1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı Kumum öldü mü?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde duman tarafından 1 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Peki; yüksek kelvin ve düşük lümen değerlerinin sps lere etkisi nedir Hakan bey? Defalardır 2 tankada denemek için küçük fraglar ekliyorum ve sonuç her seferinde hüsran.

2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Ölümleri sadece ışık değerlerine bağlamak hata olur, bir çok nedeni olabilir.Ancak düşük lümen değerlerinin sps lerin ölmesinde etkin rol oynadığı da yadsınamaz.Mercan yeterli ışık alamayıp kendini besleyemezse, soyularak fazlalıklarından kurtulup duruma ayak uydurmaya çalışıyor.

3. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Düşük lümen değeri nasıl yükseltiliyor?

4. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Kabaca anlatmak gerekirse bunun için lamba seçimleri yapıyoruz, yüksek kelvin değerlerinde par değeri yani lümen değeri düşük oluyor ama göze hoş geliyor.Aynı şekilde düşük kelvin değerlerinde de lümen değerleri yüksek ama göze hitap etmeyen bir görüntü oluşturuyor.Tabi bunlar wat değerleriyle de alakalı yükseldikçe lümen değeri artıyor.
    Son dönemde led armatürlerin kelvin değerleri bilgisayar üzerinden istenildiği gibi ayarlanıyor ama sizin elinizdeki armatür bildiğim kadarıyla Murat abinin yaptığı armatürlerden, onlarda malasef böyle ayarlama şansınız ne yazık ki yok.

5. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    :( Zaman içersinde hep bir revizyon gerekiyor desenize.O zaman şimdilik elimdekilerle keyif almaya devam edip, yavaş yavaş radikal değişiklikler yapmam gerekecek.

veysel bunu beğendi.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Yani nanoda led ışıkla kaktüs beslemez zormuş :D

veysel bunu beğendi.
  7. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Büyüktede olmuyorki :( Sigaramı parayla yaksam ancak bu kadar çabuk harcamış olurum.O denli yani.

ka2n ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  8. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Büyükte başka sorunlar var. Ama asıl sorun sanıyorum ledler.

YMR_AY bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Ben her zaman söylerim, bir gün mutlaka herkes Galatasaray'lı olacak diye.:D

T5 candır.:)

ka2n, LostRua, Fatih BARLAS ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Ledin verdiği görüntü bambaşka ama:) Hem büyükte angeller salınıyor diye kendimi kandırabilirim.Fena kafam atıyor ama.Küçük tankı her an 1 mt. bir tank haline dönüştürebilirim.Artık dropmu olur probmu olur bilemiyorum.

veysel ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Canlı kumları öldürmeyin arkadaşlar, hobiyi bilimsel yapalım lütfen.:)

veysel, Pennywise ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
  12. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bugün caribsea firmasına bir mail yazdım. Aramızdaki tartışmaları özetleyerek firmadan canlı kum üretimi ve paketlenmesi konusunda varsa test verileri, videoları veyahut makalelerini istedim. Bizi bilgilendirmelerini ürünlerini kullanmadan önce bu bilgiler konusunda haklılıklarını ispatlamalarını rica ettim. En önemlisi ise resifleri koruma çalışmaları nedeni ile tebrik ettim. Bakalım ne cevap gelecek. :D

duman, Pennywise, harfuzmani ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dünya ile entegre hobi yapmak lazım, güzel hareket olmuş Doğuş. :)

nhtkmn, Alparslan, LostRua ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    İlk ledden t5 e geçtiğimde, ne halt yedim ben demiştim. İğrenç bi renk, dalgalanmayan kum vs vs :)
    2 aya yakın oldu, ara ara eski sevgiliyi hatırlar gibi içleniyorum o kadar. Mercanların gelişiminin verdiği haz daha fazla benim için :)

veysel, YMR_AY ve MESUT_KERİM bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş