1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kuruyorum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde selcom2008 tarafından 18 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Deniz Akvaryumu Kuruyorum diyerek yola çıktım. Bu konuda sizlerden destek alarak güzel bir deniz akvaryumu kuracağıma inanıyorum.

Boyutları:

140 cm boy, 55 veya 60 cm en, 65 veya 70 cm yükseklik, yapmayı düşünüyorum.

1) Bu boyuttaki akvaryum tuzlu su için uygunmudur?

2) Sump sistemi kaç cm uzunlukta ve genişlikte olmalı?

3) Sehpasını 40 x40 2 mm et kalınlığından yapmayı düşünüyorum.

4) Sehpa kaç cm yükseklikte olmalı?

Bu konularda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Kafama takılan bazı sorular var o yüzden.

onurhan9250 bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    deniz akvaryumu kuruyorum

Selamlar Selim Bey,

Öncelikle kararınız hayırlı olsun. Umarım gönlünüze göre bir tuzlu su akvaryumu kurulumu olur ve inşallah kurulum aşamalarını bu başlık altında hep birlikte tartışarak yapar ve sağlıklı ortaya çıkarırız. Siz güzel bir akvaryuma sahip olurken bizler de sizin kadar mutlu oluruz.

Akvaryumun en olarak ölçüsü 130-150 cm olması güzel bir ölçü, yine 60 cm derinlik güzel fakat yüksekliğin 70 cm olmasının bazı sıkıntıları olabilir. Size yazmıştım ancak konunuza da eklemek isterim.

Aydınlatma olarak yükseklik verimi düşürür. Aslında akvaryumun balık ağırlıklı olması durumunda göz ardı edilebilir ama malesef ki sadece balık beslemek pek mümkün olmuyor. Zaman içinde bazı mercan ve omurgasızları ekleme isteği ağır basıyor. Bu yüzden yüksekliği 55 cm olarak düşünmenizi öneririm.

Bu ifadeyi kullanırken eklemekte fayda var, benim akvaryumun yüksekliği 80 cm ve aydınlatma olarak metal halide kullanıyorum bu yüzden. Eğer metal halide kullanımı düşünüyorsanız o zaman yapmayı düşündüğünüz yükseklik olabilir. Bir dez avantaj kalır geriye o da akvaryum içine gerektiğinde kol boyu olarak ulaşım. Bunun da üstesinden gelirim derseniz o da sorun değil.

3. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Sağolun Temel bey aydınlatmada Metal halide kullanabilirim sorun olmaz yeterki canlıların yaşayabileceği güzel bir ortam hazırlayalım ve keyifle akvaryumumuzu seyredebilelim.

Zaten takılacağım diğer ekipmanlarda da sizden fikir alacağım.
    İnşallah bu gün tankın siparişini vereceğim bu yardımınızdan sonra artık toparlamaya başlayınca resimleri ekleriz.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Metal halide kullanımı ile yükseklik sorunu aşılabilir evet ama T5 florasan sisteminin bazı artıları var ben size onları kısaca hatırlatmak ve metal halide tercihinde aklınızda bulunması gerekenleri yazmak istiyorum.

T5 florasanların enerji tüketimiçok daha az malümunuz üzere ve bunun yanında metal halide yaz aylarında suyu ısıtma eğilimindedir. Bu yüzden canlı seçimleri önemli ve tabi önlem almak gerekir. Canlı türüne bağlı olarak soğutucu ve ya fan sistemi tercih edilebilir. Metal halideye destek olarak yine T5 kullanımı faydalıdır.

5. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Şimdiden hayırlı uğurlu olsun Selim abi. Temel hocam buradayken sırtın yere gelmez. İçin rahat olsun.

6. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Teşekkür ederim Hüseyin kardeş. Bakalım çıktık yola dönüşü olmayan ,inşallah iyi bir akvaryum kurarız hep beraber.
    Biraz önce akvaryumumu sipariş ettim.

130 cm boy, 60 cm en, 65 cm yükseklik, 10 mm camdan kayıtlı kuşaklı.
    Alttan sumplu, sump sistemi dahil olarak teslim alıcam. Geldiğinde resimlerle paylaşırız artık.
    Akvaryum camı geldiğinde ise başlıyacağız, sehpasını yapmaya.

Akvaryumu bekliyeceğim, çünkü sehpayı ona göre yapıp tuzlu su korezyonunu önleyecek malzemelerle boyayıp mobilyasını yapacağım.
    Hadi hayırlısı diyorum artık.

M.D. 12

7. görkemtemel

görkemtemel

Selim Bey merhaba ;

Kurulumunuz hayırlı olsun , umarım herşey istediğiniz gibi gelişir :cicek:Akvaryumunuzun ölçüleri hoşuma gitti ilk defa deniz akvaryumu kurmanıza rağmen ölçüleriniz oldukca iyi..Bu ölçülerde başınız oldukça az ağrayacak gibi..
    İlk başlarda gerek olmasada akvaryuma mercan ekledikce ışık ihtiyacı artacak ve mh kullanmanız gerekicek ,Temel abinin yazdığı gibi mh pek tasarruflu değil :) Metal halideyide t5 ile kombine etmek lazım ,bunları iyi hesaplamanız lazım bence :) Akvaryumunuzun kurulum aşamalarını bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz ve size portaldan bol bol yardım gelir :cicek:

8. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Dünde yazdığım gibi, akvaryumun ve sumpın siparişini verdim. Zannediyorum, bir hafta on gün sonra hazır olur, dediler. Geldikten sonra, diğer yapım aşamalarını zaten sizlerle paylaşıp, tecrübeli abilerimiz ve kardeşlerimizin verdiği bilgiler ışığında, hep beraber bu akvaryumu kuracağız. Zaten bu başlık altında başladığımız serüven devam edecek, Ta ki tamam oldu bu iş dediğimizde. :basardim:

Mesaj Düzenleme: 13

9. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Selamlar. Kısmet olursa bu hafta akvaryumum teslim edilecek.
    Akvaryumdaki su miktarı, sump hariç 420 lt su kapasiteli oluyor. Boşluklar ve sumpa iniş çıktıktan sonra net kalan litre bu.

1) Bu litredeki akvaryuma ps nasıl olmalı, kaç lt debili olmalı, ps önerisi?
    2) Sumpa kaç l/h lik, bir kafa motoru koymalıyım, sumpa dönüş için?
    3) Isıtıcım kaç wat olmalı, (ben 300 wat düşünüyorum) sumpa koyucam yeterlimi?
    4) Işıklandırma için 54 watt, veya 80 wat T5 düşünüyorum. Kaç adet koymalıyım ilk etapta? Yetersiz kalırsa mh kullanıcağım.
    5) Dalga motoru bir tane yeterlimi, yoksa daha fazlamı olmalı?
    6) UV kullanmalımıyım yoksa gerek yok mu?
    7) Tuz önerisi hangi tuzu önerirsiniz?
    8) Okuduğum makalelerde, yazılarda çeşme suyuyla doldurmayın, damacana kullanın diyor. Çeşme suyunu kaynatıp dinlendirsek veya kullanılan kimyasallarla bu işi halletsek olurmu?
    9) Sumpun iniş kulesine hangi süzücüleri koymalıyım, sırasıyla sınır yok süzmede.
    10) Tabana jubert sistemi kurmak istiyorum, kumun altında delikli plastik borular ve çekişi iç motorlar yapacak. Taban kumu için önerileriniz?

Verdiğiniz bilgi ve öneriler doğrultusunda, malzemelerin teminine başlanacak ve kurulum gerçekleşme yoluna girecek.

Mesaj Düzenleme: 14

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı uğurlu olsun. Protein skimmer toplam hacimin en az 2 katı güçte olmalıdır. Bunun anlamı piyasadaki ps'lerin açılımında yazan 600 litre içindir ifadesini baz alarak 1000 litre kapasiteli bir protein skimmer seçmek sizi çok rahatlatacaktır. Son zamanlarda gerçekten çok kaliteli protein skimmer ülkemizde satılıyor. Burada önem kazanan hobicinin alım gücü oluyor. Başarılı bir tuzlu su akvaryumu hedeflenmiş ise tasarruf yapılmaması gereken bir ekipmandır. Kullanmış olduğum ve çok memnun kaldığın Ati marka öneririm. Ati 200 modeli sizin için çok iyi bir seçim olur. Maddi imkan el veriyorsa. Yine OctopusEX1601 güzel bir ps.

Fotoğraf akvaryumumdandır.

Daha uygun seçenekler olmak zorundaysa Macro 300 modeli fiyatına göre verimli bir model.

Sumptan akvaryuma su basacak olan devridaim pompası saatte 4.000 litrelik sicce marka kullanılabilir.

Isıtıcı 300 wat uygun, riskli bir ekipman kaliteli olmasını öneririm.

T5 iyi bir seçim ancak 80 wat 150 cm akvaryum 140 cm sanırım bu görüntü ve kullanım sıkıntısı yaratabilir. 4-5 x 54 wat başlangıç için çok yerinde olur.

Dalga motoru yani su hareketini sağlayacak motor konusu aslında geniş bir konu. Çünkü yeterli su hareketi beslenecek canlıların ihtiyacına göre belirlenirse çok daha iyi bir seçim yapılır. Aşağıdaki linkimizde detaylı işlenmiştir.

http://www.akvaryumportali.com/forum/tuzlu-su-akvaryumlarinda-su-hareketi-t8531.0.html

Size karşılıklı iki adet akıntı motoru daha uygun akvaryum uzunlamasına bir yapıya sahip. Uygun fiyatlı Seıo marka kullanıyorum çok memnunum. Geniş açı akıntısı var ve suyu ısıtmıyor. Dalga yapıcı Wavebox diğer tecihiniz olabilir maddi imkana göre.

Uv filtresi balık akvaryumlarında özellikle zaman zaman ihtiyaç duyulduğunda faydalıdır. Ancak genel ve sürekli kullanımında suyun doğal biyolojik yapısına müdahale ettiğini düşünüyorum. Fakat parazitik hastalık ve alg kontrolünde gerektiğinde kullanılabilir. Kurulum sırasında olmazsa olmaz bir ekipman değildir.

Tuz tropicmarin kullanıyorum ve tavsiye ederim. Farklı tercih olarak redsea, ocean olabilir.

Çeşme suyu hiçbir şekilde kullanılmasını uygun bulmuyorum. Hatta biraz daha ileri gidip ozmos eğer çok kaliteli değilse önermem. Burada şöyle bir açık kapı var. Damacana suyun pahalı olacağı konusunda size kesinlikle katılıyorum ama örnek olarak ben ve birçok arkadaşım 5-6 lira olan damacana su yerine iyi bir su istasyonundan bir damacanayı 70 kuruşa dolduruyoruz. Bu değerlendirilebilir. Kullanılan kimyasallar ile çeşme suyunu kaynatarak işi halletmek kısmını ben kendimi okumamış saymak zorundayım.

olta: O kadar suyu kaynatmak için kullanılacak enerji ? suyu adam edeceğim diye kullanılacak kimyasalların fiyatı ? Sonuç olarak elimizde kalacak olan belirsizlik ?

Kule içinde ilk ve su dışında olacak olan bölümde ilk zamanlar elyaf kullanabilirsiniz. Akvaryum iyice oturduktan sonra reef tarzı olacaksa elyaf kullanımı kaldırılabilir. Yine su dışında kalacak ve üzerinde su süzülecek şekilde bir miktar mercan kırığı kullanılabilir. Ancak kg olarak 2 kg'dan fazla olmazsa iyi olur. Bunun dışında o bölümde ihtiyaç duyulursa aktif karbon, fosfat tutucu, silikat tutucu kullanılabilir.

Jaubert Sistemi kurulumu aşağıdaki linkte anlatılmış ve önemli konulara dikkat çekilmiştir.

http://www.akvaryumportali.com/forum/deniz-akvaryumu-sistemleri-t117.0.html

Kum olarak 8 cm kalınlığında ve tane boyutu ortalama 2-3 mm irilikte mercan kumu kullanabilirsiniz. Katmana vuracak aydınlatma iyi olmalıdır. Dekoru mümkün olduğunca kum üzerinde az bölgeye temas edecek şekilde oluşturmak gerekir.

Kurulumun başlamasıyla birlikte yayınlayacağınız görsel kurulum aşamasında ince detaylarda görüşmek üzere. burda:gif

Düzenleme: 28 Nisan 2016
  11. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Teşekkürler Temel bey. Fikirlerinizi göz önünde bulundurup, ekipman seçimine başlayacağım.

12. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Akvaryumun ve sump'ın yapım tamamlanmıştır. Fakat akvaryum aracıma sığmadığından dolayı bu gün alınamamıştır. Bir aksilik olmazsa, pazartesi akvaryumum tarafıma getirilip teslim edilecek.

Bende boyutları gözönünde bulundurup: (Yükseklik, sump'ta müdahele, ps yüksekliği v.s) profil sehpanın yapımına başlayacağım. İşlerden fırsat buldukça tabi ki.

Yapım aşamalarınıda inşallah resimlerle paylaşıcam.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

:basardim: Mükemmel şık görünüyor. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah sağlıklı canlıların bakılacağı bir kurulum olur. Akvaryum ve sump altına strafor koymayı unutmayın derim.

Fotoğraflar düzenlenmiş, konu bütünlüğünü bozan mesajlar temizlenmiştir.

14. görkemtemel

görkemtemel

Selim bey maşallah çok şık duruyor akvaryumunuz,sağlıklı canlılar dilerim :):)

15. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Selim Abi hayırlı olsun akvaryumun çok şık olucak :heyo:
    Bir sorum olucak 10mm cam kalınlığı idal bir kalınlık mı 65 cm derinlikteki akvaryum için, araştırmışsındır kesin...

16. Portnoy

Portnoy

Dilediğiniz gibi bir akvaryum olması dileğiyle...

17. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT

Vala çok araştırdım. Zaten akvaryumu bana yapan Beta akvaryum, orayla konuşup ve gerekli araştırmaları yapıp bu cam kalınlığına karar verildi.

18. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
  19. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar ,ilk sayfadaki resimdeki beyaz aydınlatma armatüründen bir adet daha yeterlidir diyorum ama o armatür t5 mi yada t8 mi bilemem akvaryumun üzerini komple o yaptığınız kapakla kapatırsanız aşırı buharlaşma olur istediğiniz verimi alamazsınız oysa o beyaz armatürlere ve ona takacağınız floların üzerlerine ayrı ayrı reflektör takarsanız 4 adet t5 yada t8 fazlasıyla işnizi görecektir . :heyo:

20. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Arkadaşlarım kafama takılan bir soru oldu. Yaptığım kapak mdf den fakat biraz ağır oldu gibi geldi bana. yukarıda belirttiğim gibi 6 adet t5 takıcam aydınlatma için. yapacağım profil sehpa 130 boy, 55 en, 80 yükseklik, 2 mm et kalınlığı.
    Akvaryumu su ile doldurduğumda kapak üstüne ağır gelirmi? Eğer ağır gelir derseniz kapağı aleminym dan yapabilirim.
    Önerilerinizi bekliyorum.
    Bu arada sehpanın kesim işlemine başlkadık. Fotoları ekleyeceğim

Sayfayı Paylaş