1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu PH Değeri

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 29 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  PH ve deniz akvaryumu nedir, pH yükseltme nasıl yapılır, pH değeri ne ifade eder ve neden bu parametre hep karşımıza çıkar? Bilgi hakimiyeti, herkesin kendi akvaryumundaki kimyager yapısı, her hobici arkadaşın ucunda biraz olsa da bilmesi gereken pH değeri ne değildir biraz bakalım. Ne değildir olarak bakarsak daha iyi kavrayabiliriz.

  Ph ve Deniz Akvaryumu Ne Değildir?

  PH ve deniz akvaryumu.jpg

  • PH değeri düştü kaldırayım denecek bir parametre değildir
  • PH değeri çok çıktı aşağı indireyim denecek bir parametre de değildir
  • Elinde test skalası ile akvaryum suyunu aşırı ilgiden bunaltmak değildir

  Kıstas olarak bakacak olursak pH ve deniz akvaryumu ifadesi ancak üzerinde bilgi hakimiyeti kurduğumuzda ele almamız ve düşünmemiz gereken bir parametredir. Özellikle deniz akvaryumu açısından pH değerinin 1-2 derece sapması bir çok değeri yakından ilgilendirir. Tek bir birim bazı amonyak gibi yakıcı maddeler üzerinde onlarca kat etkiye sahip değerler oluşturabilir. Deniz akvaryumu Ph'ın etkilerini, akvaryuma ait değer aralığını, akvaryum içinde misafir olan canlılar açısından neden hakim olmamız gereken bir değer olduğunu anlamaya çalışalım.

  PH ve Deniz Akvaryumu Açısından pH Yükseltme

  PH potansiyel Hidrojen, yani kolay söylemle çözeltideki hidrojen iyon konsantrasyonunu ölçme yolu olarak ifade edilir. Deniz akvaryumu PH yükseltme konulu yazılarda ifade edildiği gibi deniz akvaryumu Ph değeri 7.0 olduğunda su Nötr yani asidik anlamı taşır. Hidrojen iyonları olarak bir karşılaştırma yaparak daha iyi anlamanızı sağlamaya çalışacağım. PH aralığı her 1.0 birim yükseldiğinde hidrojen iyonlarında 10 kat artma görülür. Bu açıdan pH yükseltme işlemi çok yavaş ve dikkatli yapılmalıdır. Olması gereken deniz akvaryumu pH değeri 7,9-8,4 aralığıdır. En ideal olan değer 8.0 ve 8.3 değeridir ve bu seviyede mümkün olduğunca sabitlemek gerekir. Genel alkalinite yapısı 8.0 aralığında korunur ve tamponlama işlemine destek olan katkı akvaryum karbonat katkısıdır. Fakat, tek başına yeterli gelmez. Detaylı bilgi için Deniz Akvaryumu Katkıları ve Element Kullanımı makalesinden destek alabilirsiniz. pH yükseltme konusunda en etkili yol uzunca bir zaman kalkwasser kullanımı olarak bilindi ve uygulandı. Halen uygulaması bulunuyor olsa da ve birçok mercan türü olumlu tepki veriyor olsa da, kalkwasser kullanımı son zamanlarda çok gerilemiştir. Bunun nedenlerinin başında aşırı tabana çökme yapması veya diatom tetiklemesi yapma olasılığının yüksek olmasıdır. PH ve deniz akvaryumu arasında çok uyumlu bir süreç yaşanmaz, pH değeri sürekli düşüş eğilimi gösterir. Buna neden olan unsurların başında artan atık yükü gelir. 8.0 pH ortalamasında değeri tutmak için iyi bir kalsiyum, magnezyum dengesi kurmanız gerekir. Sağlıklı bir pH ve deniz akvaryumu ilişkisi için hedefiniz alkalinite, kalsiyum ve magnezyum üçlüsü olmalı. Karbonat Kh katkısı ise yapıya destek olan diğer unsur olarak aklınızda kalmalı. Magnezyum 1200 ve 1300ppm seviyelerinde, dKH 9,6-9,8 seviyelerinde kalsiyum oranı 420ppm seviyelerinde olmalı.

  PH ve Deniz Akvaryumu Açısından Değer Düşüş Nedenleri

  PH değeri düşme nedenlerine göz atacak olursak, pH yükseltme mücadelesinden çok, pH değerini sabit tutma mücadelesine girmeliyiz. Düşüşe neden olan unsurları kontrol altında tutmaya çalışmanın çok daha mantıklı olduğunu görürüz, elbette birçok akvaryumda düşmeyi suyun doğal dengesi içerisinde başarmak mümkün olmayabilir ama tetikleyici unsurları en aza indirmek çok daha sağlam su değerleri yaratır. Düşüşe neden olan unsurlardan ilki çok düşük kalsiyum düzeyleridir. Çok düşük olması kadar aynen çok yüksek olması deniz akvaryumu pH düşüşü yaratır. Diğer unsur ise, akvaryum magnezyum seviyeleridir. Yine aynı şekilde çok düşük veya çok yüksek olması nedenlerden biridir. Faktörlerden biri de aşırı yapılan karbon eklemeleridir. Deniz akvaryumu mercan veya balık besini, yahut doğal aşırı seviyelere ulaşan inorganik karbon seviyeleri pH değeri düşmesine neden olur.

  PH ve Deniz Akvaryumu Karbondioksit Etkisi Nedir

  Akvaryum pH değeri üzerinde önemli etkiye sahip unsurlardan biri de gözlerden kaçan karbondioksit seviyeleridir. Aslında bu konu biraz kafa karıştırıcı olabilir. Nedeni ise, özellikle hiç akıllara gelmeyen protein skimmer ciddi bir karbondioksit yüklemesi yapar. Bunun yanında akvaryumdaki alg yapısı, canlı yükü ve türü diğer karbondioksit seviyelerinde rolü olan unsurlar olarak karşımıza çıkar. Karbondioksit yükseldikçe pH ve deniz akvaryumu arasında anlaşmazlık başlar. Doğal ve bazı önlem alıcı refugium gibi oluşumlar kullanılmıyorsa bitki ve canlıların fotosentez yapması nedeniyle gece ve gündüz arasında pH değeri farkları doğaldır. Bu yüzden bazı hobiciler akvaryum ozon kullanımı ile genel güçlü su yapısı hedefler. Eğer canlı yükü veya sıralanan diğer unsurlar yüzünden deniz akvaryumu pH değerini sabit tutmakta zorlanıyorsanız destek alabileceğiniz diğer bir sistem refugium kullanımıdır. Refugium içinde barındırılan yüksek yosun türlerinin sürekli fotosentez yaparak karbondioksit tüketmesi ve pH değerinde yükseltme yapması sağlanır. Refugium kullanımında ışık süreleri bu konuda belirleyicidir. 24 saat veya 12 saat yakılması akvaryum şartlarına göre belirlenir. PH ve deniz akvaryumu konusunda test kiti veye dijital ölçer kullanımı özellikle yeni başlayanlar için iyi bir yardımcıdır.

  Akvaryum Portalı
   
  Sinan09, ANIL/ÇANAKKALE, TencoMelih ve diğer 10 kişi bunu beğendi.
 2. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.183
  Yer:
  Bursa
  Rotifer kültürlerinin çökmesinin ve Larva tanklarındaki problemlerin büyük oranda amonyak kaynaklı olduğu bilinmekte, bu nedenle pH 'ın çok yükselmemesi kontrol ediliyor. Kültürler eskidikçe pH düştüğünden risk azalıyor.

  [​IMG]
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Rotifer tanklarında hareket sağlamak için verilen Oksijen ile beraber düşük miktarda karbondioksit te verilebilir o zaman.
  Zararlı amonyakta ciddi fark var ph derecesine göre.
   
 4. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.183
  Yer:
  Bursa
  Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım, ek bir önlem de almadım bu nedenle.

  Kitapta ısrarla "çok önemli" demiş, baya bir gözüm korkmuştu, ama rotiferler zor koşullara sandığımdan daha dayanıklı çıktılar, belki kültürlerin aşırı yoğun olmamasından dolayıdır.

  Belki bahsettiği şey ml.' ye 2000-3000 rotifer gibi oldukça yoğun kültürler içindir.

  Yine de 7.9-8.0 civarlarında tutmak faydalı olabilir :)
   
 5. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Rotifer tankında kullanılması gereken tuzun kesin içeriğini bilmiyorum. Eğer tanklarımızda kullandığımız tuz gibi çok mineralli tuzlar kullanılıyorsa ro su kullanılsa bile otomatik olarak yüksek ph lı bir su elde ederiz. Burada kullanılan tuzun yapısına göre düşük ph lı(7.5-7.6) bir su elde edilebilir.
   
 6. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.183
  Yer:
  Bursa
  Genellikle tanklarımızdaki tuzdan, başka bir tuz kullanılıyor mu ben de bilmiyorum..
   
 7. mertparlak

  mertparlak

  Mesajlar:
  117
  İsim:
  mertparlak
  sofra tuzu olarak kullanılan deniz tuzları kullanılabilir sanırım ama maliyeti daha fazla olur sanki
   
 8. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Rotifer ortamında major elementlerin hayati fonksiyonu var mıdır. Eğer yoksa uygun içerikli bir tuz yapabiliriz. Tıp sanayiinde uygun malzeme bulunur tahminim.
   
 9. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.183
  Yer:
  Bursa
  Fikrim yok malesef, araştıralım.
   

Sayfayı Paylaş