1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Cüce Palyaço Balığı Sürdürülebilirlik

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 29 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cüce palyaço balığı ifadesi elbette yeni ve sürdürülebilir olduğu veya bu yavruların genetik açıdan durumu henüz tartışmaya açık. Burada sizlere bu bireyleri diğerlerinden ayıran birkaç özellikten ve gözlemimden söz edeceğim. Normal şatlar altında küçük kalan yavrular üretimlerde görülebilir ama bu yavruların net bir adı vardır. Bu da 'yanık veya kavruk kalmış' yavru tanımıdır.

Ben mevcut yavrular içinde yanık kalanları da doğal olarak görüyorum, bu tarz yavruların formları ve renkleri son derece geri düzeyde kalır. Cüce palyaço balığı düşüncesini bende oluşturan nokta bu yavruların formunun son derece güzel olması, renklerinin ise daha erken belirginleşmesi, netleşmesi. Görünüm formlarında en küçük bir hata izi mevcut değil. :)

Videoda cüce palyaço ifadesini kullandığım yavruların yanında boyut farkını net anlamanız için normal düzende büyüyen ve cüce palyaçolar ile aynı batında çıkan kardeşlerinden biri var. Cüce yavruların devamı için sürdürülebilir olup olmayacaklarını ancak üretimleri sonrası zaman gösterebilir.

Pico, nano tarzı akvaryumlar için uygun bireyler olabilir, balıkların doğal yapısı ile oynama fikrine kızanlar da olabilir bilemiyorum ama bu şimdilik sadece bir fikirden ibaret. Üretim aşamasına veya yaşına geldiklerinde muhtemelen normalden daha küçük olacaklar. Bu bende yumurtalarında küçük olacağı öngörüsü oluşturuyor. Doğal olarak küçük yumurta demek küçük larvalar demektir, bu durumda üretim çok daha zor bir hal alacaktır. Rotifer boyutları da bu larvalara büyük gelecektir, rotiferleri de oldukça küçük boyda süzmek gerek ama bu kova içinde çok zor bir yöntem, çok hassa bir düzenek ile 20 mikron bez sonrası üstte ışık yakarak bu bezden geçip üste çıkan rotifer yavrularını toplamak gerekecek sanırım.

2. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Temel abi umarım başarabilirsin ve sürdürülebilir bir nesil elde edilir. Böylece pico tanklarda da balıkları bir nebze daha rahat ettirmiş oluruz. Naçizane uzun yıllar uğraştığım Betta balıklarından örnek verecek olursam giant denilen normal balıklardan 3-4 kat daha büyük türler var. Bunların normal çiftlerden çıkan iri yavrulardan bir kaç nesil seçici üretimle çıktığı söylenir. Üretim konusunda da yumurta boyları aynı olsa da giant larvalar daha büyük doğmaktadır. Belki bir nebze yardımcı olabilmiştir sana..

YIKIKTEMO ve Montimahir bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel tecrübe teşekkür ederim. Bu şekilde bir varyete elde etmek tatlı su balığında mümkünse belki bu da olur. Malum yakın akrabaları tatlı suda.

EgemenKARAA bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Aslında nano, pico için cüce palyaço üretmek lazım çok yakışır, cüce angel olur da niye cüce palyaço olmasın...;)

5. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Cüce angel doğada var ama cüce palyaço var mı? ;)

cimlikaya bunu beğendi.
  6. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sendeki durum çok farklı. 3. Gurup içinde dişinin eş seçtiği erkek biraz daha büyürken ondan sonraki erkek neredeyse stop eder bekler. Bendeki durumda stop veya eş kavramı yok, genel sürü içinde henüz cinsiyet belirlenmemiş yapıdaki doğal küçük kalanlar.

8. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Haddime değil ancak çevresel faktörlerle değişebilecek bir özellik seçimle ıslah edilemez diye düşünüyorum.Genetik analize ihtiyaç var. alfa erkek görece buyukken beta erkek ufak kalıyor diyorsunuz.Peki alfa erkek aradan çıkarılırsa beta yerinde kalıyor mu?

9. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Dişinin izin verdiği ölçüde büyüyebiliyor diye biliyorum.

10. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Sonuçta çevresel faktör etken.Kaldı ki özelliğin sürdürülebilir olması lazım. Bu eşeysel büyüklük farkı hormonlarla alakalı sanırım.En büyük stressiz olan x hormonu salgılıyor ve daha fazla yem alıp daha büyük olabiliyor.Kendinden ufak olanı alfa erkek olarak belli bir boya ulaşmasına izin veriyor.Ancak diğerleri piramitin üstündekilerin baskısıyla bodur kalıyor. Böyle şekillenen bir özellik ırka yansımaz.Misal somatotropin hormonu baskılanan insan cüce olur ama çocukları normal hatta iri kıyım olabilir.
    den

11. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Bende görünüyor...

12. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Bence çok imkansız değil. Yukarıda verdiğim örnek de buna çok çok yakın bir şey sonuçta hastalık durumları dışında ve yanık kalmanın dışında bir balığın iri veya küçük olması her canlıda olduğu gibi gdnetiktir ve genlerle aktarılabilir. Daha küçük bir nesil elde edilirse de yine kendi içlerinde statülerine göre boy farkı olacak ama her türlü en büyük dişi bile normal boyda bir balıktan daha küçük olacaktır, teoride böyle en azından..

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Egemen teşekkür ederim, gayet mantıklı bir açıklama oldu.

Muhtemelen her yerde yaşanıyordur, doğada hayatta kalamayacak birçok larva kapalı sistemlerde hayatta kalıyor, bunların içinden bu tarz balıklar çıkması çok doğal. Muhtemelen Kartal'a has değildir ama Kartal bu konularda en aktif semt olduğu için burada görmeye devam edeceksiniz, ta ki Bursa bir şeyler yapana kadar.;)

Düzenleme: 30 Mart 2015
    Alparslan, Pennywise, Montimahir ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  14. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Bilmediğim için soruyorum üretken bir dişi daha büyük bir dişi ile yanyana koyulsa erkek karaktere döner mi?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Betta mı palyaço için mi sordun, konuya betta balıkları da karıştı malum.

16. EgemenKARAA

EgemenKARAA

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Egemen KARAA
    Abi bence palyaço içindir. Benimde bilgim yok ama bana sorulsa ben hayır olarak kullanırdım oyumu. Boyle metamorfoz aşamaları genelde tek yönlüdür. Baskın iki dişi yan yana koyulsa sonuç sadece kavga ve hacim küçükse ölüm olabilir. Tamamen teorik düşündüm ama doğru muyum Temel abi? :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Ben palyaço için soruyorum..Cinsiyet kalıcı mı yoksa duruma göre değişebilir özellik mi?

18. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Asıl benim aklımı kurcalayan şu.
    Eğer 1-2 yıl içinde cinsiyet belirlenecek ise küçük olan erkek ise, eşleştirilen 2 ufak kalmış balık muhtemelen erkek olacak. Bunlardan büyük veya baskın olan dişiye dönecek. Bu süreçte buyumeyeceginin garantisi var mı? Diyelim ki buyumedi çıkacak yavrular gen aktarımı sebebiyle büyük ihtimal normal bir balık olmayacak mı

corax ve nhtkmn bunu beğendi.
  19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bunlar biraz daha büyüyecek arkadaşlar, şuan bunlar 5 milim, bu şekilde kalacak halleri yok. Standart boyun 8 cm olduğunu baz alırsak bunların cüce kavramına girmesi için 3 cm civarı kalması yeterlidir. Yavruların ne olacağını bilmek çok güç bu aşamada.

nhtkmn ve EgemenKARAA bunu beğendi.
  20. corax

corax

Yer:
    Ankara, Turkey
    İsim:
    Özkan Taşkıran
    Aynı şeyden bahsediyoruz.Peki madem geri döndürülemez olarak cinsel kimliğe kavuşuyorlar. O zaman erginliğe ulaşmış ufak erkek bireyler seçilerek eklenecek cinsiyetsiz palyaço erkek bireyden çok fazla abartı büyümeye ihtiyaç duymayacaktır diyebilir miyiz? Eğer bu olursa dişi birey ufak kalır ancak yavruları rekabet ortamında büyümek zorunda kalacaktır.

Biyoloji okumanın verdiği cesaretle memeli hayvanlarda yavrunun büyüklüğüne annenin etkisi olduğunu söyleyebilirim.Misal katır ve bardo denen iki tür melez var.Farkları boyutları ve bu boyut farkının ana sebebi annenin at ya da eşek olması.Böyle bir melezleme palyaçolara uygulanırsa hangi tür balıkla çiftleşebilir ya da çiftleşebilir mi? Bilindiği üzere melezler kısırdır, fizyolojileri daha basit olan balıklarda bu kısırlık önlenebilir mi?

Sayfayı Paylaş