1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu Balık Satışı ve Satın Alma

Başlığı 'Genel Balık Konuları' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 25 Kasım 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu balık satışı ve satın alma niyetimiz varsa, o zaman bazen ara sıra, bazen sık sık bizi kaşıntı tutar. Tabii bu durum bizi esnafa doğru yönlendirir. Özellikle eğer akvaryumumuz yeniyse kaşıntının boyutları cebinizin kaşıntısını bile düşünmeyecek kadar yoğun olur. Elbette işin polyana kısmında balık almadan önce balıklar hakkında araştırma yapmamız lazım uyarısı bulunmalı. Bu kısmı yapmazsınız da hadi araştırdınız da akvaryumunuza ve şartlarınıza uygun balığı kafanızda belirleyip esnafa öyle yola çıktınız diyelim. Evden ekmek al gel deseler yerinizden kalkmazsınız ama 3 vesait esnafa gidersiniz o da ayrı. En azından ben öyleydim.


  [​IMG]

  İthalat gerçekleştiren firmaların listelerinden seçimler yaparak esnaf canlı alır. Bazıları listelediği canlıları direk kolisinden alır, bazı daha küçük esnaf ise kalanları alır. Hiçbir parti bir öncekine veya sonrakine benzemez. Canlı sağlığı, canlı güzelliği, geliş temizliği vb olarak hep farklıdır. Çünkü gelene kadar balığın anasından emdiği sütün ne kadarı burnundan gelmiştir pek bilinmez. Birileri hepten burnundan gelsin ama ucuz olsun der az su içinde gelir, birileri ana sütüne değer verir ve şartlara uyar.

  Balığı esnafta kolide ilk anda baygın görebiliriz bu geçici olabilir ancak almak risktir elbette. Fakat koliden balık alınmaz diye bir düşünce de olmamalı. Olmamalı ama herkes de almamalı. Akvaryumu, akvaryumdaki diğer balıkları, satın aldığı balığı iyi tanıyan, daha da iyisi karantina akvaryumu olan tecrübe kazanmış hobiciler alabilir. Tabii onlarda ölmez diyemeyiz o da ayrı. Eğer balığı koliden almayacaksak balığı kalırsa 2 gün sonra kontrol ederek alabiliriz. Fakat 2 günlük kontrol her türde garanti sayılmaz. Örnek vermek gerekirse, Damsel, percula, nispeten cüce angel türleri, gobi türleri sağlık olarak kendini belli eder ama Tang türleri için 2 gün gözlem yetmez. Çünkü Tang türleri bağışıklık gücüne göre 2 ila 4 gün arasında tepki vermeye başlar. Bu yüzden tang ve büyük angel türleri en az 1 hafta gözlemlenmelidir.

  Tamam 1 Hafta oldu Deniz Akvaryumu Balığı Satın Alabilir miyiz?

  Bu balıklar esnafta nasıl bir akvaryumda? Mercanların olmadığı bir akvaryumda ise acaba bakır içerikli ilaçla benek olmaları önlenmiş olabilir mi? Evet olabilir. Fakat böyle bir sorunu olan balık üzerinde benek olmasa bile balık sürtünür, akıntı motoru karşısına geçer veya ani sağ sol hareketleri olarak tuhaf davranışlar sergiler. Bunları iyi gözlemek gerekir. Akvaryumda mercan var diyelim demek ki bakır kullanılmamış ama balık bu tuhaf hareketleri sergiliyor, o zaman balık almaya halen hazır değil demektir. Mercan var, balık temiz, tuhaf hareketler yok ama yem almıyor. Tüh gene koy sepete demeye hazır değil. Fakat sadece kuru yem alma sorununu kendine güvenen hobici aşarım diyerek alabilir, kendine güvenmeyen biraz daha bekleyecek.

  Balık temiz, yem alıyor, benek yok, mercanlı akvaryumda, balık düzgün hareketler sergiliyor tamam mı?

  Maalesef Deniz Akvaryumu Balık Satışı Konusunda Van münit !

  Özellikle tang balıkları ve büyük angel türlerinde balıklar yukarıdaki sağlıklı verileri taşıyor olsa da balık siyanürlü olabilir. Siyanürlü balık pek anlaşılmaz ama 20 ila 25 gün ortalama sürede size siyanür şiddetine göre veda eder. :p Tang ve angel türlerinde siyanürü anlamanın en iyi yolu balıkların yan karın kısımlarında aşırı şiş olup olmadığına bakmaktır. Bu türlerde yan karın kısmı siyanürden dolayı şişer. Eğer balık 10 günü devirmişse yem alsa dahi sırtından erimeye yani incelmeye başlar.

  Tüm bunları göz önüne alarak seçim yaparsanız mükemmel balığı alırsınız...mı? Maalesef alamazsınız çünkü işin sizin akvaryum tarafı var daha ve sizin akvaryumu da ben bilemem. O yüzden garantisi yok ama şansınız sağlıklı balık için artık daha fazla.

  Akvaryum Portalı;
   
  ANIL/ÇANAKKALE, slayt, Nadir ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
 2. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Akvaryumcudan Deniz Balığı Almak-Ne kadar Beklemek~Nasıl Davranmak

  Temel abi süper bir yazı olmuş bunu sabitliyorum.
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 3. brkfrt

  brkfrt

  Mesajlar:
  1.797
  İsim:
  Burak Fırat
  Cevap: Akvaryumcudan Deniz Balığı Almak-Ne kadar Beklemek~Nasıl Davranmak

  O kadar doğru ki, en basiti bizden size gelmek bence ölüm, bir de o yolu 10kg, su içerisinde canlı kaya ile çektiğinizi düşünün
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 4. kupeli

  kupeli

  Mesajlar:
  1.477
  Yer:
  Ankara
  Cevap: Akvaryumcudan Deniz Balığı Almak-Ne kadar Beklemek~Nasıl Davranmak

  Hocam yine döktürmüşsün eline sağlık. Bi sorum olacak peki biz hiç balık almıyacakmıyız? :D
   
  YIKIKTEMO bunu beğendi.
 5. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Abi ne güldüm soruna yaaaa gece gece karnıma ağrılar girdi.
  Biz balığı zor buluyoruz birde Temel abinin dediği gibi 1 hafta 10 gün beklersek benim gibi sadece conch beslemeye devam ederiz. :sar:

  Selamlar ;

  Bu gün bir arkadaşla konuşur iken akvaryistin birinde M boy gibi bir bluetang olduğunu ve 1 yıldır onda olduğunu, satmayı düşündüğünü öğrendim ve fiyat olarak da 90 TL dediler. Arkadaşlar balığı görmedim daha ama sizce akvaryistten almak mı daha mantıklı dır yoksa akvaryumcudan mı ?
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Akvaryumcudan Deniz Balığı Almak-Ne kadar Beklemek~Nasıl Davranmak

  Hobicilerde balıkları bazen esnaftan aşağı satmıyor. Fakat önemli olan neyi alacağınızdır. Muhtemel riskleri bulunan bir balık bu süreci atlatmış ve oturmuşsa hobiciden almak akıllıcadır. Bazı renk konusunda hobici de renk kaybeden balık söz konusuysa esnaftan almayı tercih ederim. Mercan anlamında da böyle düşünüyorum.

  Cevap: Akvaryumcudan Deniz Balığı Almak-Ne kadar Beklemek~Nasıl Davranmak

  Makalemi şimdi tekrar okudum Halil. Makaleme bakarsak balık almak mümkün görünmüyor, niye oldu ben de anlamadım.:D
   
  KILIÇ, DaPhNe, cimlikaya ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 7. halilkocan

  halilkocan

  Mesajlar:
  7.761
  İsim:
  halil kocan
  Cevap: Akvaryumcudan Deniz Balığı Almak-Ne kadar Beklemek~Nasıl Davranmak

  Üstad sen isimleri karıştırmaya başladın senin gidişat iyi değil :F

  Öyle bir yazdın ki makaleyi gözü karartım birkaç risk alıp canlı almak lazım.
   
 8. Shadow

  Shadow

  Mesajlar:
  109
  İsim:
  Kerem Yücel
  Cevap: Akvaryumcudan Deniz Balığı Almak-Ne kadar Beklemek~Nasıl Davranmak

  Benim gibi gidip mantarlı balıkları almayın tabi :) Hiç bakmıyorum balığa alırken yaa. Boşa para veriyoruz. Abi çok sağol verdiğin bilgiler için...
   
 9. Elmaslar

  Elmaslar

  Mesajlar:
  340
  Yer:
  İstanbul Levent
  İsim:
  Suleyman elmaslar
  Mükemmele ulaşmak neredeyse imkansiz olduguna göre bu makale tam tadinda ve kivaminda olmuş.Siyanürlü baliği bile anlamak benim için mümkün.Bundan sonra akvaryum esnafı düşünsün nasıl balık satacağını, bilgi ve birikiminize hayran olmamak mümkün değil
   
  Erman Pehlivan bunu beğendi.
 10. Erman Pehlivan

  Erman Pehlivan

  Mesajlar:
  2.843
  Yer:
  İzmir / Torbalı
  İsim:
  Erman PEHLİVAN
  Tam blue tang alacakken okunacak yazı mı bu.:) Ama faydalı oldu, özellikle siyanür kısmındaki deneyim ve tecrübeleri okumak çok güzel bir deneyimdi benim için. Teşekkürler Temel abi ;)


  Sent from my iPhone using Tapatalk 2
   
 11. Jakobien

  Jakobien

  Mesajlar:
  200
  İsim:
  Hakan Gun
  Çıktı aldım tang almaya gidiyorum:)
   
  YIKIKTEMO ve cimlikaya bunu beğendi.
 12. KGEYGS

  KGEYGS

  Mesajlar:
  4.527
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Yusuf Şahin
  Allah sonumuzu hayrede :)
   
 13. bartu

  bartu

  Mesajlar:
  1
  İsim:
  bartu bartu
  merhaba arkadaşlar bana canlı tuzlu suda yaşayan normal karides veya jumbo karides bulabileceğim bir yer söylermisiniz yada sizde varsa bana satabilirmisiniz parası hiç önemli değil
  not: kumkapı haline ve birçok balıkçıya baktım ancak bulamadım tşkrler
   
 14. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.046
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Merhaba ne için arıyorsunuz akvaryumda beslemek için mi?
   

Sayfayı Paylaş