1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Nano Kurulumu Zeolit Taban

Başlığı 'Nano Reef Akvaryum Kurulumları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 19 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Deniz akvaryumu nano kurulumu niyetim var. Reef tarzından çok tamamen percula üretimi odaklı olacak. Akvaryumu dağıttım bu iş için zaten. Kafamda birkaç soru var, bunları bir tartışalım dedim ben nano reef kurulumu şine girişmeden.

Deniz Akvaryumu Nano Kurulumu Zeolit Taban.jpg

Öncelikle akvaryumun tabanını tamamen zeolit malzemesinden yapmayı planlıyorum. Doğal olarak da, kafamda Deniz Akvaryumu Zeolit Nedir tarafında birkaç soru var.

Deniz Akvaryumu Nano Kurulumu Zeolit Taban Tilkileri

1: Sıfır zeolit kullanımı fazla olacağından su açısından uygun olmayacak, zeoliti nasıl doyurabilirim kullanmadan önce, yahut eski kullanılmış zeolit mi biriktireceğim?

2: Amonyak, Nitrit, ağır metal, organik atıklar vb gibi zeolitin tuttuğu bu maddeler kurulum sonrası avantaj mıdır, yoksa dezavantaj mıdır?

3: Zeolit taban kalınlığını 12-13 cm mi yapmak veya standart 2-3 cm ile mi oluşturmak fayda getirir?

4: Başka işin yok mu, akıllı ol mu dersiniz?

Bu şekilde bir deniz akvaryumu taban denenmişliği ve örneği olmadığından dolayı deniz akvaryumu nano kurulumu üzerinde etkileri çok merak ediyorum.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  2. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Abi öncelikle kolay gelsin....Şunu merak ettim projende 12-13 cm.zeolitle bir tank yapmak niyedir?Ne gibi fayda sağlar?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de sana soruyorum ta işte. :D Dsb çalışır mı diye merak ediyorum ama standart kalınlığa yakınım ben de düşünce olarak. Bu güzel gözenek yapısını değerlendirmek istiyorum, su değerleri konusunda endişem yok.

Mahir tabanda zeolite mi gerek yok, kalın tabana mı?

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Arabın hikayesine döndürme be kardeşim ,sana söylediğim projeye geç.

5. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Temel abi ben derim ki tank cama cam boş olsun veya çok az kaya vb., zeolitten bir reaktör-DSB tarzı bir şey tasarlayalım... neden?:

İKEA larda satılan dev vazolarla benim buna benzer bir denemem oldu, çok kalın mercan kırığı koydum, içine domates anemonu. Bir süre sonra domates anemonlarını anatanka aldım , bu düzeneğide bozduğumda altı resmen leş gibi olmuştu. yani bence azda olsa bu kadar kalın bir tabanın içinde bir sirkülasyon olması lazım, sanırım yukardaki tankta da buna benzer bir çözüm yapmışlar. ayrı bir bidonda suyu ön filitreli olarak düşük akışta verirsek bu iş olur. Hem bakımı, eğer gerekirse zeolitin temizlenmesi veya yenilenmeside pratik olur.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Bence hem tabanda zeolite gerek yok...Çünkü
    1.Seninde yazdığın gibi yüksek emilim yapan bir madde olduğundan fazlası uygun değil
    2.İkinci el zeolit toplanması gibi bir durum ortaya çıkar,bu da hiç kolay değil
    Bunlar da benim naçizane görüşlerim....Bu arada Teoman abinin dediği projeyi merak ettim...Nedir acep?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Demesi kolay Teoman abi, bunu at, buraya salona yani 5 akvaryumlu bir set yap demek kolay da hayata geçirmek zor. Teoman abi bunu diyor Ozan.

Bazı artıları olacağını düşünüyorum.

Yazılmayan veya üzerine düşünülmeyen bazı unsurlar kafamı kurcalıyor. Bu nano ileride üretim için odaklı olacak ama ilk etapta bir normal kurulum olacak. Zaten henüz çiftleri hazırlamadım.

Tabanda bulunan 2–3 cm bir zeolit bünyesindeki maddelerin başlamakta olan biyolojik yaşama süper besin olacağı kanısındayım. Ayrıca zeolit mükemmel gözenek yapısına sahip ve çok iyi taban kumu olabilir.

Benim şimdiki taban yarım cm mercan kırıklarından oluşuyor, yani zeolitten çok daha kalın ve yıllarca böyle yürüdüm. Zeolit bünyesindekiler bakterilere besin oldukça emilim süreci artar. Tek sorun reaktör vb içindeki zeolit kullanımı gibi olmaması ama kendi halinde mükemmel bir biyolojik yaşam gelişebilir.

Mahir daha evvel yazdım ama tekrar yazayım. Eğer %30 su değişimi yapar ve düzenli olarak uygun miktar ve yine debide zeolife kullanırsan bir süre sonra nitrat gündeminden çıkacaktır.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mahir anlamıyorsun sanırım veya nitrat sorunun yüzünden oraya odaklasın.:) Nitrat kısmını geçip taban kumu unsuruna bakalım.

Bugün deniz akvaryumlarında taban kumu neden var?

Sadece görüntü mü?

Biyolojik fayda kısmı mı?

3 cm olan standart akvaryum kum kalınlığını nitrat vb. için ne faydası var?

Neden kum kullanıyoruz Mahir? :) Biraz ortalık karışsın bakalım. :D

9. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Kumu neden kullanıyoruz?Soru buysa yanıt kolay...Bakteri yataklığı yapsın,kumuna göre ph tamponlaması yapsın...

10. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Üretimdeyiz Temelim kumla işimiz yok.Sendeki Ps ile çiftlik kurarsın.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oh yahu basit noktada buluştuk. Ben de diyorum ki, zeolit bakteri yatağı olarak diğer kum türlerinden daha iyi çalışmaz mı?

PH tamponlama işi boş iş Ozan, bunu paketine yazan kum türleri bence kumda top oynasın.

Kimyasal filtre malzemesi olarak kullanım şekli buradaki taban kumu ile ilgili değil Mahir, o kısım ayrı gerektiğinde yine reaktörde kullanır veya çıkarırım.

Taban malzemesi olarak kullanırsam uzun vade de çok zararlı olura bir örnek verebilir misin?

12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Konu ile alakası yok ama resimdeki o bakır borular ne işe yarıyor?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Standart akvaryum kum türlerinin tamamında bakteri filmi dediğin olay olmuyor mu peki? :) Ara sıra dürtmek diğer kumlarda faydalı da zeolit taban da değil mi?

Ayrıca çok sayıda bakteri tutma olayı, alan varlığı ile mi alakalıdır, yoksa akvaryumdaki besin düzeyi ile mi alakalıdır?

Şu ana kadar ikna olmadım Mahir, tabanı zeolit yapmaya yakınım ona göre. Ha gayret caydırın beni. :D Bu sorulara da yanıt verirseniz güzel olacak.:)

Daha sırada doyum sonrası zararı var buna gireceğiz, ardından üretim tankında neden olmaz bir bakalım, tabii üretim tankı dediğin eğer larva tankı ise evet seninle aynı fikirdeyim ama anaç tankı kısmına bir bakalım.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dsb sisteme ben de dediğim gibi sıcak bakmıyorum ama diğer unsurlarda farklı düşünüyorum.

Üretim derken ben hala anlamadım. Larva tankı mı, anaç tankı mı söz konusu? Larva takında yazışmaya gerek yok tabanı kanımca çünkü o ayrı bir yapı ve kum eklemem. Ancak! Kumlu sistem de kafamda yok değil.

Anaç tankına nasıl bakalım, balıkların rahat edeceği, kumu az kayası olan bir akvaryum değil mi sonuçta?

Diğer bakteri sayısı ve uzun vade de zarar ve yine bakteri filmi kısmı yanıtları tatmin edici olmadı kendi açımdan ama yanılıyor olabilirim. Tabanı zeolit yapmaya karar verdim.

Diğer reaktör içindeki kullanılan zeolit filtre faydaları tamamen farklı ve o kısmı ayrı tutuyorum. Bildiğin kum olarak bakıyorum ama yüksek miktar olması gerektiği için bir anda eklemek zor. Ana akvaryumda düzenli kullandığım için çıkan doyuma ulaşmış zeoliti kum olarak parça parça ekleyebilirim. Yahut Bülent biriktirmiş ondan alacağım.

15. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Hadee ikinci el sağlam doldurulmuş zeolit bulunur, gel vatandaş.
    Ne yapıyoruz, zeolit mi bulacağız, tabana mı sersek tavana mı, karar mı veremedik. Hepsi olur :)
    Bende sump içerisinde biyolojik amaçlı 5-6 kilo var, 3 aydır duruyor, bir zararını görmedim. Düşük debide kullanıyorum tabii.
    Zeolife granül büyüklüğü olarak ve tutma kapasitesi yüksek olduğu için bence uygun değil. Burada kullandığımız tür %95 üzeri saf zeolit.70 tür içerisinden daha düşük oranda zeolit içeren gözenek yapısı uygun 0.5-1mm kullanılırsa gayet güzel olur.
    Ar-ge yapalım. Test edelim, bakalım ne olacak.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O zaman bu alanda arge başlasın sayın arge müdürüm. Bana mükemmel bir taban malzemesi olacak doğal malzeme lâzım. Tabii ben yine eldeki ile kuracağım.:) Caydıracak yorum alamadım sanki. :D

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Siz önce 1 inci seti bitirin maç sayısını atmaya daha çooooook var.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Mualefet olacağım diye yıpratma kendini Teoman abim. :D Sen akvaryumunu ve akvaryum odasını hazıla, yerleşiyorum sizin eve ona göre. Bir çift anaç ayarlayacağım sanada.

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Ya başlasın arge de bir iki yardımcı eleman ver bari:)

Birinci set bitti çoktan teoman abim,ambalaj tamam, etiket matbaada.
    Başka setlere bakalım.
    uploadfromtaptalk1355943130252.jpg

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben fotoğrafı kum görüntüsünden dolayı temsilen kullandım. Bu yüzden nedir ve ne yapmaya çalışılmış pek anlamadım.

Sayfayı Paylaş