1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz akvaryumu kuruyorum.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde verko tarafından 25 Şubat 2009 başlatılmıştır.

1. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Merhabalar;sonunda bende deniz akvaryumu kurmaya karar verdim fakat bu konuda pek tecrübem yok.Elimde kum,kaya,hava motoru,kafa motoru,sump için cam,vs hertürlü ekipmanım var.Sadece ps ve dalga motorum yok.Onlarıda aşağıdaki linkteki cihazları almayı düşünüyorum.Akvaryumum 250x70x70 ölçülerinde.Bu cihazlar işimi görürmü ?

Dalga motorları: M-1100 SEİO-4400

PS : VIAAQUA SK-200

Bunların dışında tuz ölçer vs gibi hangi ekipmanları edinmeliyim?

PS yi kendimiz yapamazmıyız? Yani DIY yapım? :bilmem:

Yardımlarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Orhan abi sonunda hayalleri gerçeğe dönüştüreceksin inşallah hayırlısı olsun Allah utandırmasın kurulum ve yapım aşamalrında mutlaka yanınızda olmak isterim elimden geleni yapmak için bu arada arka fon meselesini hala istiyorsan ben yardım etmek için hazırım. Şimdiden hayırlı olsun.

3. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Orhan abi hayırlı olsun şimdiden.. Temel abi online olduğu zaman eminim seve seve yardımcı olacaktır. :) Benim gittiğim dişçimde komple tuzlu su akvaryumu ve tesisatını satıyordu ve tertemiz hepsi.. Aradığınızı bilseydim fikir verebilirdim size.. Aradığınız tüm malzemeler vardı taşınacakları için satıyorlardı.Tek tek satarlar mı bilmiyorum ama komple satma taraftarıydı en son..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun,

Sump olacak mı? Öncelikle bunu belirtmeniz gerek, önemli bir ekipman bizim için olup olmadığına göre tercihler yapılmalı. Yoksa zaten yukarıdaki ps tarzında olanlar olmaz, askılı olması gerekir.

Akıntı motorlarının markası ( Seıo ) çok güzel aynılarını kullanıyorum, fiyat uygun, suyu ıstmaz, geniş açı akıntı sağlar. Bu ps' yi tavsiye etmem ( VIAAQUA SK-200) Çok zayıf kalması yanında gürültüsü çekilmezdir bu modelin. Modifiye edilebilir, uygun fiyata alınırsa, ancak çok kaliteli çırpıcı kanatlı kafa motoru gerekir. Maliyeti yükselir verimli ile kıyaslamak gerek.

Akvaryumun hacmi oldukça fazla Dıy olarak yapılacak ps buna göre tasarlanmalı. Olmaz değil aşağıdaki linkte dıy yapım paylaşımları var, elbette geliştirilip yapılabilir. Tabi yine bize kaliteli çırpıcı kanatlı motor gerek. Aquabee marka motorun pervanesi çırpıcı kanatlı yapılabilir.

Bu linkler hava taşlı yapımlar için, ancak motorlu modelini yapmak hiç zor değil. Bununla ilgili kapsamlı bir paylaşım hazırlayacağım ( Motorlu ps yapımı)

Tuz ölçer almanız gerek, Mercan kumu almanız gerek ( Argonitte olabilir)

Deniz tuzu bir kova almanız gerek ve canlı kaya 20-30 kg gerekli.

Aslında tamamen ne beslemek isteğinizle alakalı olarak bu ekipmanların ve ihtiyaçların hepsi değişebilir, maliyet canlı hedefinize göre düşürülebilir, yükseltilebilir. Ben bu açıdan kuyrulumdan önce ne besleyeceğinize karar vermenizi öneriyorum. Tabi ileride sistemi ve canlı yükünü çoğaltacağınız göz önüne alınarakta tercihler belirlenmelidir.

Şimdilik bunlar yeterli gelir, Ps acil değil ancak bu hacimdeki bir akvaryuma canlı yüklemesiyle birlikte efektif bir ps eklenmelidir.

Başarılar...

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  5. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Arkadaşlar daha önce deniz akv.u ile ilgili bi tecrübe yaşamadım. Her türlü balığı besledim fakat aklımda hep deniz akv.u vardı şu anda kısa yoldan başlayıp ilerde tecrübelendikçe bol canlı kayalı ve çeşitli balıklar olan güzel bi akv. hedefliyorum. Deniz akv. unda olmazsa olmazlardan birisi P.S.
    Ben şu anda deniz akv. unu kursam bi kaç canlı kaya sump sistemi dalga motorları ile flan bu işi güzel bi P.S. bulana kadar götürebilirmiyim içine bi kaç tanede boş durmasın diye balık ta almak istiyorum.

Bu şekildemi başlayım yoksa bütün ekipmanlarımı tamamlayıp tam hazır olduktan sonramı bu işe kalkışayım. Çünkü bir aksilik olurda beceremezsem bütün hevesim kırılır diye korkuyorum.

Sevgiler.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yukarıdaki cümle zaten en önemli, konu. Bir yandan bunun olmasını istemezken, bir yandan çekinmeden başlamanızı istiyoruz Orhan Abi. Önemli olan konu aslında aslında belli. Eğer gerçek manada dayanıklı ve sayı olarak abartmadan başlamak istiyorsanız çekinecek bir durum yok. Ps konusu yukarıda yazdığım gibi acil değil. Yeterki aşartları bilelim ve uygulayalım. Sump sistemiyle birlikte kurulacak bu ölçüdeki bir akvaryum ps olmadan Nemo türleri, Damsel türleri, gobi türleri, Kardinal türlerinden oluşan 10 balıklık bir grubu ve bunun yanında Xenia, star polip, Mushroom, düğme polip gibi dayanıklı canlılardan oluşan güzel bir akvaryum kurulabilir. Eğer 2 balık olsun cüce angel olsun veya tang olsun derseniz balık sayısı düşer ama yine sağlıklı olarak yürütülebilir. Yapmanız gereken tek şey zamanında su değişimi yapmaktır. 20 -25 günde bir %15 su değişimi ile ps olmadan çok sağlıklı akvaryum yürütülebilir. Canlı kaya olarak bir kaç kaya ifadesi değil, kaliteli ve iyi kürlenmiş 10 kg canlı kaya olarak söz etmemiz daha doğru olur.

Yukarıda belirttiğim gibi kardinaller, damsel türleri ve gobi türleri yine uygun. Omurgasız olarak sözünü ettiğim canlılar reef bölümüne bulunmaktadır.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Hayırlı , uğurlu olsun abi.

Saygılar...

8. oceanography

oceanography

orhan abi öncelikle saygılar, benim acizane düşüncelerimi sorarsan bu gösterdiğin ekipmanlarla iyi bir tank oluşturamazsın bikere seıo nun hiç bir modeli ile tankında iyi bir akıntı elde edemezsin çünkü tankın çok büyük, bence dalga motorları ve similasyonları üzerine TUNZE dalga motorlarının üstüne yok. ps desen VIAAQUA SK-200 ps ile 1500 litreye yakın bi tankta zaten iş görmez. o tanka 7 8 adet blue tank koysan mutlaka nitrat prolemi yaşarsın, nitratın yükseldiği an suyundaki nitratın PO4 (phosfatı) tetikler yani senin anlıcan sorun üstüne sorun cıkar, bu tarz konularda hiç bir ekipmandan kaçınılmamalı 2 kuruş kar edeyim derken 10 kuruş zarar edersin.

ayrıca bi ara senle telefonlaşalım abi
    telefonumu biliyosun nasıl olsa
    emrah emiroğlu
    saygılarımla...

9. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Emrah bu cumartesi işin yoksa benim dükkana beklerim. Gelde PS gör. :) Vista agua dediğin nedir? :) bende bir PS. varki kimsede yok böyle bir PS. markası ne diye soracak olursan TEMATİ. Üzerinde nerde yapıldığından tutta nasıl bir motor istediğine kadar her türlü açıklamaları da var.

Şaka bir yana bazı hafta sonları benim dükkanda forum daki arkadaşlarla buluşmalarımız olur. Çayımızı içeriz, sohbetimizi yaparız ve bu aradada boş durmayız. Akvaryum için gerekli şeyler üzerinde uygulamalı çalışmalarda yaparız.

Seni de aramızda görmekten mutlu oluruz.

Sevgiler.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam Emrah Bey,

Seıo marka akıntı motorlarının yetmeyeceğini yazdığınızı okudum. Açıkcası çok şaşırdım. Genel müdürlük binamızda 2500 litrelik akvaryumda 2 yıldır seıo var. Üstelik büyük modelinden 3 tanenin birini çıkarmak zorunda kaldık. Ben şahsen 900 litrelik akvaryumumda Seıo kullanıyorum ve bir adet. İkincisini taktığım anda akvaryum savaş alanına dönüyor ve mercanlar açmıyor. Kıstasınızı çözemedim. huh: Tekrar ihtiyacım olsa başka akıntı motoru almam. Tabi maddiyatıda düşünerek. Geniş açıda akıntı, suyu ısıtmaz ve 60-70 lira.

Tunze marka akıntı motorunun Orhan abiye önerdiniz Tunze iyi güzelde Orhan abinin bütçesi nedir? Tunzenin fiyatını yazdınız mı? Fiyatını ben yazayım, tanesi 250-300 liradan Orhan abiye iki tane lazım. Yani 700-800 lira akıntı motoru. Umarım Kalbin yoktur Orhan abi. :D Dua edelim Ati 300 önerilmedi 2000 lirada o çünkü. Bu ekipmanlara düşman değilim ama malesef pahalı.

Sözü geçen ps'ye gelince , biz 1500 litrelik akvaryum için bir tane yaptık Dıy olarak Orhan abiye. Bu ps ile zaten pişti bile oynamaz. ;) Forum sayfalarına yazı yazmak kolay diye düşünebilirsiniz Emrah Bey, ama ben altından kalkamayacağım mesajıda yazmamaya çalışıyorum. Tabi Orhan abi artık biraz hızlansa iyi olacak. Sump yapılacak, yavaş yavaş bitirelim artık malum havalar ısındı, benim hedefim de o akvaryumla parmak ısırtmaktır. Tabi sizlerinde desteğiyle. :cicek:

Saygılar...

11. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Temel hocam bende epeyi zamandır kemire kemire artık ısıracak parmak kalmadı. :) :)
    Hele arada birde fizik tedavi mahiyetinde arada bir 220 volt ceryanda bu parmaklara bindirince
    tadından yenmiyor doğrusu.

Birde temel hocam emrah bana vista 200 denen ps. yi önermiyor zaten :), aceleye geldi heralde tam anlayamamışsınız. Ben konu başında sormuştum bu malzemeler benim işime yararmı diye Emrahta ona istinaden o PS ile ilgili bir şeyler yazmış. O PS. nin benim PS ile pişti oynamasını boş ver masasının yanından bile geçemez. :) :)

Cumartesiye kadar yapmam gereken işleri (sump, 1 - 2 tane kaplanmış motor :) diğer PS. ler için kesilmesi gereken plexiler, ve yetişmesi gereken işler :))bunları halletmem lazım bu hafta sonuna kadar.

Cumartesiye kadarda canlı kaya ayarlamaya çalışıyorum.

Geri sayım başladı artık.

Sevgiler.

12. fuat18

fuat18

Orhan abi seve, seve yardıma gelirim ne de olsa boştayım, çağırman yeterli abi. Ben de bitmiş halini biran önce görmek için sabırsızlanıyorum doğrusu.
    saygılar...

13. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN
    Fuatcım seni arayacaktım zaten, bu gün sump yapmak için elması aradım bulamadım nalburdakilerde danding şeyler. Senin meslek itibarı ile biryerlerde elmas filan varsa yarın da boşsan şu sump işini aradan çıkaralım.

Sevgiler.

14. fuat18

fuat18

Seve seve abi ne demek... Yarın görüşürüz İnşallah saygılar.

Sayfayı Paylaş