1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Diatom oluşumu ne zaman başlar ne zaman biter ?

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde lcturkey tarafından 10 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar yaklaşık 1 aydır akvaryumumu ışıklandırmasız çalıştırıyordum.3 gün önce ışık tesisatını halledip çalıştırmaya başladım.Diatom oluşum süreci sizce ne zaman başlar ? Bariz bir şekilde diatomun başladığı hissedilir mi ?

Işıklandırma 2 adet t5 sabah 8 akşam 8 yanmakta.

Su doğal saroz suyudur.

Akvaryumda yaklaşık 5-6 kilo kadar canlı kaya ve 40 kilo kadar cansız kaya bulunmakta.

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Levent hiç kimseyi bekleme bir tane blue demsıl at hareket başlasın diyorum başkada bişey demiyorum :heyo:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent diyatom sanırım bir hafta içinde kendini belli eder. Akvaryumların kurulumlarına göre değişse de kendini bariz kahverengi oluşumlarla gösterir. Öyleki görüntü senin bir terslik olduğunu düşünmene bile sebeb olur.

Teoman abiye katılıyorum blue damsel eklenebilir.

4. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Şuanda kayaların üzerinde hafif kahverengi oluşumlar var ama camlarda veya diğer kayaların üzerinde herhangi bir renk değişmesi yok.Blue damsel yerine palyaço olabilir mi acaba :) ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence olur ama çift almayacaksan hiç düşünme, bu türün tek alınmasına karşıyım. Eğer bulursak yavru alalım ilerde çift olma ihtimali daha yüksektir.

Zaten hiç kıvırma Levent...Senle bu türü üreteceğiz kaçarı yok. :)

6. skoca

skoca

Başarılar dilerim diyatom dönemi gerçekten çok kötü görüntüyle geçiyor.bazen olmadığı kurulumlar da gördüm.Olmadığı derken yavaş yavaş uzun zamanda oluştuğunu gördüm bunun sebebini ben de anlamıyorum acaba buna sebeb ne olabilir huh:

7. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Levent sende diatom dediğin olay çok çabuk başlar vede biter çünkü %100 deniz suyu ,kahverengi vede sıarsıyla yeşil oluşumu ise yaktığın t5 ler tetikler ama bu süreç sentetik tuzla kurulan akvaryumlara nazaran daha çabuk olur.Benim şahsi düşüncem demsıl beslemek istemiyorsan yada ne bileyim hoşuna giden bir balık değilse bir çift palyaço alabilirsin ama bunlarıda net'ten bir araştır percula,tomato,maroon ,clarki hangisi hoşuna giderse ondan bir çift koyabilirsin :heyo:

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi zaten o yüzden damsel koymak istemedim :) Amacımız hedefimiz aynı değişme yok :) percula,tomato,maroon ,clarki türlerinin arasından üretime en uygun olan tür hangisi ise o eklenecek tabiki akvaryuma.4-5 günlük kısa bir tatile çıkıyorum.Hedef yine saroz :) Döndüğümde ilk izin günümde insallah gidip 1 çift palyaço alacağım.Eğer olur derseniz polip , xeina türlerindende eklemek istiyorum.

9. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Olur levent herşey olur :heyo:

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

O zaman ben satış ilanlarını takip edeyim.Abi sizinde levent bunu senin akvaryuma alalım dediğiniz birşey olursa haber verirseniz sevinirim.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ben de vardı çift panta nemo, angel fish kadar olmuşlardı nerdeyse. Teoman abinin nazarı değdi erkeğini kaybettim. smiley18.gif Dişi tek kaldı. Çok güzeldiler hazırlık bile vardı üremeye. :(

12. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Akvaryumu camlarının alt taraflarında beyaz çok ufak canlılar geziniyo acaba nedir bunlar ? Neredeyse iğne ucu kadar birşeyler.Sanki çok ufak kuyrukları var.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Pod başlangıç aşaması, ilerde büyüyüp akvaryumda daha gizli yerlerde yaşamlarını sürdürecekler. Işığı severler yakında ışığa yakın yerlerde de camda görürsün.

14. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

İyi birşey o zaman değil mi temel abi :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Elbette iyi onlar benim ençok sevdiğim akvaryum canlıları arasında, yem olurlar, artık tüketirler, yem almayan balıkları akvaryumda bir süre besin olarak idare ederler, mandarin beslemek isteyen arkadaşların ençok ihtiyaç duyacağı canlı onlar....Daha ne olsun Levent ? ;)

16. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar

Benim diyatom başlamasında arkadaşıma telefon açtım acil her yer kahverengi oldu sorun mu var diye. :D Bana arkadaş olmaması lazım demişti sanırım şimdi okuduğuma göre normalmiş yanlış adama sormuşum. :D sahiden kötü görüntü oluşuyor bu aşamada.

17. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

4 gündür evde yoktum bu sabah eve geldiğimde kumun yarısının , camların bir bölümünün ve kayaların üzerinin kahverengi olduğunu gördüm.Diatom oluşumu başladı galiba.Podlar mercan kırıklarının ve yeni kayaların üzerinde dolaşmaya başlamış akvaryumun nüfusu artıyor :) Bu safhada yapmam gereken birşey varmı ? Diatom oluşumunun kendiliğinden kaybolmasını mı bekleyeceğim ? Camlarda oluşan kahverengi bölümleri temizlemem gerekiyor mu ?

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Camları silebilirsin Levent, kayaları ve kumu ellemiyoruz. Akvaryuma az miktar yemleme yaparsan içerdeki yaşamı destekleyebilirsin. Haklısın zaman beklemek zamanı. ;)

19. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi günaydın,
    Elimze şuanda sadece dondurulmuş karides var.Çok ufak parçalara bölüp kum üzerine atsam olur mu acaba ? Yoksa almamı tavsiye ettiğin bir yem var mı ?

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yem almak için aceleye gerek yok. Karides parçası atabilirsin elbette. Yem karını balık türüne göre alırız. ;)

Sayfayı Paylaş