1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bursadan yeni 200 LT lik kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde halilkocan tarafından 26 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

1. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Herkese selamlar, uzun zamandır forumdaki birçok yazıyı ve kurulumu okudum ve bu mükemmel paylaşımlara bende katılmak istedim 2 yıldan beri bir hayaldi bende deniz akvaryumu kısmet bu zamana imiş. Akvaryumum önceden hazırlamıştım sump ve bir kısım ekipmanım hazır ama az miktarda eksiğim var fotografları gece yarısından sonra paylaşabiliceğim sizlerle. Gelelim malzemelerime.

akvaryum 100x50x40
    sump 80x 30x30
    ps 2. el Aquamedic Turboflotor Multi SL 1000
    devirdaim aquabee up2000
    akıntı seio prop 530 2. sini daha almadım

Malzemelerim bunlar daha bir cok eksiğim var. Ama öncelikle sormak istediğim karar veremediğim şeyler sunlar bursada mudanyadan marmarasuyu mu yapsam yoksa RO su mu yapsam. Taban malzemesi olarak aragonit mi mercan kırıgımı ? Ayrıca kaya içinde 5-7 kilo dan fazla kaya almaya bütçem yetmiyor. Dıy kaya yapımında ne kullansam kararsızım bu konularla ilgilli fikirleriniz benim için önemli. Unutmada aydınlatma 4tane t5 düşünüyorum 2 mavi 2 beyaz uygunmudur ?

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Bursadan yeni 200 LT lik kurulum

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz ve kararınız hayırlı olsun. Az çok ekipmanlar belli.

Aydınlatmanız 2 mav, 2 beyaz iyi olur. Bende de aynı şekilde güzel bir tonu yakalanıyor.

Taban kumu olarak mercan kırığı ile aragonit arasında aşırı bir fiyat farkı yok. Sizin göz zevkinize ve bütçenize kalmış. Alırken 3-5 mm tercih edin. Daha incesi akvaryumda uçuşuyor ve sıkıntı yaratıyor.

Portal olarak bir çok DIY canlı kaya yapımına imza attık. Bunlardan bir kaçı aşağıda;

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Teşekürler bilgi için 2.ve 4. linkler benim hoşuma gitti. Peki ne önerirsiniz ?

Bu benim yaklaşık 5 aydır bekleyen akvaryumum.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayirli olsun karar, sistem ekipman olarak asagi yukari belli ve bu noktada onemli olan genel yapiya uygun hareket etmek olmali. Kum konusunda Fatih'e katilmakla birlikte DIY kaya konusunda acele etmeden iyi bir tasarim oneririm. Iyi dusunulmez ve hosumuza gidecek bir dekor cikmazsa emekler bosa gider. Ben argonit kum karistirilmis beyaz cimento ile bir dekor oneririm.

Cep mesaj...

5. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hayırlı uğurlu olsun. Özellikle sump ölçüleriniz çok hoşuma gitti. Kaya olarak farklı bir alternatifte ben vereyim lav kayası. Geç alg tutmaları ve görünüşü dezavantaj; ama canlılık açısından bir eksiği olmadığı firkindeyim; zira her gece içerisinden çıkan yüzlerce canlıyı gözlemlemekteyim. İlk başlarda lav kayalarını destek olarak kullanıp üzerine canlı kayalarınızı koyabilir, bütçeniz yoluna girdiğinde canlı kayalarla değiştirebilirsiniz. Şahsen ben değiştirmeyi düşünmüyorum. RO cihazı elinizde yoksa bütçenizi zorlamadan damacana su ile de kurulum yapabilirsiniz. Marmara suyu için forumda yazılan artıları ve eksileri değerlendirmenizi tavsiye ederim.
    DIY canlı kaya malzemesi olarak ben kayaları yapıştırmada ''kalekim'' kullandım. Yaklaşık 2 aydır suyun içindeler ve bir salınım gözlemlemedim, kararmaya başlamaları da salınım yapmadıkları ve uygun malzeme olduklarının kanıtıdır diye düşünüyorum.

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekürler Temel abi teşekürler burak temel abi aragonit banada agır bastırıyor biraz tuzlu olur belki ama en azından canlılık olarak cok iyi sanırım.

Burak lav kayasına biraz soguk bakıyorum renginden dolayı bu arada resimleri yükleyemedim görmeniz için bir sorun var galiba.

Temel abi su olarak marmara mı yoksa damacana su mu kullansam. Senin fikrin nedir bu konuda sadece tuzluluk oranı ve minarel zenginliği az diye biliyorum başka eksisi varmı?

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Temel abi koyduğum resimlere sizlermi onay vermeniz gerekiyor gözükmüyorda ?

8. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
  9. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Halil Bey öncelikle hoşgeldiniz. Akvaryumunuz sanki deniz akvaryumu için bana biraz küçük gibi geldi.

10. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hoşbulduk Ömer, ufak mı geldi 200 lt sadece akvaryum sump 70 lt. Hadi 50 olsun diyelim 250 lt bence resim yakından ve geniş açı objektif oldugu için öyle görünüyor.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum gayet güzel görünüyor. Dolabı şık olmuş, akvaryumun üzerinde kapanan kapak olması yaz aylarında ısı sorunu ve buharlaşmadan dolayı dolabı çürütme sorunu yaratabilir mi? Çözüm olarak iç kısma bir dışarıya hava atan yani ters çalışan bir fan bağlanabilir.

12. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Evet dogru diyorsun Temel abi. Onu duşündüm hatta dolabın arkası binanın dışı direk oraya koymayı düşünüyorum. Belki de kapak üzerine görüntüyü çok bozmadan ızgara koyabilirim ilerki zamanlarda. Sıkıntıya göre çözüm üreteceğim beni nelerin beklediğini henüz bilmiyorum. Ayrıca malzeme akrilik denilen suya dayanıklı bir malzeme imiş mobilyacım öyle söyledi.

Arkadaşlarım ve üstatlarım damacana su kulanımında tavsiye edeceğiniz bir su markası var mı? Bir zamanlar Turkuaz su diye bir yerlerde okumuştum ama sizlerin kullandığı ve ya tavsiye ettiği su nedir, kararımı Marmara suyu olarak verdim ama %70 marmara %30 damacana su olacak.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Damacana su markasına pek takılma, sıradan marka yerine bilindik kaliteli bir markayı kullanabilirsin. Marmara suyu kullanmayı düşünüyorsun yanlış anlamadıysam, olmaz değil ancak ps gücün bence düşük bunun için. Oranlarda oynama yapmalısın yani; %50 Marmara, %50 Suni tuz kullansan daha iyi olur. Protein skimmer ön temizlik ve suyu hazırlamak için önemli ve sendeki ps buna uygun değil. Bence suni tuz kullan kurulumda tamamen.

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Akvaryumu bende beğendim. Yeri biraz ilginçmiş; üç tarafının kapalı olması gözlem açısından sorun yaratmaz umarım. Sump'ın bulunduğu bölmede ek destekler gördüm. Dolaba karşı bir güvensizlik varsa bence kuruluma başlamadan önlemini almalısınız. Gerekirse içeriye bir iskelet yapabilirsiniz. Şuan ki demir destekler tuzlu suyla korozyona uğrayabilir zamanla. Tabi dolabı siz benden daha iyi biliyorsunuz, demek istediğim kurulumdan önce ana hatları halledebilirseniz, detaylarla uğraşmak daha kolay olur. Sumpı çok beğendiğimi bir kaz daha yineleyeyim gayet büyük ve kullanım alanı açısından uygun, tatlı su bölmesi de yaptırmışsınız görebildiğim kadarıyla çapraz olarak. Damacana olarak ben kardelen kullandım, değerlerine bakarak sizde bir marka tercih edebilirsiniz, erikli ve nestle de yine uygun markalar diye duydum. Değerlerini kontrol ederek farklı bir marka da kullanabilirsiniz.Hayırlı olsun.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Tesekurler begendiginize sevindim, demir destekler eloksalli boya kesinlikle pas yapmaz dolaba guveniyorum ama yinede onlem almak lazim diye dusunuyorum. Ps az gelir demissin temel abi ,o zaman damacana suya geri donus yapicaz mecburen. Peki su degeri derken nelere dikkat etmem gerekli, yani olmasi gereken araliklar ne ?
    İmla hatasi varsa cok ozur cepten yaziyorum turkce karekter yok.

16. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Çoğu suyun üzerinde yazmıyor maalesef ama fosfat,nitrit,nitrat ve amonyum sıfır olmalıdır. Belki nitrat 1-2mg/lt aralığında olabilir, genelde her suda var çünkü ;ama diğerlerine dikkat edin derim. Eriklinin damacanası 7liraydı en son o da 15 tane birden almak istediğimde verdikleri fiyattı. Bana sorarsanız gerek yok; daha uygun markalar bulunur bence.

17. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Teşekkürler, peki ph ne olmalı farkli farklı değerler var ph ta.

18. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

pH çok önemli değil aslında tuz eklenmesiyle birlikte istenilen seviyeye geliyor. Bazik yada nötr kullanabilirsiniz, yani pH>7.

19. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Halil abi resim uzaktan olduğu için için anlamamışım demekki akvaryum dediğiniz gibiyse gayet güzel.

20. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar, tuz ölçümü için ebay da refraktometre baktım 30$ a türkiyede daha pahalı. tuz ölcumü için plastik tuz ölcermi alsam yada e bay dan refraktometremi hangisini tavsiye edersiniz ?

Sayfayı Paylaş