1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki Akvaryuma Geçme Denemesi

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde zoradam09 tarafından 9 Aralık 2015 başlatılmıştır.

1. zoradam09

zoradam09

İsim:
    Görkem Tekin
    Arkadaşlar herkese merhabalar. Bugün eledoa adlı bitkileri akvaryumuma diktim. Burada sizlere sormak istediğim akvaryumumdaki bitkilerimin genel durumu sizce nasıl? Dikim şekli olsun veya başka öneriler olsun sizlerden fikirlerinizi almak istiyorum. Bir de sizce akvaryumumdaki bitkilerin büyüme şansı nedir? İlginiz için çok teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

2. ilkaycamlar

ilkaycamlar

İsim:
    ilkay çamlar
    Gübre kulladınızmı acaba . Ben pek bilgi sahibi değilim ama izin kopartabilirsen tv ünitesine yapmak istiyorum :) ayrıca forum genelde tuzlu su üzerine

3. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Elodea, tatlı su akvaryumunda bakılabilecek en kolay 2-3 türden biridir. Bu türün bakımı iin özel bir şey yapmanıza gerek yok. belirli periyotlarla gübre takviyesi iyi olur sadece. Zaten çok kolay ve hızlı şekilde büyür bu tür.

Ekimi biraz hatalı olmuş. Bu türü arka kısma doğru ekerseniz görüntü açısından daha iyi sonuç verir. Takviye amaçlı bulabilirseniz Tilki kuyruğu gibi bir türle beraber güzel görüntü ortaya çıkarır.

Portal'ın ağırlıklı tuzlu su olduğu doğrudur, fakat bende dahil olmak üzere bir çok üyemiz tuzlu sudan önce çeşitli tatlı su çalışmaları yaptık. Acı su canlı doğuran, Güney Amerika, Tanganyika, Malawi, Sazansıgiller,bitkili v.s. gibi değişik türlere yönelik çalışmalar yapan üyemiz azımsanmayacak ölçüde fazla. Siz yeter ki Tv ünitesi için izni kopartın, bizim için gerisi kolay. ;)

Pennywise bunu beğendi.
  4. zoradam09

zoradam09

İsim:
    Görkem Tekin

İlk bitki deneyimim olduğu için açıkçası bu konuda pek bir bilgim yok. Sadece dikim konusunda şuan acaba bitkiler bnm akvaryumumda yetişebilecek mi onu anlamaya çalışıyorum. Sizce bu şekilde bir gelişim söz konusu olur mu? Bir de tabana herhangi bir ek bir şey yapmadım direk bitkileri diktim.

5. zoradam09

zoradam09

İsim:
    Görkem Tekin
    Yok herhangi bir gübreleme vs.. yapmadım.

6. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Dediğim gibi, Elodea zor değildir. Sadece su değişimleri, biraz ışık ve bir miktar balık olan ortamda bile büyür. Önemli olan kök salabilmesi ilk etapta. Bu türün en büyük sıkıntısı kök kısımlarından çürümedir. Kuma tutunamayan ve suda yüzenlerin alt kısımlarından küçük bir bölümü kopartıp tekrar ekim yapın.

zoradam09 bunu beğendi.
  7. zoradam09

zoradam09

İsim:
    Görkem Tekin
    Bir de ben bazı noktalarından budamıştım ve dediğiniz gibi tekrar diktim budadığım yerleri. Daha sonra önceki budadığım yerde bir kırmızılaşma oldu bu bitkinin oradan tekrar büyüyeceği anlamında mı algılanılmalı mıdır? Bendeki kum hagen siyah kum bu kumumda kök salması kolay olur mu? İlginiz için çok teşekkürler.

8. mekatronik

mekatronik

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Erdoğan
    Bu bitkiyi en son herhalde 15-20 sene önce falan bakmışımdır, hatırlamıyorum şimdi kırmızılaşma olayını.O zamanlar öyle şimdiki gibi çok fazla seçeneğimiz yoktu.:) Senin dikkat etmen gereken bunlar değil, ışık ve besini buldukça çok çabuk uzarlar.Bir sorun olduğunda ilk olarak bunlara bak.

zoradam09 bunu beğendi.
  9. zoradam09

zoradam09

İsim:
    Görkem Tekin
    Anladım çok teşekkürler bilgi için.

Sayfayı Paylaş