1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Deniz Akvaryumu İçin Gerekli Malzemeler

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 5 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.616
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Deniz akvaryumu için gerekli malzemeler kurulumu düşünen akvaryistlerin fiyatları ve markalar başta olmak üzere ilk merak ettiği konuların başında gelir. Öncelikle deniz akvaryumu kurulumu aşamasında ana malzemeler belirlenmelidir ve seçilecek malzemelerin güçleri hedeflenen akvaryum canlı yaşamına ve yine akvaryum hacmine uygun olmak zorundadır. Deniz akvaryumu için gerekli malzemeler seçilirken esnemeler olabilmesi için bazı canlıları beslemek istemenizden de feragat etmenizle mümkün olur. Genel bir tabir olarak deniz akvaryumu malzemeleri tarafında sırtımızı sağlama dayamak akıllıcadır ve bunu yapmak için ana ekipmanlarda tasarrufa pek yönelmemek gerekir. Bir anlamda aslında hep duyulan ama pek uygulanmayan yöntemi ciddiye almak gerekir yani eğer ana malzemelerin kalitesinde tasarurufa giderseniz ve önce malzeme kalitesine yatırım yerine canlıya yatırım yaparsanız belki de satın aldığınız canlılara tekrar ödeme yaparak satın almak zorunda kalırsınız. Kısaca titizlikle Deniz akvaryumu için gerekli malzemeler konusuna eğilirseniz satın alınan canlıların yaşama olasılığı yükselir. Bu tarz sorunlar sonradan tekrar aynı malzemelere ödeme yapmanızı gerektirebilir. Yerli ve yabancı kaynakları araştırmak daha net fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

  Deniz akvaryumu ana malzemeler;

  [​IMG]

  Protein Skimmer, Deniz akvaryumu için gerekli malzemeler listesinde önemli bir yere sahiptir. Protein skimmer seçimi konusunda araştırmanızı yapmanız yerinde olur.

  Deniz akvaryumu aydınlatma, deniz akvaryumu için gerekli malzemeler listesinde yine önemli bir konudur. Eğer beslemek istediğiniz canlılar ile uyumlu ve yeterlilikte bir seçim yapmazsanız veya kalitesiz bir armatür ve lambaları seçimi yaparsanız huzurlu, sağlıklı, gelişen mercan yapısı yakalayamaz ve yine bunun yanında istenmeyen alg sorunları yaşarsınız. Bu sonuçla deniz akvaryumu aydınlatma konusunda da araştırmanız yeterli olmalıdır.

  Deniz akvaryumu akıntı, dalga motorları seçimi, deniz akvaryumu için gerekli malzemeler listesinde bulunan diğer konudur. Canlılara besin taşıyan, canlıların üzerini temizleyen, suyun dekor malzemesi içlerine ulaşarak mikro ve biyolojik yaşama destek olan bir unsurdur. Bu açıdan su hareketi ciddiye alınmalıdır.

  Taban malzemeleri, deniz akvaryumu kumu birçok açıdan destek ünitesi anlamını taşır. Biyolojik çalışan bakterilere solucanlara ve minik kabuklulara ev sahipliği yapar. Deniz akvaryumu için gerekli malzemeler listesinde önemli olan diğer unsur canlı kaya seçimi veya seramik kaya seçimidir. Dekor olarak önemli olsa da mercanlara ve yine gözenekli yapısıyla biyolojik yaşama alan sağlayıcı konumundadır. Bir anlamda canlı kaya deniz akvaryumunun biyolojik mimarıdır diyebiliriz...

  Deniz akvaryumu diğer malzemeler;

  Deniz akvaryumu için gerekli malzemeler listesinde olması gereken diğer ekipmanların bazıları tercihe ve akvaryum yapısına değişse de genel olarak kaliteli ısıtıcı, devridaim kafa motoru, sump sistemi, gerekliliğine göre soğutu, reaktörler ve yine akvaryum şekillenmeye başladıkça katkılara ihtiyaç olacaktır. Her bir malzemenin kullanım alanı ve ihtiyacının akvaryum hacimlerine göre olduğu kadar beslenecek olan deniz akvaryumu canlıları açısından farklılık gösterecektir. Bu açıdan forumlardan destek alarak bilinçli ilerlemek daha başarılı ve sorunsuz akvaryum kurmanızı sağlayacaktır. Diğer malzemeler için Deniz Akvaryumu Ekipman ve Su Kimyası bölümünü ziyaret edebilir ve kafanıza takılanları sorabilirsiniz. Deniz akvaryumu için gerekli malzemeler konusuna ana hatları ile değinmeye çalıştık. Sorunsuz akvaryumlar dilerim.

  Akvaryum Portalı;
   
  TencoMelih bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş