1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurmak için Acaba Erken mi?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde yekim tarafından 18 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Tatlı su deyimlerinden dolayı aslında pek de ufak akvaryuma yönelmek istemiyorum zzten. Ama akvaryum büyüdükce maliyette büyüyor biliyorsunuz. Ucuza kaçıp hata yapmak istemiyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Selamlar,Resmen cam sorumlusu yazmışsınız yani camdan sorumlu kişisiniz buda cama para verilmicek anlamına gelir o yüzden ikinci el ps yada aydınlatma ile hiç uğraşmadan bütçenizin elverdiği en kaliteli ps ve aydınlatmaya yatırım yapmalısınız gerisi tefferruat.

barbs bunu beğendi.
  3. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Teoman Bey aynen öyle camdan yana sıkıntım yok 4mm den başlar 19mm kadar Helio Clear dan Extra Clear a kadar hertürlüsü mevcut. Elimdeki 200*50*55 akvaryumu tüm malzemeleri ile birlikte çıkartıp tuzlu su malzemelerini ayarlamayı düşünüyorum.

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Tuzlusu akvaryumunun üstü açık olacağından ,kapalıda olabilir ama sizi üzer çok uğraştırır üst kapakta tuz,buhar,nem birikir o yüzden sehpa şart.

5. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Kapalı olmasımı yoksa açık olması mı beni üzecek onu anlayamadım. Ben kapalı olmasını düşünüyorum. Açıkcası hobi olduğu içinde kapağın temizlenmesinin zevk vereceğini düşünüyorum. Akvaryum sadece karşısına geçip seyredeceğim bişey olmadığını bliyorum

6. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Kapalı olmasını kastettim .

7. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Aydınlatma olarak şerit power led düşünüyorum. Işığın gücü yeterli olur mu peki.

8. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Şerit led yeterli olmaz ,forumumuzda dıy (Murat'a haksızlık yapıyorum) led armatür yapan arkadaşlar var konuları inceleyebilirsiniz .

9. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Teşekkür ederim. Araştırmaya devam edeyim. Daha çooook öğrenilecek şey var.

10. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Tahmin ettiğindende çok...Ancak Başlamak öğrenmek tüm safhaları inanılmaz keyifli...

11. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Boyu DG-2524 Protein Skimmer 1850L/h

PS ile kaç litrelik akvaryum kurabilirim. Boyu Ps ler için fikri olan arkadaşlar var mı?

12. barbs

barbs

Yer:
    İstanbul
    Tek bildigim uzak durulmasi
    Aldim ve kutusunda duruyor

13. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Sebebini öğrene bilirmiyim. ne gibi sorunlarla karşılaştınız.

14. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Boyu dg 2524 askılı bir Ps,o amaçla yapılmış başka imkanı olamayanların en son bunu alıyım ne yapayım yarım yamalak işim görülsün diye alınan bir Ps,tahminim 250-300 tl lik bir Ps ,o paranın biraz üstüne ekleyip çok daha iyi bir Ps edine bilirsiniz ,hemde akvaryumun kalbi dışarıda kalmamış olur...:)

yekim ve cimlikaya bunu beğendi.
  15. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Evet ölçülerim elimdeki akvaryumu kullandığımda Aşşağıdaki şekilde göründüğü gibi iki projeden birini yapmayı düşünüyorum.
    Sizce hangisi daha uygun olur. Ayrıca 2. çalışmada karar kılarsam nasıl bir sump yapacağım konusunda soru işaretim var. Slayt1.JPG Slayt2.JPG

Hiç olmadı yeniden bir akvaryum yapacağım.

16. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara
    Işıkla ilgili bir tavsiyede bulunayım ben 50*40*40 akvaryum var 15 adet mavi 5 adet beyaz power led kullanıyorum hafif yosunlanmanın dışında bir sıkıntı yaşamadım. Kelvinini vs. bilmiyorum ama sistem 3 aydır çalışıyor henüz bir sıkıntı yok.

17. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Şimdi internette araştırıken

TUNZE 9420 Master DOC Skimmer

2000 litreye kadar olan tuzlu su akvaryumları için ideal protein skimmer. 2. pompayı takma aparatları paket içeriğine dahildir.
    Ölçüler: U 410 x G 210 x Y 580 mm
    Çalışma derinliği: 160 -370 mm
    Güç Tüketimi: 15 W @ 230 V / 50 Hz,
    Su Kapasitesi: 1500l/h ,
    Hava Kapasitesi: 850l/h ,
    Skimmer Kap Hacmi: 2 l

şeklinde bir tanıtım buldum. Su kapasitesi 1500lt/h olan hava kapasitesi 850lt/h olan skimmer nasıl 2000 litrelik akvaryum için idal olur. Ben nasıl PS seçecem yaaa...

18. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    Tankım için seçtiğim malzeme listesi aşşağıdaki resimde ve fiyatları mevcut sizce değiştirmem gereken malzeme varmı?
    adsız.JPG

19. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Prodac tuzu değiştir derim.
    Diğerlerinde daha kaliteli markaları tercih ettiğinde fiyat çok artar ama tuzda ciddi farklar yok. Tecrübe edilmiş beğenilen ciddi tuzlardan şaşma.

20. yekim

yekim

Yer:
    Samsun
    sizin öneriniz nedir onuda öğrenebilirmiyim?

Sayfayı Paylaş