1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Denizden topladigim yumuşakçalar

Başlığı 'Tridacna ve Diğer Yumuşakçalar' kategorisinde Nihat_ tarafından 4 Haziran 2019 başlatılmıştır.

1. Nihat_

Nihat_

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Nihat
    Merhaba,

Tuzlu su akvaryumu kurduktan sonra, denizde bir sürü yumuşakça ilgimi çekmeye başladı.

Fotoğraflarını çektiğim canlıları akvaryuma koysam yaşarlar mi? Turbo snail tarzı bir canlıya benzettim. İsmi ne acaba en azından ona göre araştırma yapayım.

Ekli Dosyalar:

2. muhoni

muhoni

Yer:
    Sinop
    Merhaba, aynen tuzlusuyun tadını alınca denizaltına daha anlayarak ilgiyle bakıyor insan. Eskiden basar, yüzer geçer, gözlükle bakar ama görmezdim ben de. Halbuki binlerce tür varmış oralarda :)

Fotoğraftaki mureks salyangoza benziyor. (Muricidae familyası) Etçil bir tür. Bizim akvaryumlarımızda pek kulllanılmaz. Ülkemiz sularındaki salyangozlarından deniz akvaryumuna uygun olan sadece conch türü, o da zaten kaçak gelmiş çoğalmış bir tür. Bildiğim kadarıyla mersin civarından çıkartıyorlar.

Bizim sulardan kırmızı bacaklı hermit, teke karidesi, tüp kurdu, domates anemon çıkarabilirsiniz. İlk düşününce aklıma bunlar geldi. Daha gelirse eklerim. Bayadır Egeden , memleketten uzağım. :)

Ekleme: Balık olarak thallasamo pavo, salaria pavo olabilir. Biri lapin biri blenny türü.

hiter bunu beğendi.
  3. Nihat_

Nihat_

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Nihat
    Aynen yıllardır denizle haşır neşir scuba diving olmasa da genel dalıcı olarak denizin diplerini çok severdim ve dalardim.

Tuzlu su hobisine geçtikten sonra her canlıya farklı gözle bakmaya başladım ;)
    Etçil bir tür olduğunu söylediğiniz iyi oldu, yoksa 3-5 tane ayirmistim akvaryuma götürürüm diye. Tekrardan denize bıraktım şimdi.

Ayrıca bizim denizlerden bulabileceklerim listesi için ayrıca teşekkür ederim.

Sayfayı Paylaş