1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dıy çalışmalarıma fikir alışverişi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde kartal tarafından 24 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Reef plus ve türevleri hakkında bir hayli mesaj yazdım açıkcası. Ancak artık soru soruyorum sadece bu gibi durumlarla alakalı. Birileri yani bu gibi malzemeleri önermesini meziyet sanan insanlarında gözünde katkı düşmanı olmak da istemiyorum ama malesef ki gerçek şudur ki, akvaryumuna ekleyeceğin katkının hakkını verebilecek hangi canlılara ve canlı yüküne sahip olduğunu düşünüyorsun ?

Dikkat edersen katkının hakkını verecek diyorum, verdiğim paranın hakkını diyorum, akvaryumunda hangi canlının bunların hakkını vermesini bekliyorsun diyorum. Ürünün içeriğide vitaminler diyor bu vitaminleri kimin tüketeceğini sanıyoruz ve aktif karbonun dahi sudan toplayamadığı bu vitaminlerin standart ps kullanılan bir akvaryumda atık yükü olarak sana döndüğünde akvaryumun hangi tepkiyi vereceğini sanıyordun yosun vb dışında ?

Güzel mesaj Mutlu bence bir kere daha oku. canım.gif
    --------------------------------------
    Reef Plus, mercanlar ve diğer göz alıcı resif canlıların gelişimindeki pozitif etkisi kanıtlanmış iz elementler, vitaminler ve aminoasit’ler ihtiva eden tam spektrumlu bir resif bütünleyicisidir. Likit formda olan Reef Plus, doğal tropik resif sularından sağlanabilen gıdalardan formüle edilmiştir.

kartal bunu beğendi.
  2. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi ben bunu ürünü içeriğini okuduktan sonra aldım mercanların renk lerinin ve formlarının iyi olabileceğini düşünerek kullanmaya başladım.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İşte ben de o mercanların ne olduğunu soruyorum, sendeki hangi mercanlar ?

4. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Leather,mushroom ve polyp Temel abi.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumundaki bir parça düğme polip dahil hiç birinin şu anda buna ihtiyacı yok. Düğme poliplerini beslemek istiyorsan karides parçaları ver eğlen yeter. Katkının hakkını akvaryumun canlı yükü ile gerçek bir reef olduğunda ancak verebilirsin.

Ya da ben de bir hata var bilemiyorum inan işin içinden çıkamıyorum. 800 litre akvaryumda koca koca 4 anemon, kocaman olmuş octobuslar, 3 adet Leather , bir dünya mushroomlar, glow polipler, star polipler, Gorgonia coral, brain coral, trompet coral, xenialar, carpet anemonlar varken ihtiyacı yok diyorum ve kullanmıyorum. Kullanacağım karşı değilim ama canlı yüküm biraz daha artsın diyorum.

Senin akvaryumundaki bir leather, birkaç mushroom ve bir parça düğme polip nasıl ihtiyaç duyuyor Temal abin işte bunu anlamıyor Mutlu.

kartal bunu beğendi.
  6. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi haklısın demekten başka bir şey diyemiyorum.
    Temel abi sen yardım ediyorsun kimse bu kadar ilgilenmiyor veya aslında bilemiyor. Çok masraf yapmadan da bir şeyler ortaya çıkartılabilir diyorsun ama ürünler olmazsa olmaz olarak tavsiye ediliyor her yerde. Hobiciler arasından benim gibi böle tavsiye üzerine almış bulunan çok hobici var.

Hobiye başlarken seninle tanışmamış veya böle tavsiyelerde bulunulmamış benim gibi bir çok kişi var senden Allah razı olsun Temel abi.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bunları zaten biliyorum Mutlu. Çünkü küçük bir nano tanıtan ve içinde mercan bile olmayan nanoların önünde fotoğraflarda 10 adete yakın katkı ürünü oluyor. Ben de diyorum ki bunlara verilen bir üst kalite ps'ye, kaliteli canlı kayaya vs verilmeli. İnanır mısın bunlar var akvaryumun önünde ama akvaryumda lav kayası veya Antalya kayası oluyor. Yazık bence, çok yazık.

Açık konuşayım eskiden benim bu tarz mesajlarım tuzlu su üst düzey ve zor görüldüğünden tartışılırdı ama zaman ilerleyince artık net görüldü ki zeki hareket etmekle çok şey başarılabiliyor.

8. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Allahtan abi ben sadece 1 katkı alarak çok zarara uğramadım tabi ilk zamanlarki zararı saymazsak.

Abi bir sorum daha olucak kalsiyum katkısı yerine cep sodası yada minarelli su vs. gibi evimizde bulunan malzemeler kullanmak nekadar daoğrudur yada şöyle sorayım kullanıpta zarar gören bir akvaryuma denk gelinmişmidir.

Tatlı suda bunların kullanıldığını biliyorum tuzlu sudada kulanılabiliniyormu açıkcası ben minarelli sudan ekledim azı karar çoğu zarar diyerekten küçük şişe olanlardan ekledim.

Küçük şişe eklediğim için pek bir zarar göremedim verdise ve yararı olacağına çok inandığım için sanırım yarar sağladı gibi geliyor bana.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Zamanla bizleri ve kafa yapımızı ve konuya bakış açımızı sen de anlayacaksın. Bizler bazı kolaylaştıran veya gereksiz zamanda gereksiz yere kullanılan ürünlere dikkat çekeriz ama kalsiyum yerine sodanın olduğu basit işlemlere imza atmayız sen de atma.

Daha gerçekçi, daha akıcı ve akıllıca ve akla yakın uygulamaları kovalamalısın. Gerçek kalsiyum varken ve ulaşılamaz bir üründe değilken sırtını gazozlara dayamana gerek yoktur. Daha zengin ve daha zekice uygulamalar Mutlu'yu Mutlu eder..

kartal bunu beğendi.
  10. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Teşşekür ederm abi sorularımı yanıtladığın için.
    Şuanda herşey yolun akvaryumum da son derce hızlı oturmaya başladı akvaryumum tavsiyelerinizi ve vardımlarınızı esirgemediğiniz için ayrıiyetten çok teşşekür ederim eve gelenler bile farkındalar bir değişiklik var daha güzel duyorlar ne aldın diye soruyorlar halbuki herşey aynı aldığım birşey yok.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Teşekkürler Mutlu yorumun için. Bazen yazdığımda yanlış anlaşıldığı oluyor belki bilemiyorum ama hep eklemişimdir portal olması şart değil diye. Çünkü sonuç olarak sizleri başka ortamlarda yönlendirenlerde kuşkusuz iyi niyetli. Fakat bizim hobici yapımız birbirinden okuduğunu yazar veya forumlarda asılı olan fiii tarihinin makalelerinden okuduklarını yazar. Tuzlu su öcüdür bu yazılarda, yorum yazanlar ilk başlarken bu yönlendirmeler ile başlamıştır, olmazsa olmazlar yazılmış çizilmiştir ve bunları kazımıştır beynine. Bu yüzden arkadaşım ne besliyorsun, ne var sende, yahut ne beslemek istiyorsun diye bir soru genellikle yoktur. Yeni yeni bizler çığırtkanlık yaptıkça başlıyor. Bizleri kimlerin takip ettiğini, nerelerden ziyeret ediliğimizi biz ayrıntılı olarak aylık düzenli görüyoruz.

Burası ya da başka yer fark etmiyor ama mutlaka güvendiğin birkaç kişiyi takip ederek hareket etmelisin. Bunun anlamı yabancı siteleri, konularını araştırma demek değil ama uygulama veya satın alma noktasında konuya mesaj yazan fazla sayıda kişiye kapılırsan yarın vitrine kaldıracağın çok ürün satın alırsın. Kafa bulandırmaktır bazen karmaşık ürün tavsiyeleri. Dikkat edersen ürün tavsiyelerini biraz daha öne çektim çünkü tecrübe zenginliği daha az zararlı ve hatta yerine göre faydalıdır.

Hiçbir farklı işlem yapmadan sağlıklı akvaryumumuz olacağını öğrenmeliyiz. Çünkü Ahmet'in akvaryumunun canlı sayısı yanında kendi yaşam koşulları her zaman Mehmet'in akvaryumundan farklı olacaktır.

ilo840 bunu beğendi.
  12. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Evet abi çok doğru söylüyorsun her sorunun herkez de aynı şelilde çözülmeyebilir akvaryumlarımızdaki sistemi yürütme tarzımız,yaptığımız doğrular ve hatalar aynı değil.
    Her zaman tecrübe edinilmiş tecrübeyle sabitlenmiş biliğinin en sağlama yakın doğru olduğunu düşünmüşümdür.
    Sitenin başında da yazıyor zaten portalın amaçı burda üye sayısı değil yardım ve çözüm sayısı ön planda tutuluyor Sayende Temel abi ve tüm yöneticeler herkeze ayrı ayrı teşekkür ediyorum Allah razı olsun.

murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  13. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Çok fazla ilerleyemiyorum imkanlar elverdikçe bazı çalışmalar yapıyorum şuanda 2beyaz 2mavi t5 de taktım yeni sıralama beyaz mavi mavi beyaz şeklinde 55 cm 24 wat t5 florasanlar.Beyazlar 100000 k,maviler200000 k ler.

Şuanda kabloları toparlıyorum resimde hmen takıldı prize.

Başka bir çalışma kalmadı sayılır ufak tefek şeyler dışında.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Mutlu, biliyorsun bizim için kıymetli bir akvaryum seninki. Güzel olacak inşallah keyfine bak ve keyif alarak yap çalışmalarını.

15. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Bir şeyler yapmaya çalışıyorum abi sayenizde.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Ellerine sağlık Mutlu.

Yaptığın armatürün son halini göremedik, yoksa benmi kaçırdım?

17. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Mutlu, Murat beye bende katılıyorum hem armetürün resimlerini koy hemde ps performansını bir resimlede görelim bakalım neler değişmiş akvaryumda.
    Sıkma canını imkanın dahilinde yapabildiğin kadarını yapman yeterli, sağlıklı canlılar olduğu müddetçe....

murer bunu beğendi.
  18. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Fotoğrafta ekleyemediğim için de ayrıca özürdilerim.Yardımalrınızdan dolayı tekrar çok teşekkür ederim Allah razı olsun.

Abi en son koyduğum resimdeki gibi devam ediyor çok ilğilenemedim onunla bu aralar.

Kısmetse perşenbe günü de sailfin blenny,firefish ve yellow waresse balıklarım gelicek.
    Xeania,ve polyp(star polyp,yellow polyp) türlerinden bulabilirsem frag şeklinde onlarıda eklemeyi düşünüyorum.

Yemlemeyi düzenli ve dikkatli şekilde yapıyorum yemleri ezip bir yem kutusunda karıştırıyorum her bittiğinde yem tekrar eziyorum stok gibi yani:)
    brach hammer iyi durumda hemen açtı octobus ve torhc açmadılar daha goniapora ise fotodan daha iyi durumda yavaş yavaş açıyor zman alıcak sanırım açması,mercanları dün akşam ekledim.

selcom2008 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum çok kötü günlerden geçti Mutlu bunu biliyorsun. Elbetteki yapılan olumlu müdahaleler meyve verecek ama bu hemen olmaz çünkü açıkcası mercanların dahil büyük darbe almışlardı. Goniapora konusunda ümitsiz mesaj yazmak istemiyorum ama bence bu mercanı şimdilik elinden çıkarsan iyi olur. Akvaryum tam olarak buna hazır değil. Ps performansı gayet güzel olmuş budur. Şimdi eğileceğin nokta yavaş yavaş su değerlerini en iyi seviyeye çıkarmak ve alkaniteyi yakalayarak istenmeyen alg ve oluşumları bertaraf edip daha göz alıcı canlı kaya renkleri ve yapı oluşturmalısın.

Hepsi zamanla olacak inşallah. Suyun durumu nedir yani en son su değişimleri nasıl ve oranlarda yapıldı ? Aydınlatma durumu ve buharlaşan suyun yerine eklenen sudan söz eder misin.

20. kartal

kartal

İsim:
    mutlu avcu
    Abi akvaryumu kuralı 10 ay olucak kısmetse.su değişimlerimi damcana su ile yapıyorum buharlaşan su yerinede damacana su kullanıyorum.
    en son su değiştirmem 20 gün olucak 20 litre su değiştirdim her 20-30 gün arası 20 litre su değiştiryorum.

Sayfayı Paylaş