1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Ca, Kh, Mg İyon Dengesi Nasıl Sağlanır?

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde cystein tarafından 29 Eylül 2017 başlatılmıştır.

 1. Herkese Merhaba,

  Tankıma geçen hafta eklediğim Guttatus ile SPS dünyasına ufak bir giriş yapmış oldum. Bu vesile ile elimde kurulumdan beri bulunan Ca ve Mg testlerini kullanıp ölçüm yapmak aklıma geldi. Testler Salifert. Ve sonuçları şöyle;

  Ca: 480 ppm
  Mg: 1200 ppm
  Kh: 7.5

  Bu değerler çok büyük soruna işaret etmese de ufak dengesizlikler görünüyor. Kimya ile haşır neşir olan birisi olarak bu konuyu biraz irdelemeye çalıştım ancak tam olarak netleşemediğim kısımlar var. Daha önce bu konu tartışılmış olabilir ancak forum aramalarımda tam olarak merak ettiğim sorulara cevap veren bir tartışmaya rastlamadım.

  Aklıma takılanlar şunlar; Kh ve Ca arasında malum bir ilişki ve denge mevcut. Bu ikisinin fazlası tankta kalsiyum karbonat olarak çöküyor. Bu iki iyonun arasındaki dengeyi sağlamak için de Balling metodları kullanılıyor. Ve bu metod; fazla fazla Ca ve Kh yükle kullanılmayan nonbiyolojik kalsiyum karbonat olarak çöksün mantığında sanıyorum. Bu şekilde sürekli bir kalsiyum karbonat çökmesi sistemi uzun sürede sıkıntıya sokmaz mı? Yoksa iki parçalı Balling yönteminde dozaj iyi ayarlanırsa bu tip bir şökme yaşanmaz mı? İyonik denge üzerine çok düşünmeden düşen Kh değerimi yükseltmek adına hazır bir Kh çözeltisi alıp tarifi uyarınca kullandım. Tankın arka camında ve sumpta sanıyorum ki bolca kalsiyum karbonat çökeltisi oluştu.

  Yukarıda yazdığım değerleri daha ideal bir noktaya çekmek için nasıl bir yol izlemem lazım? Veya sadece küçük bir frag Guttatus olan tankta bu işlerle uğraşmaya gerek yok mu demeli? İyonik denge konusunda her türlü bilgi paylaşımını bekliyorum.

  Saygılarımla..
   
  Sinan09 ve Ufuk_Arslan bunu beğendi.
 2. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.306
  Yer:
  Bursa
  Öncelikle doğal deniz suyu değerlerine bakılmış ve içerisindeki iyonların da belli bir dengede tüketildiği görülmüş ( 20ppm kalsiyum / 50 ppm karbonat), akvaryumda da bu iyonların aşağıdaki aralıklarda tutulmasının canlıların sağlığı ve büyümesi açısından daha uygun olacağı düşünülmüştür (RHF).

  kH: 7-11 dkH
  Ca: 380-450 ppm
  Mg:1250-1350 ppm

  Denizlerde genellikle sabit olan "iyonik denge" konusu, aslında tanklarımızda sabitlemeye çalıştığımız kH değerinde aynı anda suda olması gereken en uygun Ca, Mg değerleri konusunda bir sürdürülebilirlik tartışmasıdır(argüman).

  Joe Jaworski "dengeli iki parça katkılar" konusunda iyonik denge için güzel bir analoji kullanılmıştır. Buna göre deniz suyunu içi bilye dolu bir kap olarak düşünün, her bir iyonu farklı renkte bilyeler temsil etmektedir. Doğal deniz suyunda
  bu bilyelerin oranları sabittir ve canlılar evrim sürecinde buna adapte olmuşlardır.

  Elimizde olmayan nedenler ile (tuz, katkılar) bu oranların dışına çıkıldığında doğal biyolojik tüketimin yanında; süper doygunluk sonucu abiyotik çökelme, bir iyonun diğerini baskılaması(Ca ekliyorum kH düşüyor sorunsalı), canlı gelişimlerinde değişiklikler gözlemlenmiş, iyonik denge ile alakalı olduğu ve bunun korunması gerektiği tezleri üzerinde durulmuştur. İki parça dengeli katkılar da bu tezlerin bir ürünüdür.

  Tanklarımızda biyoloji ve kimya iç içedir. RHF forumlarda odaklanılması gereken sabit bir kH-Ca oranı vermez, ancak aşağıdaki yazısında yine de "mükemmel denge" 'yi başarılı şekilde açıklar.

  http://reefkeeping.com/issues/2004-12/rhf/index.php

  Olası dengesizlik problemlerinin neden ve çözümlerini de yazar.

  http://www.advancedaquarist.com/2002/11/chemistry

  Sonuç olarak herşey iyonik olsun, biyolojik olsun belli aralıkta bir dengeyi yakalamakta ve sürdürmekte, gerisi zaten canlılarınızın mükemmel adaptasyonlarına bağlı olarak gelişmektedir.

  Hobiye yeni başlangıç aşamalarından itibaren çok çeşitli araştırmalar ve yazılar okuyoruz, bu bilgiler bizi uygulama konusunda başarıya götürebildiği gibi "bizim tankımızda"aslında işe yaramayan kişisel bazda anekdotları da görmemizi sağlıyor.

  Kişisel olarak denenmeyenleri deneyip faydalarını görenler de var, bilimsel bilgilere bağlı kalıp işi kurallar çerçevesinde götürenler de mevcut. Bu durumda kH 6 veya 12 olmuş hobicinin insiyatifindedir.

  Kuşkucu hobiciler genellikle risk almazlar. İşin bilimsel kısmını bilen ve okuyan bir hobici "sabırsız veya ilgisiz" değilse başarısız olma oranı daha düşüktür.

  Benim dengem bu diyorsanız fragın durumu size bir kaç ay içerisinde yol gösterecektir. Yeter ki su çorba olmasın.
   
  Düzenleme: 29 Eylül 2017
  Erdem., Sinan09, MilesDavis ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 3. HAKAN ÖZÇELİK

  HAKAN ÖZÇELİK

  Mesajlar:
  174
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  hakan
  Mahir bey çok güzel açıklamış ve örneklemiş izniyle bir küçük genel hatırlatma yapmak istedim
  Konu denge konusu olduğu için bizde bu denge içerisinde yol gösterici (doğruluğu veya netliği tartışılsa da ) uyguladığımız testleri aynı marka almaya özen göstermemiz gerekmektedir. Mahir bey in de söylediği gibi canlılar size yol gösterirken oluşturduğunuz denge her zaman ölçüm yaptığınız aynı test markası ile olması dozlama miktarınızı sabitler
  her test markasının kendine göre yanılma payı vardır biz hangi testle yola çıkmışsak ve denge sağladıysak o testle yola devam etmek de bizi dengenin devamlılığına götürür diye düşünüyorum
  saygılarımla
   
  Ufuk_Arslan ve cystein bunu beğendi.
 4. Biraz daha araştırma yaptım. Mahir Beyin verdiği linkleri zaten incelemiştim. Tekil müdahaleler sorun oluşturmuyor anladığım kadarı ile. Mesela Ca yüksek Kh düşük ise Kh solüsyonu ilavesi ile Kh düzenlemek mümkün. Bir şekilde değerleri istenilen seviyelere getirince dengeli gitmesi için gerekli miktarı yakalama olayı oluyor iş.

  Cuma akşamı bir kez daha ölçüm yapayım dedim ve Ca 410 ppm çıktı test sonucu. Bu arada kullandığım tuzun 25 c de 1024 yoğunlukta 450 ppm Ca verdiği bilgisine ulaştım. Ve şu çıkarımları yaptım kendi tankım adına. Tanka 1 hafta önce eklediğim Guttatus dışındaki türler sanıyorum ki Ca tüketiminde cimriler. Tankımda aşırı Ca tüketimi olmadığı için tuz ile gelen (ki 450 ppm verdiğine göre tuzun Ca miktarı yüksek sayılır) Ca bir miktar birikmiş tankta. Bu durum Kh'de düşüşe de yol açmış diye düşünüyorum. Ben Kh katkısı ilave ettikçe nonbiyolojik kalsiyum karbonat şeklinde çökmeler oldu. Guttatus eklememle beraber Ca ve Kh'nin nonbiyolojik değil de mercan gövdesinde kalsiyım karbonata dönüşeceğini düşünüyorum. Bu aşamadan sonra değerleri takip edip tüketime göre uygun bir katkı girişi metodu bulmam yerinde olacak sanırım. Bu dengeyi sağlar isem ve Guttatus'ta iyi bir gelişme takip edersem bir tür daha SPS ekleme planım var. An itibarı ile Guttatus'un tüm uçlarında ikiye çatallanma gözlemliyorum ve uç kısımlar beyaz renkte.

  SPS için malum su kimyası/iyon dengesi önemli; bu SPS denemesi ile bilgi birikimimi arttırmak amacındayım. Tabii aydınlatma da faktörlerden birisi ama onu değiştirmeden su kimyası üzerinden gözlemlemeye devam edeceğim.

  Saygılarımla..
   
 5. Herkese Merhaba,

  Tankta son 5 gündür kH, Ca ve Mg ölçmekteyim. Çıkan sonuçlar açıkçası kafamı karıştırdı. kH sürekli düşüş içinde iken Ca ve Mg sabit gidiyor gibi görünmekte. Bu test sonuçlarının yorumlaması nedir? Saygılarımla..
  Ekran Görüntüsü - 2018-01-18 12-03-22.png
   
 6. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.556
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Ca ve Mg çok tüketilmiyor olabilir haftalık veya iki haftalık tüketimlerle günlük tüketimi bulmayı deneyebilirsiniz. Günlük kH tüketimini dozlarsanız. Ca ya göre oranı tutturursanız tüketimin artması beklenir.


  Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
   
  Burcu bunu beğendi.
 7. Koralin oluşumu hızı nasıl, tankta monti plate (kh canavarı) veya guttatustan başka sps mercan var mı? İlk sps eklediğim zamanlardaki benim eski tankımın kh,ca,mg kullanımına çok benziyor.
   
  cystein bunu beğendi.
 8. Koralin alg oluşum hızı yavaş tankta. Montipora platede gelişme emareleri var. Bir güncelleme; guttatus ne yazık ki tam sabitleyemediğim için düştü ve kırıldı, sonrasında toparlatamadım ve eridi. Şu anda tankta sps olarak sadece montipora var. Lps türlerinden cup coral, octopus ve hammer var. 2 peppermint karides ve bir teke karidesi, 15 conch ve 1 snaili de unutmamak lazım.

  Doğuş Bey, ben de sizinle aynı yorumu yaptım kendimce. Malum kH belli seviye altına inince Ca tüketimi otomatik olarak durmakta. Başka bir konuda da paylaşmıştım firmanın birinin easy balling adını verdiği bir dozaj yöntemini kullanmaya karar verdim. Şu anda dozu hesaplamak için ölçüm safhasındayım. Bir de dolap içine dozaj pompası monte etme işi var. Ufak ufak uğraşıyorum :)
   
  Burcu ve LostRua bunu beğendi.
 9. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Ben bu tabloya bakıp yazıları okumdan önce dedim ki kendi kendime tankta sps yok lps var ;)
   
  cystein bunu beğendi.
 10. Biraz daha açabilir misin Mesut? LPS'lerin tüketimleri üzerine bir bilgi midir bu? Bu tüketimlere bakıp kendimce yaptığım hesaplar sadece su değişimi ile 160 litrelik tankın düzgün iyonik dengede götürülmesinin maliyetli ve eziyetli olacağı yönünde. 3'lü dozaj pompası aldım bu görüşle, hata mı ettim?
   
 11. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Tankta bir canlı varsa tüketim yapar. Karbon ortak tüketilendir (Kh) Sertlerde Kalsiyom yoğundur softa doğru gidildikçe Kalsiyum azalırken Magnezyum artar. Ayrıca az olsa da coralin iyi derecede magnezyum tüketir.
  Bunları bilimsel bir makaleden okumadım. Tanklarımdaki canlı/ölçüm tecrübelerime dayanarak söylüyorum.
   
  Burcu ve cystein bunu beğendi.
 12. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.306
  Yer:
  Bursa
  pH' ınız hangi aralıklarda seyrediyor? Testlerin yanılma paylarını da hesaba katarsak hiç tüketim yok gibi.
   
 13. MESUT_KERİM

  MESUT_KERİM

  Mesajlar:
  8.950
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Mesut Arıkan
  Hah bilimsel arkadaşımız da geldi en iyi o bilir :)
   
 14. Bir hata bu ama ilk ölçüm dışında pH ölçmedim Mahir. O da 8.2 çıkmış.
   
 15. Hüküm nedir arkadaşlar?
   
 16. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  7.306
  Yer:
  Bursa
  En doğru hükmü tankın sahibi verecektir. SPS' ye geçiş olacaksa kolay fraglar alıp gidişata bak derim. Tuzluluğu 1,025-26, pH' ı da 8.2-8.4 arasında tutup nutrient kontolünü eline aldın mı olmayacak birşey yok, bir de ışık ve akıntı.

  Tank konundan devam etmek iyi olur.
   
  cystein ve MESUT_KERİM bunu beğendi.
 17. ayrancı

  ayrancı

  Mesajlar:
  89
  Yer:
  Edirne
  İsim:
  Erhan Ayran
  Arkadaşlar konu biraz eski de olsa benim sorunuma uygun ,bendeki TM CA ölçtüğümde hiç bir değer okuyamıyorum herseferinde 1ml şırınga bitmesine rağmen renkte değişiklik olmadığı için okuduklarım da ve bana söylenende CA çok düşük okunmuyor dendi,KH 6,4 ,açıkçacı CA yüklemesi yapıp çökeltme olmasını istemiyorum ve hassas bir CA test almayı düşünüyorum,Araştırmalarımda API CA çok iyi deniyor ancak Türkiyede bulunmuyor,JBL e yöneldim bende.
   
 18. mekatronik

  mekatronik

  Mesajlar:
  3.049
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Erdoğan
  Salifert bulunmuyor mu acaba esnafta? Jbl tuzlu su konusunda iyi konumda değil. Salifert tercih etmeniz iyi olur.
   
 19. ayrancı

  ayrancı

  Mesajlar:
  89
  Yer:
  Edirne
  İsim:
  Erhan Ayran
  Bırada tuzlu su ile ilgili hiç birşey yok açıkçası mecburen internetten sipariş vereceğiz .Jbl kullanımı basit diye incelemiştim
   
 20. Çağatay Utku

  Çağatay Utku

  Mesajlar:
  770
  Yer:
  İstnbul-Bahçeşehir
  İsim:
  Çağatay Utku
  Yeni bir test kiti çıkmış fiyat 899$. Kh, Ca, Mg, Nitrat, Fosfat otomatik olarak ölçümü yapıyormuş tüm bilgim bu kadar.

  FB_IMG_1552076718522.jpg
   

Sayfayı Paylaş