1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Coast To Coast Taşırmalı Beananimal Sistemi

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Ontheway tarafından 18 Ekim 2015 başlatılmıştır.

1. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Özel mesajla beananimal sistemini soran bir arkadaş oldu, burdan yanıtlamış olayım ki diğer hobiciler de faydalanabilsin, eksik-gedik varsa da müdahale edilsin;

Dursoda 2 boru bulunur, beananimal sisteminde 3 boru vardır. Bunlardan birincisi (full siphon) vanalıdır, ful dolu olarak akar böylece ses yapmaz, birinciden artanlar ikinci borunun (open channel) iç çeperine yapışık olarak sessizce süzülür ses yapmaz, birinci tıkanırsa bu ikinci boruya eklenen bir hortumla, gerektiğinde ilk boru gibi dolusuyla akması (full siphon) ve taşırmadaki yükü tam kapasite boşaltması sağlanır. Üçüncü boru ilk ikisinin tıkanması durumunda emniyet içindir (emergency). İlk iki boru sumptaki suya 2 cm kadar girerler, emniyet borusunun ağzı sump dolduğunda bile her zaman dışarda kalacak şekildedir.

2. vnarmanli

vnarmanli

Teşekkür ederim.

Ontheway bunu beğendi.
  3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    full c2c derken Alper bey ?
    o sistemin özelliği nedir?
    Kamboçyalının sattığı reef in the sky daki sistem değil mi c2c? yoksa yanlışmı hatırlıyorum?

4. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    C2C, taşırma sisteminin kısa yazılışı. Coast-to-Coast overflow. Taşırma kutusunun su giriş duvarı, akvaryumun uzun kenarının tamamı boyunca uzanıyor, duvardan duvara yani. Kimileri bunu yapmayıp taşıma kutusunu diğer duvardan önce bitiriyor, onlarınki partial C2C, bendeki ful. Amaç oksijenle teması maksimumda tutmak gibi özetlenebilir.

5. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Güzel bir sistemmiş. Ama bunu sonradan yaptırmak, akvaryumda ekstra 3 delik ve akvaryumun 2 gün kapanmasına sebep olur. Yedek akvaryum olsa kuleden buna geçerdim bende

6. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Evet maalesef başında bunu planlamak gerekiyor. 15 gün işin uzmanlarının başının etini yedim düzgün bişi çıksın diye. Google Sketch up öğrenmek zorunda kaldım :) 15 gün de akvaryumcuyla cebelleştim bunun çalışmayacağını iddia edip durduğu için :)

Karakus bunu beğendi.
  7. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Azmin zaferini yaşamışsınız o zaman tebrikler artık ikinci akvaryuma kısmet olur bana inşallah

Ontheway bunu beğendi.
  8. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    varsa sketchup çizimlerini paylaşabilirmisiniz?

Montimahir bunu beğendi.
  9. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Bulabilirsem elbette. Birkaç versiyon vardı ama son ölçülere akvaryumcu da karar verdik gibi aklımda kalmış, bakarım yine de.

10. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Bulabilirseniz bende isterim :)

11. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    sanırım anladım taşırma kutusu full derken bu videodaki gibi. heralde?
    yalnız bu çok alan kaybına neden olmuyormu? bu şekilde tüm arkayı besemekdeki amaç daha çok toplama alanı kazanmakmı?oksijen kazanımı şiddetli yüzey akıntı ilede rahatça sağlanabilr

Karakus bunu beğendi.
  12. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Amaç sanki daha çok toplama alanına sahip olmak gibi. Diğer türlü dediğiniz gibi özellikle küçük çaplı akvaryumlarda fazla alan kaplıyor gibi. Nerden baksanız 10cm genişliği 15cm derinliği var videodakinin.

13. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Evet o videodada aynı sistem var. Burda tek amaç oksijen değil. DOC genelde suyun yüzeyine yakın bulunuyor (yüzey Yağlanmasının sebebi) taşırma kıyıdan kıyıya olunca atık maddeler sudan daha efektif şekilde uzaklaştırılıyor. Calfo overflow diye de bilinir (Anthony Calfo).
    Ayrıntılar için
    http://www.beananimal.com/projects/silent-and-fail-safe-aquarium-overflow-system.aspx

Overflow basics başlığı altında detaylar var.

14. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Benim anlamadığım, iki inişinde aynı hizada aynı yönde. Hal böyleyken full siphon ile open channel i farklılaştıran vananın açık kapalı ayarı mı? Birde borular akvaryum sınırından ne kadar aşağıda olmalı?

15. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Hayır. Open channel adı üstünde open. Sürekli hava aldığından normal koşullarda sifonlamaya hiç girmiyor sadece ilk boruda sifonlayabilme var.

Borular akvaryum kenarından kesim ve borulama esnasındaki esnetmelere dayanacak kadar bir kenar kalınlığı bırakacak mesafede olmalı :)

Karakus bunu beğendi.
  16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Alper bey @Ontheway bunun konu içerisinde kalmasına gönlüm razi olmadı. Başlı başına bir başlık olmalı diye düşündüm.

Karakus bunu beğendi.
  17. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Teşekkürler, o zaman başlığı da coast to coast taşırmalı Beananimal sistemi olarak değiştirelim daha doğru ifadesiyle.

Pennywise bunu beğendi.
  18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Oldu bile.

Ontheway bunu beğendi.
  19. Ontheway

Ontheway

Yer:
    Kayseri
    İsim:
    Alper ALT
    Boruların her ikisinin de tıkanması durumu bir kez başıma geldi. Evden uzaktayken oldu tahmin edebileceğiniz üzere. Emergency borunun durumu kurtardığı anlaşıldı. Nette gördüğüm kadarıyla insanlar bu sistemi alıp eğip büküp modifiye ederek uygulamaya çalışıyorlar, bendeki büyük bir inatla orjinale nerdeyse %100'e yakın sadık kalınarak (çok engeller çıktı tabi) uygulanmış hali. Ufak tefek sıkıntılar yaşadıkça " tasarımın orasının niye öyle olduğunu " anlıyor insan. :)

20. Ferruh Şengör

Ferruh Şengör

İsim:
    Ferruh
    Bu arada ilk deniz akvaryumu denemem sıkıntılarla devam ediyor malesef. Protein skimmerın taşmasının önüne geçemedim sumpıboşalttım yarın 26 cm e kestiricem şu anda 33 cm yüksek kalıyor anladığım kadarı ile ps. yükseltemiyorum da psyi tavana değiyor. Tam tuzu dengeledik derken yeniden başlıycaz. Akvaryumdaki suda sadece dalga motoru açtım su dönüyor. Yarın kestireyim bide öyle deniyim yine taşma yaparsa hiç bi fikrim kalmayacak.

Sayfayı Paylaş