1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Dış Filtre ve İç Filtre Yardımı ile Tuzlu Su Akvaryumu

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde seçkin tarafından 17 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara
    Cevap: Dış filitre ve iç filitre yardımı ile tuzlu su akvaryumu

Overflow sistem icin 1 haftaya yakin ugrastim hic bir sekilde tam olarak saglikli calismiyor. Birakip gidemezsiniz.

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Abi Overflow sistem sizin kafanızı karıştırır . Bırakıp gitmiyoruz ama sizde tavsiyelere uymuyorsunuz yerimizde sayıyoruz aynı şeyler konuşuluyor.İlerleme yok...

3. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Peki....

Bu sistemin size ne gibi faydası olucak ne artısı olucak sumpun bir yararı malzeme gizlemek mi tabiki hayır !

Herşeyin bir usulü var... sumpı iptal edip dış filitreye bakteri malzemesi koyup yana askı bir ps koyup devam etmen iç motorlada sirkilasyon yaptırman daha iyi olur bırakın böyle işleri şakaya gelmez böyle işler... geçen sene evimdeki tankımın taban camı catlamış akşama kadar odayı tuzlu su götürdü bütün komple o odanın halıfleksi çöp oldu parkeler çöp oldu şakaya gelmez böyle işler yapmayın ısrar etmeyin eğer sizin mantığınız alıyorsa banyoda deneyın bakalım 2 saat çalıştırın tatlı suyu eğer çalışırsa randımanlı bir şekilde ben sizin komple deniz malzemelerinizi karşılıyıcam....

4. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

Ben overflow sistemi evde birakip gidemezsiniz anlaminda demistim :))) 2 oldu bu :)

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

İyi tasarlanmış ve hesaplanmış owerflow da sıkıntı çıkacağını hiç sanmıyorum. Bir sürü insan bu şekilde çok güzel yürütüyor sistemini.

6. Durul Baykara

Durul Baykara

İsim:
    Durul Baykara

3-4 cesit denedim bir turlu guvenemedim. En sonunda biraktim. Zor bir sistem.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Hakan abi owerflow sistemi tecrübe ister herkez yapamaz.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Yazmayayım yazmayayım diyorum, dayanamadım. Yeterli bilgisi yoki okuyup araştırma isteği de yok, tecrübeli üstadlar herkes yardımcı olmaya çalışıyor, var mı ilerleme ? Yok... Dış filtre ile de olur dedik, at sumpı kur dış filtreyi, iç filtrenede koy substrat malzeme dedik, hala tartışıyoruz.

Taşırma sistem ile en sağlıklı şekilde tankınızın yürüyeceği aşikar. Gidin deldirin tankı, yapın borulamayı olsun bitsin. Ben masraf edemem okadar derseniz;

Alın iki tane lepistes atın içine yüzsünler. Hiç uğraşmayın.

9. seçkin

seçkin

İsim:
    seçkin doğan

Öncelikle bilgiler için herkese teşekkür ediyorum.ama insan ne kadar bilgili olursa demek ki o kadar da birşeyi anlatmakta kibirli oluyormuş bunu anladım.anlamıyor olmam cahilliğimden kaynaklı.fakat siz forum sitesi açmışsanız defalarca da sorulsa bilginiz varsa yardımcı olmanız gerekiyor.bunu insanın başına kalkarak vurarak, bilgiçliğinizle ezerek değil.defalarca kere bu yazıyı yazmamak için bekledim ama sabredemedim.siz okulda bir soruyu sorduğunuzda defalarca kere öğretmenlerinizden aynı tepkileri almışsınız demek ki , öğrencilerinize de aynı tepkiyi veriyorsunuz..olabilecek ve denenen tüm yöntemleri sorarak öğreniyorum.ama siz her defasında " kaç kere söyleyeceğiz, paran yoksa yapma, anlamıyon galiba vs vs " diye kırıcı cümlelerle rencide ettiniz.allah razı olsun...bir bilsen de danış herkese derler.bu sayfada bildiğinin öğretmeni olan çok az kişi gördüm.evet herkes çok bilgili ama anlatma sabrı yok.belki ben on defa sorsam siz 10 defa yazmanız gerekiyor.eğer sabrınız yok ise nasıl sabırla balık besliyorsunuz şaşıyorum...

konuma dönecek olursam.akvaryumu tabandan deldiremem.
    içine ayreten cam kestiremem.
    yan taraftan deldirme ile olursa onu düşünebilirim.ama onun dışında başka yöntemler varsa ( tartışılr olan iç filitre ile aşağı su verme vs olayı ) bunu deneyebilirim.ama dediğim gibi herkes tehlike konusunda hemfikirse kullanmam.
    bir başkası dış ve iç filitre ile ek olarak bir de ps alırsam olabileceğini yazmış.gerçi sorma gereği duysam malum yine terslenecek ve ters cevaplar alacağım...

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Seçkin bey bazı konularda size hak veriyorum mesela akvaryuma yeni başlayan üyelere akvaryum terimleri kullanmak gibi. Bunu anlamıyorlar kafaları hepten karışıyor buda hobiden soğutturuyor. İnsanlara anlayacağı dilden yanaşmak en mantıklısı doğru bir şeyi anlatırken sabırlı olmak gerekir. Tabi abilerimede katılıyorum foruma üye olan bazı kendini bilmezler sırf dalga amaçlı üyeler oluyor. Onun için sinirli yaklaşımlar olabiliyor.Herkesin anlayışlı olmasını rica ederim. Tabi ramazanın etkiside olabilir :D Saygılar...

11. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Arkadaşım kimse sana kurmayacaksın demiyor Ramazanın etkisi altında olduğumuzda yok...

O sistem randımanla çalışmaz debiler çakışır bir yerdede patlak verir zaten matematiksel hesapta bu ortaya çıkıyor kimsenin kimseyide dışladığıda yok herkesin bir bildiği doğrusu vardır kendine göre tank senin ne yapmak istersen yaparsın...

Ama dediğim gibi randıman olmayacak iç filitre ile aşağıya inip dış filitre ile yukarıya basmak mantık almıyor debiler çakışıcak...

Dediğim gibi eğer randımanlı olursa kiii olmayacak :D

Sana bir adet nac 6 bir adet sump basış motoru Das kum 22 kg coral pro 2 adet sirkilasyon motoru hydor 30 kg canlı kaya hediye edicem sözüm sözdür ama dediğim gibi boşa konuşuyoruz sistem randımanlı çalışmayacak :D

Kırılmaya alınmaya göre bir durum söz konusu değil burası tartışmak öğrenmek öğretmek için var olan bir platform...

12. saruhan

saruhan

İsim:
    Saruhan Genel

Sumpun mantığı nedir ?

Basış motoru yukarıya ne basarsa aşağıya onu indirir ( Boru çapı uygun olduğu sürece )

Ekipmanları gizler

Ana tank suyunun sabit kalmasını sağlar

Su üstündeki kaymağı önler

Aşağıya inerken ve bölmelerden geçerken oksijen kazandırır suya

Ve bir çok şey daha... Örnek iç motorun saate 3000 debili aşağıya indirirken suyu 3000 bastı diyelim zaten basmaz bu mümkün değil, dış filitrende 3000 debili diyelim bu yarısını vericek iç malzemeden ve yukarıya basarken kaybettiği performanstan dolayı, otomatikman ya sump taşıcak ya ana tank ! ve ps sabit yükseklikte kalmayacağı için randıman ve toplama olmayacak, Sonra su oksijeni nerede fazla kazanıcak dış filitrede mi ? Dış filitre hava yapıcak ve basışı iptal edicek aaşağıya inen su nereye gidicek sumpta mı ? Hayır ! Odada halının üstüne veya Allah nereye verdiyse belkide alt katın tavanına inicek Sonrası Eyvah zaten !

Kimse seni terslemez tecrübe olduğu için yaşanmışlar var sadece, istediğin gibi yardımcı olmak için buradayız kafana takılanı sorki sonra ev sahibiyle veya alt komşuyla yada ailenle kavga etme...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Seçkin ne yazı ki, mesajlarının içinde anlayamadığımız unsurlar var. Hani forum yapısı ilk günden itibaren tamamen yeni başlayanlara odaklı olmasa, biz 2 palyaço için emek veren, imkansızlığını emeğiyle örtenlerin akvaryumu en büyük akvaryum demesek anlayacağım seni ama ne yazı ki seninki farklı bir durum. Burada en iyi koşullar üzerine yazışmak ve onlara yönlendirmek durumundayız. Kısaca olmayacak Dua'ya amin demeyiz ve derdirtmeyiz, mümkün olan şartları zorlarız, sana kırmızı çizgiyi de aştırmayız. Kısaca yazılanlardan çıkarımlar yapman gerek.

Unutma, iç filtre ile sumpa su indirme konun 4 sayfa olmuş ve bu iş olmaz bir iş olduğu halde olmuş. Mesajlarda emektir ve saygı duyulmalıdır.

14. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Seckin eski sayfalara geri don ve bastan sona oku. Sana Teoman abi cok guzel yazmis elindeki dis filtre ile sumpsuz olacagini. Bari onu dinle oyle yap.

Sent from my U8800 using Tapatalk

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Öğretmen öğrenci örnekleri kötü olmuş Seçkin, 28 yaşındasın ve öğrenim hayatının öğretmenlik bölümünü çoktan geride bıraktığını sen dahil hepimiz biliyoruz. Anlatılanı kavraman gerekiyor biraz. 2009 yılından beri üyeyim, 2 bin küsür mesajım var forumda, hepsini tek tek okuyabilirsin...

Gelelim senin sorununa :)

Suyu aşağıya indirmenin birden fazla yolu var. Ama bu yollar arasında maalesef senin yazdığın gibi bir durum yok. Ya tankını dipten, ya arkasından deldirmek durumundasın. Ben deldirmem dersen overflow box dediğimiz yöntem ile de suyu aşağıya indirebilirsin. Su sirkülasyonu ne kadar fazla olursa, filtrasyonun o kadar iyi olacağından dolayı bu işler öyle dış filtre ile vs. ile ömürlük olmaz.

Önce ne yapmak istediğine karar vereceksin. Yapmak istediğin iç filtre ile suyu aşağıya indirmekse bunu aklından çıkarman gerekiyor. Ya arka camı, ya taban camını dedirmek, veya yan camlar veya arka camlardan tercih edeceğin birini üstten taşırma için kestirmek zorunda, veya overflow box kullanmak zorundasın.

Örnek verecek olursam ben kendi tankımda arka camdan 2 tane 25 'lik delik ile hallettim bu işi.

Aldığım 2 adet depo aparatı, 4 adet dirsek ve uygun ebatta sprial hortum..

Bu ızgaralar ile suyun fazladan sumpa inmesini engelleyebilirsin.

Bu tip bir sistem ile tankımı kullanıyorum, unutma ki, evini su basma ihtimali; contasından su sızdıran dış filtrelerde de olabilir..

Bu kurulum kendime ait ve Deniz Akvaryumu-Tuzlu Su Kurulumları forumunda daha yüzlercesini bulabilir, okuyup araştırdıktan sonra sorularını sorabilirsin.

Kolay gelsin,

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Seçkin bey
    Tüm konuyu baştan sona tekrar okudum, sizede tavsiye ederim birkaç kere daha okuyun.
    Hiçbir kırıcı ve yıkıcı üsküp görmedim şimdiye kadarki yazışmalarda. Bir düzine farklı insan tarafından defalarca olmayacağı ve neden olmayacağı yazılmış. Biz doğru bildiklerimizi yazarız seçim sizin. İsterseniz kovada bile yaşatırsınız. Sadece dış filtre ile yapabilirsiniz, sumpa dış filtre ile suyu indirerek yapabilirsiniz, sumptan fış filtre ile suyu ana tanka basarak yapabilirsiniz. Biz riskleri yaşayıp, tecrübe edip bedelini ödeyenler olarak hiçbirini yapmayız ve yapabilirsin demeyiz. Seçim sizin.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Sayfayı Paylaş