1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Copepod kültürü

Başlığı 'Canlı Yem Kültürleri ve Diğer Yemler' kategorisinde Montimahir tarafından 7 Haziran 2017 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Dragonet besleyenler bilir, bu balıkların doğal diyetleri; copepod ve amfipodlardan oluşmaktadır. Akvaryumda zamanla; artemia, kan kurdu hatta normal tane yemlere alıştıkları görülse de balıkların uzun vadede sağlıklı kalmaları ve uzun süre yaşamaları için doğal besin kaynaklarına ihtiyaçları vardır.

Bu nedenledir ki dragonet türleri için oturmuş en az bir yılı doldurmuş akvaryumlar tavsiye edilir (Ankara' lılar iyi bilir). Pod nüfusu ve diğer mikro besinlerin yeterli gelmediği durumlarda ise dışarıdan kültür eklemeleri yapılabilir. Araştırmalarım sırasında copepod kültürleri için aşağıdaki fito ürününe denk geldim. Daha önce bilen ve kullanan varsa yorumlarını almak isterim.

http://www.ebay.co.uk/itm/Phyto-Bloom-Copepod-Feed-Powdered-Formula-Perfect-for-Pods-/222177370061

Ürün Necton tarafından Portekiz' de üretiliyor, ayrıca deniz akvaryumları ve diğer pek çok sektör için de ürünleri mevcut, aşağıda inceleyebilirsiniz.

http://phytobloom.com/

Ürün açıklamaları ise şu şekilde;

Ω-3/Ω-6 yağ asitleri, A, B1, B2, B6, C, E vitaminleri, amino asitler, mineraller ve pigmentler.

Alg türü: Tetraselmis sp.

Bileşikler : protein %39, yağ% 15, Kül% 14

Günlük %10 su değişimi yapılan 10 litrelik pod kültürüne günlük 145 ml. 'lik karışım veriliyor. Karışım 1 litre "taze" tuzlu su ile hazırlanıyor. 1 litreye 5 gram toz koyup iyice karıştırmanız yeterli oluyor. Hazırlanan besini buzdolabında olmak kaydı ile 1 hafta kadar kullanabiliyorsunuz.

10 gramı £10 civarında, muadili belki ülkemizde de mevcuttur diye yazdım :).

Yaz geldi, balkon kültürleri başlasınnn...:başardım:

Düzenleme: 16 Haziran 2017
    veysel, Alparslan, 8020_r31s ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Emeğinize sağlık.Acaba bu yemi çok küçük larvalarda yer mi?Mesela pajama kardinal yavrusu veya peppermint yavrusu gibi

3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Yavrulara larval dönemde vereceğiniz; rotifer, Instar II dönemindeki artemia nauplii (8 saatlik yeni çıkmış artemia) veya copepodları bu ürün ile zenginleştirebilirsiniz. Ayrıca Yeşil su ortamını sağlamak için larva tankına konulabilir.

Hatırladığım kadarı ile siz öğretmendiniz, bu tür kültür ve üretim konularından güzel öğrenci projeleri çıkabilir.

4. 8020_r31s

8020_r31s

Yer:
    İstanbul Anadolu
    İsim:
    ibrahim cengiz
    Evet öğretmenim fakat ilkokul olduğu için proje konularımız sınırlı kalıyor.Bu yıl farklı bir proje yaptık ve yarışmaya katılacağız bakalım.

Önce çocukların muz ve yumurta tüketimini ölçtük.Ortalama 4-5 çocuk yumurta ve muz tüketiyordu.Sonra her öğrenciye 3 er tane kırmızı california solucanı dağıttım.Solucanlar ve solucan gübresi hakkında bilgiler verdim.Çocuklar her salı muz ve her cuma yumurta getirip bunlarla solucanlarını beslediler.Yıl sonu yumurta ve muz yeme sayımız 29-30 çocuğa çıktı.Çocuklar hem solucanlarla solucan gübresi üretti ,hem solucanları üretti, hemde organik atıkların geri dönüşümünü sağladı.Ayrıca proje ile muz ve yumurta tüketimleri arttı ve daha sağlıklı beslendiler.Özellikle birçok yumurta yemeyen çocuk yumurta yemeye başladı.

Sene sonunda yani yarın en çok solucan üreten öğrencimize güzel bir sertifika ve tuzla viasea akvaryum bileti vereceğim. 3 solucandan 66 solucan üretti öğrencimiz.Hem bu sayede sorumlulukta kazandılar.

İşi biraz daha geliştirip sınıfımızda çöp bidonu sayısını 4 e çıkardık.
    -Pet şişe
    -Pil
    -Kağıt
    -Normal çöp

Çocuklar her getirdikleri pil ve pet şişe için 1 er puan aldılar.Bu puanları günlük olarak bilgisayar prograına girip çetele tuttum. En fazla pet şişe ve pil getirenlerde ödül alacak yarın.Bu şekilde 39 kişilik sınıfta, 6 ayda 125 kg pil (5700 adet pil) ve 4000 adet pet şişe toplayıp belediyeye teslim ettik.Çocuklar puanlarını 700 e tamamladığında 5 tl lik internette satılan basit mp3lerden hediye aldılar.En çok toplayanlar yarın akvaryum bileti ve sertifika alacaklar.

Projeyle bu yıl yarışmaya katılacaktık fakat şahsi nedenlerden dolayı başvuru gününü kaçırdık.Proje dosyamızı hazırladık seneye yarışacağız inşallah.

20170106_135842.jpg atıklar.jpg dolap.jpg 20170106_110603.jpg

veysel, zipkinteam, Ufuk_Arslan ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  5. zipkinteam

zipkinteam

Yer:
    Bandırma
    İsim:
    hakkı önder
    Merhaba İbrahim hocam emeklerinize sağlık,gerçekten çok hoşuma gitti yaptıklarınız.
    Selamlar.

8020_r31s bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş