1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitkili Discus Zamanı!

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde -doctore- tarafından 1 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhabalar,

Arkadaşlar malum 7 aydır emek verdiğim discuslarımın büyük bölümünü kaybetmiştim. Bu akvaryumda onların yüzmesini sabırsızlıkla bekliyordum ama nasip değilmiş. Kalan 4 adet ve geçen hafta aldığım 3 adet ile toplam 7 discusla yola devam ediyorum. Maalesef formları pek iyi değil.

Akvaryumun boyutları 120*45*55y. Yaklaşık 2 ay önce kurdum. İstediğim gelişmeyi ve görselliği şu an itibariyle yakalayamamış olsam da fikirleriniz ve katkılarınız doğrultusunda zamanla daha keyifli bir akvaryum haline gelecektir diye düşünüyorum.

Akvaryumda 7 discusun yanı sıra 10 neon, 4 geophagus altifrons, 2 bolivian, 1 ramirezi, 2 kribensis, 6 panda cory, 4 sterbai cory, 8 albino düz ve tül kuyruk vatozlar, 1 betta ve sayamadığım adet endler var. Endlerler ve betta çıkacak.

Bitkiler; saz, echinodorus(cordifolus, grandifolus, bleheri, horizontalis), cyripto brown-green, dev anubias, cabomba, hydrocotyla verticiliata, java moss.

Kütük doğadan sanata. [​IMG]

Haftalık %40 su değişimi, sera ve NLS discus yemi, tetra pro vegetable, tetra wafer mix, tetra min pul yem ve her akşam dondurulmuş kan kurdu.
    Aydınlatma 140w t8 florasan x 10 saat.
    Gübre ve co2 yok. Kullanıyordum yosun patladı, zor düzelttim. Camda ve bitkilerde hala kalıntı var.
    Kum 07-1.2mm kuvars.

Değerli görüş ve tavsiyelerinizi esirgemeyin lütfen.
    IMG_5378.JPG IMG_5383.JPG IMG_5388.JPG IMG_5396.JPG IMG_5397.JPG IMG_5398.JPG IMG_5403.JPG IMG_5407.JPG IMG_5409.JPG IMG_5410.JPG

yekim, darkaura, veysel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    IMG_5413.JPG IMG_5414.JPG IMG_5422.JPG IMG_5425.JPG
    IMG_5385.JPG IMG_5390.JPG

Bu da videosu. Zaten kalite pek iyi değil, HD izleyin, keyifli seyirler.

Yılmaz Ergin, Onur G. HİTİT, yekim ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Eline sağlık abi, keyifle izledim işte bu dedim helal olsun...:nazar:

-doctore- bunu beğendi.
  4. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Benim discuslarla yapmak istediğim ancak yapamadığım mükemmel görüntüler

-doctore- bunu beğendi.
  5. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Alpi dostum gelişme var erken kalkmıssın bugün :)

Alparslan ve -doctore- bunu beğendi.
  6. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Sonra da diyorsun ki baliklarim sebepsiz öldü :D MAŞALLAH kardeşim duvarkağıdı olacak resimler bunlar ;)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-doctore- ve TencoMelih bunu beğendi.
  7. TencoMelih

TencoMelih

Yer:
    Karabük
    İsim:
    Melih
    Gerçektende öyle abi nazar değmesin mükemmeller

-doctore- bunu beğendi.
  8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Muhammed Abi eline sağlık Şahane olmuş Hayalimdeki balıklar ve tank diyebilirim :) MAŞAALLAH

-doctore- bunu beğendi.
  9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Çok sağ olun arkadaşlar.
    İçime sinmediği için geç yayınladım aslında ama belki birkaç öneri alırım diye düşündüm. Zamanla birkaç değişiklik ile daha iyi olacak inşallah.

Ankaraguclu bunu beğendi.
  10. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Muhammed hocam ne ettin yine sen valla milleti delirtecek on numara tank olmuş yine.:) :nazar:

-doctore- bunu beğendi.
  11. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Çok güzel bir akvaryum olmuş.
    İnşallah ilerde bende böyle akvaryumlar kurabilirim.

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

-doctore- bunu beğendi.
  12. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Beğenmenize sevindim arkadaşlar, sağ olun.
    Ne yaptın Veysel hocam ya ne delirmesi, beni delirtir ancak bu. :D Sağ olasın. :D

veysel bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Sanat eseri diyorum senin tanklara ben Muhammed hocam, her yeni tanka gerektiği gibi severek emek verdiğini buralardan bile anlıyorum.

14. darkaura

darkaura

İsim:
    Mustafa KALIN
    Tebrikler Muhammed Bey. Elinize sağlık. Zevklerimiz tamı tamına uyuşuyor. Yeni tank planlasam eldeki malzemelerle kökler ve bitkiler biraz farklı olurdu ama genel konsept ve içindeki balık türleri bunun birebir benzeri olurdu herhalde. Discus, ramirezi, altispinosa, geophagus, neon aynen benimde sevdiğim ve tercih ettiğim türler. Arkadaki kökde çok güzel uymuş. Öndede çok güzel geniş yüzme alanı bırakmışsınız. Ferah bir tank olmuş. Discuslarında formunu beğendim. Maşallah diyim, nazarım deymesin.

Bu arada google'ı takdir mi edeyim, korkayım mı bilemedim. Benim arama verilerimden oluşturduğu google now kartlarında sizin bu çalışmanızı direk en tepeden verdi. Bu kadar isabet olmaz. Banada siteye kaydolup sizi takdir etmek kaldı.

Bitkili discusu bende bir süredir tecrübe ediyorum. Fotosentez videolarımdan görmüşsünüzdür. Şimdilik 80 cm ufak tankda deniyorum. Amacım artık bu olur dediğimde 300-400lt bir tankda full ölçek harika bir çalışma yapmak. Bitki ledleri üzerine çalışmalarımıda biliyorsunuz. Led kullanımı büyük ölçekde bile daha talepkar bitki türlerine bakmama imkan verecek. Planım arka taraf sizinki gibi kök, anubias, fern, saz, bir köşeye büyükçe bir kırmızı lotus; sizden farklı olarak ön zeminde halı halinde parvula olacak. Led burda devreye giriyor. Uygun lenslerle zemine kuvvetli ışığı başka yerlerde yosuna neden olmadan indirmek mümkün. Şu an 90 ve 60 derece lensleri deniyorum. Hoş bir görüntü oluyor aslında. Işık başka yere dağılmadan parvulanın üzerine inince sanki ışık bitkiden saçılıyormuş gibi oluyor. Ama parvula olursa co2 şart. Gübreleme zeminden misket gübreylede kuvvetli yapılabilir. Diğer low tech bitkilerde aşırı yosunlanma olmaz böylece.

Discusa gelince, ilk baktığım discuslar tam facia ile sonuçlandı. Sonradan anladım discusun tek talebi düşük nitrat değil, ayrıca sudan bolca mineral ve eser elementde alıyor. Bu sonuca discus üzerinde çıkan nokta nokta deliklerdende vardım. Tabi siz %40 su değişimi yaptığınızdan böyle bir sorununuz olmayabilir. Genede düşük nitrat tüketen türlerin olması, bitki tortusuyla problem olabilir. Bendeki nitrat tüketimi şu an korkunç boyutlarda. Bitkiler led ışığı ile turbo charge olmuş durumda suda ne varsa sıfırlıyorlar. Hatta ekstra sıvı nitrat kullanmak zorunda kalıyorum. Ama öncekinden farklı olarak suyun mineralini zenginleştirmek için discus trace katkıları kullanıyorum. Haftada bir su değişimi, hafta ortasındada discus trace. Birde beslenmelerini değiştirdim. Artık sadece dondurulmuş yem veriyorum. Artemia, kan kurdu ve sivri sinek larvaları. Şu an inanılmaz sağlıklı ve hareketliler. Önceki denememden çok farklı. Bu şekilde sağlıklı yaşadıklarına ikna olduğumda, deniz akvaryumu maceramda rutine girdiğinde, sizinkine benzer büyük ölçek bitkili discus yapacam inşallah.

tolga cetin, TencoMelih, nhtkmn ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  15. MESUT_KERİM

MESUT_KERİM

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Mesut Arıkan
    Portalimiza hosgeldiniz. Guzel bir yazı olmuş. Muhammed hocamizla guzel bir discus deneyimi yasiyorduk ki cok talihsiz kayip yasadi. Aslında bunlar eleyecegi balıklardı ama kalanlar bunlar oldu ki bence bunlarda elenecek baliklar degilmis :) zaten çeşitli biyotop çalışmaları var ve herbiri ornek olacak tanklar. Burdan bir kez daha tebrik etmek istiyorum.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

TencoMelih, -doctore- ve darkaura bunu beğendi.
  16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Mustafa hocam portala hoş geldiniz öncelikle.
    Sizin gibi değerli ve bilgili bir hobicinin buraya katılmasına vesile olduysam mutluluk duydum. Led aydınlatmanın tuzlu suda kullanımıyla ilgili burada çok güzel çalışmalar var. Sizin bitkide aldığınız sonuçlar ve konuyla ilgili makalenizi burada paylaşmanız da büyük katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum.:)

Bir Amazonsever olarak ulaşamadığım birkaç tür hariç genel tercihlerim bunlar oldu benim de. Ancak geopların bu tanka göre olmadığını anlamaya başladım malesef. Size tavsiye etmem. :) Nedeni geniş kumluk alan tercih etmeleri. Kumu sürekli eleyerek hem partikülleri havalandırıyorlar hem de ufak bitkileri çıkarıyorlar. Çok güzel ve sempatik balıklar. Belki de onlar için ayrı tank kurmalıyım.

Bitki tercihlerim genelde büyük boyutlara ulaşan Amazon türleri. Başta düşündüğümden çok fazla oldu, bir kısmını çıkartacağım. Lotus zevki de tesadüf oldu ki ayrı bir tankta buradaki anubiasın yerine dikilmek üzere yetiştiriyorum.:)

Zeminde kullandığım 07-1.2mm kalibre kuvars kum bitkide pek başarılı değil. Ben biraz da biyotop havası için tercih etmiştim. Özellikle zemin bitkisi için en azından daha zengin bir taban gerekli.

Ledler malum biraz kuvvetli hocam. Co2 siz kullanıldığında yosun patlatabilir diye düşünüyorum. Bitkili bir nanoda denesek mi? :)

Discus hakkındaki saptamalarınız kesinlikle doğru. Sorun sadece nitrat değil. Bitkili tanklardaki su değişimlerinin de yeterli olacağını düşünmüyorum. Aşırıya kaçılırsa bitkiler ve diğer balıklara da sıkıntı olabilir. Mineral takviyeleri olabilir.
    Ben de sabah kuru yemler akşam kan kurdu veriyorum. Böyle olunca kuru yeme bakmıyorlar ama nasıl olacak bilemedim.

Mesut hocamın da söylediği gibi talihsiz bir kaza sonucu 10 diskimden 6 sını 1 günde kaybettim. Gelişimlerinde Mesut hocamın da büyük katkısı vardır sağ olsun. Yazık oldu, hevesim kırıldı. Aylardır planladığım bu tanka onları koymayı düşünüyordum. 6-7 aydır cama camda büyütüp emek vermiştim. Bu kalanlar daha ufak ve vasat görünümlü olanlarıydı. Ama bitkili tanka ne koysan yakışıyor yaa. :)

Çalışmanızı merakla bekliyorum. :) Led kullanımını da öyle. Fakat bu konuda kapınızı çalan çok kişi olacak. Hazır olun. :)

TencoMelih, nhtkmn, darkaura ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  17. darkaura

darkaura

İsim:
    Mustafa KALIN
    Sicak karsilama icin cok tesekkurler. Bilgi paylastikca cogalir. Bitki ledleriyle ilgili makalemi en kisa surede burdada paylasacam. Bitkide cok iyi sonuclar aliyorum ama daha gelismeye acik, cok yol var. Pek cok akvaryumda farkli karisimlar denenerek daha mukemmel sonuclara ulasilabilir.

Discuslara yazik olmus gercekten. Cok uzuldum. Bir seyi yapmasi bir yerlere getirmesi o kadar caba emek istiyor, yok olmasinaysa anlik gaflet yetiyor ne yazikki.

Geophagus ile discus karmasi uzundur benimde gonlumde olan bir sey. Baya arastirmisimdir. Ama bu kumu kazma huylari yokmu, bitki ile bir araya getirmeyi zorlastiriyor. Gonul herseyi istiyor ama hepsi bir arada olmuyor iste. Artik microgeophaguslarla idare edecez, ramirezi - bolivian ram :)

Bitkide discus dediginiz gibi baska guzellik. Yesillik arasinda parlak renkleri ve agir agir salinmalari aynen cicek bahcesi havasi veriyor. Gelgelelim birbiriyle bu kadar iyi giden iki sey birbirlerine bu kadar zit taleplerde bulunsun. Bana hep ters gelmistir ama oyle. Biri nitrat ister, oteki nitrata alerjiktir, biri isik ister oteki isikda stress olur, biri yuksek sicaklik ister oteki serin ortam. Nerdiyse tum talepleri celisiyor. Lakin zor olan guzeldir. Bu yuzden uzerine bu kadar ugrasiyorum. Boyle guzel orneklerini gordukcede sevkim geliyor.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

-doctore- bunu beğendi.
  18. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    İncelediğim bütün geophagus kurulumları hemen hemen benzer özellikte. Sıfır bitkili ya da birkaç kuma gömülmeyen bitkiyle dekore edilmiş, az miktarda kütük/kaya ve sıfır silis kum. Anlaşılan ihtiyaçları bunlar. Discuslarla bir arada da hiç görmedim. Geoplar yeme çok agresif. Zaten büyük olan ağızlarıyla yem saatinde yukarı kadar çıkarak vidanjör vazifesi yapıyorlar. Nazlana nazlana yiyen diskler için bu büyük problem.
    En iyisi dediğiniz gibi micro olanları. Onlarda da ramirezi sorunlu malum, bakım koşulları ve agresiflikleri ile akraba türlere terör estiriyor.

Discuslar doğada en iyi kamufle olunabilecek ortamlarda yaşayıp ona göre davranış geliştiriyorlar, biz de onları en çok kendilerini gösterecek ortamlara koymak istiyoruz. Sıkıntı burda başlıyor. Şöyle kahverengi bir su, bol dallı, kütüklü, bitkisiz loş bir akvaryumda olsalar onlar için en iyisi. Aslında en baştan düşündüm, biyotoplara çok hevesliyimdir ama bitkisiz, yeşilsiz de yapamıyorum. Malesef böyle oldu.
    Son olarak eğer hazırda tank yoksa düşündüğünüz discus akvaryumu en az 500 lt civarları olsun derim. Benimki 300 lt civarı, ama aklımda 2m lik bir tank var.

darkaura bunu beğendi.
  19. darkaura

darkaura

İsim:
    Mustafa KALIN
    Bende tam bu olcu meselesini soracaktim. Bende 2metre tanki cok isterim ama evdeki yer malum. 45cm eni soracam. Nasil yeterlimi. Gordugum nde baya bos alan olusturmussunuz. 45 yetermi yoksa 50 mi yapayim. Muhtemelen 140x45x55h yapacam. Evdeki alan buna uygun. Ayrica 6inci kattayim. Fazlasi bina acisindan risk. Depremde rast geldinizmi bilmem, akvaryumlar felaket git gel yapiyorlar.

Hic geopla disc bakmadigimdan bunlari tahmin etmemistim. Bir kac discus geop tanki gordum. Cok hoslardi. Ama onemli olan surdurulebilirligi.

Ramirezi turdaslarina biraz agresif dogru ama sunu farkettim esit sayida disi erkek olunca daha sakin oluyorlar. En azindan saldirganliklari israrci ve yipratici olmuyor. Bizim akvaryumcularda malum haremlik selamlik. Disi bulabilene ask olsun. Halbuki hayvan kizli erkekli yasamak istiyor :)

Ramirezinin tum olayi dusuk iletkenlikli, yumusak su. Yumusak suya koyun ne kadar dayanikli olduklarina sasirirsiniz. Tanklarimin iletkenligi 50ms civari. Simdiye kadar hastaliklardan, ic parazitden cok apisto kaybim olmustur ama uzun zamandir ramirezi olumune sahit olmadim. En azindan sebebsiz, hastalikdan oldugunu bilmem. En son 1 sene once kavgalardan olen oldu. Ki ramlerimin yarisi electric blue. Hepsi icinde en zayif olani. Hatta iki tanesi balon electric blue. Suyunun suyu.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

-doctore- bunu beğendi.
  20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Bitkili akvaryum malum, derinlik ne kadar çoksa o kadar iyi oluyor. 120 cm için 45 en güzel, fakat ben 2 m için 60 dan aşağı düşünemiyorum. Size de en azından 50 tavsiye ederim. Deprem yaşamadım hiç Allah'a şükür, Allah kimseye de bir daha yaşatmasın ama öyle bir riski hesaplıyorsanız diyecek birşey yok. Yoksa 140 için de 50-60 arası bir en tavsiye ederdim. İstediğim bir çok tasarımı en yüzünden gerçekleştiremiyorum.

Geopların kumu sürekli elemesi suyu da "nispeten" bulandırdığı, nitratı tetiklediği için discusun da olduğu tanklarda filtrasyonun önemini çok daha artırıyor. Bitki varsa da partiküller sürekli oraya buraya yapışıyor. Şöyle en az 1.5 m lik geniş bir tankta discus, microgeophaguslar ve geophagus "tapajos" ile harika bir görsel şölen olur. Tabi ortam bitkisiz, biyotop tarzı olacak.

Ramirezinin zaten sıkıntısı diğer balıklarla aynı şartlara uyum sağlamaması. 50 ms değerini osmos sağlar ancak. Sanırım bu yüzden şimdiye kadar en uzun 6 ay yaşatabildim. (Nazar değmesin, bu seferki de 6 ay oldu en az. :) ) Bolivianların böyle dertleri yok işte.
    Dişi ramirezi konusu zaten apayrı. Olmaması yanında binde bir görürsem de karınlar göçmüş oluyor, almıyorum.

darkaura bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş