1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumunda dip çekimi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Ferruh Şengör tarafından 18 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh
    Merhaba dostlar görüldüğü üzere aranıza yeni katıldım. Tankımda şu anda su oturması aşamasındayım. 120x60x50 tank yaptırdım.
    3 tane sorunu aşamadım. Tecrübeli arkadaşlarımdan abilerimden yardımlarını bekliyorum.

1. Suyu sumpa indiren boruda girdap oluşuyor ve ses yapıyor.

2. Protein skimmerim (curve 9 ) çok fazla köpük yaparak üstten taşmasına sebep oluyor.

3. Tatlı su akvaryumumda eheim marks dip sifonunu kullanıyordum. Kumların arasına girerek sadece pislikleri alıyor suyu akvaryumda bırakıyordu. Deniz akvaryumunda dip çekimi yapılıyormu. Yapılıyorsa bu alet işime yararmı.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ekli Dosyalar:

• image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      58,3 KB
      Görüntüleme:
      1.141
  2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu

Portal Ailesine Hoşgeldiniz ,

3.sorudan başlayayım evet dip çekimi yapılıyor ama çektiğiniz suyu akvaryuma geri vermiyorsunuz su değişimi esnasında dip çekerek dipde biriken ağır metalleri ve organikleri akvaryumdan uzaklaştırıyorsunuz.
    sağlıklı bir deniz akvaryumunda iç dalga motorları öyle bir şekilde konumlandırılmalıki dipde tortu pislik birikmesin.
    tatlı sudan farklı olarak deniz akvaryumunda filtrasyonun en temel ilkesi atıkların çözünüp nitrat oluşturmadan akvaryum dışına atılmasıdır bu şekilde suyun kalitesi korunur

1. ve 2. sorunuza cevap verebilmek için durso sisteminizin ve sump in detaylı resimlerini paylaşmanızı rica ediyorum.

Ferruh Şengör bunu beğendi.
  3. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Onurun dediklerine ilave olarak kumu havalandirmamak bu konuda çok önemli. Kum içerisinde oluşacak bakteri yatakları cekilmemeli.

motie, King Elvis ve Ferruh Şengör bunu beğendi.
  4. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh

Dalga motorumu değiştireceğim rw8 siparişi vereceğim. Sizce akvaryumun neresine koysam

Ekli Dosyalar:

• image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      113,2 KB
      Görüntüleme:
      1.168
    • image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      45,8 KB
      Görüntüleme:
      1.088
    • image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      49,4 KB
      Görüntüleme:
      1.076
    • image.jpeg
      image.jpeg
      Dosya Boyutu:
      58 KB
      Görüntüleme:
      1.108
  5. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Merhaba hoşgeldiniz. Cevaplamaya çalışalım.

1. Bu konu akvaryum tasarımıyla ilgili. Güncel tasarımlarda 3 adet iniş borusu kullanılıyor ve borular dan birinde bir küresel vana oluyor. Vana yeterince kısıldığında iniş borusu doluyor ve havayla karışmadığı için ses yapmıyor. Ama tek inişli akvaryumlarda bu sistemi uygulamak tehlikeli olabilir. Akvaryumu yaptırdınız mı yoksa 2. El mi aldınız bilmiyorum ama önceden buraya danışsaydiniz biraz daha fazla yardımcı olabilirdik.
    2. Protein skimmer larda bir ayar vanası olur onu ayarlanması durumunda gövde içinde çok küçük kabarcıkların büyük kabarcıklara dönüşmeye başladığı çizgi aşağı inecek ve köpük taşmayacaktır. Elbette, skimmer'in içinde bulunduğu su seviyesi de üreticinin önerdiği seviye aralığında olmalıdır. (Yanılmıyorsam curve ler için 25 cm civarında? ??)
    3. Dip sifonu konusuna cevap verilmiş ama, tecrübesiz ellerde işlem tehlikeli olabilir amonyak patlatırsınız. Şu an için önermiyorum dalga motorlarını düzgün konumlandırın yeterli gelecektir.
    Kolay gelsin.

6. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh

Merhaba

Bu durumda yapabileceğimiz bi şey varmı iniş borusu ile alakalı tek borulu sistem için sesi kesebileceğimiz

7. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Eğer çıkan ses sizin için (uzun dönemli düşünün lütfen, yıllarca ) sıkıntı yaratacak sizi ve ev halkını rahatsız edecek düzeydeyse, akvaryum a canlı koymadan boşaltın ve 2 li veya 3lü durso sistemini yaptırıp tekrar başlayın diyebilirim, akvaryum tesisatı alternatifleri hakkında çok fazla bilgim yok, bilen arkadaşların cevap vermesini bekliyebiliriz.

8. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Sisteminiz benim kullandığım sisteme benziyor. Ben ses için vana takıp kıstım ama bende ikinci bir emniyet borusu var. Taşma olayı olursa ordan akıyor. Resimlerden anladığım kadarıyla kule üstten çekiş yapıyor ve sumpa inen boru kule seviyesinde. Bu durumda vana takmak direk taşmaya sebep olur. sumpa inen boruyu kulenin bitiş mesafesinden 3-4cm alçak kalacak şekilde kestirin. Ve ikinci bir iniş borusunu mutlaka kullanın. Elyafın düzenli değiştirilmemesi bile su seviyesinin yükselmesine sebep olabilir. Eğer yaptırdıysanız yapan kişiye, kule içerisinden ikinci bir delik deldirin yada kuleyi iptal edip durso sistemine geçin.

9. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Tek borulu sistemde sesi tamamen kesemezsiniz tehlikesiz şekilde.
    Malesef kötü bir durum size kabus olur bu ses zamanla ses azaltmak için 1-2 öneri olabilir ama tamamen sessizlik malesef olamaz

Ferruh Şengör ve Ontheway bunu beğendi.
  10. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bendeki sistem:

20151018_142646.jpg

Montimahir bunu beğendi.
  11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Beananimal sistemi değilmi ?
    Ses nasıl?

12. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Evet Beananimal ve full C2C. Ses konusunda, Burhanla aramızda söyle bir muhabbet geçti, affına sığınarak sormadan yayınlıyorum:
    - (bir videodan sonra) Akvaryum bu kadar sessiz mi abi?
    -(yeni video gönderilir) sesin maksimum hali bu
    - Ben hiç bir se duymuyorum
    - Oysa benim akvaryumun sesi maşallah henuz
    - Kesemedim bi turlu
    - Ne sesi çıkıyor ki
    .....
    Şeklinde gelişmişti olaylar :) Bendeki tek ses, PS nin hava emiş fırıltısı, bir de ps den dökülen suyun sesi var az.

13. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh

Merhaba öncelikle teşekkür ederim durso sistemi ile alaklı bilgim yok. Akvaryumun içinde bir yeremi yoksa asmalı filanmı bu sistem

14. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh
    Bir sorum daha olacak üstadlar.

Akvaryumun tuzu 1023 1024 arası sonunda sabitledim.
    İçinde kürlenmiş kaya var. Dalga motoru çalışıyor, içerisinde balık yok.
    Işıklandırmayı mercan veya balık yokkende çalıştırmama gerek var mı? Yoksa balıkları koyduğumdamı gerekiyor ışık sistemini nasıl yapmalıyım

Teşekkür ederim

15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Durso sistemi dışarıdan oluyor. Şekli ve yapımı portal içerisinde var.
    Işıklar çalışacak ki döngü başlasın ve daha çabuk tamamlasin. Armatür Var değil mi?

16. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh
    Evet armatür aldım. Günde kaç saat çalıştırayım armatürü ? Ve camları temizlemesi için normal tatlı suda kullandığımız gibi mıknatıslı temizleyicimi almalıyım. Biraz çok soru soruyorum ama idare edin :)

17. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Portala hoş geldiniz
    Dikkatimi çeken sump oldu su seviyesi çok yüksek gözüküyor o ps için maksimum 27 cm olması gerek diye biliyorum ayrıca sistem kapanınca aşağı inen su ile sump taşabilir.

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Çok soru sorun hiç problem değil. Ama yanlış birşey yapmayın.
    Işıklar 8 saat idealdir.
    Cam temizliği için jiletli olanlarindan alın rahat edin. magfloat iyidir.

19. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh
    Hoşbulduk teşekkür ederim.

Ps nin altına cam kestiricem yarın bide öyle deniycem. Sumpın taşıp taşmayacağını denemek için elektriğini kestim akvaryumun belli bir seviyede duruyor. Üstadlar gözünüze çarpan başka yanlışlatım varsa lütfen uyarın. Konu konuyu açıyor yeni sorular aklıma geliyor :)) suyun tuzu dün akşam oturunca bakteri kültürü boşalttım akvaryuma bakteri kültürünü dökünce psyi kapattım inşallah kapatmam gerekiyordur.

20. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh

Çok teşekkür ederim destekleriniz ve anlayışınız için...

Cam temizliği için önerinizi dikkate alıp jiletli alıyorum, teşekkür ederim...

Sayfayı Paylaş