1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bir Tuzlu Su Akvaryumu Daha Kuruluyor

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Courageous tarafından 28 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok fazla yaygın değil Özkan ülkemizde led aydınlatma. Farklı görüşler yazılıyor ciziliyor. Fakat Avrupa'da güzel örnekler var. Led temininde Olcay yardımcı olur sana işin içinde kendisi.

2. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Led aydınlatma kullanan arkadaş yok galiba:(
    Bu arada ahşap sehpa nerdeyse hazır sayılır. Bu sefer alt dolapta sürgülü kapak kullancam. 180 cm uzunluğunda olduğundan sürgülü kapak daha mantık ve tuzlu suya dayanımı daha iyi diye düşünüyorum.
    Akşam fotoğrafları inşallah yüklerim...

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Özkan abi ben şuanda 12 adet power led 3 wattlık ve 2 adet mavi t5 kullanıyorum.Led aydınlatma kullanabilirsin fakat t5 ile desteklemen lazım.Karaköyden birçok firmadan temin edebiliyorsun power ledleri www.ledstok.com burada birçok led çeşidi var.3 wattlık ledler gerçekten çok ısınıyor soğutma iyi olmalı.Bir ara fırsat bulunca benim armatürün resmini eklerim.

Led canlılar üzerinde ne kadar etkili şuanda tam kesin birşey söyleyemiyorum ama akvaryumda oluşturduğu ışık dalgalanmaları gerçekten harika..

Courageous bunu beğendi.
  4. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ahşap Sehpa
    Gürgen 7cm*7cm ölçülerinde.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çalışmalar başlamış Özkan gelişmeleri film izler gibi izliyoruz. Tebrikler sana ve maşlalah.:nazar: Eminim yine çok güzel bir akvaryum olacak. Gürgen ağacı dayanıklıdır seçim iyİ olmuş.

6. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Adım Adım Sehpa Yapımı

Sehpanın Tasarımını yaptıktan sonra, sırasıyla kesiceğimiz parçaların boyutlarını çıkarıp Bismillah deyip ağaçımızı kesmeye başladık.
    Üst kısıma gelen kısmı özelikle 45 derece acıyla kesip, ayaklara gelen kısımdan da 2 cm keserek ahşapların birbirlerine kenetlenmesini sağladık.

Birleşim yerlerine oyuklar açıp buraya yerleştirdiğimiz kamalar ile daha sağlam yapı elde ettik.
    Ahşap birleşim yerlerine tutkal sürdükten sonra mengeneler yardımıyla iyicene sıkıştırıp gönyelerini kontrol ettikten sonra kurumaya bıraktık.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tebrikler Özkan, yürekten kutlarım.İnan senin şu cesaretle ne yapacağının üzerine gitmene hayranım. Söyleyecek pek birşey yok mükemmel bir emek ürünü sehpa olmuş.:ay:

Courageous bunu beğendi.
  8. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR
    Elinize emeğinize sağlık devamını merakla bekliyoruz.

9. görkemtemel

görkemtemel

Özkan abi kararlılığın için tebrik ederim ,ayrıca harika bir işçilik çıkarmışsınız. :nazar:

Eski armatürünü kullanmayacaksan kesinlikle led kullan abi, aylardır araştırıyorum türkiye haricinde hiçbir yerde bukadar korkularak yaklaşılmıyo bu led olayına ve sonuçları muhteşem led armatürlerin...Akvaryumlarını ve sistemini kendin yapıyosun ,sanırım led armatürüde kendin yapacaksın ,kaliteli led markalarını ve kaliteli lens markalarını kullandığın takdirde kesinlikle korkulucak bişey yok .Yapan ve kullanan arkadaşlar çok memnunlar.T5 kombinesinede gerek yok yeterli miktarda mavi led kullanırsan buna gerek kalmıyo...Ben bir kaç tane beğendiğim fotoğraf paylaşıyorum DIY led armatürlerle ilgili.Fikir vermesi acısından yardımı olur.Bunlar abdde yapılan Dıy armatürlerden sadece birkaç tanesi.Fotoğrafların boyutlarını küçük koyuyorum ,umarım başlığı gereksiz yere işgal etmiş olmam.

[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    ---------------------------------------------------------------------------
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]

Courageous ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  10. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Görkem çok teşekürler verdiğin bilgiler için. Türkiyede bulabileçeğimiz kaliteli ledler varsa burdan paylaşırsan tüm arkadaşlar faydalanmış olur. Evet armetürde diy oluçak, kaliteli ledler bulabilirsem senin dediğin gibi t5 bile gerek kalmayabilir.

11. selcom2008

selcom2008

Yer:
    İSTANBUL Başakşehir/Gaziosmanpaşa
    İsim:
    Selim CÖMERT
    Özkan ellerine ve emeğine sağlık. Yeni akvaryumun ve yeni evin hayırlı olsun, yaptıklarına ve yapacaklarına şapka çıkartmaktan başka söyleyebileceğim birşey yok.

Courageous bunu beğendi.
  12. görkemtemel

görkemtemel

Led olarak EDISON ve CREE markalarının 3w lık ledlerini öneriyorlar.Dıy projelerde okuduğum kadarıyla bazı püf noktalar var.Aleminyum pcb ile led arasına, aleminyum pcb ile aleminyum soğutucu arasına ısı pastasını yeteri kadar sürmeyi unutmamak gerekiyomuş.Aksi takdirde ledin ışık verimi düşüyor. Zamanlada led sönebiliyormuş.
    Power ledler çok ısındığı için, pbc lerin aleminyum soğutucu üzerine montajlanması gerekiyormuş.

Courageous bunu beğendi.
  13. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kadıköyde altıyolda arka sokaklarda Led konusunda bilgili bir yer keşfettim, kartını aldım sohbet ettik. Akvaryumda Led teknolojisi hakkında bayağı bir bilgileri var, ledi satıyolar hemde istersen kasa dizilimi yapıp teslim ediyorlar fiyatlarıda makul geldi eğer kartı bulabilirsem özelden size mesaj atacağım. Bulamazsam tarifi şu şekilde eğer fantastik akvaryumu biliyorsanız bir alt sokağında , yani minübüs yoluna yakın bi yerde. Çeşitli ledler mevcut cree edison vs. kelvin değerleri wattları ile ilgili listede var ellerinde, hatta Creenin 8 wattlık ledi bile mevcut.

14. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ev işi kesinleşmediği için akvaryum yapımına yaklaşık bir ay kadar ara vermiştim. 1 Ay önce hazırladığım camları silikonlamak bu hafta sonuna nasip oldu. Bu sefer siyah silikon kullandım. Akvaryum dolabı da hazır sayılır, birinci kat vernikleri atıldı, hafta içersinde dolabın yan parçaların yapımına başlarım inşallah.

görkemtemel ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Süper olmuş Özkan ellerine emeğine sağlık. Sehpa bitiyor akvaryum bitiyor yavaş yavaş anlaşılan. Maşallah valla ne diyelim, güzel akvaryum olacak yine bu anlaşılıyor.

16. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Ama bir sıkıntım oluçak gibi, protein skimer harici bütün ekipmanlardan yedekli bulunduğundan akvaryumu kurup çalıştırmakta sorun olmayacak ama ikinci bir protein skimer lazım oluçak gibi gözüküyor. Canlı kaybı olmaması için su oluşumunu tamamladıktan sonra canlıları aktarmayı düşünüyorum, buda 10 günümü alıçak....

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben de bir gövde var, Görkem'e verecektim bir ara ama senin işin görülene kadar kullanırsın sonra veririz istersen. Motor ayarlaman lazım tabi ona.

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Motorum var Temel Abi, yeni bir skimer yapmasam alırım. Cift motorlu bir sikimer yapmayı düşünüyorum tabi zamanım yeterse :) yoksa şimdilik vaz gecicem....

Sağolasın teklifin için....

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tamam kararına göre bildirirsin. Tabi Görkem almadan belirlenirse iyi olur. İşini görene kadar kullanırsın. Zaten seninkinin aynısı.

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli
    Teşekürler, Temel abi siyah silikon kullandım, kuruması için ne kadar beklemek gerekir, boş ısınma sistemi olmayan boş daire de yaptık silikonlamayı. Ben 5 gün bekledikten sonra su testi yapayım diye düşünüyorum. Havalar serin yoksa biraz daha mı beklesek....

Sayfayı Paylaş