1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bitki üzerindeki tortular nedir Acil Yardım

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde halituzun tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Ah o toprağı tamamen bir çıkarabilsem 50 litrelik büyük kovada 2 saat yıkadım camur rengi vermeyene kadar sonra yeniden diktim ama genede beyaz tas kumu yüzüne beyazbulanıklık oldu. Şimdi su biraz oturdu ama inanın bu cumartesi akvaryumu yeniledikten sonra uyuya kaldım yorgunluktan. Benim yapım gereği dik başlılığım var ne olacak dedim başımı bu derde soktum. Dediklerinize kesinlikle katılıyorum bu zemin kumunu değiştireceğim yeniden satın alacağım sizden bilgi alarak 4 4 lük zemin nasıl olmalı konusunda. 2. İse ışıkların gücü çok iyi lümel ve kelvin değerleri yüksekti kutusunu bulamıyorum bulsam size söyleyeceğim. Aklımda kalan akvaryumdaki toplam lümel değeri 5000 lümel civarında. Kelvini hatırlıyamıyorum. Co2 tüp var co2 ölçüsü yeşilde.

Bu arada gerçekten sizlere canı gönülden teşekkür ederim fikir ve ilgilerinizden dolayı.

Son resim

Bjk Vatandaşı

2. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    İşe mavi ışıkları çıkararak başlayın derim. Bu sözüme güvenin, bitkiye hiç iyi gelmez. Ledlerin güçlerine güveniyorum diyorsanız maviler yerine de beyaz alın. Ayrıca mevcut kumun ne olduğunu yazar mısınız? Galiba karışım. Değiştirmek çok da gerekli olmayabilir. Tanecik yapısı ve zemin kalınlığı uygun duruyor. Sıkıntıyı başka yerlerde aramak lazım.

halituzun bunu beğendi.
  3. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    İlk önce teşekkürler.
    2 tane gün ışığı 1 tane beyaz bir tane mavi maviyi kaldırıyorum. Söndürdüm hatta.
    Kum ise bitki aklımda ilk yoktu ben bir çuval 25 kilo beyaz kum aldım pirinç tanesi gibi sonra ona 20 kilo hegen kum ekledim oda pirinç büyüklüğünde birde gecenlerde daha küçük olan 6 kilo hegen kum daha ekledim karışık oldu yani.
    Ama en basta en alta bahçe toprağı eklemiştim. Bitkiler maf oldu tortuda o yüzden oldu galiba bu cumartesi tüm kumu yıkadım yüzde 95 oranında toprak gitti ama gene kalıntılar var açıkcası.

Bjk Vatandaşı

4. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Hagenle normal iri taneli akvaryum kumu karışık yani. Kötü bir taban diyemeyiz. Bence uygun bile. Sadece görüntü siyah beyaz pek doğal durmuyor. O da Bjk vatadaşı olduğunuza göre sıkıntı olmaz herhalde. :) Ben olsam bitkileri dikmeden biraz beklerdim. Şu an bitkilerinizin birçoğu sağlıksız durumda zaten.

Bence bitkilerin hepsini çıkarıp bir kovaya koyun. Birkaç gün bekletin. Hem üzerindeki yosunlar zayıflar, tortular gider, hem de bu sürede akvaryum dönmüş ve su durulmuş olur. Su değişimi de yapabilirsiniz. Sonuçta şu an balık yok akvaryumda değil mi? Aceleye gerek yok, bir günde olacak diye bir şey de yok. Bunları yaptıktan sonra bitkilerin sağlıklılarını ayıklayıp, kesip, öbek öbek, uzamış hallerini göz önüne alarak uygun yerlere dikin. Bence başka bitki takviyeleri de yapın. Alacağınız bitkinin de gereksinimlerini çok iyi araştırın.
    İlk aşamada sıvı değil de misket gübre kullanmanızı tavsiye ederim.

halituzun ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  5. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Hım tamam hafta sonuna planlama yapayım o zaman aslında misket gübrede vardı içinde 120 x40x55 6 tane gömülü zemine.

Bjk Vatandaşı

6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    O zemine 10 cm aralıklarla misket gübre gömmeniz gerkiyor, 6 tanesi o ölçüye ne der? :)

7. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    Tamam tamam :) misket gübreler büyüktü 1 tl büyüklüğünde pahalı birde meret.

Bjk Vatandaşı

-doctore- bunu beğendi.
  8. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    :D misket gübreye hiç gerek yok aslında benim yaşadığım her Ankara Pursaklar hemen aşşağıda bir köy var oda küçük baş hayvan besliyorlar belediye yasakladı büyü baş yasak. Bende keçi pisliklerini topladım yıkadım ve gömdüm toprağa hiç bir zararıda yok al sana doğal misket gübre :D

9. halituzun

halituzun

Yer:
    Istanbul, Turkey
    İsim:
    Halit UZUN
    :) ben hayatta toprak koymam valla bitkilerimin tortu kaplamasının nedeni zemine koyduğum gübreli bahce toprağı

Bjk Vatandaşı

10. KaderiniSev

KaderiniSev

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Buğra Murat Köse
    Toprak dediğim midye kırığı ve lav kumu karışımı :D bitkinin köklerinin yakın olduğu zemine gömün hem içinde akvaryuma yararlı bakteriler üretir canlılara ve bitkilere yararı olur :D

Sayfayı Paylaş