1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Brooklynella paraziti ve çözüm yolları

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde Montimahir tarafından 21 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  UYARI: Yazı Brooklynella sitesinden birebir çeviridir. Uygulanacak yanlış tedavi ve olası canlı kayıplarından akvaryumportali ve yazar sorumlu tutulamaz.

  Brooklynella, kirpikli tek hücreli bir parazit türüdür. 50 mikron ile 4mm arası büyüklükleri ve hareketli olmaları nedeni ile çıplak göz ile kolaylıkla saptanabilen protist gruplarındandır. Suda tüm bünyelerini saran kirpiklerin yardımı ile sürekli hareket halindedirler.

  Üreme

  Tek hücreden bölünerek çoğalırlar. Hücre çekirdekleri ve DNA’ ları bakterilerin yaptıkları gibi ikiye ayrılır. Üreme çok hızlı gerçekleşir, bu nedenle hasta olan bir balık çok kısa zamanda kaybedilebilir. Diğer tehlikeli parazitlere kıyasla daha kısa bir hayat döngüsüne sahiptir, bu nedenle de balıkları çok kısa süre içerisinde etkilemektedir.

  Hayat Döngüsü

  Üreme gerçekleştikten sonra parazit suda serbest halde kalır ve genellikle ebeveynlerinin üzerinde olduğu balığa tekrar geri tutunur. Bu nedenle parazit sürekli balık üzerinde çoğalarak kalır ve bir türlü gözden kaybolmaz. İlk olarak genellikle solungaçlara yerleşir ve sayı çoğaldıkça dışarıya doğru yayılır. Parazit balıktan beslendiği süre zarfında aynı anda balık için zararlı hatta kısa vadede ölümcül olabilecek zehir salgılar. Suda serbest yüzen bu tek hücreliler, herhangi bir konak olmadan belli bir süre canlı kalabilir.

  Bu nedenle Brooklynella bulaşan sistemler, suda serbest kalanların beslenemeyip ölmeleri için, 4 haftadan uzun süreler boyunca boş çalıştırılmalıdır. Bu süreçte balıklar ayrı bir karantina tankına alınıp, tedavilerine orada devam edilmelidir.

  Bulaşma belirtileri

  Genellikle ilk belirtiler; balıkta hızlı soluma ve baş bölgesinde oluşan renk kaybıdır. Bunu balığın derisinde fazladan mukus salgılanması ve soyulması takip eder. Soyulma sadece başta değil, vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Balıklar bundan kurtulmak için tanktaki diğer nesnelere ve donanımlara sürtünürler, iştahları azalır, yorgun görünüp, saklanmak isterler. İlerleyen safhalarda, gözlerde buğulanma da görülebilir.

  Karantina önerileri

  Karantina işlemi; balığınızın kaderini belirleyecek ilk adımdır, aynı zamanda parazit ve hastalıkların tüm sisteme yayılmasının önüne geçmektedir. Bu süreç balık için oldukça streslidir, canlıyı çok yorar, doğal bağışıklıklarını ve hastalıklara olan direncini kaybetmelerine yol açar. Fakat kim bilir belki de balığın hayatta kalması için son çare olabilir.

  Balığın hayatta kalmak için vereceği savaşta ilk yapılması gerekenler;

  Stresin azaltılması: Karantina tankı, evde sakin ve çok fazla rahatsız edilemeyecek bir yere kurulmalıdır. Tank başında sürekli hareket olması, balığı daha fazla korkutur ve strese girmesine neden olur. Tankın 3 tarafının siyah film ile kaplanması balığa kendini güvende hissettirir ve cesaretinin artmasını sağlar. Tanka yaklaşırken yavaş hareket edilmeli, balıklar ürkütülmemelidir.

  Su kalitesi: Ağır yaşam koşulları beraberinde büyük stres getirir. Karantina tankında; günlük amonyak kontrolleri yapılamasa bile bir amonyak alarm kiti bulundurulmalıdır(Seachem Ammonia Alert). Bunun yanında; sıcaklık, pH ve tuzluluk normal değerlerde tutulmalıdır. Bu değerlerde bir anormallik görüldüğünde, acil müdahale için taze su bulundurulmalıdır.

  Beslenme: Balıkların bir an önce normal beslenmeye geri dönmeleri gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için, verilen tüm yemler beta glukan ve vitaminlerle desteklenmelidir.
  Yan hastalıkları önleme tedavisi: Stres altında zayıf ve güçsüz olan balık diğer fırsatçı parazitlerin saldırısına da açıktır. Bunu önlemek ve bağışıklık sistemine destek için; suya Maracyn 2, B ve C vitaminleri de eklenmelidir.

  Tank dekoru: Balığın saklanması ve uyuması için pürüzsüz, düz yüzeyli PVC borular gibi parçalar kullanılmalıdır. Karantina tankında kaya veya kum olmamalıdır. Bu tür dekorlar, suya katılan ilaç ve diğer katkıları emerek tedaviyi etkisiz hale getirebilirler. Plastik parçalar, daha sonra kullanılmak için kolayca sterilize edilebilirler.
  Tedavi yöntemleri:

  Bu parazite karşı bilinen tek etkili tedavi Formalin’ tedavisidir. Derisi soyulmuş, pulsuz balıklarda da yarım doz olmak kaydı ile kullanılabilir. Öncelikle karantina tankı kurmanın ve ana tanka eklenecek herhangi “ıslak” bir canlının en az altı haftayı burada geçirmesinin gerekliliğinin önemini anlamamız gerekmektedir. Ana tankın başarılı bir şekilde korunması, hobiciyi ve balıklarınızı tüm bu külfetten kurtarmanın en iyi yoludur.

  I.KISA BANYO:

  Formalin 3 ya da %37 formaldehit çözeltisi: Bilinen en doğru ve kesin tedavi yöntemidir, parazitik tek hücrelileri kısa vadede yok etmekte gerçekten etkilidir.

  Bu çözeltiyi doğrudan ana tankınıza dökmeyin, bu kimyasal tankınızdaki; biyolojik bakterilerin, omurgasızların, mercanların ölmesine ve oksijen seviyesinin tehlikeli sınırlara düşmesine neden olur.

  1.Hasta balığı karantina tankına alın ve zarar görmüş olabilecek solungaçları yüzünden solumada daha fazla güçlük çekmemesi için çok iyi havalandırmaya başlayın.

  2.Karantina tankında, açık deride ve lezyonlarda oluşabilecek ikinci bir dış hastalığa önlem olarak,
  suyu Maracyn ve bilip kullandığınız diğer anti bakteriyel ilaçlarla destekleyin.

  3. Karantina tankından 4 ‘ er litre suyu iki ayrı kaba alın. Birinci kap, normal banyo için, ikinci kap ise balığı banyodan sonra formalinden arındırmak (durulama) için kullanılacaktır.

  4. Normal banyo kabına bir iki çay kaşığı Formalin 3 ekleyin. Bu suda 100-200ppm gibi bir formalin çözeltisi oluşturacaktır. Kelebek ve tang gibi hassas balıklar için; 1 çay kaşığı, yani 100 ppm düşük doz önerilir.

  5.Formalin sudaki oksijen değerlerini hızla düşüreceği için, banyo kabında mutlaka havataşı ile kuvvetli havalandırma yapmalısınız. Bu arada banyo suyunun sıcaklığı 26-27 C’ yi geçmemelidir.

  6.Balığı banyo kabına alın ve 30 dakika ile 1 saat arası tutun. Daha uzun süre, çözeltinin etkisini de arttıracaktır, fakat bu sürede balığı çok çok iyi gözlemlemeniz gerekmektedir. Balıkta anormal bir durum gözlemlediğiniz anda buradan çıkartıp, durulama kabına almanız gerekmektedir. Burada 1-2 dakika tutup dinlenip kendine gelmesi için karantina tankına geri salın ve ertesi güne kadar bir daha tedaviye almayın.

  7. Tedavi günde tek banyo olmak üzere 5 gün uygulanmalıdır. Eğer balıkta zorlanma ve tedaviyi kaldıramama gibi bir belirti gözlemlerseniz, formalin dozajını düşürün ve tedaviyi bir gün atlayarak uygulayın. Balığı iyi izlemeniz yanlış tedaviyi ve durumun daha kötüye gitmesini engelleyecektir. Bu süreçte canlının uygun banyo süresi ve gereken formalin dozajını kendiniz ayarlamalısınız.

  8. Balık banyoda tedavi altındayken, karantina tankından aldığınız 8 litre suyu aynı değerlerde taze su ile tamamlayın.

  9. Banyo süresi bittiğinde, balığı durulama kabına alın ve 5 dakika bekletin. Bu süreçte formalin çözeltisi ve zayıflamış parazitler balıktan ayrılacaktır.

  10. Her tedaviden sonra 8 litre tedavi suyunu gidere boşaltın ve kapları da tatlı su ile iyice yıkayıp kurutun.

  11. Karantina tankında serbest yüzüşte olabilecek parazitlerin, dönen balığın tekrar etkilememesi için suyun tuzluluğunu sg1009’ larda tutabilirsiniz. Genellikle geçişler arasında tuzluluğun yavaşça düşürülmesi önerilse de balıkların düşük tuzluluğa ani geçişte bir sorun yaşamadıkları bilinmektedir.

  Düşük tuzluluğa ani geçişlerin iki avantajı; çok miktarda parazit aniden ölmekte ve balıktan ayrılmaktadır, serbest yüzen parazitler de bu arada ölmektedir. Bu yöntem ticari ithalatçıların ve perakendecilerin de çok kullandığı bir yöntemdir.

  Yeniden hastalanmayı önleyen çift tank yöntemi:

  Balığın karantina tankında yeniden hastalanmasını önlemek için iki tank ayrı ayrı kullanılabilir. Balık banyoda iken eski tank boşaltılır ve sterilize edilir, ikinci tank yeni taze tuzlu su ile doldurulur ve balık tedaviden sonra yeni tankın içine alınır. Döngü bu şekilde devam ettirilir.

  II.UZUN BANYO:

  Paraziti erken dönemde yakaladıysanız, ya da balığı etkileyen hastalığın teşhisini koyamadığınız dönemlerde uzun dönem banyo yöntemini deneyebilirsiniz. Bu tedavi, Kısa dönem banyo tedavisini kaldıramayan balıklar ve aynı zamanda birden fazla sayıda balığın aynı anda tedavisi için de kullanılabilir.

  1.Formalin ana sistemde asla uygulanmamalı ve uygun karantina tankı hazırlanmalıdır.

  2. Karantina tankının tuzluluğu aşırı düşürülmeyebilir.

  3.Karantina tankında çok kuvvetli havalandırma yapılmalıdır.

  4.Balıkların tümü karantina tankına aktarıldıktan sonra, suda serbest kalan konaksız parazitlerin
  ölmeleri için, ana sisteminizi 8 hafta ve daha uzun sürelerde boş çalıştırmanız gerekmektedir.

  5. Yukarıda anlatılan karantina sistemi kurulduktan ve önlemler alındıktan sonra, her 40 litreye 1-2 çay kaşığı (bizim tatlı kaşığı) olacak şekilde Formalin 3 ekleyin. Dozu balıkların kaldırabilecekleri şekilde ayarlamalısınız.

  6. Karantina tankının %25 ‘ ini her gün taze su ile değiştirin ve bir doz Formalin 3 ekleyin.

  7. Tedaviye 5 gün boyunca devam edin. 4. günden sonra suda olası amonyak patlamaları için su değiştirmeye devam edin(bkz.amonyak alarm kiti). Amonyak düşürmek için Amquel+ sıvı ürünü de kullanılabilir.

  8.Formaldehit akvaryumlarda birkaç sat kalmakta ve suda çökelmemektdir.

  Not: Formalin bir zehirdir, tehlikeli kimyasal kullanırken alınacak tüm önlemlerle birlikte kullanılmalıdır. Kullanırken ve saklarken kutu üzerindeki uyarılara ve satıcı tavsiyelerine mutlaka uyulması gerekmektedir. Küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır.

  Alternatif formalin yöntemi:

  Balıklar üstteki iki farklı banyo tedavisine cevap vermiyorlarsa, iki yöntem de birilikte kullanılabilir. Balık öncelikle kısa süreli banyo ettirilir, sonrasında dışarıda kalabilecek parazitlerin ölmeleri için uzun banyo tedavisine geçilebilir. Bu ikili yöntem, çok ağır hasta olan hassas balıklar için tavsiye edilmektedir.

  Hiposalinite(düşük tuzluluk): Tam etkili bir tedavi değildir, düşük tuzluluk parazitlerin balıktan ayrılmalarını sağlasa da, üzerinde ya da sistemde kalabilecek diğer parazitler, balığı kısa sürede tekrar etkileyebilmektedir. Tedavi, Brooklynella parazitinin üreyip yaşam döngüsüne devam edemeyeceği çabuklukta ve etkili olmalıdır. Hiposalinite ‘nin uzun süreçte tam etki göstermesi beklenirken, balık kaybedilebilir.

  Bakır bazlı tedaviler: Bu parazit için etkili değildir.

  Tatlı su banyosu: Uzun süreli formalin tedavisine geçmeden önce uygulanması, balığın üzerindeki parazitlerden kurtularak geçici olarak rahatlamasını sağlasa da tam olarak etkili bir tedavi yöntemi değildir.

  UYARI: Yazı Brooklynella sitesinden birebir çeviridir. Uygulanacak yanlış tedavi ve olası canlı kayıplarından akvaryumportali ve yazar sorumlu tutulamaz.

  Kaynak:Brooklynella

   
  Erdal, samurai, Pennywise ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Mahir abi çeviri için teşekkür ederiz...:)
   
 3. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  Powder Blue ve Sailfin , Palyaço Formalin tedavisi...  Brooklynella' nın en çok etkilediği balıkların vahşi yakalanan palyaço balıkları olduğunu da ekleyelim.
   
  Alparslan, nhtkmn ve veysel bunu beğendi.
 4. Montimahir

  Montimahir

  Mesajlar:
  6.903
  Yer:
  Bursa
  Brooklynella 'ya yakalanmış balıklar...

   
  nhtkmn ve Alparslan bunu beğendi.
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Birçok benek veya farklı belirtiler sergileyen ama ortak görünüme sahip parazitik hastalık var. Brooklynella bunlardan biri ve videolarda dahi belirtilerin farkını görebilirsiniz.

  Ülkemizdeki hobici anlayışı henüz brooklynella gibi azgın sorunları çok zahmetsiz atlatacak düzeyde değil.

  Formalin tedavisi en etkili yol olarak karşımıza çıksa da, sadece balığı yaşatmayı hedefliyor yani eğer dozaj ve şekil iyi uygulanmaz ise iç organlara hasar verebiliyor, balığın ömrünü ve üreme potansiyelini düşürüyor. Ancak ne yazık ki çok fazla seçenek yok.

  Düşük tuz yoğunluğunda (1,008 –1,010) 3 hafta karantina oldukça etkilidir ama bu arada ana tank içinde payaço türevlerinden olmamalı ve değerler iyi tutulmalı.

  Yüksek devridaim parazitin işinde yarar.
  Uv destek ama devridaim harici kendi debisinde çalışan UV etkisiz kalacaktır, tüm devridaim en az bir hafta sadece düşük debide olsa UV içinden geçerek sağlanmalıdır.
  Işıkları söndürmek artı değil eksi tepki yaratır.
  Kuyruk, yüzgeç beyazlamalarında mukoza banyo ve bakımla temizlenmeli, mukoza koruyucu krem kullanılmalı.
  Besin diyeti sarımsak dahil iyi tutulmalı.
   
  Pennywise, nhtkmn, Alparslan ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 6. veysel

  veysel

  Mesajlar:
  15.686
  Yer:
  ankara (aydın)
  Benim damsel ve palyaçolar bu şekil her tarafları beyazlamış ve ölmüşlerdi.
   
 7. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Formalin kullanımının ciddi dikkat istediğini, ciddi doz uyumu gerektirdiğini belirtmek lazım. Solunması sakıncalı olduğu kadar yakıcı. Balıkların mukozasını bitirme noktasına getirdiğini ve uygulama sonrası balıkların stabil şartları olan karantina tankına yani parazit istilası olmayan bir ortama alınması gerektiğini bilmek gerek.

  Formalin balık tedavisi.jpg
   
  TencoMelih ve Montimahir bunu beğendi.
 8. 8020_r31s

  8020_r31s

  Mesajlar:
  1.453
  Yer:
  İstanbul Anadolu
  İsim:
  ibrahim cengiz
  Sanırım balıklarım beyaz beneğe değil bu hastalığa yakalanmışlar.Hastalığın black palyaçolardan başlamasıda ihtimali arttırıyor.
   
  Pennywise bunu beğendi.
 9. Gmsy

  Gmsy

  Mesajlar:
  864
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Hüseyin GÜMÜŞAY
  Bu paraziti akvaryumdan defetmenin yolu varmıdır?
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sıfır balıksız tank 6 hafta ve sürekli hidrojen peroksit ilavesi.

  Yahut 1.009 tuzlulukta dip çekimli su değişimleri ile 3 hafta.

  Balıkları karantina tankında tutmak ve 2 günde bir ayrı kapta formalin banyosu yaptırmak.
   
  helios2007, Gmsy, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 11. Gmsy

  Gmsy

  Mesajlar:
  864
  Yer:
  ANKARA
  İsim:
  Hüseyin GÜMÜŞAY
  Temel abi peki bulunan mercan ve omurgasızlarıda mı karantinaya almak gerek?
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Sadece bu seçenekte mercanları almaya gerek yok. Diğer düşük yoğunluk seçeneğinde mercan olmamalı tankta.
   
  Gmsy bunu beğendi.
 13. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Malesef bu hastalık benimde balıklarıma musallat oldu.
  Balık ölümüne yakın saçma manevralar yaparak kendini taşlara vurdu kendini. Ayrıca balıklar ölmeden önce kısa bir süre iyileşmiş gibi gezmeye dolaşmaya ve normal hareketler yapmaya başlıyor sonra bir anda solunum sorunları ile beraber ölüyorlar malesef.
  + Çok iyi sarmısak katkılı yem yiyen balıklarımda öldü yani hastalık görünüşde ilk başlarda beyaz beneğe benziyor olabilir ama en iyi yemlenen balık bile aniden ölüveriyor.
  + 1 not daha araştırmalarıma göre akvaryumdaki statik elektrik ve motorların yaptığı elektrik kaçakları hastalığı tetikleyen önemli faktörlerden .  [​IMG]
   
  Erdal bunu beğendi.
 14. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Unutmadan bu parazit benimde akvaryumuma ithalatdan gelen black ocellarisler ile geldi ve ilk önce anthiasları öldürdü malesef.
   
 15. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar
  Son dönemde gelen balıklarda mı var acaba böyle bir salgın. Aklıma ucuz etin yahnisi yenmez diye bir deyim geliyor.
   
  YMR_AY, Alparslan ve Gmsy bunu beğendi.
 16. Alparslan

  Alparslan

  Mesajlar:
  20.047
  Yer:
  Kartal-İst
  İsim:
  Alparslan İşken
  Katılıyorum abi, böyle bir sürü arkadaş tanırım akvaryumu çöken...
   
  Pennywise bunu beğendi.
 17. Onurs

  Onurs

  Mesajlar:
  2.657
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Onur Sabuncuoğlu
  Levent bey bütün forumlardaki son 2 aya ait bütün hastalık yazılarını okuyorum yarısında akvaryumda özellikle black ocellaris var .
  heralde powder tanglerin doğuştan beyaz benekli olması gibi bir durum bu yada aynı ithalatla gelen balıklardan kaynaklı bir sorun.
   
  Pennywise bunu beğendi.
 18. Pennywise

  Pennywise

  Mesajlar:
  10.678
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Levent Yaşar

  Sanıyorum balıklar karantinada kalmaları gereken süreyi tamamlamadan sevk edilmiş ve satılmış. Bende 5 tane antias böyle gitti.
   
  Düzenleme: 26 Ocak 2015
  Alparslan bunu beğendi.
 19. burak ozu

  burak ozu

  Mesajlar:
  1.661
  Yer:
  Bursa
  İsim:
  burak özügeldi
  Benim blacler de bu sekilde gitti
   
 20. Erdal

  Erdal

  Mesajlar:
  4.027
  Benimde balıklar 1 hafta dayanamadı yem yiyen balık ertesi güne ölmüşlerdi işin ilginçi ben yeni ithalat balıklardan almadım bir önceki ithalatdan vardı ama :)
   

Sayfayı Paylaş