1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.762
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Ya bazen düşünmüyor değilim RO cihazını bizim ev müstakil anne baba alt katta onlarla beraber hem kullanmak için hem de akvaryum için almayı düşündüm ama cesaret edemiyorum. Ya iyi filitre edemez ise ya akvaryuma zararlı bazı maddeler geçerse diye endişelerim var. Tabi birde 6 ayda 1 yada 500 litrede bir filitre parası.
   
 2. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.412
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Halil bende ro kullanıyorum ve memnunum, iyi ama fiyatı uygun bir arıtıcı işini görür. Ben sps ağırlıklı tankata birsıkıntı görmedim. Bursanın içme suyu istanbula göre daha temizdir, arıcı ile cok daha iyi sonuçlar alıçağını düşünüyorum ama tercih meselesi.
   
  MESUT_KERİM ve halilkocan bunu beğendi.
 3. iuzunok

  iuzunok

  Mesajlar:
  626
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  ismail uzunok
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Sanırım 1 çıkması ölçüm aletindeki kirlenmeden kaynaklı olabilir. Üzerinde ölçmeden önce temiz su ile yıkayıp kurulamak yazıyordu. Ben ondan önce başka ölçümler yaptığım için bu değer çıkmış olabilir.
  Filtre değişimini sormuştum firmaya, onlar bu değeri etkileyen bazı faktörlerin olduğunu söylemişlerdi. Ama ortalama 6 aylık bir süre içinde değiştirmek gerektiğini söylemişlerdi.
  Bahsedilen faktör olarak ise
  .Şebeke suyunun kirliliği.
  .Daire tesisat durumu. (Eski tesisat daha kirli su taşırmış)
  .Binada ön filtre sisteminin varlığı.
  .Arıtılan su miktarı
  gibi.
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
 5. Daytm

  Daytm

  Mesajlar:
  29
  İsim:
  derviş toygar
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Reverse osmos cihazını kullanamayacağımız kadar kötü bir su kalitemiz var. Damacana sularımız da pek iyi değil, bu iş için ya erikli yada nestle su en uygun değerleri taşıyordu. En azından öyle anımsıyordum. Malesef olanla idare ediyoruz. Denizden taşımak en iyisi görünse de yine damacana su ile tatlanacak birsürü ekstra iş ve risk de var. 100 de 10 su değişimi iyidir ayda bir . örneğin 200 litrede 1 damacana su değişin ayda bir. Bende canlı yükü çok fazla ama rahatlıkla 500 litre için 50-60 litre su değişerek sistemim gidiyor..
   
 6. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.762
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Su değişimi dediğiniz gibi %10 luk değerler güzel bence benim tankım da 200 litre su var ve 15 günde bir %10 su değişimi ile gidiyorum belki birçok kişi 15 günde %10 çok diyeilir ama tank yeni ve kayalar Tamamen Dıy olduğundan sistem oturana kadar bu şekilde gidecek.
   
 7. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Konu eski olmasına rağmen affınıza sığınarak açıklayıcı bir iki bilgi ilave etmek isterim.
  Sistemle 3 yıl önce çalıştığım şirketin fabrikasına deniz suyu arıtma amaçlı Reverse Osmosis cihazı kurulma ihtiyacı ile tanıştım.
  Su konusunda uzun araştırmalar yapmış biri olarak şunları söyleyebilirim.
  *Sudaki mineraller ve ölçüm: TDS- (Total Dissolved Solids- Toplam çözülmüş katı madde): Sudaki bazı çözünmüş mineral, anyon,katyon, agır metal iyonları ve az miktarda organik maddeleri gösterir. Bütün cihazlar Mg/litre veya ppm ( milyonda bir birim) cinsinden ölçüm yapar. İstanbul için şebeke suyu farklı semtlerde farklı tds e sahip. Benim oturduğum bölge 210 ppm. Diğer şehirlerde değer değişecektir. Nitrat tan silikata, demirden mangana, kroma kadar birsürü inorganik çözünmüş madde vardır şebeke suyunda. RO arıtma cihazının mekanizması basitçe; çok küçük gözenekli membran filtreden suyun geçirilerek katı çözünmüş maddelerin filtrede kalmasını sağlamaktır. Direk membran çıkışları membranın geçirgenlik derecesine ve gelen sudaki toplam çözünmüş katı madde oranına bağlı olarak 0-10 arası değişir. 0-60 arası kaliteli kaynak suyu kabul edilmektedir.
  *PH- Yukarıda birçok arkadaşın bahsettiği gibi sudaki mineraller insan için hayati değildir. Mineral ihtiyacımızın yok denecek kadar küçük kısmını sudan karşılarız. Fakat tüm canlılar için mineralden daha önemli olan suyun ph değeridir (Ph-Su içinde bulunan hidrojen iyonları konsantrasyonu). 7 nötr kabul edilir. 7 nin altı asidik üzeri ise alkalidir. Neredeyse tüm ro cihazlarının membran çıkışı asidiktir ( membran filtre karbondioksit ve bikarbonat iyonlarını da filtrelediği için 7 nin altında). Bu sebeple insan sağlığı için içime uygun değildir. Uzun dönemde sağlık sorunları yaratır. O sebeple mutfak tipi RO cihazlarına mutlaka alkali filtre bağlamak gerekir.( şahis fikrim ). Tuzlusu Akvaryumunda membran filtreden direk alınan suyun kullanılmasında sakınca yoktur. Ph tuzlu su hazırlanırken katılan tuz katkısı yüzünden zaten yükselecektir. Günlük/haftalık eksilen suyun tamamlanması için kullanılan tatlı suyun ise alkali filtreden geçmiş su ile yapılması daha doğru olur.Az miktarda da olsa sisteme giren düşük ph lı ( benim RO da membran 6.3 veriyor) su kararlığı etkileyebilir.
  Sağlıklı canlılar ve hayatlar.
  Bülent
   
  muratmuratt bunu beğendi.
 8. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.762
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Bülent bey uzun zamandır bende ro cihazlarını araştırıyor ve yakın zamanda almayı planlıyorum.

  Araştırmalara göre genelde membran çıkışından sonra sadece akvaryum için Mixed Bed Reçine (Karışık Yataklı) reçine kullanarak suyun içerisindeki anyon ve katyonlar ayrıştırılıyor. Ve dediğiniz gibi 0 TDS değeri alınır, Biz su ilavelerine bunu kullanırsak eğer akvaryumda ki PH dengesi bozulabilir mi ?

  Aslında bu sistemi kullanan forumda Özkan abi var o acaba nasıl kullanıyor su ilavelerinde 0 TDS reçineden sonra mı alıyor suyu yoksa içme için kullanılan suyu mu koyuyor ?
   
 9. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.412
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Osmoz çihazında su mebrandan geçtikten sonra sonra mineral olarak zenginleştilmek üzere filitreden geçtikten sonra içmek için hazırdır. Akvaryum için kullanılaçak su, mebrandan geçtikten sonra tatlandırıçı filitresinden geçmeden önce bir Taparatı kullanılarak su hatı ikiye ayırdım, içmek isediğim suyu tatlandırıcıya bağladım. Akvaryum için kulanaçağım su hatına ilave silikat filitresi bağlayıp burdan da sumdaki şamandıraya bağladım. Silikat filitresinden geçmeyen su tds değeri olarak sıfır çıkması neredeyse sıfır :)
  olay bukadar...
   
 10. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.762
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Özkan abi çok hızlısın teşekkür ederim bu kadar hızlı yanıt verdiğin için bizleri de aydınlatmış oldun dip not olarak silikat filtresi denilen filtre içinde mixed-bed reçine bulunan dır. Ve Türkiye'de tek marka ile satılır.
   
 11. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.412
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Markasını bilmiyorum, açık cuvalda satılıyor, istedikçe poşete doldurup veriyorlar, toptancısını bulsam bir çuval alıcam, böyle pahalıya geliyor :)
   
 12. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.762
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Kg fiyatı 9Euro diye öğrendim çuvalla satan var alırsan marka olarak purepro al abi amerikan malıdır. bir marka daha var kaliteli onuda bulursam linkini atarım özelden.
   
 13. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Merhaba arkadaşlar, ancak vakit bulabildim yazmak için.
  Özkan bey affınıza sığınarak, fikrimi paylaşmak istiyorum.Açıkçası Silikat filtresi konusunda sizinle aynı fikirde değilim.
  Sebebi şu: Membran ve öncesinde kullanılan filtrelerin ( çeşitli boyutlarda sediment ve karbon filtreler) çalışma mantığı suyun yapısını bozmadan
  ince gözenekli bir madde üzerinden suyu geçirerek istenmeyen maddelerin filtrelenmesidir. Silikat filtre dediğiniz olay ise deiyonize (saf su) elde etmek için kullanılan kimyasal yöntemlerden biridir. Silikat filtreden geçen suyun 0 tds değerine sahip olduğu doğrudur.Ancak silikat filtreler (katyon ve anyon değiştirici reçineler ve/veya polisitiren esaslı bazik iyon değiştiriciler) suyu negatif ve pozitif iyonlarından arındırarak deiyonize(saf su) haline getirir . Laboratuvarlar,buhar kazanları elektrolitik endrüstri gibi yüksek saflıkta suya ihtiyaç duyan yerler dışında kullanımı yoktur.
  Kullanımı yoktur derken zararlı mıdır kesinlikle hayır. Canlılar için faydası var mıdır yine hayır. Negatif iyonların doğada canlı yaşamı üzerine olumlu etkileri kanıtlanmıştır. Bu konuda birçok uluslararası bilimsel araştırma mevcut.
  Zaten doğada hiçbir kaynakta saf su kavramı yoktur. En iyi kaynak sularında kaynağında yapılan ölçümlerde bile toplam çözünmüş madde oranı 35-60 ppm arası değişir.
  Sudaki çözünmüş maddelerin ne olduğu/ne miktarda olduğu ppm oranın ne olduğundan daha önemlidir. Eser miktarlarda Demir-Kalsiyum-selenyum-iyot bakır potasyum varsın olsun zaten doğalında hep vardılar.
  Bizim filtre etmeye çalıştığımız siyanür,kurşun krom gibi zararlı ağır metaller. Onları da membran tutuyor zaten. Nacizane fikrim boş yere silikat filtresine para harcamayın. Tatlandırıcı yanına bir alkali filtre takın.
  Sağlıklı hayatlar
  Bülent
   
  muratmurat ve ceyhantunçel bunu beğendi.
 14. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.762
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Bülent bey ben bir şey sormak istiyorum bu silikat filitresi dedikleri aslında yukarıda açıkladığım mixed-bed reçine ve anyonik ile katyonik reçine karışımından oluşur. işini bilen arıtma firmalarında sadece anyonik ve katyonik reçine bulmak mümkün, yani olay şu sizin dediğinize göre negatif iyonlar faydalı ise katyonik reçine kullanalım ve sadece pozitif iyonları tutsun negatifler kalsın bu daha mı mantıklı oluyor o zaman.

  Birde unutmadan düzenli su değişimi ile giden bir akvaryist su değişimini ister se saf su ile yapsın zaten tuz ile suya gerekli elementleri katıyor ve denge yine sağlanıyor, yanlışmı düşünüyorum.
   
 15. Courageous

  Courageous

  Mesajlar:
  2.412
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Özkan Yürekli
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Benim zaten kurduğum yosun duvarından dolayı silikat olsa bile sistem yutuyor, epey bir zamandır silikat reçinesini değiştirmedim, tds değerlerim 3 ile 4 arasında, bende aslında katılıyorum dediklerinize ama silikat reaktörü olmayan arkadaşlarda silikat cynoya buyük etken, alkali filtre biraz daha açarsanız işlevi konusunda, silikat tutma özeliği varmı? sevinirim.
   
 16. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.762
  İsim:
  halil kocan
  Araştırmalarımda RO sistemlerinin en iyisi olan firma PruePro firması çıktı ve ABD firması.

  alkali filtre ile ilgili bilgi var linkte değerleri de vermişler ama ingilizcem kıt olduğu için tam anlayamadım.
   
  A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 15 Mayıs 2016
 17. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Doğrudur Halil hocam, Negatif ve pozitifi ayrı ayrı filtre edebilirsiniz.
  Ben doğanın yaradılış dengesinin temel durumlarda değiştirilmesine karşıyım. örneğin insan vucuduna en yararlı oksijen şelalelerin bulunduğu ortamlarda dır. Sebebi negatif yüklü iyonların fazlalığıdır. Bunun faydası bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Pozitif yüklü iyonların hiçbir işe yaramadığını gösteren bir bilimsel çalışma yok. O yüzden doğanın dengesine çok dokunmadan bilimi kullanmak taraftarıyım. Bence hiç kullanmayın.
  Özkan hocam öncelikle silikat grubu mineraller doğada bulunan elementlerin yaklaşık %35 ini oluşturur (silisyum ve oksijen varlığına bağlı olarak oluşurlar. Bağlanma şekillerine göre nezosilikat-tatrosilikat,inosilikat gibi gruplandırılırlar. birçoğunda demir ve magnezyum bulunur.). Bir çoğu zaten membran filtre tarafından tutulur. Silikat filtre içerisinde bulunan silikat grubu minerallerle suyun yapısını değiştirerek +/- veya her iki iyon yüklerini temizler.
  Alkali filtre konusu çok derin, işe gideceğim uzun yazamıyorum :) kısaca bahsedeyim,, uygun bir zamanımda Halil hocamın verdiği linkteki bilgileri de okur tercüme ederim gerekirse.

  Nasıl suda yaşayan canlılarda ph önemliyse insanlarda da önemlidir. Tek fark bizim yediğimiz ve içtiğimiz şeyler ph dengemizi etkiler, suda yaşayanlar ph değeri içeren bir ortamın içinde yaşadıkları için çok daha hızlı etkilenirler. İnsan vucudunun dış yüzeyi asidik, içi ise alkalidir. İnsan kanının ortalama değeri 7.4 tür. Bu değer balıklardaki gibi hızlı etkilenmez. Ancak uzun süreli cola gibi yüksek asidik içecekler,düşük ph lı su ( 7 nin altı) kullanımı ph dengesini aşağıya doğru oynatır. Vucut ph ı dengelemek için sürekli kalsiyum kullanır. Yeterince kalsiyum olmaması diye bir durum da sözkonusu olmadığına göre ( kemiklerde bol miktarda var) sürekli kalsiyum tüketimi, uzun vadede kemik erimesi vb sorunları getirir.
  Alkali filtre bazı minerallerden suyun geçirilerek ph ının 8,5-9 aralığına çıkarılmasını sağlar. İnsan için iç dengesini zorlamayacak su budur bence.
   
 18. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Halil hocamın link verdiği purepro marka alkalin filtrenin çevirisi şöyle;
  Mineral içeriği gayet güzel görünüyor. Türkiyede var ise kullanalım.

  * Ph dengesi mükemmel üretilen alkalin su,vucudun ph dalgalanmalarını azaltır.
  * Asidik içme sularını alkali kalsiyum iyonlu suya dönüştürür.
  *Doğal kalsiyum,magnezyum,sodyum,potasyum iyonları insan vucudu tarafından %100 emilebilir.
  *Bu filtreden geçen su vucutta kolaylıkla emilir çünkü yapısal olarak daha küçük moleküller vucudun daha fazla su alabilmesini ve kaybedilen suyun hızlıca yenilenmesini sağlar.
  *Suyu sağlıklı ve temiz yapar.
  *Bu filtre doğal mineral sularında bulunan kalsiyum,magnezyum,sodyum,potasyum ve diğer sağlıklı mineraller ilave ederek,insan gelişimi için doğru kaliteli su üretilmesine katkıda bulunur.
  *RO sistemlerin filitrasyon kalitelerini tamamlamak için sistemler ilave edilir.

  [​IMG]
   
 19. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Ellerinize sağlık teşekkürler.

  Silikat filtresi olması yanında suya kalsiyum, magnezyum, sodyum, potasyum ilave eder diyor. Bir anlamda yerel tabirle tatlandırıcı ve mineral ekleyici sanırım. Akvaryum için kullanılan suyun sıfır olması hedeflenir, burada bir sıkıntı olabilir ama denemeden de zor.
   
 20. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Cevap: Deniz Akvaryumu Su Değişimleri

  Temel,
  Benim yazdığım yukarıdaki bölüm insan hayatı için önemli kısmıydı. Evine cihaz kuracak arkadaşlar var. Alkali filtre insan kullanımı için önemli.
  Akvaryum için bence başka filtreye gerek yok membran çıkışından alınan su idealdir. Mutfak altı cihazları 5ppm-15 ppm arası çözünürlükte su verir zaten. İdeal bence. Bizim fabrikadaki deniz suyu arıtması bile 17 ppm veriyor.
  Çok fazla teknik karıştırmadık umarım.
   

Sayfayı Paylaş