1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili kurmak istiyorum.Yardım lütfen

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde tekin tarafından 17 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. tekin

tekin

Merhabalar yıllardır beslediğim malawi türlerinden sıkıldım. Artık bitkili tropikal bir akvaryum kurmak isiyorum. Ancak bu konuda çok tecrübesizim. Akvaryumum üçgen 200 litre. İşe ilk ne ile başlamalıyım? Akvaryumum sumplu. Tabanda midye kırığı kumum var. Aydınlatmam grolüx floresan. Kum ve diğer şeyler için ne yapmam lazım ? Co2 felan diye birşeylerden bahsediyorlar bitki için. Bu gereklimi? Kısacası sağlıklı bir bitkili akvaryum kurmam için neler gerekli ve nasıl bir yol izlemeleyim ?

Yardımcı olursanız memnun olurum. Saygılar.

Akvaryumumun resimlerini en kısa zamanda ekleyeceğim.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tekin ustam merhabalar; demek sonunda sende agresif hobiciler kervanına katılıyorsun haa? :D

Ustam senin akvaryumu bitkili hali ile hayal ediyorumda,gerçekten süper olur. :)

Bitkili konusunda artık uzman olmuş arkadaşlarımız yol gösterecektir sana.Onların tavsiye ve uyarıları ile çok güzel bir akvaryum kuracağına eminim. ;)

3. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar

Tekin abi, Portal'a hoşgeldin.

Doyurucu bilgi ve yardımları bulabileceğiniz bir yerde olmanız bir şans. Benim de bitkili bir akvaryumum var. Edindiğim bilgilere ve tecrübelere göre bitkili akvaryumlarda bir kaç önemli unsur var. Bunların ilk ikisi taban malzemesi ve ışıklandırmadır. Ben taban malzemesi olarak Lav taşı kumu ve Aquaclay kullanıyorum. Size de bunları tavsiye ederim.

Akvaryuma CO2 takviyesi seçtiğiniz bitkilere göre ve bitkilerde görmek istediğiniz gelişim hızına göre akvaryumda olmasına karar vereceğiniz bir seçenek.

Bitkili akvaryuma hazır isminde bir konu açmıştım ben. O konuyu ve bitkili akvaryumla ilgili diğer konuları da forumdan okursanız güzel olur. İnsanlar bilgi edinmeye üşeniyor siz umarım uzun yolu tercih edersiniz.

Başarılar dilerim.

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Öncelikle hoşgeldiniz...
    İlk önce yapmanız gereken şey aceleci olmamaktır bitkili akvaryum sabır ister, ikinci aşama olarak akvaryumu boşaltmalısınız taban malzemenize dere kumu, aquaclay gibi bitkilere uygun malzeme ile karıştırın tabanda misket gübre kullanabilirsiniz, bitki türleri olarak ise size echinodorus, cryptocoryne, elodea, demersum, çınar, gül, saz gibi basit bitkileri öneririm, gübre olarak Tunç SÖNMEZOĞLU'nun imal ettiği gübreleri öneriyor arkadaşlar ama ben hiç kullanmadım daha. Herşey yavaş yavaş oturacak acele yok adım adım güzel bir kurulum gerçekleştiriririz.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Tekin bey öncelikle Portal Ailesine hoş geldiniz.. Köşe akvaryumunuzu cennet bahçesine çevirmek için arkadaşlar ilk etapları söylemişler zaten.. Evet ilk olayımız taban kurulumu.. Ölçüleri tam bilmiyorum ama tabanınız yaklaşık 8-10 cm olursa bitkilerin tutunması için çok faydalı olur.. Taban gübrelerimiz çok önemli.. İnşaatımızın temeli sağlam olmalı.. Gübre için Emrah doğru adresi vermiş zaten.. Misket ve sıvı gübre için Tunç SÖNMEZOĞLU'nu tek geçerim.. Ben bitkili akvaryumu kurana kadar 100'lerce bitkili tank resmi inceledim internette , bunu kesin yapmalısınız.Önce nasıl birşey istediğimize karar verelim. Mangrow kökleri ekleyeceğimiz için kafamızda ki dizayna göre kökleri araştıralım. Bitkiler için linkimizden bitkileri incelerseniz kafanızda ki tankıda ufaktan şekillendirebilirsiniz.

Kum çeşidimiz bol derekumu , aquaclay , quartz , hagen siyah kum yani sizin zevkinize kalmış.. Ben 2 akvaryumun tabanında kısmen farklı kumlar kullandım.Birinde derekumu üstüne aquaclay diğerinde ise jagler ince kum üstüne aquaclay.. Ayrıntılarına sizin karar aşamasında gireriz.

Aşağıda ki linktede farklı bir taban kurulumu ile sıfırdan kurulan bir akvaryumun gelişim aşamasını okuyabilirsiniz.Bunun gibi bir çok detay forumumuzda mevcut.. Bölümlerimizi gezmenizi nacizane olarak tavsiye ediyorum.

http://www.akvaryumportali.com/forum/250-lt-simdiye-kadarki-en-buyuk-t3482.0.html

Saygılar

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bugün tekin usta ile kuracağı bitkili tank için lav kayası kumu aramak için peyzaj ciya gittik. Ancak kum bulamadık. Tekin usta lav kayalarını ben kırar ufalayıp kum haline getiririm deyince daldık lav kayalarının arasına. :)

Gittiğimiz yer,Tuzla mercan yolu üzerinde güzel ve bol çeşit olan bir peyzajcıydı.

Tekin usta kayaları tek tek seçti. :) Çok azimli birisi o kayaları tek tek kırıp ufalayarak kum haline getirecek. :helalolsun:

Tabi diğer kaya çeşitleride vardı. Çok dekoratif hoş kayalar var. İnsan resmen hasta oluyor. ;)

Ve sonunda seçtiğimiz kayaları bir çuvala doldurup tarttık. 20 kg geldi. Sanırım bukadar yeterli ? Zaten midye kırığı kumuda var. Bunuda üzerine serptikmi sanırım dsb için uygun olacaktır. saat:gif Tabi gene son sözü üstadlarımız söyleyecektir.

Bilgi mahayetinde fiyatlarıda yazayım. Lav kayalarının kg su 75 kuruş,Antalya kayası vs gibi ağır kayalar ise 35-50 kuruş arası değişiyor.

Dip not: Tekin usta siteyi kullanmasını bilmediğinden şimdiye kadar açtığı bu konuyu bulamamış ve haliyle cevaap yazamamış. :) Bugün biraz gösterdim İnşallah bu sefer konuyu bulabilir. :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Taşlara bakılacak olursa çok güzel bir yere benziyor Olcay hocam.. O kayaların kırılıp ufalanabilmesi işini nasıl yapıcak Tekin hocam merak ettim , kolay ufalanır bişey mi ? Biz direk ufalanmışını aldığımız için bilemiyorum.. Midye kırığı kumu tavsiye etmem hocam.. Suyun ph'ını yükseltir ki bitki gelişimi için bizim yumuşak suya ihtiyacımız var.Bitkilerin onda tutunması zor olur.Önerdiğimiz kumların hepsinin hemen hemen ortak özellikleri var.Midye kırığı bu özellikleri sergilemediği için bitkili akvaryuma önerilmez.Bende önermiyorum kesinlikle.. super:gif

8. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece

Midye kırığı önerilmez fakat midye kırığının suyu ne kadar sertleştirebileceği şaibelidir, tuzmu bu buzmu ? çözünse ne çıkar ca, ca'u kim kullanır bitkiler ;) azıcık çözünmenin bana kalırsa faydası bile var.

9. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Tekin hocam hayırlı olsun. Güzel bişeyler çıkaracaksınız ortaya inşallah. Bitkili akvaryum zor iş, sabır isteyen iş. Ama biraz sabrettiniz mi karşılığını fazlasıyla alıyorsunuz. Zamanında benim de vardı ama cichlid besleyen arkadaşlar kanıma girdi de bozdum akvaryumu. Şimdi tekrar cichlidleri bozup şimdilik sadece lepistes tankları yapacam. Bitki sonraki iş...

Size kolay gelsin.

Selametle...

Sayfayı Paylaş