1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Chromis yiyen Palyaço balıkları...

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde Karakus tarafından 22 Şubat 2016 başlatılmıştır.

1. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Merhaba arkadaşlar,
    Az önce akvaryum rutin kontrollerini yaparken 3 chromis balığından birini resimlerdeki halde gördüm. Önce öldüğünü düşündüm ama şuan canlı ve yaşam mücadelesi veriyor. Ayrı bir kaba aldım ters yatmış durumda büyük ihtimal can çekişiyor. İşin ilginç tarafı da onu bu hale sokanları palyaço balıkları olduğunu düşünüyorum. Çünkü ara ara tırtıkladıklarını gördüm. Kendilerine balık ziyafeti çektiler galiba :(

Benim anlamadığım ise balığı bu hale getiren palyaço balıkları mı yoksa bir hastalık mı. Diğer canlıların sağlıklarında herhangi bir değişiklik yok gayet formdalar. Akvaryuma kh düşüklüğünden dolayı 1-2 gündür kh eklemekten başka bir şey yapmadım. (1 kapak 6ml-> 10ml si 100lt suya tekamul ediyormuş bende 260lt suya günde 4,5 kapak attım.)

Sizce sebebi ne olabilir? Bu canlıya yapılabilecek bir şey var mı?

IMG_2741.jpg IMG_2742.jpg IMG_2743.jpg

2. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Bu arada balığı aldığım kaba hava motoru bağlamalımıyım?

3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Başlık hiç olmamış çünkü öyle bir şey mümkün değil.
    Akvaryumu araştırmak lazım bunu yapan başka bir şeydir...

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Sebep tabiki başka bişey olabilir belki ama ben gördüğümü yazdım. İki palyaço balığım var ikisi de peşinden ayrılmıyorlardı gördüğümde ve hep o açılmış yeri tırtıklıyorlardı. Neyse an itibariyle son nefesini verdi. Diğerlerini takip ediyorum şuan. Hal ve hareketlerinde bir anormallik, üzerlerinde ve yüzgeçlerinde herhangi bir yıpranma vs göremedim.

Sağlını bozan her nedir bilemem ama vücudunu o hale getiren bence diğer balıklar.

5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Şöyle yorum getirebilirim, bendeki eşeş palyaçolardan dişi olan s boy aldığım sailfin tang bölgesine yanaşınca gobeğinden vurup zedeledi. Balık iki gün sonra öldü ancak yemediler ölü balığı.​

Eş olduklari için aşırı agresifler elimi bile fena ısırıyorlar, Kaan'da yakından tecrübe etti cumartesi günü.:D

Yellow tail damsel ın kuyruğunu yediler, hayvan kuyruğunu yeni tamamladı. Cete gibiler aynı.

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    O yüzden palyaçoyu benden alın diyorum.:p Nede olsa İstanbul da doğanlar daha kibar oluyor...:koptum:

Nadir, YIKIKTEMO, YMR_AY ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  7. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Yengeç ya da ıstakozun yaptığı bir işe benziyor bu.

Alparslan bunu beğendi.
  8. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Dediğiniz gibi bölgecilikten olabilir. Çünkü konak tuttukları zoa ya elimi uzattığımda kolumun neresi denk gelirse ısırmaya çalışıyorlar :D Bunları yaptığı ölüsünü yemek değilde daha çok " Git lan burdan ölümün elimizden olacak" sataşmalarının sonucu chromis in yenik düşmesi oldu galiba :D

veysel bunu beğendi.
  9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Palyaçoların türü nedir? Balığın sorunu farklı palyaçolar ile ilgisi ancak kendinde olmayan balığın savrulup palyaçoların bölgesine gitmesi ve kendini koruyamaması ile ilgili olabilir, bunun dışında onlarla ilgisi zayıf ihtimal. Balık düzelmezdi yarası kötüydü üzülmeyin.

Bulaşıcı hastalık endişesine hemen kapılmadan önce ve ilaç vb uygulamalar düşünmeden diğerlerini iyi gözlemleyip emin olun gereksiz işlemler yapmayın.

Karakus ve Alparslan bunu beğendi.
  10. Karakus

Karakus

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih KARAKUŞ
    Palyaçolar False Percula. Dediğiniz gibi savrulmadan dolayı da olabilir. Akşam çıkarken sağlıkları gayet yerindeydi. Özellikle diğer chromisleri incelediğimde hareketleri normal yem yemeleri iyiydi. Gece gittiğimde tekrar gözlemleyeceğim ama uyumuş olmaları yüksek ihtimal. Ama gün içerisinde akvaryumda fazla dolaşmıyorlar onlarda da sıkıntı olabilir mi?

Sayfayı Paylaş