1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Calvus Akvaryumu

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde james_34 tarafından 23 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Selamlar,

Tropheuslardan sıkıldığım için Calvuslara geçtim.Balıklardan ilk 11i 15gün önce kalan 10 adedi ise 5 gün önce geldi .Buğün bir dişi tüpçük çıkardı:)Diğer dişilere saldırıyor ve rengi karardı.Bakalım yavrular gelecek mi?

Akvaryum dekoru

[​IMG][​IMG]

Boyut (cm): 150*70h*40

Kapasite (litre): 420
    Canlılar: 21 adet Black camerun calvus(4e-17d)

Malzemeler: sunsun 304b , jager 300watt

Akvaryum Bakımı: 20 günde bir dip çekimi

Kullanılan Yemler: Tetra discus + Nls cichlid formula + Tropical Süpervit + Tubifex (arada)

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar: Bemiks

2. avşarbeyi

avşarbeyi

Ynt: Calvus Akvaryumu

Can hocam troplardan sıkıldınız ama tam tersi karakterde bir balık seçmişsiniz.Belli bir sebebi var mı?

Bu arada akvaryumunuz hayırlı olsun...

Saygılar...

3. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Ali Abi,

Sebebi şu;

4. Desert Falcon

Desert Falcon

Can hocam uzaktan bi fotoğraf çekseydiniz akvaryumun tamamını görseydik daha iyi olurdu.Balıklarınız ve akvaryumunuzda çok güzeller.Maşallah :cicek:

5. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Yakın çekim yapmamın sebebi Calvusların, tropheuslar gibi hareketli balık olmaları o yüzden:)

Uzak çekim fotografı ekledim.

6. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Hayırlı olsun hocam. İnşallah en kısa zamanda yavru da alırsınız.
    Olan bitenden haberdar ederseniz memnun oluruz :heyo:

Calvus, beslemeyi çok istediğim bir tür. Umarım bende bir gün fotoğrafları sizlerle paylaşabilirim. Saygılar...

7. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

İnşallah Türker.Calvuslar için o kadar büyük akvaryumlar gerekmiyor.En azından 1e 3-4d calvusu 150-200ltrede rahatlıkla besleyebilirsin.Şöyle örnek vereyim; 40*40*40lık bir üretim akvaryumunda 1e 4d calvus bakıp 20günde bir yavru alan insanlarda var

8. taygun

taygun Guest

Can Merhaba.

Bu keretalar hep bir arada ve dipde mi yaşarlar? Hepsi bir yerde ve hepsi de aynı yöne doğru?

Yoksa bir akıntı var da akıntıya karşı mı duruyorlar?

Saygılar

9. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Merhaba Tamer Abi,

Ben calvus türünü ilk kez besliyorum.Ancak fotoğraflarda sağ tarafta durma sebebini şuna baglıyorum.Yemleri hep o taraftan atıyorum.Onun etkisi olabilir.Biraz ağır balıklar.Tropheustan sonra akvaryum boş gibi duruyor:)Ama frontosadan daha hareketliler onu söyleyebilirim.

İki büüyk erkek genelde sol tarafta duruyorlar.Dişiler ve diğer erkekler sol tarafta.Ara ara herkes ayrılıyor geziyor daha sonra tekrar beraber oluyorlar.

10. Desert Falcon

Desert Falcon

11. sedat1907

sedat1907

Hobi tam anlattınız gibi size katılıyorum. Bende forontozadan sıkıldım tropheus sa geçtim tabi ben yavru almadan geçtim tropa. Ama tropdan yavru almayı başardım şükürler olsun tankınız ve balıklarınız hayırlı olsun güle güle büyutun .

12. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Teşekkürler.Benim de tropheuslar 5-6 kez yumurta aldılar.Ancak ben kusturmak istemedim.Oluruna bıraktım.Hatta duboisilerin yanına bemba ekledim.Hani renk olayından belki sıkıntım geçer diye.Bir süre sonra o da sarmadı.Ben de calvusa geçtim.

13. redrain

redrain

Tür değiştirmenizi anlıyorum fakat değiştirmeden önce dekorda değişiklik yapıp istediğiniz tankın içinde balıklarınıza bakmayı deneseydiniz belki tür değiştirmezdiniz.Hayırlı olsun.
    Mesela benim hedefim istediğim A kalite balıkları bulup ömürlerinin sonuna kadar bende kalmalarıdır.Böylece kaç sene yaşar bu süre zarfında ne kadar yavru verir vs. çok sevdiğim tropheusları çok iyi tanıma ve tanıtma anlatma sansı bulabilirim.Böylece hobiye farklı bir açıdan bakıp tropheus konusunda bir eser bırakarak beslemek isteyenlere kılavuz olrak ilk akla gelen isimlerden olabilirim.

14. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Sitede yayınladığım makalede olan Tropheus türlerini ülkemizde bulma imkanı olsa o zaman farklı varyatelere geçebilirdim.Ama olmadıgı için calvusa geçtim.Bakarsınız yakın zamanda o varyatelerden bir kısmı gelir ülkemize...Biz de tekrar tropheusa döneriz olmaz mı? :hepiniziseviyorum:

15. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Yeni fotoğraflar;

16. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

Erkekler arasında kavgadan dolayı bir erkeğin gözünde beyaz bir nokta oluştu.Feci kapıştılar dün :bilmem: :bilmem: :bilmem:

17. swat

swat

İsim:
    Nurullah AYDIN
    Yeni tür hayırlı olsun gözdeki beyaz nokta ne oldu iyileştimi merak ettim bendede olmuştu ben dezenfektanı direk göze döktüm bir kaç hafta göz iyice beyazlaştı sonra düzeldi şimdi gayet sağlıklı..birde elongatus lar varmış sizde imzada gözüküyor 5 adet de bende var birtanesi mpanga onların resimlerini de yayınlarsanız sevinirim.. :pc:

18. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş
    Tuz ilavesi ile o sorun 3-4 günlük süreç içinde geçti.

Mavi prensesler ve elangotuslar ; üretim setlerinde. İlerleyen zamanlarda onların da resimlerini paylaşırım.

Sayfayı Paylaş