1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Brooklynella paraziti ve çözüm yolları

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Montimahir tarafından 21 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Benim bir tek palyacolar oldu six line ve blue saglam gibi ama sanirim onlarida cikaracagim karantinam olmadigi icin goturecegim

2. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Merhaba ,
    Araştırırken başarılı olmuş bir tedavi yöntemi gördüm yine Temel beyin bahsettiği şekilde yapılan bir uygulama .
    Önemli olan hastalığı erken teşhis ederek hemen karantina tankında önlem alabilmek .
    Banyolar yapılırken karantina tankınında tekrar dezenfekte edilerek teze su ile yenilenmesi de önemli bir konu bu tedavide.

3. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Burada bir konuyuda tartışmalıyız bence çok önemli bir konuda hadi balıklarımızı karantinaya alarak tankımıza 90 gün yüzen canlılar koymadık ve parazitten kurtulduk diyelim.
    Kurtuldukmu acaba ?
    Tankda kalan omurgasızlar ve mercanlar bu parazitin taşıyıcısı olmaya devam ediyor mu?
    mercanların paraziti barındıracağını düşünmüyorum ama omurgasızlara yapışarak parazit tankdaki döngüsünü devam ettirebilirmi acaba bu çok önemli eğer ettirebilirse o akvaryum için balık devri kapanmıştır demektir.
    Çünkü bu hastalık beyaz benekten çok farklı siz hastalığı fark edene kadar 3-4 gün içinde canlıyı öldürüyor malesef

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok yerinde düşünceler olmuş. Azgın ifadesi kullanılabilecek bu hastalık parazitleri adeta her koşulda mutlak var olmaya ayarlıdır. Kısaca mutasyon en iyi yaptıkları iş. Bu yüzden de tuz düştü, ısı kalktı her boyutta çalışmaz ama özgül ağırlık bir bomba gibi patlatır. Mücadele bilinçli olmalı bu her sorunda böyledir.

Siz bir tedavi yazarsınız, örnek olarak bence en etkili yol olan düşük tuzluluk. Bunu uygulayan kişiler 1 hafta içinde balıklar biraz temizlenince ya bekleyen mercanlar yüzünden veya karantina da olsa bile aceleden düzeldi diyerek tuzluluk yükseltmeye başlar. Oysa özgül ağırlık parazitleri patlatır ama kistlerini değil. Hatta kistlere bakır dahi hava cıva gelir. Kistler ortam musait olunca açılır ve başa dönülür. İşte bu yüzden 6 hafta denir ki kistler açılınca konak bulamasın. Bilimsel yazılarda omurgasızların ve mercanların bu parazit döngüsüne konak veya besin olduğuna dair bir veri olduğunu sanmıyorum, genel kanı konak balık olması gerektiği yönünde. Biz yeni bir güvenlik uygulaması kendi araştırmalarımız sonrası bulduk. Bu da hidrojen peroksit girilmesi. 24 saatte tanktan uçan giden ama gidene kadar iyi anti parazit çalışan bir fikirdi ve hatta karantina tankında ilaç yerine (kesinlikle yara bere olmayan balıklarda) güzel işler çıkardı.

Farklı açıdan da bir gerçek var ki, ithal palyaço yaptı vb diyoruz. Sonuçta üretim yapmaya calışıyoruz ve yakında forumda bu sorunlardan çok çok uzak ve ithal gelenlerden çok daha sağlıklı ve gerekse standart ve yine tasarım palyaçolar boy gösterecek. Ne bu sorunları yaşamaya ve nede verilenin karşılığı olmayanı edinmeye mecbursunuz.

Nadir, TencoMelih, veysel ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  5. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Konu başında "Hayat döngüsü" kısmında bu bilgiler mevcut...Balıklar benek mi yoksa brook mu , velvet mi ? teşhisi doğru koymak lazım...

6. Gmsy

Gmsy

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Hüseyin GÜMÜŞAY
    Perculanın solungaçlar nerdeyse sonuna kadar açık. Şuan tankta diil ama. Tankta olan doktor karides de de bir şişlik var sebebi parazit olabilir mi?

20150125_185549.jpg

Düzenleme: 28 Ocak 2015
    TencoMelih ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok ilginç görüntüler bunlar, brooklynella paraziti yüzünden demek çok güç buna ama karidesin ilginç bölgesi şişmiş karnı vb değil. İlk defa görüyorum.

8. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Aslinda bunu gorunce ilginc birsey geldi aklima bende ki sorunlar karides akvaryuma girdikten 1 hafta sonra basladi.

Su anda halinden gayet memnun gorunuyor 2 haftada 2 kere kabuk degistirdi.

Parazit karidesi host edinebilir mi ?

9. Erdal

Erdal

Sanmıyorum, bilemedim yukarıdaki resimde çok ilginç ilk kez görüyorum.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bildiğim kadarıyla, karidesler, salyangozlar, tridacna gibi canlılar taşıyıcı olabiliyor. Zor sorun neresinden bakarsan bak. Bu hastalığa bir ara kafayı taktım ve hatırlayanlar vardır ciddi denemeler yaptım, hatta özellikle balıkları beyez benek yaptığım bile oldu. Kortizondan tut bir çok etken maddeyi denedik bu sorunu olan arkadaşlarda. Hep biri çok iyi geldi dedi, diğeri bir halta yaramadı dedi, her tankta başka veri, her uygulamada farklı gözlemler. Kafayı yedik pes ettik.:)

TencoMelih ve burak ozu bunu beğendi.
  11. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Peki ben tanktan conchlari, snailleri ve karidesi cikarayim mi ?

Direk konuyu dagitmis gibi oldum ozur dilerim.

12. Erdal

Erdal

Mercancanların hepsine dip yapmak hatta balığı karantinadan geçirmeden akvaryuma koymamak gerek bir dikkat edebilsek bu kadar sorun olmayacak ama işte tembeliz, sabırsızsız direk ekliyoruz sonra ben dahil ağlıyoruz :)

13. Erdal

Erdal

Bende 3 conch 1 snail 1 fire karides var ben kendi şahsıma çıkartmadım ama 2 ay daha balık girişi olmayacak ben o kistlerin conchlarla beslenebildiğine inanan grupta değilim.

14. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Teknik olarak kan emdiklerini varsayarsak karidesten beslenme sanslari kalmiyor.

Ancak conchlarin yapisini bilmiyorum.

Yada bu parazit kan ile beslenmisyor. Ayrica doktor karidesin de parazit ile beslendigini dusunursek temizlige bile yardim edecegini dusundum bende

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bence gerek yok bunlara ve bu kadar da kafayı takıp dert etmene gerek yok. Su değerleri senin için her zaman esas olsun, sen bir süre düzenli su değişimlerini kaya üstleri ve tabandan dip çekimi ile yaparak devam et. Çekinmene gerek yok ve seni biraz da fazla duygusal buluyorum. Sanki bu olay seni fazla etkilemiş ve yine gönülsüz yapmış. Biraz akvaryumun dinlensin, kendine gelsin ekleyeceğin ilk balıklar sana hediye edeceğim palyaço çifti olacak, bu şekilde güveninde gelir kendine, kazansın hobi seni bodruma atılmış tankları hiç sevmem.

16. Erdal

Erdal

Eğer parazit conclarıma saldırsa conchlarım sanıyorum kendini snail sanıp cama tırmanmaz bir parça yosun için, karides keza öyle yeme koşmaz. Parazit üstüne yapışık olabilir ama kist oluşturacağını düşünmüyorum. Çok tartışmaya açık bir konu bi araştıralım bakalım bişeyler çıkacak mı?

burak ozu bunu beğendi.
  17. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Tesekkur ederin Temel Abi. Destegin yeter.

Gonulsuzluk degil aslinda kafayi taktim biraz ama haklisin zaten liglerde yine basladi biraz daha duzeni bekleyip oluruna birakacagim.

Fazla kontrol manyakligi dahada hata yapmaya sebep oluyor.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bundan hiç endişen olmasın, aynen öyle olmuştur ve olacaktır.

burak ozu bunu beğendi.
  19. Gmsy

Gmsy

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Hüseyin GÜMÜŞAY
    Karides geldiğinde böyle bir şişlik yoktu. 3-4 kez kabuk değiştirmişti. Sonra dikkatimi çekti bu şişlik. Akvaryum da octopus ölmüştü ondan olma ihtimali?

20. Onurs

Onurs

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Onur Sabuncuoğlu
    Çok enteresan bir durum ama bu karidesdeki hastalık ile brooklynella paraziti arasında bir bağ varmıki acaba karidesin hastalığı bambaşka bir sorun olabilir diye düşünüyorum yada öyle olmasını umuyorum biraz araştıralım bencede karides hastalıklarını bu tarz bir karides hastalığı varmı diye.

Sayfayı Paylaş