1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Discus Balıkları Israrla Yem Yemiyor

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde m.avcıoğlu tarafından 15 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mustafa bey biz sizin ne anlatmaya çalıştığınızı anlıyoruz, fakat siz bizim ne anlatmak istediğimizi anlamıyorsunuz.
    Size diyoruz ki taşıma suyla değirmen dönmez.Uygun şartları sağlamak için illa delicesine su değiştirmenin mantığı yoktur!Bu şekilde su değişimleriyle bunun adı hobi değil, fobi olur...
    Biz size suya atın sonrada bakmayın demiyoruz!Ancak hele ki hergün suyu değiştirilen tankta bakteri kültürü vs. oturması mümkün değil.Eee hal böyle oluncada su değiştirme kısır döngüsü içine girersiniz.
    Ayrıca suda yaptığınız ölçüm tüm Türkiye için geçerli olacağını sanmayın.Ülkemiz yedi bölge ve dört mevsim yaşayan bir ülke.Aynı bölgenin farklı noktalarında dahi değişik su değerleri illaki vardır.

TencoMelih bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su değerleri ülkede ortalama 7 pH değerine sahiptir, 8.5 ph hangi şehirde var?

Evet bugüne kadar haftalık %25 su değişimi yapmış Mustafa ve hobiyi bırakacak neredeyse. :D

Gelelim gerçeklere. ;) %15 günlük değişim yapıyorsunuz da 8,5 olan pH değerini nasıl 6 seviyesinde tutuyorsunuz, ne kullanıyorsunuz? Yavru tankını geçelim, yavru büyümesinde Nitrat değerine dikkat çektim, sadece discus değil diğerlerinde de yavru tanklarında daha fazla su değişir, buna cama cam akvaryumlar dahil.

TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  3. azazil

azazil

İsim:
    mustafa uçar
    Malesef Tunceli'de su şartları böyle.Tabi ki her yerde aynı ph değerleri olmaz.Ben bu işe 18 yılını vermiş insanları referans alıyorum.Bir kere dıscus besleyip başka türlere kaçanları değil

Aklınıza gelecek tüm aletleri kullanıyorum.Osmos cihazı, sediment cihazı vs.

TencoMelih ve Okurt bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Değil 18 yıl 48 yıl verilse hergün su değişimi herkese uymaz. Önemli olan kendi imkanlarımızla yaptığımızı yazmak değil, karşı tarafın imkanlarına göre fikir vermektir.

Bu mantıkla hergün %15 ve 5 günde bir akvaryumun suyunu tamamen değişmeden Discus balığı bakılmaz mantığı çıkıyor ki, öyle balık bakacağına bir kere besler başka türe geçerler tabii.:) Suya vereceğim onca parayı ve zahmeti güzel bir filtre sistemine veririm işkence çekmem.15 günde bir %25 su değişimi gayet güzel bence, akvaryum oturdukça miktar biraz daha düşebilir.

5. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bana görede hergün su değişimi mantıksız. Bakteri oluşturmak için o kadar çaba sarfedip bir haftada o bakteriyi çöpe atmak için mi o kadar uğraş. Temel abinin dediği gibi doğada çamur gibi suda yaşayan bu balık neden bu kadar kristal gibi suda yaşamak istesin ki?

Siz discus mu besliyorsunuz acaba? Besliyorsanız kaç yıldan beri?

TencoMelih bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Su bir medyadır aslında, yararlı bakteriler yerleşik yaşar ama akvaryumdaki yüksek miktar su değişimi ile zarar görmeleri bir yana sudaki olumlu etkilerini görmek mümkün olmaz. Suyun biraz eskimesi pH değerinin sabit olması ve amonyak, nitrit ve nitrat evresinin dengeli olması demektir. Ro su kullanımı biraz olsun anlaşılabilir ama çeşme suyu günlük döngü ile akvaryumdaki balıkları çok zorlar.

TencoMelih bunu beğendi.
  7. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Hayır zaten hergün su değişimi yapacaksak tesisattan bi hortum çekelim akvaryuma bi tanede çıkış yapalım dışarıya doldur boşalt yapalım :) Sonra İSKİ ye çalışırız ama herhalde :) Balık beslemek hobiyse bu şekilde hobi olur mu bu da tartışılır..

Bir de ricam olacak. Şu discus konusuna lütfen discus beslemeyenler yorum yazmasın. Belgeselden izleyerek, Youtubede videolar izleyerek discus tecrübesi olmaz. Ben altı ay oldu şu discusları besleyeli, bazı yorum yazanlardan daha bilgili görüyorum kendimi bazen. Lütfen rica ediyorum...

TencoMelih bunu beğendi.
  8. azazil

azazil

İsim:
    mustafa uçar
    Üretim yapıyorum kardeşim

Okurt bunu beğendi.
  9. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    O zaman üretimle normal beslemeyi karıştırıyorsunuz sanırım? Bir de şu üretimlerin fotolarını görebilir miyim?

10. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Discus akvaryumları ile diğer akvaryum tiplerini karıştırılıyor sanırım. Diskusta başarı su değişimi ile sağlanır. Balık erişkin boya ulaştımı ve damızlık olarak kullanılmayacaksa su değişimlerine bu kadar sık gerek yok, iyi otumuş bir akvaryumda dikkatli yemleme ile haftada %20 yeter.

Ama hızlı büyüme isteniyorsa: malzemesiz akvaryumda her gün sifonlama, mümkünse hergün % 25 su değişimi yapılmalı, suyun ısısı, kloru bunlardan bahsetmiyorum bile. Bu durumun akvaryumun oturup oturmaması ile ilgisi yok, bu böyledir, Dünya'da ve Türkiye'de bu işin ustaları bunu böyle yapar.

TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İlave edeyim büyük su depolarında suyu eskitilip dinlendirip kullanıyorlar,yani çeşmeden al iki gün kloru gitsin dök akvaryuma değil...:)

TencoMelih bunu beğendi.
  12. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Benim akvaryumum bitkili ve malzemeli. 5 discus var en büyüğü 6-7 cm. benim ne kadar su değişimi yapmam gerekli haftada?

TencoMelih bunu beğendi.
  13. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    %200temo23

TencoMelih bunu beğendi.
  14. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    o da güzeldi temo25

TencoMelih bunu beğendi.
  15. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Ben bu konuyu açmamış olayım siz cevaplamamış olun :) Ne demişler en iyi yol bildiğin yoldur temo17

TencoMelih bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hergün bitkili akvaryuma %25 dip çekimi ile su değişimi olmaz, o şekilde o balıklara bakacağıma evlatlık yetime bakarım daha iyi.:) O şekilde bitki yaşamaz zaten. Bu kadar su değişiminde amaç nitrat, buna sistemde çözüm bulunmalı, yosun duvarı, DSB sistem vb. Akıllı olmak lazım Metin.

TencoMelih ve m.avcıoğlu bunu beğendi.
  17. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Demek ki yıkılması gereken tabular var Temel abi :)

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bundan en küçük bir şüphen olmasın.:)

19. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Yalnız tabuları arkadaşın akvaryumunun üzerine yıkmazsanız iyi olacak :)

m.avcıoğlu ve Alparslan bunu beğendi.
  20. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Zaten bitkiler nitratı yok etmezler mi belli bi miktarda?

Sayfayı Paylaş