1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Canlı kaya / siporax

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde inifnity tarafından 31 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Etiketler:
  1. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Merhaba arkadaşlar,

Yakında 90*50*40h ölçülerinde bir tank kuracağım. Yavaş yavaş ekipmanları toparlıyorum, ps, sirkülasyon vs tamam, aydınlatmayı da dıy led olarak yapacağım ledgroupbuy'dan cree alıp inşallah. Kafam da sorun olan bir mevzuyu danışmak istedim şöyle ki;

Yeni kuracağım sistemde ana tankta az kaya kullanmak istiyorum, görsel olarak şu an bu sistemler çok daha fazla hoşuma gidiyor. Ana tanktaki az kayayı sumpa koyacağım canlı kaya veya siporax tarzı malzemelerle desteklersem biyolojik filtrasyon için yeterli olur mu?

Yer açısından öncelikle siporax diyorum tabiki ama 1 litre siporax 40 tl falan, bunun yerine ölü kaya alınır caribsea dry rock mesela, veya fiji vs...

Aşağıda resmini yayınlayacağım tankların bir kısmında sumpta siporax bir kısmında ise canlı kaya var...

TencoMelih ve veysel bunu beğendi.
  2. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bunların uzun tiplerinden al salla sumpa İsmail, çok fazla almanada gerek yok bir miktar olsa yeter tank içindeki kayalarla beraber.

inifnity bunu beğendi.
  3. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Biraz vaktim var abi araştırıyorum yavaştan, Mevcut nanodan da kayaların yarını çıkarttım çok daha güzel oldu...

veysel bunu beğendi.
  4. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Çok güzel tanklar.
    Biraz stressiz balıklar tercih edilmeli Bence. Balıkların saklanacaklari alan çok az.
    ışıklandırma da ayrıca güzel ama.

YMR_AY ve inifnity bunu beğendi.
  5. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
    Bu açıdan bakmamıştım hiç..! Genelde balık sayıları az oluyor zaten bu tarz tanklarda ama ben 3 tang veya 2 tang 1 angel düşünüyordum olmadı şimdi temo27

Pennywise ve veysel bunu beğendi.
  6. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Olmaz diyemem ama Saklanma ihtiyacı var özellikle tang balıklarıve angel türleri için önemli.

7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    İsmail abi bilhassa gece uyurken her balık bir kovuk seçer ve devamlı orada yatar, yeri olmayan balık strese girer...

8. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Siporax nedense bana da çok mantıklı geliyor. Sonuça kalitesi ispatlanmış süper bir bakteri yatağı. Kısa süre de olsa ben de tankımda kullandım ve olumsuz herhangi birşeyle karşılaşmadım, bana mı öyle geldi bilmiyorum ama sanki tankımın berraklığı da artmıştı.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biyolojik faaliyet oluşturmak sump içinde düşünülüyorsa elbette sumpta canlı kaya kullanmak yerine siporax daha mantıklı, fileler içinde saklanır gerektiğinde kısa süre çıkarılıp tortu ve sump temizliği rahat yapılır. Gözenek olarak da siporax daha fazla. Bu sayede akvaryum içinde dekora göre az canlı kaya ve sıfır canlı kaya kullanılabilir. Benim gerek anaç ve gerekse boylandırma tanklarında ne kum var ne de kaya, eskiden kalma bir parça kaya öylesine duruyor. Günde 100gr yem veriliyor bu tanklara.

Geçen bir arkadaş satıyordu 5 tane vardı hepsini almıştım, bulsam 10 tane daha alacağım, bunlardan düşünebilirsin siporax yanına destek amaçlı. Bulursan bana da haber ver.:)

sump seramiği.jpg

Düzenleme: 2 Şubat 2015
    inifnity ve veysel bunu beğendi.
  10. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Temel abi öm atıyorum ben biliyorum satan yer :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Yukarıdaki akvaryumdaki powder brown benim eski canlım dermişim :p
    Ben de seviyorum bu akvaryumları ancak bunlar ULNS dedikleri sistemler.
    Yani balığa günde 1 hadi maksimum 2 öğün, onda da azıcık yem veriliyor.
    Hatta balık ölürse, kendi suçuymuş gibi lanse ediliyor. Ama ne olursa olsun, döngü hırpalanmıyor.
    Balık olmayacaksa güzel ama olacaksa biraz sıkıntı bence.

veysel, Ahmet Solmaz ve ka2n bunu beğendi.
  12. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bende öğrenebilir miyim mümkünse.
    Bu arada İsmail, örnek aldığın tanklar çok güzel.Bende yüksek kayalar yerine tabandan yükselen mercan görüntüsünü seviyorum ve kendi dizaynımda da kayaları bu yüzden yüksek tutmadım.Bakteri yatağı olarak kayalardansa kum daha önemli, asıl o ciddi ev sahipliği yapıyor bakterilere.Ancak sps mercanlar yüksek akıntı istediklerinden öyle koyduğun her yerde durmuyorlar ve bir yerlere yapıştırılma ihtiyacı doğuyor.Bu yüzden tabana az da olsa fazla yükseltmeden kayalar dizmen yararına olur.

inifnity ve ka2n bunu beğendi.
  13. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Kaan Abi bana da söyler misiniz?

ka2n bunu beğendi.
  14. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Hemmen atiyorum abilerim mesajlari:)

harfuzmani bunu beğendi.
  15. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    Aksama da bendekilerin resmini ceker atarim. Eger kargo gonderiminde sikinti cikarirlarsa ankara disindakilere ben alip gonderebilirim.

Erdal bunu beğendi.
  16. Erdal

Erdal

Toptan yollarsın İstanbul ekibi aralarında paylaşır ;)

17. Ahmet Solmaz

Ahmet Solmaz

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Ahmet Solmaz
    Evet tanklarda ya çok az ya da hiç balık yok. Nitrat fosfat sıfır. Çok az kayayla sistem işeyebilir ama balık yükü fazlalaşırsa sumptaki kayalar yetmeyebilir, biopellet reaktörü konulabilir onun yerine.

18. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    IMAG1416.jpg IMAG1415.jpg
    Buyuk seramik 7cm dis, 2 cm ic cap. ufak seramik 4cm dis, 1 cm ic cap. Yani buyuk olan 3 kati hacimsel olarak. 1 ay once aldigimda da fiyatlari 5-8 di. Bugun yarin alacaginiz sayiya gore gidip bi pazarlik ederim.:)

veysel, basma tulumba, MESUT_KERİM ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  19. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Fiyatı uygun iyiymiş bende mi alsam diye düşünüyorum...

20. ka2n

ka2n

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Kaan AYDINOĞLU
    10 Temel abi, 10Hakan abi istiyor suan Alparslan. Burhan abi de isteyecek, sen de istersen fiyatta bir guzellik yaparlar bence.

Sayfayı Paylaş