1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu

Teşekkürler Veysel bey..

veysel bunu beğendi.
  2. Maruhali

Maruhali

İsim:
    Mahmut Gümen
    Merhaba, ben 30 yıl sonra (hanımın izniyle) yeniden akvaryum kurdum. Şimdi yazılanları okuyorum da, biz hiç bir şey bilmiyormuşuz. Dev gibi astronotlarımın neden öldüğünü şimdi anlıyorum. O kadar yaşamaları bile mucizeymiş.
    Arkadaşlar akvaryumumun camı 2 günde yosun yapıyor. size sormak istediğim.
    1) 10-15 gün bekletilmiş şehir suyu mu?
    2)5 filitreli (evde kendimiz kullanıyoruz) arıtma suyu mu?
    3) damacana suyu mu kullanayım.

şehir suyunda çok klor var. ağzı açık 5 litrelik şişelerde 10 gün bekletirsem klor uçar diye düşünüyorum. Arıtmada tatlandırıcı olabilir. Aldığım yer "yok" diyor ama tereddütteyim. Evde arıtma varken devamlı damacana suyuna para vermek de istemiyorum. Önerilerinizi bekliyorum.
    Akvaryumumu sizinle paylaşacağım ama inanın balıkların adlarının bile bazılarını bilmiyorum

vicia ervillia, YMR_AY ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  3. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Akvaryum bir tutku ben en fazla 1 yil dayanabilmistim akvarumsuzluga :) akvarumunuz tatli su mu tuzlu su mu onu belirtirseniz saha sağlıklı yardimci olabiriz.

4. Maruhali

Maruhali

İsim:
    Mahmut Gümen
    Tuzlu su . Henüz balık koyalı 2 ay oldu.

bir yanlışımı düzelteyim. 30 değil, 40 sene olmuş bırakalı (hanım tarafından bıraktıralı)

Montimahir, murat parin, ogeday_ylz ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  5. Erdal

Erdal

Bende büyük baskı altındayım ama direniyorum :D Silikat reçineli ise kesinlikle arıtma eğer damacana kullanacaksanız pınar, nestle kesinlikle Saka kullanmayın. Maşallah akvaryum için.

Maruhali bunu beğendi.
  6. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :D Size ve azminize şapka çıkartıyorum Mahmut bey.Ailemize hoş geldiniz.

7. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    kedi nekadar ilgili balıklara=) Maşallah Sağlıklı günlerde olsun

YMR_AY bunu beğendi.
  8. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Eski kurtlardan olduğunuz belli :) Tank genel olarak derli toplu ve şık. Suya gelince şebeke suyu ilerleyen dönemde başta cyano olmak üzere bazı istenmeyen durumlara yol açabilir. Damacana ise uzun vade de masraflı olacaktır. RO cihzınızın memran çıkışına vanalı bir T atıp mümkünse burdan sonra bir silikat reçinesi takarak tank suyunuzu burdan tedarik edebilirsiniz.
    Birde daha önce tanışıklığımız olmuştu ama aramıza hoşgeldiniz ;)

YMR_AY bunu beğendi.
  9. Maruhali

Maruhali

İsim:
    Mahmut Gümen
    Teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı oldunuz. Galiba en iyisi damacana. Masraflı ama yapalım. "kavgada yumruk sayılmaz"
    Anladığım kadarıyla "saka suyundan uzak duracağım".
    Kediyi sormuşsunuz. Kediye bir müddet sonra psikolog lazım olacak. Sabahtan akşama kadar balık yakalama peşinde. Neyse ki balıkların umrunda değil.

MESUT_KERİM ve Erdal bunu beğendi.
  10. muratmuratt

muratmuratt

Yer:
    istanbul
    İsim:
    murat işal
    Merhaba bugün şöyle bir test yaptım nekadar doğru yanlış bilemiyorum fikirlerinizi beklerim tuz 1024 ısı 24 ph 8. 4 miktar 100ml üzerine deiyonize su tds 0 ph 5. 6 su miktari 10ml ekledim her 10 ml eklememde ph arttı azalması gerekmez miydi?

11. muratmuratt

muratmuratt

Yer:
    istanbul
    İsim:
    murat işal
    Temel abinin dediği gibi suya odaklanmaya çalışıyorum ne nedendir ne nasil daha iyi olur cozumlemeye çalışıyorum ph genelde düşüş eğiliminde olması gerekirken bizim tankta sürekli yükselişte su an ph 8. 4

Sayfayı Paylaş