1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Akgün Cem tarafından 29 Nisan 2009 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Yumurtaların oluşması 5-6 gün cıvarıdır. Ancak karınlarında yumurta keseleri olduğundan her hangi besleme yapmaya gerek yok. Yumurta kesesi bu evreyi atlatmalarını sağlar. Yumurta kesesi kaybolduktan sonra yavrular beslenmeye birkaç gün içinde başlarlar. Salatalık ve zengin ufalanmış dip yemleri yavrulara verilebilir. Anne zaten yumurtladıktan sonra bir daha yumurtaların yanına uğramaz tamamen baba ilgilenir. Dolayısıyla belli bir yumurta çatlamasından sonra yumurtalar toplanabilir. Tabi akvaryumda yumurtalara zarar verecek balık türleri yoksa akvaryumda da bu süreç beklenebilir. Benim tavsiyem eğer düzenli ve sağlıklı üretim düşünüyorsan akavaryum tabanına yumurtalar deliklerinden geçecek boyutta sineklik teli kaplanabilir. Tabi yumurtlama gerçekleştirildikten sonra yumurtaların çatlamasını beklemek gerekir yavruları sineklik altındaki güvenli bölgeye bırakmak için. Yavrular güvenli alanda gelişebilirler ve her hangi bir ayrı hazneye gerek kalmaz.

Başarılar...

2. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Tankdaki full gold lepistesleri başka bir tanka naklettim. Dışarıdan 3 adet daha yumurta topladım ve yavruluğa aldım. tankda cüce larvalarını rahatsız edecek hiç bir canlı kalmadı. Tül koyma fikri güzel ancak besin keseleri eridikten sonraki devrede yem bulmaları cüce vatozlarda zor olabiliyormuş, eğer çok yemleme yaparsamda nitratı arttırırım diye korkuyorum (cüceler nitrattan hiç haz etmiyorlar).
    Yavruluktaki larvaların besin keseleri eridikten sonra, Sera spirulina tablet (ezerek vereceğim), NLS H2O stable wafers, tetra nova tabs vermeyi düşünüyorum, ayrıca canlı artemia versem olur mu?

3. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Arkadaşlar anaç cüce çiftimin yavrularını biraz daha büyük tankıma aldım. Topla topla bitmedi valla. Tek tek saydım yavruları, 155 adet yavrum oldu. Ebebeynlerinin aynısı ama minnacıklardı, şimdi 11-12 mm boyundalar. Yakında resim ekleme şansım da olacak inşallah.

4. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    can:gif İstediğini sonunda elde ettin Akgün Abi,helal olsun demekten başka diyecek birşey bırakmadın bize...

5. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Teşekkürler Cemcim, evet şimdilik herşey yolunda gözüküyor, hatta minikler hindistan cevizi kabuğu üstünde, aralarında didişmeye başladılar bile :) Bu canlıların yavruyken bu kadar sevimli olabileceklerini tahmin etmezdim. Kiraz karides tankında kardeşçe yaşıyorlar. Tankın nitrat değerleri çok iyi şuan, bol bitkinin olması (özellikle java moss) nitratı kontrol altında tutuyor ( 8 mg/l ). 2 adet üretim filtresi de olmasa tankda süper doğal bir görünüm elde edeceğim ama malesef filtreleri çıkarma gibi bir şansım yok.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrikler kutlarim, insallah daha nice yavrular alirsiniz. Bizi gorsel zevkten mahrum etmeyin. Balik yavrularinin gelisimine nirat'in olumsuz etkisi vardir. Bol bol su degisimi yapmak gerek. Tabi asidik yapidaki turlerin su degerlerini asiri oynatmadan. Basarilarin devamini dilerim.

Cep mesaj...

7. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu
    Bu başlığı görünce dayanamıyorum.Cüce üretimi konusunda sıkıntı yaşayan arkadaşlar varsa,her ne cins olursa buna yabancı ırk cüceler dahil yardımcı olabilirim....''L'' serisi vatozlar dahil,herhangi bir bilgi paylaşımı istenirse buradayım.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Tuna bey üretim tecrübenizi bizimle güzel bir makale şeklinde paylaşırsanız eminiz ki bundan herkes son derece memnun olacaktır.İlanınızda ki türün üretimide bir hayli zor ve siz bunu yapmışken bu tecrübenizin kaynağa dönüştürülmesi tüm akvaristler için bir önemli bir kazanım olacağı düşüncesindeyim.

Saygılar

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Aynen katılıyorum. Özetleyici bir makale güzel olacaktır.

Saygılar...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de katiliyorum temennilere. Yazmak gerek tecrube yazilari bazen bilimsel makalelerden daha yararli oluyor. Farkli baliklari uretelim ufkumuz acilsin dilimizde tuy bitti bunu soylemekten. :D bu acidan kutlarim sizi.

Cep mesaj...

11. Tuna Soylu

Tuna Soylu

İsim:
    Tuna Soylu
    Elbette hazırlarım.Bunu için pazar günü için söz verebilirim.Bu sıralar elimdeki satılması gereken yavruların satış olayı hızlandığı için biraz müsaade.

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Müsaade sizin hocam. Acemeliz yok. Herşeyin hayırlısı.

Saygılar...

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

+ 10.000 katılıyorum :cicek:

14. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Arkadaşlar; öncelikle, uzun zamandır portala iştirak edemiyorum fazla, bu nedenle kusuruma bakmazsınız umarım.

Temel hocam güzel temennileriniz için teşekkürler. Su değişimlerini aksatmamaya çalışıyorum, tabii kararında yaparak :)
    Tuna Bey, böyle bir makale gerçekten tüm portal üyeleri için (hatta ziyaretçi arkadaşlar içinde) güzel bir kaynak olacaktır.
    Özellikle L serisi cüce vatozların üretimi hakkında tecrübelerinizi merakla bekliyorum.
    Şimdiden teşekkürler.

Bu arada arkadaşlar bugün itibari ile 10 adet L144 (mavi-siyah göz) Longfin cüce (orjinal) vatozlarımı yeni tankıma koydum, (boyları 5 cm. civarında) mesut ve bahtiyarım. burda:gif Özellikle biraz fazla aldım ki, burdan isteyen arkadaşlarımlada paylaşmak için...

Vermişken bir yeni haber daha vereyimde tam olsun :) Komando çöpçülerim bu sabah yumurtlamışlar, 2d 3e anaçlarımın yumurtalarını hiç üşenmeden saydım... 367 adet, bu inanılmaz rakkam sizcede normal midir? Gerçi dişilerin boyları 7 cm.'e yaklaştı. Bakalım erkekler güzel döllemişlerse yumurtaları çok sayıda çöpçü yavrum olacak... (tabii gene mantarlaşmazlarsa).
    Herkese güzel paylaşımlar dilerim.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Bu harika bir haber Akgün Hoca'm. :basardim: Sağlıklı yavrular almanızı dilerim. Zaten ne gerekiyorsa yapıldığına şüphe yok. Bizlere burda güzel gelişmeleri takip etmek kalıyor. Akgün Hoca'm gelişmelerden haberdar olmak isteriz. burda:gif

Tuna Bey cüce vatozlarının üretimiyle ve genel bakımlarıyla alakalı bir makale ele almış linkini bu başlık altına eklemek isterim müsadenizle.

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  16. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Bende Akgün hocam niye bizleri ihmal ediyor diyordum ;) Meğer üretim almış başını gitmiş.. Cüce vatozlarınız hayırlı olsun hocam.. Özellikle corydorasların yumurtlamaları ile ilgili çok sevindim.. Daha o işlere kalkışamasamda tanıdıklarımın bu olayları başarmasına bende kendim yapmış kadar seviniyorum.. Darısı L144'lerinizinde başına.. Bu işte gönlüyle hareket eden birisi olduğunuzdan Allah gönlünüze göre veriyor dersek yanlış olmaz heralde :)

Gözünüz aydın ve tebrikler.. Temel abininde söylediği gibi gelişmelerden haberdar olursak memnun oluruz.. Görüşmek üzere..

17. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Arkadaşlar en sonunda görsel şölen için bir makina buldum ve çektiğim (acemice de olsa) fotoğrafları sizlerle paylaşmak istedim... İşte L144 Longfin lerimden birkaç foto...

Bu da; cüce vatoz ve kiraz karides tankından karma bir kompozisyon...

Ve L144 longfin cüce vatozumun Riccia ların üstündeki keyifli pozu...

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
    Emine bunu beğendi.
  18. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Burada da damızlık cüce vatozumun 1,5-2 cm boya ulaşmış yavruları...
    (gold - albino cüceler ve kiraz karideslerle pekde iyi anlaşıyorlar)

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Bunlar yavrular mı Akgün Hocam ? Bu ara kafam durdu karıştırdım biraz. Ama renk ve sağlık mükemmel gerçekten. naz: Ellerine sağlık fotoğraflar için.

20. Akgün Cem

Akgün Cem

İsim:
    Akgün Cem
    Cüce Vatoz Üretimi Hk.

Arkadaşlar buda çok yakında kulumunu tamamlayacağım 100*40*50 bitkili tropikal akvaryumumun başlangıç fotoları... (Kötü çekimler için şimdiden kusuruma bakmayın)

Resimlerin bu kadar koyu olmasının sebebi; arka fonun siyah olması, tabanda siyah hagen kum olması ve en önemliside T5 ışıklandırmanın halen takılmamış olmasıdır :)
    Bu fotoları sizlerle paylaştım ki, ileride ışıklandırılmış, bitkilendirilmiş tankımın fotoğrafları arasındaki farkı görebilmeniz için.

Burada da siyah hagenin üstünde pervasızca dolaşan (ama belli olmayan) cory yavrularım mevcut. Sanırım yakında onları daha net bir şekilde fotoğraflandırabileceğim.

Emine bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş