1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dip ve yüzeyden su çekim sistemi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Courageous tarafından 22 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    DİP VE YÜZEYDEN SU ÇEKİM SİSTEMİ​
    Akvaryumada istenildiğinde yüzeyden istenildiğinde dipten istenildiğinde yüzeyden ve dipten birlikte su çekmeyi sağlayan bir sistem….
    Sistemi daha akvaryuma montajını yapmadım, akvaryuma dahil edildikten sonra canlı kayalar ile boruları saklamayı düşünüyorum. Borular hepsi sök tak şeklindedir, istenildiği zaman sistemi bozmadan borular sökülüp takılabilmektedir.​

reis, selcom2008, hasanacar ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    sanıyorum dip çekimi esnasında bu arayüzü ters çevirip kullanacaksınız. Ama bol dekorlu sistemlerde pek kullanışlı olmayacağı düşüncesindeyim. Uygulamaya diyecek sözüm yok elbette. Ellerinize sağlık dans:

3. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Arayüzü ters cevirme diye birşey yok...
    Tam olarak sistem nasıl çalıştığı anlaşılmadı...
    Bu sistem zaten ufak akvaryumlarda değil de biraz daha büyük akvaryumlar da dekorun arkasında sabit kalıcak şeklide kullanmak lazım.
    Sistem iyi bir şeklide çalışırsa bunu akvaryum yapılırken akvaryum camının arka tarafına da kurulabilir o zaman önde hiçbir şekilde gözükmez çok daha güzel bir sistem olur...

4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Çalışma mantığını aşağıdaki grafikte anlatmaya çalıştım....

Uploaded with ImageShack.us

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Özkan proje güzel ve işlevsel olacaktır. Görünmesi bazı arkadaşları rahatsız edebilir ama önemli bir konuya destek olacak ve elbette akvaryum arkasına da monte edilebilir.

Akvaryum içindeki boruda su girişleri yazıyor. Üst sisteme su taşıyan nedir ? Akvaryum içindeki boruya su basınçla girecek ve sumptan su geldikçe yükselen suyla bu hazneye su mu dökülecek ?

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ben akvaryumu kurmamış olsaydım arkadaki akvaryum camına sağda tabanan 5 cm yüksekte 5 cm capında bir delik açtırıdım o zaman sistemde hiçbir şey gözükmezdi çok daha güzel bir sistem oulurdu inşallah başka kurulumlara.
    Sistem tamamaen hidrostatik yani akışakan kanuna dayanarak çalışaçak, yüksekte bulunan su seviyesi alçakta bulunan su seviyesine basınç yapıçak( su seviyelerini sabitlemek için) bundan dolayı devamlı borulardan su emiş ve yukarıdaki sistemin içine bir akış oluçak ve burdaki su sumpa ve ordan tekrar akvaryuma kafa motorları ile basılçak sistem kısaca böyle çalışcak....

Sistemin çalırken videolarını en kısa zamnada foruma koyucam o zaman daha anlaşır oluçak...
    bu sistem tümü ile akvaryum arkasına monte edilebilir, benim yerimde var aslında ama akvaryuma delik açmak sıkıntılı olduğundan başka kuruluma kaldı birazcık görünür oluçak ama arka tarafa koyucagım canlı kayalar kapataçak zaten...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çalışırsa inanılmaz bir bir proje olur bu Özkan. Hesabı yapmışsındır sen çalışır diyorum. Kutlarım düşüncesi bile müthiş. saygılar:gif

8. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Çalışır çalışır hemde nasıl çalışır... Bizde önce hesap sonra uygulama, çalışmayacak proje ile uğraşmaya değmez ama kendi kendime kızıyorum önceden bunu niye düşünmedin de arka cama bir delik açsaydın süper bir diy çalışması oluçaktı.
    Canımız sağ olsun onuda birdün hallederiz...
    Bu arada benim canlı kayalarda yeni yeni canlılar türemeye devam ediyor...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çalışır haldeki videosunu sabırla bekleyeceğiz Özkan. Gerçeketen güzel bir DIY açılımı bu.

Courageous bunu beğendi.
  10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Ellerinize sağlık proje çok güzel olmuş.. Gayette işlevsel gözüküyor.. Kafama takılan acaba alttan yeterince basınç oluşupta pislikleri çekecek mi ? Bizim eskiden kullandığımız şimdi bulamadığımız dip süpürgelerine benziyor.. Mantık aynı mantık.. Tek eksiği Özkan bey hava motoru kullanmamış altta ki pisliğin çekilmesi için.. Klasik pipo filtre mantığı sizlerin sistemini etkiler mi acaba ? A'dan Z'ye tuzlu su cahili olarak aklıma geldi sormak istedim..

Tekrar elinize emeğinize sağlık.. Yakında balıklarıda dıy olarak yaparsanız şaşırmam. :)))

Courageous bunu beğendi.
  11. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Bende pek eski sayılamam Volkan Bey, 5 aydır takılıyorum tuzlu suya...
    Motor kullanmayı düşünmüyorum çünkü hidrostatik güç en büyük güç..
    10m su derinliği üzerimizde bulunan hava tabakasının tüm kalınlığın oluşturduğu basınça eşit basınç oluşturuyor..
    Tabi bazı sıkınıtılar olabilir bunları da yapıp deneyip burda paylaşıp ve paylaştıklarımız üzerinden kafa patlatıp karşılıklı istişare edip bir cözüm yolu bulmak.
    Dediğim gibi ben akvaryum ve tuzlu su ile temasım 5 aydır.:F

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Maşallah tam temas etmişsiniz ama :) Direk taban filtresi olayına girmişsiniz. :) Sanırım istediğiniz şey tüm pisliği misliği çekmesede çökme esnasında yada tabana inecek ağır metal vb şeylerin tabanda bekleme yapmadan direk sumpa gönderilmesi olsa gerek, bilmem yanılıyor muyum ?

Courageous bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biraz da mutavaziligi kirmak gerekir. Fazla mutavazilikte iyi degil. Ozkan 5 ay evvel tuzlu suya ve akvaryuma basladi ama inanin her yeni baslayan bu emek ve bu beceriyle baslasa 2 yilda bu ulke hobide bir numara olur.

Tahsil, bilgi, beceri, emek, cesaret ne ararsan toplanmis acik konusmak gerekirse.

Tabi yalan konusacak degilim, bu kadar bilgi birikimi ve hobiye katki katacak proje uretme alt yapisina sahip olmasi ve ayni oranda okuyup dogrular uzerinden hareket eden birinin tuzlu su hobisinde ortaya kalite dolu emek ve akvaryum cikarmasi bir yana... akvaryumunu bize guvenerek ve ornek alarak Marmara deniz suyundan kurmasi sahsimi cok ayri sevindirmistir. Acikcasi bugun kazandigim ispat savasina guzel son orneklerden bir akvaryum cikararak tescillemistir.

Bunu cok onemsiyorum hem de ilk uye olup kararini acikladigi gunden beri. Tesekkurler...

Cep mesaj...

Courageous bunu beğendi.
  14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Temel abide hiç sevmez hem tuzlu suyla uğraşıp hemde dıy'a sempatisi olanları :))))))

15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Tam dediğiniz gibi Volkan Bey, amaç dip süpürgesi yapmak değil zaten, yukardan su alırken aşağıya inen pisliklerin de bir kısmını almak zaten.

16. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Özkan bey harika fikir bu kaç kişi düşünür bunu.Çalışmasını çok merak ettim.Tebrik ederim sizi süpersiniz.

Courageous bunu beğendi.
  17. sconat

sconat

İsim:
    Ozan Sıdal
    Sahiden süper Özkan abi.Bende çalışmasını çok merak ettim.Nerden aklına geldi bu kutlarım.Pleksiden kutu harika olmuş inan.

Courageous bunu beğendi.
  18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    URL=http://img261.imageshack.us/my.php?image=dscn9481.jpg][​IMG][/URL]

Akvaryum su çeken boruyu değiştirmeyi düşünüyorum, akvaryum yüzeyindeki boruyu söküp akvaryuma diklemesine inen borunun en alt kısmına delikler açıp tek noktadan dipten su çekmeyi düşünüyorum.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    reis ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  20. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gene harikalar yaratmışsın Özkan, ellerine sağlık. Daha nereye götüreceksin bu hobiyi merak ediyorum, Temel'in dediği gibi ''Bu kadarda hobiye hizmet edilmezki''.:D

Uçurmuş, şişirmiş, patlatmışsın, bravo..em34:em34:em34:

Courageous bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş