1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Boyu TL550 Yeni Kurulum için Görüş ve Öneri Lütfen

Başlığı 'Deniz Akvaryumları Yeni Başlayanlar' kategorisinde Ahmet YALÇIN tarafından 23 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    Iyi geceler!

Bu kurtlar zararli midir? Adlari nedir?

Ayrica gecen gun poliplerin yanindan 1 gecede ureyen beyaz-bej renki sungerimsi canliyi elimle koparip attim bunun hakkinda da bilginiz var midir?

Sent from my iPhone using Tapatalk

2. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Üstteki videodaki "spinoid worm". Zararlı değildir, ulaşabildiği atıkları toplar, suyu süzer, boyutuna göre elinden ne geliyorsa yapar özetle :)

Altta kopardığınız canlı ise "pineapple sponge", yeni kurulan tanklarda ve bazı eski tanklarda görülen yararlı ve yine suyu süzen bir sünger türüdür. Tek zararı konaklandığı yerdeki mercanlara bazen nefes aldırmayacak şekilde sıkıştırabilmesidir. Elinizle bir daha koparmayınız, eldiven gibi bir şeyle alınız. Çünkü bu canlının bazılarının dikenleri bazen dikelmiş olur ve parmaklarınıza batar. Çıkarması da uğraştırır.

3. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    Yararli bilgiler icin cok tesekkur ederim:)

4. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Rica ederim efenim.

5. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    2 ayi doldurdum, 3. aya basliyorum,

Su an akvaryumumda

1 adet blue tang S
    1 adet yellow tang M
    2 adet siyah palyaco
    1 adet yellow wrasse
    2 adet cleaner karides
    1 adet kum deniz yildizi
    Bol bol polip ve zoalarim var

var, yellow wrasse 2 haftadir bende ancak sadece gunduzleri goruyorum, haftaici isi aniden 29 dereceden 25e dusunce blue tang beyaz benek doktu ancak 2 gunde toparladi isiyi 27 dereceye cikardim. Zoalarin rengi hala soluk haftaici elektirikcide yaptirdigim amator kapaga veda edip profesyonel bir isiga gecis yapacagim insallah zoalarim toparlar.
    Ayrica su sicakligini kademeli olarak 25-26 dereceye kadar dusurecegim. Daha fazla balik eklemeyecegim. Zoalarim toparlarsa bundan sonra tanka sadece ufak tefek zoa fraglari girecek. Buyuk bir tanka gecene kadar bu sekilde insallah saglikli bir sekilde yurutebilirim.

Son hali fotograflarla beraber asagida;

Tabi yine gorus ve onerilerinizi bekliyorum;)

burak ozu bunu beğendi.
  6. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    Tankimin son hali kotu isiklandirmaya son:)

veysel bunu beğendi.
  7. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    3. ayin bitimine yaklastim tankin son halinin fotograflarini paylasiyim

[​IMG][​IMG]

Sag arka koseye dun yeni bir fiji kayasi ekledim, kayayi kaynar ve elma sirkeli suda 1 saat beklettinden sonra iyicene duruladim sonra koydum,

Bir adet mandarin ekledim insalah kendine yetecek kadar anfipodum vardir

Su degerlerim tuzlulu 1.026 kh 7,8 ca 500 mg 1300

Su degisimi gecen hafta yaptim haftaya tekrar yapacagim,

Cift olan karideslerim 1 haftadir cok sikintililardi malesef bir tanesi hafta ici oldu, digeri dunden beri daha iyi hatta dun gece kabuk degistirdi umarim rahatlamistir,

Onun disinda tankta hersey yolunda gidiyor yeni armaturden sonra mercanlarimin keyfi cok cok yerinde,

Bugun tankin eski kapaginda ki serit ledleri soktun ve kendi kendime bir gece lambasi yaptim acikcasi sadece bunu yakinda tank o kadar guze oluyor ki cok hosuma gitti,

Tahtayi depoda duran mangaldab soktum:)

Yorumlarinizi bekliyorum,

8. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN

Bu arada yemleme olarak sabah granul hem aksamlari pul yem veriyorum haftada 1 kere daha ufak granul yemlerden veriyorum ayrica 2-3 gunde bir bir tirnak nori veriyordum ancak fosfat yapar dediler tamamen kesmedim cunku cok seviyorlar bu aralar 4-5 gunde bir veriyorum

9. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN

Yeni zoa ve poliplerim ve akvaryumun son hali..

flagellum, veysel, YMR_AY ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. flagellum

flagellum

İsim:
    Çağrı Öztürk
    Şahane...

11. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    Nur topu gibi cyanom oldu

Bugun chemicleana basladim insallah atlatirim ps kopurdu ama kistim tasmadi 2 gun sonra su degisimi

Nitrat 50 cikti gerci bugun ps tasmis ama normal degil sanki
    Ca 500
    Mg 1500
    Isi 26
    Kh 8,6

Bu arada akvaryumda gece cikan ilginc canlilar devam ediyor:)

Ayrica bu kadar yosunlanma normal mi?

12. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Ahmet bey kullandığınız ledleri gün içindede yakıyormusunuz? Akvaryum için kullanılan ledlerden değil yosunları onlar yapmış olabilir.Akvaryum için 1 w.lık tek tek olanları lehimleyerek kullanıyorlar.
    Cyano için bende chemi clean kullandım.Daha o gece hepsi parçalanıp dağıldı.Su değişimini 5 gün önce yaptım, aktif karbonda koydum.Ps hala deli manyak halde köpürüyor.Siz nasıl kısarak hallettiniz :D

13. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    IMG_5586.JPG

Açıkcası 5-6 sene önce büyük tankım varken normal bir sump ve psim vardı ancak şu anda nano tank olduğu için 4 aydır ps işini hala tam olarak bende kavrayamadım, bu sabah ki fotoğraf yarım kap toplamış köpürme azalmıştı iyice dibe indirdim kopürmeyi, önce görünen vanayla oynadığım zaman köpük yükseliyor alçalıyor ayrıca arkada gözüken psin hava aldığı kısma takılan bir susturucu var ve sanırım psin daha az hava almasını ve daha düşük çalışmasını sağlıyor toplama kapıda komple kafa halinde çıktığı için yukarı aşağı kaydırma ve köpük olan alanın hacmini arttırıp azaltma şansım olduğu için en yukarıya alıp hacmi maksimum yaptım.. çok karışık biliyorum:)

bu cyano problemini atlatırsam nitratın neden 50 olduğuna bakacağım ps mi toplamıyor(yada bu karışıklıktan sebep ben mi ayarlayamıyorum) yada canlı yükü çok fazla ps mi yetmiyor yada tank mı yetmiyor vsvs.. detaylı bir araştırma yapacağım belki ps değiştircem belki de tank...

yeşil yosun nitrat fazla diye olmuş olabilr mi ne dersiniz? ışık 2 prize bağlı 1. priz 2 sıra mavi ve karması ledler 2. priz 1 sıra beyazlar ve kırmızı ledler, evet dediğiniz gibi gündüz bütün ışıkları yakıyorum yaklaşık 8-9 saat, akşam 3-4 saat sadece mavileri yakıyorum, gece 12 sabah 10 arası da kapkaranlık oluyor, haftada 1-2 kere görselliği güzel olduğu için kendim yaptığım mavi şerit ledleri yakıyorum o da en fazla 1-2 saat

Anlayacağınız baya manuel bir sistemde tankı yürütmeye çalışıyorum 3-5 aya büyük ve daha profesyonel ve otomatik sistem bir tank yapmayı planlıyorum, şu anda deneme-yanılma-hata lar yaparak olumlu olumsuz bu hobiyi geliştirmeye çalışıyorum,

Çok şükür bugüne kadar 4 ayda 2 balık kaybım oldu onlarda aynı esnaftan aldığım bence problemli ve stressli canlılardı, bir de cleaner karideslerimin 2 sini kaybettim onlarda 2 senelik hobici karidesiydi ya ecelleri geldi yada yeni akvaryumda su dengesizliği olduğu için öldüler ki 3 ay yaşadılar,

inşallah büyük sorun yaşamadan nano tank dönemini atlatırım:)

YMR_AY bunu beğendi.
  14. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Ben ilacı Perşembe günü uyguladım,Cumartesi günü su değişimini yaptım.Bugün hala ps bu halde
    20161102_115932.jpg

Yosunlarınız muhtemelen ledlerden.Büyük bir tanka geçme planlarınız varsa bu tank için para harcamayın daha fazla.Bende ilk başta tatlı sudan bozma bir pikoyla başlamıştım.İnanın ona yaptığım masrafla 90 cm.lik tankım arasında çok az bir fiyat oynadı.

15. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    aslında mantıken köpürmesi iyi bişey benim şu anda toplama kapında yarım boy sıvı birikmiş, psin topladığı bu sıvı ilaç mı yoksa cyano elementlerimi onu anlayamadım:)

geri döksem cyano topladıysa geri tanka girecek, dökmesem topladığı ilaçsa cyano devam edecek.. çok büyük ikilemdeyim:)

16. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Tekrar tanka dökmeyin.

17. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    aynen öyle bıraktım zaten bakalım akşam eve gidince ne ile karşılaşacağım..

18. burak ozu

burak ozu

Yer:
    Bursa
    İsim:
    burak özügeldi
    Benim nano tank sizin kullandiginizin kucuk boyu olan tl-450.

Tankta fosfat cok 0,03 - 0,1 araliginda okuyorum ama 0,1 e daha yakin gibi. Aydinlatma olarak aquareef x30 kullaniyorum olabildigince conch vs var.

Camlarda yosunlanma bir hafta sonunda oldukca kotu hale geliyor ancak ozellikle sizin resimde gordugum gibi alt camda bulunan yosunlar cok daha sert oldugu icin normal cam silici ile temizlenmiyor. Camlari cizmemek adina da jilet vurmuyorum. Usenmezsem bir ara elle kaziyacagim.

Ancak sizin de camlarda yosunlanma 1 hafta da fazla cikiyorsa fosfat kontrolu yapmanizi oneririm. Kayalarda vs ne sakal yosun ne de zararli yosun olusumum yok ki benim kullandigim led benim nano icin fazla diyebilirim.

19. Ahmet YALÇIN

Ahmet YALÇIN

İsim:
    Ahmet YALÇIN
    kayalarda sakal yosunu bende görmedim koyu yeşil yosunlanma var ancak koyu yeşil zararlı mı yararlı mı bilemiyorum:)
    aynen öyle Burak bey çok sert mıknatıslı temizleyiciyle çıkmıyor, üst kısımda da oluyordu dün elimle temizledim kolayca çıktı hafta sonu elimi daldırıp aşağıları da temizleyeceğim,
    ben her gün camları siliyorum, 3 hafta önce fiji kayası ekledim ve bir dizi hatalar yaptım ki ne olduysa ondan sonra oldu... amonyak patladı, cyano oldu, bu bahsettiğimiz yosunlanma sorunu vsvs.. suyu alt üst ettim,
    şimdi her gün temizlemek zorunda kalıyorum çok hafif toz halinde kahverengi(diatom gibi) camlarda leke oluyor
    fosfat testi bulamadım en kısa zamanda bulup yapmak istiyorum..

burak ozu bunu beğendi.
  20. 4runner

4runner

Yer:
    Ankara
    İsim:
    çağrı
    boyu 450 ile 4-5 sene kadar sallan yuvarlan gitmişti benimde geçmişte.Hazır ve küçük sistemler ne yazıkki zor oluyor sürdürülebilirlik açısından.

şahsi fikrim pul yemi olabildiğince az zamanda ve su değişimi yapacağınız zaman verin .
    Ben donmuş yem veya plankton yemlemesinide aynı şekilde yapıyorum.litrajım sump ile 175 lt civarı.Modifiye ettiğim curve 7 ile kullandığım halde yemin ucunu kaçırınca nitrat fosfatında ucu kaçıyor.
    Geçen bir arkadaşın yaptığı bir testte ,donmuş yemden,granül yemden ve noriden daha fazla fosfat içerdiği ortaya çıktı.skim kapasitesi ve kalitesi çok verimli olamayan küçük hazır sistemlerde yemlemeye özellikle dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

diğer büyük etkenler kullandığınız su olabilir, akv.ısısı ne durumda bu arada.

led aydınlatma önemli bir konu.Kaliteli ,markalı (yerli ve ybancı farketmez kendini kanıtlamış ürünlerden bahsediyorum) bir led aydınlatma ile beyazlara biraz yüklenince yosunu destekliyor.
    ben giesman teszla led kullanıyorum.marin blue %100 royal blue%85 beyazlar %25 olduğu halde burak arkadaşın da dediği gibi 1 haftada camlardaki oluşum nedeni ile çözünürlük 4k görüntüden iniyor vcd kalitesine:)

Ve birde elimizi ne kadar çok suya sokup kurcalarsak gelişimi okadar geri atmış ve düzeni bozmuş oluyoruz.

Ahmet YALÇIN ve burak ozu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş