1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Kurmak bu Kadar mı zor?

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde motie tarafından 12 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. vicia ervillia

vicia ervillia

Yer:
    manisa
    İsim:
    burcak arbil
    Sıkılgan biri isen küçük bir tankla başla maliyetlerin az olur hemde kapatmak istiyorum dersen bile alıcısı hemen çıkar. Nakliyesi bile tankın önemli bir konu.
    Aylık hesaplara gircek olursan akvaryumun derdi hiç bitmez çünkü uzun soluklu bir yaşam idare etmek için ısıtıcın yetersiz kalır değiştirmek kafanın köşesine bir girdimmi çıkaramazsın... vb..=) bu ısıtıcıyı tabi dalga motoru kum canlı diye çoğaltabilirsin. Tabi ufak tankın maliyeti ufak ama sistem dengeside bir okadar zor. 500 lt lik tankta 2 haftada bir yapacağın testi bunda bir haftada bir yapacaksın gözün üstünde olacak sürekli...
    Hayırlısı olsun işallah...

motie bunu beğendi.
  2. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Geçen hafta deniz akvaryumu kurulumları yapan bir esnaf ile tanıştık. Kendisi diatom filan için beklememe hiç gerek olmadığını, akvaryum hazır olduğunda bana kendi bidonları ile su getireceğini ve direk canlı ekleyebileceğimizi filan belirtti. Ben aslında böyle bir şeyi istemiyorum. Yani tüm süreci sıfırdan başlatarak sabırla gözlemlemek ve süreç devam ederken öğrenmek istiyorum. Akvaryum yüksekliğini 50 cm olarak düşünüyorum artık. Su hacmini artırmak ve balık intiharlarını önlemek açısından. Akvaryumu büyük ihtimalle Süleyman Usta' ya yaptıracağım. Kendisinin dükkanı Beylerneyi' nde ve ben Çengelköyde' yim. 60*60*50 ölçülerinde bir akvaryum 180 lt su alıyor. Sump ile birlikte 300 lt olacağını düşünürsek. Benim için en ideal ve sessiz Protein Skimmer Bubble Magus Curve 5' midir? İleriyi düşünerek ve canlı kaybı riskini azaltmak için Curve 7' mi almalıyım yoksa?

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Curve 7 anca yeter normal yükte.

YMR_AY bunu beğendi.
  4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi net hacim 200 LT civarı. Curve 5 inde yetebilmesi lazım diye düşünüyorum ama bende Curve 7' yi tercih ederdim.

5. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Protein Skimmer' ı hangisi daha fazla yoruyor? Balıklar mı, mercanlar mı acaba? Her zaman yetecek olanın bir üstünü almak iyidir bence de. Hedef Curve 7, sessizliği ile meşhur olmuş bir PS değil mi?

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Siz onların üstünde yazanlara bakmayın. ANca yetiyor arkadaşlar fazla yüklendin mi uğraşırsın nitrat vs düşürcem diye.

YMR_AY bunu beğendi.
  7. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Veysel abi Curve serisi sessizlik kousunda iyi midir peki?

8. Erdal

Erdal

Sessizdir, kafa motoru konusundada tek markaya takılı kama 20 çeşit marka var ;)

9. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    PS konusunda Bubble Magus kullanan çok var forumda. Curve 7 alacağız o zaman görünen o.

10. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Arkadaşlar deniz akvaryumuna giriş için ilk alışverişimi yaptım. Hobiyi bırakan bir arkadaştan 4 parça malzeme aldım. Kendisi fiyat konusunda çok yardımcı oldu sağolsun. Benim deniz akvaryumuna başlamama da vesile olacak adımı atmamı sağladı. Ben bu dört parça ekipmandan sonra rahat durmam artık. :D Aldığım ekipmanlar başlangıç için komik aslında. Araç almadan lastikleri almak gibi ama olsun. Bir yerden başlamak gerek. Aldığım ekipmanları aşağıda paylaşıyorum. Bu cihazların kullanımı ile ilgili püf noktalarını paylaşmanızı rica ediyorum. Kullanmaya başladıkça daha detaylı sorarım. Teşekkürler,

1 - Eheim pilli dip süpürgesi 3531
    2 - Adwa Ad 12 Ph metre
    3 - Dijital tuz ölçer (markasını henüz bilmiyorum, iki gün içinde elimde olur.)
    4 - Dijital TDS ölçüm cihazı.

11. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Bu arada uzun zaman olmuş foruma girmeyeli özlemişim çok ;)

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  12. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Üstadlar nerelerde acaba?

Sent from my iPhone using Tapatalk

13. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Abi tekrar hoş geldin de bu aldıkların arabanın lastiği bile değil:D
    Bunlar daha sonra kullanılacak şeyler almışsın madem dursun kenarda:)

1 - Eheim pilli dip süpürgesi 3531 -Kullanmadım fikrim yok bana göre luzumsuz
    2 - Adwa Ad 12 Ph metre -İyi
    3 - Dijital tuz ölçer -Gerekli
    4 - Dijital TDS ölçüm cihazı. -Gerekli...

ka2n bunu beğendi.
  14. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Dip süpürgesi eşantiyon aslında tüm bunları 200 TL ye aldım arkadaştan sağolsun. Başlamama vesile oldu. Farkındayım aslında bunlar sonradan lazım olacak ama illa ki lazım olacak. O yüzden şimdiden almış bulundum.

Alparslan bunu beğendi.
  15. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Water blaster marka kafa motorları nasıldır? Benim için sessiz olması çok önemli. En önemli kriterim sessiz ve ekonomik olması. Hem alırken, hem de kullanırken ;)

16. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Bir de toplamda 300 litrelik bir akvaryum için kaç lt/saatlik bir kafa motoru almak gerekir?

17. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Abi bende newjet 3000 var ama iniş durso olmadigi icin ses yapti ben debiyi %30-%50 kismak zorunda kaldım böylelikle su akvaryum ile sump arasında yavaş dönüyor. Ama 3000 lik kullanırsan dalga motorunu biraz düşürebilirsin. Hemde gayet yeterli gelecektir.

18. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Şimdi başka bir ürün gördüm, kontrol ünitesi olan ve debi ayarlı Jebao marka. Acaba bu ürünü mü tercih etsem? Benim akvaryum durso sistemli olacak inşAllah. Henüz ortada akvaryum yok ama hazırlıklar devam ediyor. Evde akvaryum için düşündüğüm köşeyi ölçmedim henüz ama 70*70*50 yapabilirim ölçüleri.

JEBAO DC-3000 Sirkülasyon Pompası
    3.000 lt/h
    Kontrol ünitesi ile debi ayarlama özelliği

Alparslan bunu beğendi.
  19. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Jebao 3000 uygun olacaktır.
    Hem debi ayarıda var elektronik. baktınız çok geldi kısarsınız. Dipçekim aleti malesef bir işe yaramayacak. dip çekimi yapmanıza gerek olmayacak çünkü.

Alparslan bunu beğendi.
  20. motie

motie

Yer:
    İstanbul - Çengelköy
    İsim:
    Murat YAZICI
    Dipçekim aletini satıp yerine işimize yarayacak bir şey alırız o zaman. ;) Deniz akvaryumunda dip çekimine gerek kalmıyor mu? Balıkların pislikleri filan durso kutusuna kadar ulaşıp oradan sumpa mı gidiyor? Yoksa akvaryumdaki temizlik ekibi mi yiyor onları? öğğğhhhh :koptum:

Sayfayı Paylaş