1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dalga Motoru Tercih/Kıyaslama

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde EmirG tarafından 14 Mayıs 2018 başlatılmıştır.

1. EmirG

EmirG

Yer:
    Ortaköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    Selamlar,

Sonunda geçtiğimiz ctesi günü akvaryumu eve getirdim, henüz eksiklerim var hemen su basmayacağım, eksikler neler, dalga motoru, aydınlatma, ro cihazı ve kafa motoru. kafa motorunu bir hobici hediye ediyor forum dışından, beraberinde tankından çıkardığı kayalardan da bir kısım verecek.

Tank Yener Yılmaz yapımı drop-off (Montimahir'den satın aldım) Sirkulasyon biraz sorunlu olabilir,
    dalga motoru için 2 tane de olabilir öncelikle marka olarak Jebao mu önerirsinzi Tunze mi?

Aklımdaki modeller RW4 vs 6045

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Montimahir ve burak ozu bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tekrar merhaba, hayırlı olsun diyelim umarım yol sıkıntısız geçmiştir. Geri dönüş olarak NJ 3000 kullanıyordum, Ø25' lik boru tek çıkışta derin taraf için ciddi akıntı veriyordu, ancak daha kaotik hale getirmek için iki Ø20 ile ayırıp spinstream takmıştım.

Şurada tek çıkışlı akıntıyı görebilirsin.

İlerleyen zamanlarda buna ilave olarak (çift çıkış+spinstream); eski derin tarafa WP-15, sığ tarafın arkasına ise hydor 900 takmıştım.

Akıntı olayı biraz da kaya tasarıma göre ayar isteyecektir. Sığ ve derin tarafa iki motor kullanabilirsin. 6045 turbelle ile yön ayarlı direkt akıntı alabilirsin, alternatifi RW kullanırsan dalga simulasyonu da eklenir.

Dalga modunda yüksek güçte taşırmaya düşen su sesi duyabilirsin, ayarı tutunca içeride güzel bir görüntü oluşuyor.

Şimdilik tavsiyem bunu kaya peyzajı ile birlikte detaylandırman olacaktır.

Sump konusunda fikrimi soracak olursan, verimli şekilde bölünmeye müsait.

Ayrıca şu konuyu incelmeni de öneririm. Ciddi fikir verir.

http://www.akvaryumportali.com/threads/symbolics-nano-drop-off-bursa.23007/

Keyifli kurulumlar.

EmirG bunu beğendi.
  3. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Hayirli olsun.

Cok ozenerek ve planlayarak yaptirdigim bir tankti.

Geri donusu NJ3000 kullanip cikisi ikiye bolmek mantikli. Derin tarafa 1 tane rw4, sig tarafa 1 tane rw4 benim icin yeterli olmustu.

Aydinlatma olarak beslenecek canlilara bagli diyebilirim. Derin taraf ve sig tarafi ayarlamak onemli. Aquareef pro2 de kullandim T5 de ikisinden de memnun kaldim.

Kaya dizayni ve beslenecek canlilar oldukca onemli, sig taraf guclu isik alacagi icin full sps onerebilirim.

Tekrar hayirli olsun. Portal icerisinde, bu tank ile yaptigim kurulum detaylarini bulabilirsiniz.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

EmirG bunu beğendi.
  4. EmirG

EmirG

Yer:
    Ortaköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    aydınlatma olarak lightspect ile aqua reef modelleri arasında gidiyorum, lightspect pro serisinin 70wlık olanı yeterli gelir diye tahmin ediyorum. geri dönüş için nj3000 i bir tanıdık hediye ediyor. borularla oynayarak çıkışı ikiye bölebilirim tavsiyeniz gibi. benim aklıma takılan bir soru tunzeler sanırım daha kaliteli ama jebaolar daha çok şey sunuyor(dalga modları elektronik hız kontrolü gibi) kalite mi yoksa fazla özellikli mi (avrupa araba ile uzak doğu araba gibi oldu)

burak ozu bunu beğendi.
  5. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Tunze de kullandim motor blogu yaktim, jebao da kullandim motor blogu yaktim :)

Mevcut tankimda da jebao kullaniyorum bana kalirsa hangisini kullanirsaniz kullanin artilari eksileri durumu mevcut.

EmirG bunu beğendi.
  6. EmirG

EmirG

Yer:
    Ortaköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    o zaman denenmişi tercih etmek mantıklı olabilir. madem siz zamanında jebao ile bu işi çözdünüz, ben de onun üzerinden devam edebilirim. kaya temizliği ile başlarım hafta sonunda sanırım işlere. tank henüz garajda, herşey hazır olunca eve çıkarıcam

burak ozu bunu beğendi.
  7. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Merhaba. Öncelikle dalga motorlarında blok arızası çok oluyor.Motorun kalitesi yanında voltaj dalgalanmasıda çok önemli.Bu yüzden uygun bir UPS almanızı öneririm.

Marka olayına gelirsek tunze tabiki kalite.
    Jebao 3-4 yıllık kullanım için ideal fakat şuan onda da yedek parça vs sıkıntısı başladı.İkinci el alacaksanız jebao öneririm fakat sıfır almayı düşünürseniz coralbox almanızı öneririm.Türkiyede satan bir firma var.Coralbox ses ve kalite olarak jebaodan daha iyi.

8. EmirG

EmirG

Yer:
    Ortaköy/İstanbul
    İsim:
    Emir Giresunlu
    rw4 e eşlenik olarak qp5 e yönelicem sanırım alternatif olarak teşekkürler

9. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Youtube videolarında ve kullanıcı yorumlarında coralbox daha iyi.
    Sıfır alacaksanız küçükte olsa bir UPS almanızı öneririm.Jebaoyu ilk kullanan kişilerden birisiyim.4-5 senedir kullandığım jebaolar var.Diğerlerinden tek farkım UPS ile kullanmam.

EmirG bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş