1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Fiyatları Malzemeler Canlılar

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 13 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu fiyatları ne alemde, ekipman fiyatları ne durumda, deniz akvaryumu malzemeleri yanında sumplu akvaryumlar kaça mal olur şöyle bir göz atalım istedim. Bir gerçek var ki deniz akvaryumu fiyatları açısından hazır akvaryum fiyatları ile özel yaptırma akvaryum fiyatları arasında farklar var. Deniz Akvaryumu Kurulum Maliyeti nedir düşüncesi aslında biraz da yaratıcılığınızla tasarladığınız akvaryumun yapısına bağlı olacak.

  deniz akvaryumu fiyatları.jpg

  Deniz akvaryumunun tadını alabileceğiniz veya içinde sadece beğendiğiniz birkaç balık olan deniz akvaryumu fiyatları ile çok daha üst sayıda ve çeşitlilikte canlı hedefi arasındaki fiyat farkı elbette farklı olacak. Geniş yelpaze içeren bu konuda size gerekli olabilecek unsurları ayıklayarak aktarmayı deneyeceğim. Mutlaka bir tarzınız vardır veya fiyatlarını merak ettiğiniz ekipmanlar listesi bulunuyordur, o halde aradıklarınızın cevabını bu yazıda bulacaksınız.

  Kendi akvaryumum adına fikirleri ele almıştım. Birçok hacim ölçülerinde akvaryumlar bulunabilirken, filtre sistemlerinin şekline kadar fiyatlar değişkenlik gösterir. Hazır deniz akvaryumu fiyatları içinde aydınlatma unsurları yine fiyat farkı yaratır. Örnek olarak, Red sea 250 deniz akvaryumu buna iyi bir örnek. Aydınlatması, filtresi, tuzu gibi malzemeler de hazır olunca aşağı yukarı fiyatları 3.600 Türk Lirası şeklinde oluyor. Bu tarz hazır sistem deniz akvaryumu fiyatları biraz yüksek gelebilir ama uğraşmak istemeyenlere bir alternatif sadece, üstelik eksi yanları olduğuna da linkte dikkat çekilmiştir. Deniz akvaryumu fiyatları kestirmeden öğrenilecek bir şey değil, bunu bilmenizi isterim, üstelik hazır akvaryumlar bu konuda çok daha fazla dikkat gerektirir, nedeni ise, bir çoğunun kullanım zorluğu, ekipman yetersizliği, kapalı aydınlatma kapak sistemleri aşmanız gereken bazı sorunları zaman içinde karşınıza çıkarır.

  Deniz Akvaryumu Fiyatları Tamam ama Canlı Fiyatları Bazında Durum Nedir?

  Deniz akvaryumu canlı fiyatları açısından genel maliyet kıstasına elbette canlı maliyeti de eklenmeli. Akvaryum seçimleri ardından iş canlıları seçmeye geldiğinde dikkat etmeniz gereken bir noktaya daha vardınız demektir. Bu konuda geniş makaleler yayınlamış olmakla birlikte okumanızı öneririm. Birçok deniz akvaryumu canlısı fiyat olarak değişkenlik arz eder, kimileri size çok uygun rakam gelebilir veya bazıları aşırı yüksek gelebilir ama deniz akvaryumu canlı fiyatlarında genel bir denge olduğunu söyleyebiliriz. Çok beğenilen palyaço balıklarının 20 lira olduğunu var sayarsak ve bu fiyatın birçok tatlı su balığından ucuz olduğu gerçeğini de görürsek değişkenliği anlamak mümkündür. Bu farklar bu türlerin doğal alanlarındaki bolluğu ve kolay yakalanmalarına göre değişir. Mercanlar ise, türlerine göre 60 Lira ile 300 Lira arasında bir ortalamaya sahiptir denebilir.

  Deniz Akvaryumu Fiyatları Bakımından Ekipmanlar Ne Durumda, Aşağıdaki Kaça Mal Olur?

  Deniz akvaryumu fiyatları tamamlanacak ise elbette ekipmanların da maliyeti ciddi yer tutar ve listede olmalı. Üstelik çok fazla seçenek olması işi çok ama çok zorlaştırır. Örnek olarak Protein Skimmer Fiyatları ile başlayan fiyat, marka, model karmaşası ile diğer ekipmanların fiyatlarının birleşimi genel bir karar zorluğu yaratır. Bazı ekipmanlar tasarrufa izin vermez, bazıları ise son derece kalite arar. Tüm bu unsurlar iyi etüd edilip ve iyi ekipmanlar seçildiğinde ancak sağlıklı bir deniz akvaryumu varlığını ortaya koyar. Doğal olarak, doğru yapıya yeteceğini ön gördüğünüz bir rakam kurgulayarak esnafın yolunu tuttuğunuzda pek karşınıza çıkan rakamlarla kafanızdaki uyuşmaz, uyuştuğunda ise, her zaman doğru olması gereken kadar doğru alışveriş yapılamaz. Ekipmanların temini biraz geniş bir yelpazeye sahiptir. Bazı noktalarda yeterli araştırmayla deniz akvaryumu maliyeti ve yine deniz akvaryumu fiyatları aşağı çekilebilir. Sadece doğru akvaryum seçimi, akvaryum canlı seçimi, balık ve ekipman seçimleri konusundaki titiz araştırmalarınız ve yine biraz da el beceriniz varsa mümkün olan en ideal deniz akvaryumu fiyatları ortaya çıkar. Deniz akvaryumu fiyatları eğer araştırma konunuz ise ve yolunuz bu yazıya düşmüş ise, deniz akvaryumu fiyatları sizin için önemli olmalı. Bu durumda maliyeti en az düzeye çekmek, sabırlı olmak ve iyi araştırmakla mümkündür. Birçok alanda olduğu gibi deniz akvaryumu konusunda da sabır anahtar kelimeniz olmalı. Yok eğer sadece basit yoldan belli birkaç balık ve mercan beslemek hayaliniz varsa, yukarıda sözü edilen hazır akvaryumların sıkıntılarını göze alarak bir karar vermenizi ve hayal ettiğiniz akvaryuma en uygun Deniz Akvaryumu Fiyatları ödenmiş olarak sahip olmanızı dilerim.

  Akvaryum Portalı
   
  Düzenleme: 15 Mayıs 2016
  TencoMelih, MOVACIKLI, bulents ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. ozgun_cyprus

  ozgun_cyprus

  Mesajlar:
  1.885
  Yer:
  KIBRIS
  İsim:
  Özgün Olguner
  Ortalama fiyat vererek ben de yeni kurduğum akvaryumun bana maliyetini gireyim elde veri olması adına. Gerçi ben bu ekipmanların ve canlıların çoğunu eski akvaryumumdan aktaracağım ama yaklaşık bu rakamlar sonuçta ödendi. Aşağıdaki ekipmanları farklı marka ve fiyatlardan temin edebilirsiniz. Girdiğim fiyatlar genelde Kıbrıs fiyatları olduğundan Türkiyede yapılacak bir kurulum %20-50 arası daha ucuza maledilebilir. Tabii ki bazıları alınmadan da kurulum yapılabilir. Bu tamamen benim fikrimdir ama bence minimum bu ekipmanlar da olmadan çok sağlıklı bir akvaryum kurulması zordur. Bir alternatif DIY imalat yapılıp maliyetler düşürülebilir, eğer uğraşmaya vartiniz, sabrınız, bilginiz ve biraz da olsa yeteneğiniz varsa. Bende malesef özellikle vakit olmadığından kullandığım çoğu ekipmanı hazır aldım.

  Cama cam akvaryum : 500 TL
  Sehpa ve pleksi kaplamalar : 500 TL
  Aleminyum çerçeveler : 200 TL
  Aydınlatma ( 2. el ) : 1000 TL
  Yeni ampüller : 500 TL
  PS ( 2. el ) : 300 TL
  Dalga kutusu : 1100 TL
  Dalga motorları : 100 TL
  Soğutucu : 1300 TL
  Tuz : 200 TL
  Mercan kırığı : 100 TL
  Ölü mercan kayalar : 400 TL
  Geri dönüş pompası : 400 TL
  Soğutucu pompası : 200 TL
  Silgi kıskaç gibi ekipmanlar : 200 TL
  Aydınlatma için timerler : 100 TL
  Canlı kayalar : 500 TL
  Testler : 500 TL
  Katkılar : 200 TL
  Balıklar : 2500 TL
  Mercanlar : 2500 TL
  Isıtıcılar : 200 TL
  Kurulumdaki damacana su : 200 TL


  TOPLAM : 13,700 TL ( Ki bugüne kadar aldığım tüm canlıları, kurduğum diğer iki akvaryumu, yaptığım su değişimlerini, ödediğim elektrik paralarını da katarsak tuzlu su hobisinin bizim aile bütçesine darbesi 20,000 TL civarındadır. Yazının başında belirttiğim gibi, ne yaparsanız yapın, ben bu işi kıvırırım elimden her türlü DIY gelir herşeyi kendim yaparım da deseniz bu işe girişecekseniz uzun vadede en az 5,000 TL yi göze alın yoksa bu iş size zevk veremez diye düşünüyorum. )
   
  TencoMelih, DoGgY, -doctore- ve diğer 7 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş