1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

BM nac7 motor modifiyesi

Başlığı 'Kendin Yap-Kendiniz DIY Yapabilirsiniz' kategorisinde Erolemir tarafından 18 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir
    Arkadaşlar 400-500lt arası bir tank için (orta yoğunlukta) elimdeki nac7 protein skimmer'ı modifiye edip kullanmayı düşünüyorum.Yurtdışından motor getirteceğim.Sicce psk2500 düşündüm.Önerilerinizi yazabilirmisiniz?

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Süper olur uçar ...:)

3. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    PSK 2500 güzel motor olabilir. bubble blaster hy3000 de olur gibime geliyor.

4. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir
    Bubble blaster hy3000'de güzel görünüyor,gerçi fiyat olarak psk2500'ün tam 2 katı,değecekmidir bu farka acaba?
    Birde psk2500 lerin start (sanırım durduktan sonra tekrar çalışmıyor yada zor çalışıyor gibi ) problemi olduğu söyleniyor,bu konuda bilginiz varmı?

HY-3000S Bubble Blaster Skimmer Pump:
    40 Wat
    400 gph
    Air Suction 1200-1500 L/H

PSK-2500 Features:
    Power: 33 Watts
    660 gph

Okurt bunu beğendi.
  5. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Valla hangi ürün olursa olsun tek dikkat etmeniz gereken kısmı 220v mu 110v mu çünkü ABD veya bazı ülkelerde 110v modeli satılıyor.

6. ikaros

ikaros

İsim:
    Fevzi Kurtalan
    Psk 2500 güzel motor gerçi benim nac-6 skimmera biraz büyük gelmişti.
    Ama inan bana modifiyeden sonra skimmer in şu anki sessizliğini arar duruma geleceksin.

7. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Halil,eğer 110v gelirse burada 220 ye çevirebilirmiyiz?

8. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Çevirebilirsiniz tabiki ama tavsiye etmem...Çevirici ile kullanmıştım zamanında bir ps....çok ısınma yapıyor

9. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir
    Volt olayını söylemeniz iyi oldu,Amerika'dan getirtecektim,satış sitelerinde hepsi 120v görünüyor.Başka bir çözüm bulmak lazım.

10. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Bu paraya bir tane daha nac 7 alınıp ikisi beraber kullanılır :)

11. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    çevrilir ama verimli olmaz çünkü 220v 50Hz olur 110v 60 Hz olur sen 220v u 110v a düşürsen bile 60 Hz e çıkartamazsın 110v 50Hz olur o da motorun %20 daha performansız dönmesi ve zorlanması demek olur.

ogurcay bunu beğendi.
  12. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Bence bununla uğraşmayıp BM Curve7 alın. NAC7 den Curve7 ye geçen biri olarak Curve nin çok daha sessiz, iyi toplayan ve az elektrik yakan bir PS olduğunu söyleyebilirim.

Selamlar

13. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir
    Curve7, 450lt orta yoğunluktaki bir tank için biraz zayıf kalabilir sanki.

14. 94sem

94sem

İsim:
    Semih TURAN
    Bir hafta öncesine kadar bende Nac 7 yi Tunze 9400.04 (psk 2500 ün modifiyelisi) ile kullanıyorum çokta güzel topluyordu. Elektrik kesintisinde motor kalkamayıp yandı. Performansından birkaç kare;
    [​IMG][​IMG][​IMG]

15. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale
    Nerede satılıyor bu curve? biri özelden yazsın.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Psk 2500 güzel motordur beğenirim. Dur kalk sorunu tam bir şans. Bazıları hiç yapmıyor ama bazıları insanı deli ediyor. Yeni modelleri çıktı onlardan edinebilirsen daha iyi olur. Bubble blaster protein skimmer motoru da güzeldir ama Nac7 Üzerinde olacağını sanmıyorum. Büyük gelebilir, Nac7 modelinde ps motoru içte olan modelleri de var, eğer öyleyse motor boyut olarak da uymalı. Bubble blaster kesinlikle sığmaz.

17. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    O ps in durumu nedir öle ya :) motor sanki suyla bütünleşmiş motorun yanmasına üzüldüm sanırım tunze psler bu sebeble tutmuyor:(
    Curve serisini kullanan birisi olarak eser bey ses durumu nedir acaba?Sessiz demişsiniz ama şöyle sorayım çalışan motorun yanında uyunurmu :)

18. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Özdemir Bey ben Reefland ***** Abi' den almıştım Curve 7 yi ama onda da en son kalandı. O zaman ben ithalatçısına kadar sordurmuştum, piyasada yoktu. 2 ay kadar sonra gelecekti. Tam 2 ay kadar oldu, bence ithalatı yapılmıştır, akvaryumculara sorabilirsiniz. 350TL gibi fiyatı vardı nakitte.

Ben Curve 7 yi beğendim. Toplaması çok iyi 350TL lik PS ye göre. Sessiz bence, yanında çok rahatlıkla uyunur. 15watt dan az elektrik çekiyor.

PS motoru değiştirmek nasıl oluyor ben anlayamadım. NAC7 ve Curve 7 lerde motor toplama gövdesinin içinde duruyor ve alt parçaya birleşik. Başka motor alacak olsanız o gövdeye sığar mı öncelikle ve bağlantı parçaları vb. uyar mı? Bir sürü yerden gövdeye bağlanıyor ve su + hava üfleme yerlerinde de bağlantılar var. Nasıl oluyor ki bu ben anlayamadım?

Okurt bunu beğendi.
  19. Eser

Eser

İsim:
    Eser Atalas
    Mahir Abi merhaba, nasılsın görüşmeyeli?

Abi biliyorum, ben de Curve7 ye NAC7 den geçtim ama benim dediğim: Kendi tüm parçalarına uyumlu olarak üretilen özel motoru hariç başka bir motor nasıl uyduruluyor bu PS lere? Başka motorun kızakları uymaz, bağlantı parçaları uymaz???

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Modifiye etmekle ilgili, bir gövdeyi alıp onu farklı çalışma prensibine döndürmek çok zor değil. Nac7 motor içinde modelleri modifiye ederek farklı bir motoru dıştan takmak oldukça kolaydır. Fakat, bazı modellerde gövde ve motor uyumsuzluğu efektif toplamayı engelleyebiliyor.

Beceri ve istek ile çok farklı verimler almak mümkün. Hedef önemli olan, düşünmek, tasarlamak ve hayata geçirmek.:)

Sayfayı Paylaş