1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Diatom Sürecine Kadar Ne yapılır Ne gereklidir

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde Aspikee tarafından 4 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    Yeni kurulum yapıyorum üstadların yardımına ihtiyacım var.Öğrencilikle maliyet işini bi araya koyunca pek acelem yok hızlanması için sürecin öncelikle neler gereklidir ne kadar gereklidir?Akvaryum arkadan sumplı süngeri kafa motoru carbon ve bioballlı 94 litre hazır nano tanklardan teşekkür ediyorum şimdiden

2. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    Kurulum hayırlı olsun. Öncelikle arka sumpda bulunan sünger bioball falan ne varsa çıkarın(karbon kalabilir).RO su, en kötü damacana su ve tuzunuzu karıştırıp sıcaklıgı 25 dereceye getirin. PS çalışsın, varsa küçük bir dalga motoru su yüzeyine bakacak şekilde çalışsın.Canlı veya kuru kum kullanabilirsin,biraz da uygun kaya. Bakteri kültürünü de ekleyin.Bundan sonra bekleyip amonyak ve nitrit sıfırlanınca canlıları yavaş yavaş koyun. Diaotom süreci için bişey yapmanıza gerek yok.O zaten belirli bir süre sonra oluşacak ve kaybolacaktır.

seaman038 ve Aspikee bunu beğendi.
  3. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    Kürleniş canli kaya kullansam olurmu ? Ro suyu nerden elde edebilir peki herhangi bir yöntemi var mı

SM-G925F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    @gogol cok teşekkür ederim bu arada hayırlı olur inşallah uzun süreli şekilde

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Canlı kaya kullansanız olur, ro su için ro cihazı almalısınız. Ama iki palyaco besleyecekseniz erikli gibi bir damacana suyu olur.

Aspikee bunu beğendi.
  6. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    Iki palyaço ve xenia ile zoa filan için de idare edermi nestle su kullanmayi tercih edenler varmış formu okuduğum da öyle çıkıyor :)

7. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Ben olsam amonyak gibi bir madde dozlardin amonyak mi amonyum mu bilmiyorum hangisi akvaryuma dozlanıyor. Sonra amonyak testi alır bir güzel sıfırlanmasını beklerim. Sonra nitrit testi alır nitriti takip ederim sıfırlanmasını beklerim sonrada nitrat testi alır nitrat düzeyini kontrol ederim. Nitratta uygun değerlere geldiğinde sisteme canlı ilavesinde bulunurum. Hiç bir şey ile uğraşmak istemezsem maddiyata önem verirsemde biraz bir idrar takviyesinde bulunurdum tüm kayaları kumu koyar bir miktar idrar ile sistemin oturmasını beklerdim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

8. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    :D maddiyat ilk başlarda sıkıntı olacak sıfırdan kurduğum için ama diatom döneminde hızlandırmak için uğraşmayacağım ve bu zamanda diğer canlı maliyetlerini diğer ekipmanların maliyetlerini karşılayacağım zaman sıkıntımı bu yandan ortadan kaldırıyorum sadece yani elimiz mecbur gibi böyle yapmaya diatomu kendi haline bırakıp döngü tamamlanınca temizliyiciler girene kadar zaman kazanmış olacağım aslında çok sabırsız olmam gerekir kurulum süresince ama öğrenci işi

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    O zaman bence tam idrarlık bir durum var suyu doldurun bir miktar idrarı ilave edin ve bekleyin bence sizin için en ideal yöntem.

YMR_AY bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    :D

11. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    Süreç icine bişey katilmadan kendi döngü icirisine girmiyor mu yani idrar katmaya illa gerek var mı?

12. Arkadaşım sen kuma bir adet karides göm, sonra o suya karıştıkça döngü başlar. Olmadı bir de bakteri kültürü al tank ölçülerine göre ekle, çürüyen karides onlara besin olur, kısa sürede döngü tamamlanır. Bakteri kültürü bulamazsan, oturmuş, yosun mosun olmayan, bol koralin alg li bir akvaryumdan kaya al, ekle... Bakteri aşılarsın ;)

İdrar nedir yaw. Evet içinde amonyak var da, onunla beraber insan vücudundan çıkan çeşit çeşit bakteri, çay içtiysen tein, kahve içtiysen kafein, sigara içtiysen nikotin, böbrek taşını da denk getirip düşürürsen, kaya dizaynına eklersin. :D Akvaryumunu bu şekilde kuranlardan ne canlı alırım ne canlı veririm valla :eek:

13. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    Ya ben hızlandırmak filan istemiyorum ki döngü ne zaman başlarsa başlasın canlı kaya yardımcı olmaz mı başlaması icin sadece

veysel ve Burcu bunu beğendi.
  14. Olur tabi ki, güveneceğiniz bir akvaryumdan, üzerinde herhangi bir zararlı olmayan bir kaya alın. Şu an suda canlı olmadığından, besin olsun diye ya biraz yem ya da karides olabilir... ;)

15. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    Güvenmek demişken alışveriş yapabileceğimiz bi site veya forum üzerinde birisi varmı ? İnanırmisiniz evimden 100 metre ileride marmarada sayılı isleri yapan bi firma var dizaynindan bakımına kadar herşeyi yapıyorlar ama ne telefonlarla sorduğumuz sorulara cevap veriyorlar ne internet siteleri aracığiyla ama galiba küçük alışverişler diye cevap yazma hareketinde bile bulunmuyorlar sanki ücretsiz istiyoruz

16. Bir hobiciden alın, küçük bir parça kayayı portalda birçok kişi hediye eder. Kocaeli taraflarında da kesin vardır hobiciler.

17. Aspikee

Aspikee

Yer:
    Kocaeli -İZMİT
    İsim:
    Aspikee
    Burcu hanım bunu genel olarak dedim her hangi malzemenin teminatini yapacak bir yer arıyorum bazı ekipmanlar dükkan olarak petshoplarda ürünlerde 30 ile 50 tl arasi oynama oluyor bir üründe onun için sordum

18. O zaman bizim sponsorlarımızı tavsiye ederim. Ne zaman bir şey arasam, bir şey sorsam çok yardımcı oluyorlar. Kargo da yapıyorlar.

19. gogol

gogol

Yer:
    Kartal-İSTANBUL
    İsim:
    gökhan göl
    :koptum:

Burcu bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    :D Bir daha güleyim dedim. Ufak bir canlı kaya parçası bir litrede su sonra arkana yaslan bekle, bir ay sonra canlı girişi yapılır. Diyatom bekleme sabır zamanı.

Burcu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş