1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumuna Başlangıç

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde baysamin tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Merhabalar çeşitli ve başarısız denemeler sonucunda bir şeyler yaptım sanırım.

Akvaryumu 70x30x40h ölçülerinde olup içinde 8kg mercan kırığı mevcut. Canlı kaya daha alamadık bulunduğumuz bölgede satılmıyor merkezi yerlerden temin edeceğiz. Şuanda tuz oranını ayarlamakla meşkuluz lakin tuzda bitti onuda temin için merkezi yerlere gitmemiz gerekiyor. Filtre sistemimiz ise ekol 15 dış filtre kullanılmaktadır içerisinde sadece elyaf kullanılmaktadır.

Bir kaç resimle olayı da özetleyelim olayı.

Tuz ölçerimiz,

Şimdilik işlem durdu, ilk fırsatta tuzu ve kayaları alıp kuruluma ve balık eklemeye devam etmek olacak. biraz yoğunum o yüzden gecikmeler olabilir.

Birde bitkili akvaryum kurdum onuda diğer bölümde paylaşacağım ama temsili fotosu olsun onunda. :çiçek:

veysel bunu beğendi.
  2. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bence cok ozet olmus. Biraz daha genis genis olmasi lazim.

Huzur Doğadadır!

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Kurulum hayırlı olsun, eksiklerinizi netten kargo ile getirte bilirsiniz...

4. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    İyi dilekleriniz için teşekkürler, Toygar bey olay göründüğü gibi hiç bir şey yok daha bir kaç güne tamamlarız eksiklerimizide kayaları alıp bekleticektim esnaf arkadaş kurduktan sonra eklersin dedi sebebini bilmiyorum ama cuma günü tamamlamış olurum eksikleri tuzu tamamlar kayalarıda eklerim daha sonra balık ekleme işlemine geçeriz.

Amaç zahmetsiz balık bakımına dayalı sistem kurmak 2 palyaço veya damsel türü beslemeyi düşünüyorum.

5. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ben derimki hazir yolun basiyken once birlikte nelere ihtiyaciniz olabilecegini konusalim. Ne zorluklar cikabilir ne nasil yapilmalidir gibi. Eksikle baslarsaniz tadiniz kacicak para harcicaksiniz. Bu arada bir ekleme cikarma yapmadan suyunuz donmeye devam etsin derim. Inan bana ki buradaki bir cok ustat katilicaktir bana. Tuzlu su; Su tuz dort kose cam dan cok daha fazlasidir.

Huzur Doğadadır!

6. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Size kesinlikle katılıyorum ve portalın samimiyetine inanıyorum. Hatta daha iyisini yapmam için teşvik edeceksiniz ayrıca "şu lazım ben gönderirim" "buda benden olsun" gibi maddi ve manevi yardımlarda`da bulunacağınızada eminim. Benim amacım 2 tane palyaço veya damsel beslemeyi düşünüyorum sistemde bu hayvanların ihtiyacı çerçevesin eksikler tamamlamam lazım.

7. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Tuzu kayalari yada diyer ekipmanlari temin edeceginiz merkez diye tabir ettiginiz yere mesafeniZ nedir?

Huzur Doğadadır!

8. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Ben Kocaeli Karamürsel`deyim buradaki hobi dükkanlarında tuz vs gibi ürünler satılmıyor mecburen ilçeden ile geçmemiz gerekiyor merkezden kasıt budur. Cuma günü mecburi olarak gideceğim ogün hallederim bütün işlerimi

9. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Kurulumunuz hayırlı olsun Mert bey. Tuz almaya merkezi bir yere gitmeniz gerektiğini yazmışsınız.Giderken tuz ölçerinizide yanınızda götürmenizi öneririm.Orada bir ölçüm yapıp gerekli değerleri karşılaştırmanız adına.Başlarda bende aynısından kullanıyordum ve oldukça hatalı sonuçlar veriyormuş.

10. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Teşekkür ederim aklımda.

11. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Aslında öğrenmek istediğim gidip gelme sürenizdi. Bu süreye görede bazı şeyler belirlenmeli

12. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Sabahtan çıkarım akşama doğru gelirim halletmem gereken başka işlerde var, yolda ortalama toplu taşımacılık ile bir saate yakın sürüyor.

13. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Bu süreyi hesaba katarak alışverişinizi yapmanızı tavsiye ederim. Bence önce suyunuzun ölçümlerine bakalım kimyasını oturtalım. Canlı kaya alıcaksınız. Bir günlük bir sürec cansız olarak eve getirmenize neden olur boşa harcama demek bu.

14. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    İşlerimi halleder dönüş zamanıda malzemelerimizi alırız su tuzlu şuanda kayalarıda ekleriz tuz eritmede devam ederiz kayalar varken sıkıntı olmaz herhalde.

15. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Suyunuz dogru tuzluluk oraninda yada isida degilse. Yeterli oksijen yoksa kayalar olecektir. Amanyok patlicaktr testiniz yada ps niz
    olmadigi icin anlamicak balik eklicek ve canli kaybi yasicaksiniz. Biraz sabirli olursaniz inanin hersey daha ucuza gelicek

Huzur Doğadadır!

16. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Tamam acele etmeyelim sizin öneriniz nedir.

17. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Tuzunuzu netten sipariş edip gerekli ilaveyi yapın.Isıtıcıda çalışır durumda olmalı.Kayaları su hazır olunca alıp koyun.

18. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Isiyi tuz oranini dogru olcebileceginiz ekipmanlar. Dis filtre kullanilabilir ama ici bos olarak elyaf bakteri tutar sik degismesi gerekir. Ps olmadigi icin oksijen yetersiZ olacaktir oksijen saglamaniz gerek.

Huzur Doğadadır!

19. baysamin

baysamin

Yer:
    Kocaeli
    İsim:
    mert tankutay
    Tuz ölçeri değiştirmekmi lazım ne önerirsiniz.? Dış flitreyide tepe flitre ile değiştirebilirim elyaf değişimi kolay olur. Öncedende belirttiğim gibi beslemesi kolay 2 balıklık bir sistem amaçlıyoruz maksat vakit kazanma çünki yeri gelcek bir hafta boyunda sağdce yem verip geçicem başka bir müdahale olmayacak. Zaman önemli zira daha bir uzak havuzum bitkili akvayumumuz var şimdilik nano bir kuşumuz ve köpeğimiz var ve daha sırada olan diğer hayvanlarımız var

20. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron
    Ama tuzlu su zaman ilgi ister bazen saatlik olcumler yapmaniz gerekir. Ozellikle ilk kurulumda bu sart
    neredeyse. Ancak su degerleriniz oturdukdan sonra bu mumkun. Yinede olmaz diye biraey yok. Birsey degistimeyin referans bir akvaryumda tuz olcerinizi oda isisi su isisini kaydedip olcum yapin. kendi olcumlerinizide ayni degerleri yakalayip yapin. Bu bir nevi manuel kalibrasyon demek. Yarin merkeze tuz olceliriniz ve akvaryumunuzdan bir pet sise suyla gidin

Huzur Doğadadır!

YMR_AY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş