1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

Yok karıştırmadık elbette. Haricen silikat filtresi ilave edilebilir veya gerek kalmaz bilemiyorum. Mesela müdürün evine aptırmıştık. Oldukça yüksek rakamlı ve su aldım hatta baya su aldım kullandım akvaryumda. Tatlandırıcısı vb vardı üzerinde. Silikat filtresi yoktu Mebranla idare etti sanırım. Hani akvaryum tarafında süper diyemem işin aslı. Araştırmaya ve ilavelerini iyi yapmaya bağlı sanırım.

Düzenleme: 15 Mayıs 2016
  2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Doğrudur Temel.
    Silikat filtresinin akvaryum kullanımı konusunda derin araştırmam yok. Vakit bulursak ilerde yaparız. Normal arıtma sistemleri için sağlam araştırmalarda bulunduğum için deiyonize işleminin özel durumlardaki kullanım dışında yapılmadığını biliyorum. İyonsuz bir suyun canlılar üzerinde nötr bir etkisi olduğu sabit. (olumluları kaybetmek te bir olumsuzluktur)
    Halil beyin verdiği purepro sitesinde de silikat filtreleri vardı kullanım yerleri içerisinde "breeding tanks" yazdıklarına göre bir mantık olabilir arkasında.
    Akvaryum kullanımını araştıralım.
    Bilim kesin dese bile evrende değişmeyen hiç birşey yoktur.Sürekli bakmak araştırmak gerekir.
    Saygılar
    Bülent

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Dediğiniz çok doğru ellerinize sağlık.

Ben baya uzun bir zamandır araştırdım ve bu konu ile ilgili birçok insan araştırmadan ortaya bir konu atılmış ve ismi değişmiş örneğin silikat filtresi veya reçinesi böyle bir terim yok suya 0 TDS değerini veren deiyonizasyon (su saflaştırma) ve bu filitreyi satan firmalar arasında sadece purepro firmasında var başka markası benim karşıma çıkmadı. Ayrıca zaten Bülent beyin dediğine gibi membran çıkışı oldukça fazla filtreleme yapıyor.

Örneğin aşağıda ki tablodan membarnın neyi ne kadar filitrelediği var.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
  4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Yosun duvarı yapın silikat filitresi kullanmayın olsun bitsin, iyonları alınmamış suları rahatça kullanabilirsiniz.
    Benim silikat reçinesi şuanda ömrünü doldurmuş galiba, tds değerler 4 civarında çıkıyor, ceyno meyno :) yok...

5. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Özkan bey arada silikat filtresinden kaçmayı başarmış iyoncuklar var demekki :)

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Evet var, deniyeçez görüçez bakalım nasıl oluçak...

7. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Sorun çıkacağını sanmam, sonuçları paylaşırsınız. Kalan milyonda 4 birim çözünmüş maddenin çok zararlı ( siyanür gibi) tek bir madde olması lazım ki akvaryuma zarar verebilsin,bu da neredeyse imkansız.

8. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

bir sıkıntı yasadınızmı . yosunlanma oldumu. Bende de ro cıhazı var hocam sılıkat fılıtrem yok ıcmek ıcın kullanıyorum . Okudugum yorumlara gore sılıkat fılıtresı alacagım.... Sız anladııgm kadarı ıle dırekt olarak kullanıyorsunuz.

9. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul

Silikat filtresi için acele etmeyin.
    Silkatların akvaryum suyundaki etkileri hakkında araştırma yapıyorum. Konu derin.
    Bittiğinde paylaşacağım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerinize saglik, konu valla super gelismis gercekten tesekkurler. Kapiyoruz bir seyler ve yeni lazim olabilecek bilgiler okuyoruz. RO cihazlarina isinamadim ilk gunden beri, 2 tecrube yasadim ve ikisi farkli konularda. Bankadaki 4 ton akvaryuma baglandi ilk, tabii onayim vardi cunku havada kusu tutacagi soylenmisti bize. Zira buyuk hacim buyuk su masrafi ve bir de buharlasan suyu takip zordu. Cihazin baglanmasi ardindan 10 gun gecti gecmedi her yer Cyano oldu. Kaldirin atin dedim ve damacana ile duzeldi. Fakat elbette cihazda olabilir sorun ve genel dusunmedim yalan yok cunku memnun olan da cok fazla. Daha sonra bir esnaf arkadas bana israrla al bu Ro cihazini farki gor dedi, basitti bir mebran ve silikat tutucudan ibaret. Bankaya takilan bin kusur lira bu yalan olmasin Sirf deneyeyim diye 50 liraydi sanirim. Muslugunu kistikca sifir su vermesi dogaldi cunku hizli su aliminda filtrasyon duser. Ben bunu bagladim ve toplamda 8-9 damaca almisimdir. Akvaryum super oldu ama su faturasi resmen katladi. Sanirim cok cok yavas su aldim ama mercanlar sahiden fark etti. Etti de RO DIY reaktor olmaktan kurtulamadi su parasi yuzunden.

Ne alacagin cok cok onemli.

Cep mesaj...

muratmuratt bunu beğendi.
  11. mandarin

mandarin

İsim:
    egemen kaya

Arkadaslar sadece bu konu kaldı kafamda tam olusmayan. R O cıhazları halıyle kalıte kalıte degısıyor ve ona gore su damıtıyor. Benım aldıgım urun guzel bır urun yanında 11 lıtre tankı var su tanka doluor bız kullanım esnasında oradan geyet guzel mıktarda alabılıyoruz sonra bosalan suyun yerıne tanka yenı su doluyor 11 lıtre su ortalama 1 saat gıbı bır surede doluyor ( akvaryumu doldurmak ıskence olacak ama napalım basa gelen cekılır ) su arıtmanın tadından vs... memnunum ama ınteernette hem bu forumda hemde dıger forumlarda okudugum bılgılerı toplayınca
    1. damacana su ıle kurulum yapanlar var.
    2. R O arıtma kullanıp sılıkat ( recıne ) fılıtresınden su alanlar var
    3 R O Arıtmanın son cıkıs fılıtresınden su alanlar var.
    4. MUSLUK SUYUNDAN su alanlar var.

Sımdı 4 tane farklı dolum yapan grup var en kalıtelısı sanırımkı RO NUN recıne fılıtresınden saf su nıtelıgınde ''0'' degerlı su almak ama asıl tartısılması gereken sunlar olmalı BU 4 grupbun sıstemını ele alıp malıyetı dusurecek olan sıstemı elde etmek olmalı dıye dusunuyorum bunu ben henuz yanıtlayamam daha yenı su dolduracagım suları hakkında bılgı verırse forum uyelerı memnun olurum...

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Egemen bir kere 4. maddeyi tamamen kafandan sil.

Ya damacana ya da RO
    RO seçersen membran çıkışından alabilirsin tekrar söylüyorum silikat filitresi dedikleri içinde mixed-bet denilen recine olan su yu deiyonize eden filitredir ve suyun içerisinde ki iyonları anyon ve katyonları tutar bu da suyun saflaştırılması dır yani 0 TDS değeri dir.

RO cihazında önemli olan membran kalitesidir zaten bütün işi yapan membran. ön filtreler sadece membranın ömrünü uzatmak ve sudaki kloru almak içindir. son filitre ise carbon post denilen suyun içimini güzelleştirmek için kullanılır.

Bu konu üzerinde çok araştırdım bende yeni RO cihazına geçtim ve öyle bilinen bir marka değil önemli olan içindeki membran kalitesi zaten tavsiye edilen filmtek marka membran ABD malı en kalitelisi birde bunun aynı fabrikada üretilen daha uygun fiyatlı olan voltron var ben aldığımda içinde voltron vardı değiştirmedim bu şekilde devam ediyorum.

Temel abinin dediği gibi ne kadar yavaş geçiş yaparsa o kadar iyi su çıkıyor ben test ettim 500 gr su alıyorum 650 gr gidere döküyor. bu da Ro cihazlarının özelliği çünkü gidere giden su süzülmemiş su.

Acele etme kafanda çok fazla soru işareti varsa bir tane deiyonize filitre al ondan doldur suyu ama ondan geçen su dakikada 3,5 litreden fazla geçmesin yoksa bir işe yaramaz. alırken alacağın marka da purepro olsun. Zaten bir tek o markanın var.

13. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir

Damacana suda da dikkatli olmak gerekiyor, geçen hafta su değişimlerimde her zaman kullandığım marka yerine Pınar Madran su kullandım, değişimi yaptıktan sonra etiketinin üzerindeki değerleri okuyunca şaştım kaldım, hem silika, hem de fosfat gözüküyordu, düşündüğümde oldu akvaryum yeniden hafif bir diatom dönemine girdi. değişimlerde marmara deniz suyu kullanıyordum ama bir aydır yeni su getiremediğim için damacana olayına girdim.

Aslında benimde RO cihazım var, kısa bir dönem önce 3 yıldan beri hem içme suyu hem de bitkili akvaryumlarda kullandığım cihazda membran değişimi yaptım, ismi cismi belirsiz bir membran taktık, ayarı hiç tutturamadım, sonra FILMTEK membran aldım oda çakma çıktı. İyice sinirler gerilince RO bir köşede kaldı. RO'da esas numarayı yapan eleman membran oda FILMTEK olacak ama hakikisi, amerikan malı olan olacak. Halil bu arada Bursa'da gerçek filmtek bulabileceğim satıcılar var mı?

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Açıkçası gezip aramadım ama bulunabilir olmadı internetten kaliteli firmalardan al ama istersen bakarım varmı diye.

15. Okurt

Okurt

Yer:
    Balıkesir

Özellikle aramana gerek yok çok sağol, belki alışveriş yaptığın yerdir diye sordum aslında. İnternetten bakıp alıcaz artık.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Ben silikat reçinesi denen filtreyi internetten aldım ve telefonla görüştüm markası ve ürünü sorguladım aldım ve firma güvenilir kargo yu bile kendileri ödüyor hatta bağlantı parçası eksik olmuş ertesi gün hemen gönderdiler. Özelden firmayı bildiriyorum sana oradan alabilirsin.

17. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Su değişimi ile ilgili aklımda sorular vardı. Konu açmadan önce biraz araştırınca bu konuyu buldum. Bilgi kirliliği olmadan bir kaç soru sormak isterim. Konu açılalı Baya bir vakit geçtiğini düşünürsek değişen doğrular var mıdır ona da bir bakmış oluruz.

1-) Her şey normal gittiğini düşünürsek sizce haftalık % kaç su değişimi yapmak gerekir
    2-) Diyelim ki Ani bir yosun veya hastalık durumunda şiddetle su değişimi yapmamız gerekiyor dendiğinde. Bunun % kaç olması gerekmektedir. %50 mi %30 mu . Ayrıca bunu kaç kere kaç gün aralıkla yapmamız gerekir. Hastalıktan kurtulayım diye Hani 3 gün de bir %30 su değişimi tehlikeli olur mu ?
    3-) Tecrübelerinize dayanarak ekleyeceğimiz suyun tuzunu kaç saat boyunca bir kafa motoru ile çevirmemiz gerekir. Yani tuz bu motor sayesinde sizce kaç saatte erir ve akvaryuma koyulacak şekle gelir. Görüntü berraklaşması yeterli midir.
    4-) Akvaryumdan su çekerken dip süpürgeli bir hortumla kuma dokunmalı mı ? tortuyu pisliği alması için . yoksa kuma dokunmadan bulandırmadan hemen kumun 2 - 3 cm üstünden mi suyu almalı.
    5-) Suyu çekmeden önce tüm motorların 30 dk öncesinden kapanması gerekli mi ? ağır metallerin tortuların dibe çökmesi için yoksa direkt suyu çekmeli mi ?
    6-) tabi suyun derecesi önemli bunu kesinlikle kontrol etmeli.
    7-) Osmos dan 60 lt suyu almak kolay değil. daha önceden bunu değişim yapacağımız kaba doldurup tuzu eklemeden kaç gün boyunca bekletebiliriz. Bidonunuzda 1 haftalık suyu kullanmamızda bir sıkıntı yaşar mıyız.
    Suyu eklerken red sea max 250 gibi sump arka kısımda olan akvaryumlar gibi olduğunu düşünürsek suyu sump kısmında eklemek doğru mudur ?
    9-) suyu ekledikten sonra hemen motorları çalıştırmalı mıdır ? yoksa bir süre suyun kendi kendine oturması mı beklenir ? ne kaç saçma soru varsa yazıyorum : ))
    10-) su değişimden sonra ben genelde katkı ve kültürleri öyle ekliyorum sizce yanlış mıdır ? tabi ps belirli bir süre kapatarak..

TencoMelih bunu beğendi.
  18. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    1) 15 GÜN %10 normal (Ben ayda bir %20 yapıyorum)
    2) Elzem olmadıkça büyük su kütlesi değiştirmezsek iyi olur.
    3) Hemen koyanda oluyor 1 gün çeviren de. 2 sinde de bir şey olmadı bende:)
    4) Dip çekim konusu muamma. Deniz akvaryumunda tavsiye edilmiyor. Eğer çektiğiniz tortuyu almazsanız sıkıntı yaratabilir. Ben 2 üstten bir kumlu yapıyorum.
    5) Allah ne verdiyse girerim:)
    6) Kışın özellikle evet. Hatta tuz soğuk suda çözünmüyor
    7) Saf suda sıkıntı yok. Tuzladıktan sonra bekletmemek geregkli
    8) Suyu sumpa eklemek doğrudur yavaş yavaş karışması açısından. Ben %70.ini ana tanktan eklerim:)
    9) Beklemeye gerek yok. Zaten işlemi yaparken sistem kapalı, bir an önce döndürmek lazım
    10) Katkı kullanmıyorum
    11) Kolay gelsin :D

emarch, veysel ve TencoMelih bunu beğendi.
  19. emarch

emarch

İsim:
    emrah aydogdu
    Çok teşekkür ederim Yusuf bey.. Elinize sağlık : ))

KGEYGS bunu beğendi.
  20. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Çok büyük hacimlerde su değişimi süresi uzayabilir, küçük hacimlerde özellikle popilasyon fazla ise değişim sıklığı haftalık yüzde 5-10 arası bir hacimde kurallara uyarak yapılabilir. Özellikle zoa tipi mercanlar su değişimini severler.

KGEYGS ve emarch bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş