1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumu var Döndüm

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde cetorp2007 tarafından 13 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. cetorp2007

cetorp2007

Arkadaşlar yıllar önce tatlı su akvaryumum vardı, askere giderken hepsini arkadaşlara verdim şimdi yıllar sonra ufak bir akvaryumda 5-6 balık besleyerek kendimi avutuyorum bunun yanında benim oğlumuda, şimdide deniz akvaryumunun güzelliği tatmak istiyorum, sıfırdan bana yardımcı olabilecek varmı yönlendirebilecek sonuçta ben deniz akvaryumu hakkında hiçbirşey bilmiyorum bana yardımcı olabilecek yönlendirecek arkadaşlardan desteklerinizini bekliyorum sevgilerimle...

Not: bildiğim şey bu işin pahalı olacağı :)

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Selam Güray Bey, Malum eğer forumu gezdiyeseniz burada gerek dıy gerekse bazı formüllerle tuzlu su hobisini ucuzlatmayı başarmaya çalışırken kaliteden ve sağlıktan ödün vermemeye çalışıyoruz. İtiraf etmek gerekirse başardığımızı da söyleyebiliriz. Önemli olan bizim için sizsiniz yani siz nasıl bir karaktere sahipsiniz... Eğer bunu çözersek tuzlu su akvaryumu oyuncak olacaktır.

Başarma hırsınız var mı ?

Kendiniz bazı ekipmanları gerekirse yapabilirmisiniz veya satın alabilirmisiniz ?

Cesaretlimiisiniz ?

Bu iş için hangi akvaryumu ayırdınız, seçtiniz, alacaksınız ?

Sizden ricam kurmayı düşündüğünüz akvaryumun hacmini ve şartlarını bize görsel olarak sunmanızdır.

Saygılar...

3. cetorp2007

cetorp2007

Arkadaşlar özellikle teşekkürlerimi sunarım kısaca sorduklarınızı cevaplayayım

Başarma hırsınız var mı ? (var )

Kendiniz bazı ekipmanları gerekirse yapabilirmisiniz veya satın alabilirmisiniz ?(yapılacak şey varsa elimden gelir ama satın alabilirim)

Cesaretlimiisiniz ? (cesaretim var ama desteğede ihtiyacım var)

Bu iş için hangi akvaryumu ayırdınız, seçtiniz, alacaksınız ? (Alacağım- 1. secenak kullanılmış 100x40x50 ön tarafı oval yetermi bilmiyorum - 2. seçenek akvaryum koyacağım yer olarak 140x43 boyutlarında bir yerim var yaptırabilirim)

Sizden ricam kurmayı düşündüğünüz akvaryumun hacmini ve şartlarını bize görsel olarak sunmanızdır

Dediğim gibi 1. seçenek ve 2 seçenek.

eşimi zor ikna ettim başarmalıyım, sabır göstermem gerektiğini bu işin zor olduğununda bilincindeyim, ama başlangıcı dahi bilmeden nasıl olacak onu bilmiyorum sevgilerimile desteklerinizi bekliyorum,

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güray Bey, düşündüğünüz akvaryumların ölçüleri güzel ve sump sistemi yapılacak şekilde. Benim görüşümü sorarsanız 140x43 boyutlarındaki müsayit olan yere akvaryum yaptırın ve sehba altına sump koyalım. Sumpu çok kolay şekilde akvaryumu yaptırıken de yaptırabilirsiniz veya hazır birçok seçeneği değerlendirebilirsiniz. Son zamanlarda sump görevi görecek çok malzeme çıktı. Plastik çamaşır saklama kaplarından tutun plastik kasalara kadar. O konuda hiç sıkıntı yok. Elinizdeki mevcut bombeli akvaryumu kullanmak isterseniz işiniz daha zor. Akvaryumu deldirmek gerek veya Overflow sistemi yapmanız gerekecek.

Yapımları Dıy böümünde bulunmaktadır ve hazırlarıda satılmaktadır. Ancak yine görüşümü hatırlatmam gerekirse ev de uygun olan yere akvaryum yaptırmanızdır. Delikleri delinerek ve sump sistemli olacak şekilde. En güvenilir olan yol budur.

Tabi hedef daha geniş türde balık veya mercan beslemek ise, daha kısıtlı bir canlı yükü ile akvaryum düşünüyorsanız çok daha pratik bir kurulum yapılabilir.

Siz kararınızı bu konu üzerinde verirseniz gerisi gelecektir.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  5. cetorp2007

cetorp2007

Temel bey;

elimde mevcut bombeli yok 75 tl bir arkadaş verebileceğini söyledi, bu bahağı ucuz bir rakam ama zorluk çıkartacaksa hiç düşümmüyeyim bunu direk 140x43 cm göre planlayayım ama neresinde delik bırakmam gerektiği ve sump ile ilgili bilgi geçersiniz umarım. :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tekrar selam Güray Bey, sistem çok kolay hiç kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Ben size elimden geldiğince anlatmaya ve fikir sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağım.

Aşağıdaki fotoğraf benim akvaryumuma aittir ve delikler sol tarfta akvaryumun üst seviyesinin 4 cm altından delinmiştir. İki adet delik delinirse su daha kolay ve sezsiz sumpa inecektir. Deliklere pimaş dirsek takılacak ve su aşağı inecek. Kısaca sumptan motor akvaryuma su bastıkça bastığı kadarı su borulardan aşağı sumpa inecek hepsi bu.

Sump ise aşağıda çizimde olduğu gibi cam, plastik, bakalit içi boş bir haznedir. Bölme motorun koyulacağı kısma bir adet yeterli olur. Sol tarfata kule olarak görünen ise yine hazır plastik malzemeleden koyulabilir o da sorun değildir. Aşağıdaki sumpa su inecek yukartdaki borulardan ve ps kulee içindeki elyafa katı atıklarını ve yine protein süzücüye sudaki atıkları bırakarak sağdaki motor sayesinde tekrar yukarı basılacak ve Devran dönecek.

Akvaryumu yaptıracağınız yer yardımcı olacaktır veya sizin ölçülere uygun hazır sistemli akvaryumlarda satın alınabilir.

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Güray bey başarılar ve bol sabırlar dilerim bilgi birikim paylaşım aktarım konusunda hiç sıkıntı çekmiyeceğinizi düşünüyorum size bu konuları anlatanlar gerçekten bu işi bilen insanlar inşallah dilediğiniz hayal ettiğiniz akvaryumu en kısa zamanda kurar ve bizede yayınlarsanız saygılar
    canlı örnek vermek gerekirse beni takip edin şöyle buyurun :heyo:

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  8. cetorp2007

cetorp2007

mesut bey teşekkür ederim mesajınız ve desteğiniz için....

Temel bey akvaryumu yaptırmaya başlıyorum delik çapı ve üst seviye dediğini üst camdanmı yoksa su seviyesinimi baz alıcaz üst seviye derke bir çizim göderiyorum, anladığım kadarıyla...

hocam birde durso cizimini gönderirseniz aynısını yapmaya başlıyayım benim bu işlerle aram iyidir kendim yapabilecek gibiyim ama bana çizimleri gerekli teşekkürlerimi sunarım

9. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Güray bey ben akvaryumun boyunun 5 cm aşağısına 5 cm çapında bir delik açtırmıştım.Ustalarım daha iyi bilir tabiki

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güray bey, çiziminizi kendi düşünceme göre düzenledim. Ayrıca 1500 litre Tamamen bir dıy deniz akvaryumu kurulumundan delinecek yer konusunu örnek olarak yayınlamak isterim. Delikler size göre en uygun cama açılabilir. Arka cam sağ ve sol taraf ve yan camlar. Başlığı bu linkten takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak içerden dirseği ağzı aşağı bakacak şekilde takıyoruz, akvaryumun dışına T pvc aparat takıyoruz ve T aparatın aşağı bakan ağzından 50.lik pimaş boryu takarak sumpa kule üstüne indiriyoruz. İki adet delik delerseniz daha rahat edersiniz. Ses olmaz su daha kolay taşınır.

Bu da sump örneği, plstik bir kova kullanılmıştır. Siz camdan veya pleksiden de yapabilirsiniz. Bu kolay ve ucuz yoludur.

11. cetorp2007

cetorp2007

Arkadaşlar, sump yerine dış filte koysam olur mu?

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sevgiler...

13. cetorp2007

cetorp2007

illaki sump yapılacak ozaman ya ne kadar zor bişey bu sump teorikte anladım ama kule diyonuz ne kulesi anlayamıyorum üstadım

kolaylıklar dilerim

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kule sizi zorlayacak en son konu. Alt tarafı bir kova üst tarafı bir patates saklama mutfak eşyası. Tabi konu araştırmakla alakalı biraz da. Aşağıdaki linkte bir kule yapımı var hem de anında bir kovadan.

Bu sadece örneklerden biri. Diğer seneneklerden biri 25 liraya çekmeceli mutfak eşyası. Yapı marketlerde bulunur ve 25 liradır. Çekmece sayısını 2 veya 3 yapabilir ve kule olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki fotoğraf kovadan daha pratik ama 25 liraya akmaz kokmaz kule. Sizi zorlayan bu ise kurulum yapmayı tekrar düşünmenizi öneririm. Ya da bizim yardımcı olma şeklimiz yanlıştır. canım.gif Pleksiden veya camdan da yapılabilir. Aşağıdaki örnek ise Benim kule sistemim.

Evet azminiz ve isteğinizi sorgulamak sırası sizde. Başalangıç için daha kule de takılmak enteresan geldi bana. öp:

Fotoğraflı başlangıç aşamasında sizi görmek dileklerimle.

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    deniz akvaryumu kurulumu

Üzerinden epey zaman geçmiş. Konuyu hortlatayım dedim. :)

Güray bey; deniz akvaryumundan vazmı geçtiniz? Nedir son durum ? :bilmem:

Sayfayı Paylaş