve suyun resmen çarçamur olduğu akvaryumumda bile son derece sağlıklı ve yeme saldırganlardı. Discuslar sanıldığı kadar hassas nari balıklar değil,aksine çok sağlam ve dayanıklı balıklar ama yavru almak ve yavruyu büyütmek başlı başına sabır ve özveri isteyen birşey. dön:gif

8. E_C_N

E_C_N

Hani avcı hikayeleri olur abarta abarta anlatırlar. Malumunuz Konya da discus ustamız hatta ustalarımız var. Anlatıldı, dinledik. Dedim kendi kendime ya Hu bu ne biçim yaratık. Mübarekte acaip gizemler var sanki. .8.Süper abartılar var.

Değilmiş arkadaşlar! hep ticari mantık yüzünden discus fiatları tavan yapıyor. Üretiminden anlayanlar da püf noktalarını paylaşmayı sevmezler pek. Kimse pastadan pay vemek istemiyor. :uyari:

Dikkat edin değerini muhafaza eden tek tür!

Olcay kardeşimin dediği gibi çok dayanıklı bir o kadar da güzel bir tür.Sadece üretim aşamasına geldiğiniz de su kimyasını iyi bileceksiniz o kadar. Discus temiz sularda yaşar bilgisi kesinlikle doğru değil. Amazondan vahşi discusların çekilmiş videolarını seyretmenizi tavsiye ederim.

Şimdiden Sağlıklı Discuslar,

9. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bende bir ara Discuslara merak sardım hatta akvaryumu kurdum bitkili filan yaptım saz, anubias filan ortayada diktim mango kökünü discus almaya gittiğimizde inanırmısınız bilmem ama 4-5 cm'sine 50-60 tl istedi adam bende bitkileri dağıttım. :D tuzlu suya dönmesem beslemek isterim ama gerçektende fiyatları tavan yapıyor bu dediğim olay ben 'Akvaryum portalı'na üye diğildim. :) Gerçektende çok abartı fiyatlar heleki 4-5 cm için 50-60 tl fiyat. Yerim olsa bitkili Discus tankı kurucam inşallah olur buda. :)

10. YASİN BAYRAK

YASİN BAYRAK

Benim düştüğüm hataya seninde düşmeni istemem.Yavru ile başlayacaksan, bence kumsuz ve bitkisiz başla. Sık yapılacak su değişimlerinde istediğin sonucu %100 alırsın nitratı düşürürsün. Göze hoş görünmeyecekmiş gibi gelsede discusların güzellikleri hiçbir dekora gerek duymuyor.

11. zngtnng

zngtnng

Akvaryumcularda siz ne istiyosanız balık o özelligi kazanıyor, sihirli adama ben damızlık istiyorum dedim, minnacık yavruları iki ayda yumurtlar diye verdi bana. :)

Sayfayı Paylaş