1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumuna Merhaba

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde nhtkmn tarafından 2 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Dün akşam Erdal'dan aldığım Zetlight 1702 ve mercanların girişini yaptım, tankım artık yükünü aldı diye düşünüyorum.

Gökkuşağı Akvaryum'dan bir adet de s boy mandarin aldık Erdal'la beraber :) umarım yaşatabilirim.

Mercanlar dün akşam açmaya başladı :) Ama tam açarlar bu akşam sanırım :)

Buradan Erdal arkadaşımıza ilgisinden alakasından ve yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

helios2007 ve Erdal bunu beğendi.
  2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Hayırlı olsun ama mandarini o tankta yaşatabilmek için biraz fazla yemleme yapmanız lazım. Bu kadar yem de bozulan su değerleri demek. Bozulan su değerleri de kötüleşen mercanlar demek oluyor.
    Mandarin o hacme kötü bir seçim olmuş doğrusu Nihat bey. Yem yiyen mandarin olsa bile, o tanktan zıplama ihtimali de var.
    Size naçizane tavsiyem; ya geri veriniz ya da satınız o canlıyı. Hayvana mutlaka yazık olacak. Ama ona benzeyen bir tür olan scooter blenny alabilirsiniz. Yem yiyenini bulmanız zor değil ama yine de sıçrama ihtimali var.

nhtkmn bunu beğendi.
  3. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Teşekkür ederim bilgiler için, ben tankta bolca bulunan podlara güvendim biraz açıkçası, ama hiç şansı yok diyorsanız çıkartabilirim tabii.

4. Erdal

Erdal

Benim tankda 1 aydır m - l arası mandarin var 25 litre de ne atlama sorunu oldu nede zayıflaması akşama kadar o kaya senin bu kaya benim geziyor bence sorun olmayacaktır.

helios2007, veysel ve nhtkmn bunu beğendi.
  5. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Şuan tankta bir sıkıntısı yok, izliyorum keyfi yerinde gibi. Akşam resim paylaşacağım.

6. helios2007

helios2007

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Güneş Erol
    Alcam senden onu :)) birde bende pod neden yok ya :( Pod satan varmı?

7. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Pod tüketen canlı vardır tankınızda çoğalamıyorlardır bence.

8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Nihat Bey yeni canlılarınız hayırlı olsun.
    Tankınızdaki aşırı derecede bol podlar 2-3 gün içinde tükenmiş olacak. Mandarinin boyutuna bakıp aldanmıştım ben de, camları bembeyaz yapacak kadar fazla olan podları nasıl bitirecek diye düşünmüştm :)
    Ancak daha sonrasında tanktaki 10 kg a yakın kaya kurtardı beni. Sizin kayalarınız az, tankınız ufak. Mandarin ciddi anlamda açlık çekecektir. Mandarin artemia kabul ediyorsa sadece ona yönelik besleme yöntemi önerebilirim size.

9. Erdal

Erdal

Yok abicim o potlar bitmiyor sadece etrafında balık varken kaçıyorlar, kolay mı öyle pod bitmesi sürekli ürüyorlar. Birde mandarin potun dışında bir sürü böcek yiyor hatta tüpünden çıkmış cama yapışık tüp kurtlarının bile tadına bakıyor.

Ben satıyorum kiloyla artemia çıkar yada.

10. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Ben zaten artemia çıkartıyorum 2 haftada bir bitkili tanktaki yavrular için, mandarin için de ayırırız artık :)

11. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Bitmiyorsa ne ala :) Erdal hocam o zaman şöyle bi çıkarıma varabilir miyiz, podlar kendileri için zarar teşkil etmeyen balıklardan kaçmıyorlar.

12. Erdal

Erdal

Hayır çıkaramayız palyaçolar dahil bir çok balık pod tüketir, ama mandarin akvaryumun camında gördüğün minik podlara en son döner bakar, bir çok pod ışıklar söndükten sonra ortaya çıkıyor ki mandarin gece avlanmayıda sever ve özellikle camlarda gördüğün beyaz podları değil daha büyük copepod, asalak ve kurtları yer yani yeterli ve bol gözenekli kaya varsa bu tür yaratıklar her zaman olur hiç kimse aç kalmaz ;)

nhtkmn, ka2n ve helios2007 bunu beğendi.
  13. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Bir önceki tankımda camlar, kayalar kum vs hatta sileceğin içi dahi pod doluydu. Gece gündüz ortalıktalardı. Bir adet mandarin aldım, 3 gün sonra pod görebilene aşkolsun :)

14. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Ama canlı kalma kısmına gelirsek, mandarin aylarca sapasağlam kaldı, yeni tanka geçti orda da baktım. Akvaryumu bozarken elden çıkarttım, 1 sene oluyor hala yaşıyor aldığım arkadaşta.

nhtkmn bunu beğendi.
  15. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Bendeki mandarin 2 aydır yaşıyorsa bende de bolca pod vardır. Ama bunları görmek o kadar da kolay değil. Özellikle gece ortaya çıkan boxer karides, temizlikçi karides ve mandarin varsa biraz daha zor gözlemleniyor. Arada bir lobster eggs veriyorum yiyor mu yemiyor mu çok da çözemedim ama arada didikliyor olabilir. Bunun yanında bir de artemia çıkartayım diyorum. Ama ona da üşeniyorum

nhtkmn bunu beğendi.
  16. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Mandarin'in açlığa kaç gün dayandığı hakkında bir fikriniz var mı?

Nitratınız 50 üzerinde değilse, mandarin yeni kurulmuş tankta bile 3 haftayı çıkarıyor. Beslenme biçimleri yüzünden stokları kolay bitmiyor yani. Neyse burada bayağı uzman var, bana laf düşmez.

Herkese sağlıklı mandarinler :)

nhtkmn bunu beğendi.
  17. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Burhan bey, 2 haftada bir artemia çıkartıp versem, mandarin yaşar mı tankımda ?

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yaşar

nhtkmn bunu beğendi.
  19. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Teşekkür ederim bilgi için.

20. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Üstad bence yaşar ama fırsat yaratmak daha iyi olur. Örneğin artemialari şişe içerisine koyup gece mandarinin dolaştığı yerlere koyup içine girmesini sağlamak çokca doymasini sağlayabilirsiniz.

nhtkmn bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş