1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurulumu Bilgi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 17 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. King Elvis

  King Elvis

  Mesajlar:
  1.655
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Aşkın Önver
  Hayırlısı kurulum dün gece 01:00 de bitti yorulduk ama keyifli bir yorgunluktu

  Hayırlısı
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 2. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Seneye kurmayı planlıyorum diskus merakım vardı hasta diskuslar ile merakım gitti zevkini alamadan denizdede inşallah aynı problemleri yaşamam
   
 3. King Elvis

  King Elvis

  Mesajlar:
  1.655
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Aşkın Önver
  Portalda saolsun yardımcı olacak bilgili arkadaşların tecrübelerini dinlerseniz keyifli bir hobiyi yıllarca devam ettirirsiniz
   
  TencoMelih bunu beğendi.
 4. TencoMelih

  TencoMelih

  Mesajlar:
  2.358
  Yer:
  Karabük
  İsim:
  Melih
  Aynen sağolsun Abi'lerimiz dostlarımız yardımcı oluyorlar
   
  veysel bunu beğendi.
 5. Glsn

  Glsn

  Mesajlar:
  617
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Gülsün Odabaşoğlu
  Red coris wrasse mi acaba? Biz de pek bilmeden bu türü almıştık. Yem zamanı geziniyordu. Çok da güzeldi. Fakat reef uyumlu değilmiş. Karidesi yer diye çıkardık.
   
  King Elvis ve TencoMelih bunu beğendi.
 6. Fatih BARLAS

  Fatih BARLAS

  Mesajlar:
  6.827
  Yer:
  Pendik
  İsim:
  Fatih BARLAS
  Hayırlı olsun tankınız, bu arada bende çocukluğumdan beri Elvis hayranıyım ve tüm şarkıları mevcuttur ezbere bilirim . :)
   
  cesur, King Elvis ve TencoMelih bunu beğendi.
 7. King Elvis

  King Elvis

  Mesajlar:
  1.655
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Aşkın Önver
  Fatih ilk defa portalda bir Elvis hayranına rastladım .... çok memnun oldum

  Red corris wrasse benim tankımda da var evet reef safe değil ama şimdilik bir zarar vermedi... Bu arada nasıl yakaladınız bravo doğrusu ...:)
   
  cesur ve TencoMelih bunu beğendi.
 8. Glsn

  Glsn

  Mesajlar:
  617
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Gülsün Odabaşoğlu
  Komple kayaları çıkardık, balık namına ne varsa topladığımız bir zamandı.
   
 9. kübra593

  kübra593

  Mesajlar:
  5
  İsim:
  kübra yoldaş
  arkadaşlar size bir şey paylaşmak istiyorum :::::::::::::::::

  cam üstünden özel yansıtıcılı sistemler de kullanılır. Aydınlatma balıklar ve bitkiler için çok önemli bir faktördür. Peki aydınlatma için herhangi bir ampul veya florasan kullanılabilir mi? Hayır. Akvaryum için kullanabileceğimiz özel florasanlar vardır. Örneğin; “Grolüx”. Bu florasan, özellikle bitkiler için çok gereklidir. Tatlı su akvaryumlarında grolüx kullanmak şart gibi bir şeydir. Bir diğer florasan ise “Sun Light” tır. Sun light yapay gün ışığıdır. Bitkili ve balıklı bir akvaryumda öne grolüx arkaya da sun light koyarak iki florasan ile aydınlatma yapmak hem balıklarınızın renklerini daha canlı gösterir hem de bitkilerinizin fotosentez yapması için gerekli olan ışığı sağlar. Bunun yanı sıra iyi aydınlatılmış bir akvaryumda; bitkiler daha iyi büyür, balıklar daha sağlıklı olur, hatta yavru balıklarınız daha sağlıklı ve hızlı büyür.


  Işıklandırma için dikkat edilmesi gerekenler


  Akvaryuma günde en az 8-10 saat aydınlatma yapılmalıdır. Bunun için zaman ayarlı sayaçlar kullanılabilir. Kapak ve sistem suya karşı korunaklı ve paslanmaz olmalıdır. Elektrik kaçakları olumsuz sonuçlara neden olabilir. Florasanlar bir süre sonra ışık şiddetini azaltırlar içlerinde bulunan gaz en fazla 6-8 ay arasında yansıtma işini daha az yapmaya başlar ve 12-15 ay arasında sönük bir ışıklandırma yapar. Bu sebeple florasanlar akvaryumlarda en fazla bir sene kullanılmalı ve yeni florasanlar takılmalıdır. Işığın akvaryum içinde her yere yeterli derecede gitmesi için akvaryum yüksekliği en fazla 60-70 cm olmalıdır daha yüksek akvaryumlarda florasan kullanımı yeterli derecede ışık sağlamaz. 60-70 cm den yüksek olan akvaryumlarda florasan sayısı arttırılabilir yada “Cıva Buharlı Lamba (HQL)” kullanılabilir.


  Aydınlatma Çeşitleri

  1) INCANDESCENT Lamba (Bildiğimiz Ampul): Evlerde kullandığımız ampuller ilk yatırım maliyeti düşük fakat genel olarak verimsiz lambalardır. Bu tip lambalardan çıkan ışığın rengi 2800 K (Kelvin) den aşağıda ve kırmızı dalga boyuna yakındır (yani bol ısı üretir). Genellikle düşük verimli olmaları ve yaydıkları ışık renkleri (spektrum) açısından çok fazla tavsiye edilmez. Sadece, eğer akvaryumu aydınlatan diğer lambaların ışık spektrumunda kırmızı ve kırmızı ötesi renkler bulunmuyorsa ek lamba olarak kullanılabilir. (Örneğin cool white florasan ile birlikte). Halojen ile birlikte renk renderleme faktörü yüksek olduğundan dolayı estetik aydınlatmada kullanılabilir. Çıkardıkları sıcaklığa dikkat edilmelidir. Halojen lamba ile birlikte ömürleri diğer lambalara göre kısadır. (Ortalama 1000-2000 saaat)


  2) HALOJEN Lambalar: Halojen lambalar ışık özellikleri ve tipi açısından ampullere benzer. Biraz daha verimlidirler. Yaydığı ışığın rengi 3000 Kelvin civarında olup daha beyazdır. İlk kurulum maliyetleri daha yüksektir. Bütün diğer özellileri ampul ile aynıdır.


  3) FLORASAN Lambalar: Değişik ışık renklerinde , güç ve tipte bulunabilirler. Verimleri yüksektir. Çok az sıcaklık yaydıkları için akvaryumun sıcaklığını yükseltmezler. Ömürleri yüksektir. (Ortalama 10000-20000 saat arası) İlk kurulum maliyetleri fazla olsa da işletme maliyetleri daha düşüktür. Florasan seçimi yapılırken daylight veya sıcaklık derecesi 5000K veya daha yüksek sıcaklık seçimi yapılması tavsiye edilir.


  Bitkiler açısından kullanılması tavsiye edilebilecek lambalar şunlardır:


  OSRAM Lumilux Plus: Kar beyazından sarımsı kreme kadar değişik renk seçeneği mevcut. Avrupalı akvaristlerce çok tavsiye edilen bir ampul. Kaliteli bir üretime sahip.


  OSRAM Fluora: Geliştirilmiş gro-lux tarzı ampul diyebiliriz. Ev içi bitkileri için kullanılır. Akvaryumda diğer ampullerle beraber iyi sonuç verir.


  Philips Aquarelle: Philipsin ürettiği bu floarasan özellikle akvaryumlar için tasarlanmış olup akvaryumda fotosentez için idealdir.Işığın sıcaklığı: 10000 Kelvin.


  Philips Agro-Lite: Philipsin ürettiğ bu floarasan bitkilerde fotosentezi arttıracak şekilde tasarlanmıştır.


  Philips Daylight F40D: Daylight tipindeki bu florasan 6500 Kelvin derecesinde ışık üretmektedir. Işık Spektrumu bitkiler için uygundur.


  Sylvania Gro-Lux: Sylvania tarafından üretilen bu lamba bitkiler için üretilmiştir. Ürettiği ışık pembe olup Işık Renderleme faktörü çok düşüktür.


  Sylvania DaylightStar: 5000K sıcaklıkta güneş ışığı. Yalnız tek başına yetersiz olabilir. Özellikle 10000K’lik tropik ışık gerektiren bitkilerde.


  Sylvania AquaStar: tam 10000K’lik olup, tropik dik açılı gün ışığını taklit eder. Deniz akvaryumlarında da kullanılır. Kırmızı ve Mavi renkler daha fazla.


  Philips ColorTone 50 veya 75: Bütün renklerin dengeli bir şekilde üretildiği bu lamba 5000 Kelvin sıcaklığında ışık üretir.


  General Elektrik de daylight tipinde florasan lambalar üretmektedir. Bu tip lambaları Türkiye’de bulunabileceğini düşünüyorum. Bunun yanında GE sadece bitki ve akvaryum için Plant Light ve Plant & Aquarium tipinde floarasanlar üretmektedir.


  Dünyada sadece akvaryum için üretilmiş başka florasan lambalar bulunmaktadır. Fakat bunlar maalesef ülkemizde bulunmamaktadır.


  Florasan lambalar belli bir kullanımdan sonra yaydıkları ışık miktarı azalır ve spektrumları değişir. Bu sebepten dolayı belli sürelerde (mesela 6 ayda 1 yılda bir) bu lambalar bozulmasa da değiştirilmelidir. Florasan lambalar genellikle akvaryumla gelen lamba apareyi ile birlikte kullanılmaktadır. Bu aparey bir reflektör (ışığı yansıtıcı) içermez. Bu sebepten dolayı lambanın yaydığı ışık azalmakta ve lambadan elde edilebilecek fayda azalmaktadır. Bu apareylerde her zaman yetersiz ampul yeri vardır. Eninde sonunda en uygun aydınlatma için yeni bir kapak ve reflektör temin edilmeli veya yapılmalıdır.


  4) CIVA VE SODYUM BUHARLI LAMBALAR: Yüksek yoğunluklu deşarj tipi (HID) lambalardandır. Bu tür lambalar özellikle yüksek verimlerinden ve yüksek ışık şiddeti verebildiklerinden dolayı sokak lambalarında kullanılır. Yüksek sıcaklık yaymaları akvaryum suyunun sıcaklığının artmasına ve uygulama zorluğuna sebep olur. Su soğutucusu veya fan gerektirirler.


  a) Cıva Buharlı Lambalar: Bu tür lambaların yaydığı ışık maviye yakın daylight tipi florasanın yaydığı ışığa benzer. Işık sprektrumu da çok az kırmızı ışık içerir. Ömürleri uzundur. İlk kurulum maliyetleri yüksektir. Lambaları pahalıdır. Cıva buharlı lamba yerine daylight tipi florasan kullanılması daha mantıklıdır.


  b) Sodyum Buharlı Lambalar: Bu tip lambalar sarı ışık üretirler. Işık spektrumları fotsentezi desteleyecek yapıda değildir. Akvaryumda kullanılması tavsiye edilmez.


  5) METAL HALIDE: Metal halide cıva ve sodyum buharlı lambalar gibi yüksek yoğunluklu deşarj tipi (HID) lambalardandır. Metal halide yüksek verimli ve uzun ömürlüdür. Yüksek sıcaklık yaydıkları için uygulamada dikkat edilmelidir. Fan veya su soğutucusu gerektirebilirler. Değişik güçlerde bulunabilirler. En az 5000 Kelvin sıcaklıkta ışık üreten metal halide lambalar kullanılması tavsiye edilir. (Mesela Philipsin 5K High Output Metal Halide) Işık renderleme faktörleri çok kötüdür. Akvaryumlarda 250 Wattın altında metal halide kullanılması tavsiye edilmez. (Işık sıcaklığı ve verimleri düşmektedir)


  Kullanılabilecek kombinasyonlar: Grolux veya aquaristic ile birlikte daylight ve bir kaç adet spot tip halojen kullanılarak bitki için yeterli aydınlatma yapılabilir. Kullanılacak adet ve güçler akvaryum boyutlarına göre deneysel olarak kolaylıkla bulunabilir. (Birer adet daylight ve grolux veya aquaristic için 2 adet halojen spot ve katları)


  Daha az enerji tüketimi için daylight tipi florasanların yerine daylight tipi 6000-6500 kelvin eco light (energy saving) kompakt lambalar da kullanılabilir. Bu lambalar pahalı oldukları halde verimleri yüksek ve ballast, starter vb. gerektrirmekileri için uygulamaları kolaydır.


  Bir adet 250 watt metal halide ve grolux ve aquaristic tipi akvaryum floarasanların kombinasyonları kullanılabilir. Akvaryumun genişliği ve derinliğine göre metal halide gücü ve florasanların adetleri arttırılabilir.Kullanılabilecek kombinasyonlar: Grolux veya aquaristic ile birlikte daylight ve bir kaç adet spot tip halojen kullanılarak bitki için yeterli aydınlatma yapılabilir. Kullanılacak adet ve güçler akvaryum boyutlarına göre deneysel olarak kolaylıkla bulunabilir. (Birer adet daylight ve grolux veya aquaristic için 2 adet halojen spot ve katları)


  Daha az enerji tüketimi için daylight tipi florasanların yerine daylight tipi 6000-6500 kelvin eco light (energy saving) kompakt lambalar da kullanılabilir. Bu lambalar pahalı oldukları halde verimleri yüksek ve ballast, starter vb. gerektrirmekileri için uygulamaları kolaydır.


  Bir adet 250 watt metal halide ve grolux ve aquaristic tipi akvaryum floarasanların kombinasyonları kullanılabilir. Akvaryumun genişliği ve derinliğine göre metal halide gücü ve florasanların adetleri arttırılabilir.
  SAYGILAR
   
  sckn03, TencoMelih, King Elvis ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 10. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.722
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Kubra hanim paylasiminiz icin teşekkür ederiz. Paylastiginiz konu basligi itibari ile bir noktayi duzeltmek isterim. Deniz akvaryumlarinda grolux Daylight-sunligt ve ev tipi lambalari düşük kelvin degerlerinden dolayı kullanmıyoruz
   
  ilkaycamlar bunu beğendi.
 11. kübra593

  kübra593

  Mesajlar:
  5
  İsim:
  kübra yoldaş
  Sağolun Mesut Kerim bey.
   
  MESUT_KERİM bunu beğendi.
 12. yüksel korkrmaz

  yüksel korkrmaz

  Mesajlar:
  16
  İsim:
  yüksel korkmaz
  Arkadaşlar akvaryum yapimina başliyoruz 1 2 saat içinde sump için deliği 5 cm delicem giriş ve çıkışları yanlardan yapicam fikir vericek olan varmı delikleri nasıl yağicağim hakkında 165x45x60 Yükseklik olucak akvaryum iniş için 5 cm yapmayi çıkış suyu için 2cm kala deldircem doğrumu sistem 2yan yana değilde iki köşeden şeklinde olucak acil fikir Lazım
   
  cesur bunu beğendi.
 13. deniz can baran

  deniz can baran

  Mesajlar:
  46
  Yer:
  Samsun
  İsim:
  deniz can baran
  Baya eski bir konu olmasina ragmen benim gibi deniz akvaryumuna baslamaya niyetlenen herkesin okuması lazim yorumlarla beraber
   

Sayfayı Paylaş