1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

D.I.Y Custom Gariban çaylak 270LT Marine tank.

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde G.S.İ tarafından 21 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: D.I.Y Custom Gariban çaylak 270LT Marine tank.

Renk seçimi elbette zevke kalmıyor. Tamamen senin akvaryumdaki hedefine kalıyor. Görüntüdeki akvaryum güzel ama bu işin büyeme tarafı var. Ne ekleyeceksin ve neler beleyeceksin önemli. Eğer sen akvaryumuna küçük fraglar eklersen ve büyümelerini beklemek istersen yüksek kelvin değerinde çok beklersin ama 10.000,14.500 kelvin değerinde daha hızlı büyüme alırsın.

Bu yüzden sadece zek değil ve yine bu yüzden 1*adet ati purple plus 39w yerine beyaz almanı öneririm. Bu florasanın yeni kurulumda ve özellikle canlı yükü belli olmayan akvaryumda bence işi yok.

Kh değerin düşmüyor olabilir, eğer sen sürekli birşeyler eritirsen akvaryuma eklersen ve yine Kh değeri yüksek bir tuz kullanırsan veya veya hızlı çözünen bir taban malzemesi seçmişsen düşüş zor olur.

2. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Yok hiçbirşey eritip koymuyorum dozlamıyorum tanka. Sadece salt x o tds saf su tazeleme su an 13dkh gelmıs.Isık olarak 4*39WT5 olan armature 2*Ati blue + ve 2* Ati aqua bluespecial alacağım yanına 2*39w T5 ekleyeceğim onada 1 fiji purple ve dediğiniz whti koyacağım ;) ama ilk planda 4*39WT5 olanarmature 2*ati blue + ve 2* ati aqua bluespecial alacağım.Bu günde zeolix reaktoru basldı çalısmaya.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Zeolix tecrübeni aktar bize ilerleyen zamanda Orhan.

Ottoman bunu beğendi.
  4. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Tabii ki abi ne demek soranlar olmuştu tankımın altını sadece gösterdim diğer yerlerde üstü yasak :D sadece burada olacak inşallah .Bu arada kh düşmesi için tüketimin fazla olması lazımmış yaptığım incelemelerde,bende 13 dkh indirebildim 15 den daha hızlı düşmesi için coraline alg lerinde artması lazm bunu hızlandırmak için bakteri kültürü gireyim mi abi?Şu anda tamkımda sayısız pod cirit atıyor bu arda.

bu arada zeolix hakkında bilgi:

Butun hobiciler akvaryumlarında sadece ilk döngü sırasında Amonyak miktarını kontrol etmektedirler,
    amonyak miktarı azaldığında sistemlerinin bakteri populasyonu ve biyolojik olarak hazır olduğuna kanaat getirmektedirler.

Bu kontrol yanlış değildir, fakat eksiktir, nedeni ise akvaryumlarımızda sürekli amonyak oluşmasıdır ve düzenli olarak test edilmediği için oluşan amonyağın farkında olamıyoruz.

Sistemlerimizde en önemli olan şey stabil değerlerdir, aslında amonyak da stabil kalması gereken önemli değerlerden biridir. Fakat amonyak, her balık veya mercan yemlemesi yaptığımızda, yeni balık eklediğimizde veya sistemde oluşan aksaklıklardan dolayı (örneğin skimmer taşması gibi) sürekli yükselip azalmakta ve bir dengesizlik yaratmaktadır. Bu dalgalanmalar diğer bütün değer dalgalanmaları gibi canlılar üzerinde olumsuz etkiler göstermektedir.

Zeolix medyası bu sorunları tamamen ortadan kaldırmaktadır. Sistemimizdeki canlılar için gerekli olan Potasyum miktarını azaltmadan Amonyak miktarını minimum ve stabil bir değerde tutmaktadır.

bu günden 1 ay sonra amonyak testi yapacağım duruma göre gelişmeleri aktarırım saygılar.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bioptim kullan güzel üründür ama coraline artışına faydası noktasında avcunu yalarsın.:) Fakat ürün güzel. Aynen tüketim olmadığında ve sürekli yüksek Kh değeri veren tuz kullanıldığında düşürmek kolay olmaz. Sabırlı olursan Kh mutlaka olması gereken noktaya inecektir. Coraline alg için alkanite gerekir ki bu zamanla su oturdukça oluşur.

Saçma buldum bilgileri şahsen. Hani ps taşar vs anlarım ama o zamanda bir anda toplayacağını sanmam amonyağı. Bunun dışında oturmuş bir akvaryumda yemleme sonrası amonyak oluşmasını hisseden olmamıştır. SUmp içinde ekipmanlar çalışsın çalışsın da ben daha önemli ekipmanları tercih ediyorum. Tabii şahsi fikrim olarak. Sen tecrübelerini aktar onlar daha önemli.

6. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Eray bey, buharlaşan su yerine, tatlı su ilavesi yapıyor musunuz? Sadece haftalık su değişimleri yapıyorsanız, sorun burada olabilir.Benimde Kh ım 13-14 civarlarındaydı, buharlaşan suyu tatlı su ilavesi ile tamamladığımdan beri 8-9dkh arası.

Bildiğim kadarı ile ****** tuzu 10dkh, yani sizin Kh ınızın yüksek çıkması; düşük sandığınız tuzluluğunuz normalden fazla olması veya kh artırıcı başka kimyasallar olabilir.

7. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Gökhan bey kh için yardıma ihtiyacım var gerçekten sağolun,tuzluluğum 1026ppm 28C de şu an (atc refraktometre yeni kalibreli) ölçüyorum sürekli.Tuzluluktan bu kadar yüksek olduğunu sanmıyorum çünkü gördüğümüz gibi ideal değerde fakat bundan önce 2 hafta kadar bilinçsiz mercan kırığı dozlamıştım e tabi tüketimde olmayınca kh yükseldi 15 olmuş.10 günde 120lt su tazeledim ve 13e indi ,eksilen suyuda işaretlediğim aralıkta hergün düzenli olarak 0 tds saf su ile tamamlıyorum inşallah dediğiniz gibi olur biran önce saygılar.

8. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Bugün içimden bir ses kh ı ölç dedi ve 4 kere ayrı ayı düzenli test yaptım kh 10 yani ideal seviyeye gelmiş çok sevindim . Artık alg için ve kh ı tamponlamak için mercan kırığı dozlamaya başlayacağım Temel abi ,ne dersin?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Benim diyeceğim değil de merak ettiğim nokta ne zaman rahat duracağın? Kh yüksek diyordun ve sebepleri yazdık. Düşmedi vs diyordun ama su değişimleriyle düşeceğiaşikardı. Tüketim yok ama sen mercan kırığı dozlamaya başlayacağım diyorsun. Yani tekrar 15 Kh yapıp tekrar indirmeye çalışman için mi? Bırak Kh değerini ve bir şeyler dozlamayı ve canlı yükünü oluştur yavaş yavaş.

10 dKH iyidir iyi.:)

10. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Anlaşıldı houston =)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Selamlar tüm değerli forum üyelerinin bayramı mübarek olsun ,gerçek hayatta tanışmasak ta bana katlanan değerli Temel abiminde ellerinde öperim hayırlı bayramlar dilerim herkese.Tankıma blue tang eklemek istiyorum tabi bulabilirsem acaba 4cm lik damsel vurarak öldürür mü 90 cm boy olan tankımda?birde 2 tane maroon clown um var eş işte onların sorun çıkaracağını sanmıyorum fakat damsel soru işareti.Sizce eklesem ne olur?damselide veremem elimde büyüdü.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Damsel sorun çıkarmak isteyebilir ama paçası yetmez. Sorun yok ekleyebilirsin. Sağlıklı balık seçimi önemli biliyorsun. Blue tang benek hastalığına duyarlıdır. Yeni gelmiş olmazsa iyi olur.

İyi dileklerin için teşekkürler. Sana da iyi bayramlar...

G.S.İ bunu beğendi.
  13. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Tang türlerinden en az iki tane olursa daha iyi olur kanımca.Bende 1 mavi tang varken kayaların arkasından çıkmıyordu, ne yalan söyleyim yem aldığını bile görmemiştim.Sanırım 2 hafta yere düşen yemleri yiyerek beslendi.Sonra yanına 1 mavi ve 1 sarı tang ekledikten sonra çocuklar gibi şen oldu. O yüzden tang alacaksanız 1 mavi 1 sarı yada 2 mavi tang almanızı öneririm. Bu sadece benim düşüncem, yanlış olabilir, henüz 1 yıllık tuzlusucuyum ve tankım küçük. Balıkların rahat davranmalarında tank büyüklüğününde yeri olduğu unutulmamalı.

G.S.İ, Ottoman ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  14. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Evet Teşekkürler tekrardan Temel ağabeyim ve Gökhan Ağabey.Bende 2 adet düşündüm zaten s boy 2* blue tang inşallah ist abim alır da yolda sorunsuz gelirler yanında.Temel ağabey sen öyle dedin ya gönül rahatlığıyla ekleyeceğim valla kara kara düşünüyordum elimde de büyüdü damsel sapsarı tang gibi zaten =) veremezdim seçim yapmadan blue olması çok güzel bir haber benim için bayram gibi.Birde nori alayım bari belki kuru yem almazlar falan riske atmayalım.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Nori bulundurman yerinde olur haklısın.

G.S.İ bunu beğendi.
  16. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Su değişimi yapmıştım.Birde tang lerim gelse,yüzücü canlım hiç yok bölgeci var hep.Tankın şu anki hali actnicler yanarken 10.000C 2*39W T odysea:

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Orhan kardeşim, tankın çok güzel olmuş içine balıklar eklenince cok daha güzel olacaktır. sağlıklı balıklar dilerim.

G.S.İ bunu beğendi.
  18. G.S.İ

G.S.İ

İsim:
    Orhan Eray Tosyalıoğlu

Sağolun Halil bey beğenmenize sevindim,balıklar var 2*maroon clown 1 damsel fakat resimlerede hiç çıkmıyorlar bölgelerinden ayrılmıyorlar tank boş gibi =).Şu tangler bir gelse artık hayırlısyla.

Sayfayı Paylaş