1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bio Pellet Kullanımı ve Balık Ölümleri?

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde MESUT_KERİM tarafından 25 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Biopelletin tam tartışma sonrası en ideal kullanımı henüz netleşmiş sayılmaz. En azından ülkemizde böyle. Biopellet varken Dsb veya refugium alanları oluşturan dikkat ederseniz oldukça fazla. Bu da 'bu ne lahana turşusu' durumu yaratıyor.

Açık mı kapalı sistem mi kurduk, ikisi arasındaki fark nedir, biopellet çıkış suyu ps'ye mi verilmeli UV filtresine mi gibi birçok tartışmaya açık unsur var.

Verimli ve doğru kullanımda işe yarayacak bir malzeme aslında ama yerel bazda bunu göremedik sanırım.

hakankamasoglu bunu beğendi.
  2. hakankamasoglu

hakankamasoglu

Yer:
    Acıbadem
    İsim:
    Hakan Kamaşoğlu
    Benim tank zaten lps ve soft agirlikli o yuzden kullanmayi birakmistim bende kullandigim zamanlar cok buyuk faydasini gormedim acikcasi. Fatih beyin vodka yontemi ile devam edecegim zaten :)

3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Bakın tankınızı kurdunuz Cycle dönemi başladı düzenli çalışyor. Su değiştiriyorsunuz ama Nitrat ve Fosfat şişiyor. Son kullanıcı yok çünkü tankınızda. Bir üniversite makalesine aynen şu ifadeler yazıyor.

Gerekli karbon olmadan denitrifikasyon KESİN suretle olmaz.

1 Nitrat tüketimi mg/l için 1,90 mg/l etil alkol şarttır. Dünyada en maliyeti az ve en kolay tedarik edilen maddenin Metanol olduğunu yazmışlar. Bu hesap metanol için.

Gene kesin olarak bu oranın 1,90 değilde 1,50 olması durumunda yada 2,00 olmasındada (Ne az ne Fazla) denitrifikasyonun olmayacağı raporlanmış.

Tankı kurduk amonyak çevrimi iyi, Her mercan tankında önce Nitratı tüketen canlılar var. Günlük tüketim kabaca hesap edilmeli. Ona göre Votka yöntemi uygulanmalı. en zararsız yöntem bu. 100 litre tankınız var ve 15 ppm nitrat var diyelim yukarıdaki hesaba göre Litre başına 15x1,90= 28,5 ml votka demektir. Buda totalde 28,5*100= 2850 vs.vs.vs.vs.vs.

Unutun bunu

Bir anda bunu atamazsınız Nitrat yavaş yavaş düşürülür. Hedef koyarsınız diyelim 3 ayda ben bunu düşüreceğim. Bakın Mahir arkadaşımızın çevirileri mevcut forumda Votka yöntemi ile. Bu hobide her işte olduğu gibi disiplin içeren bir uygulamadır. Kesin disiplin. Hesaplanmış gerçek rakamlar bu tablolarda var.

Unutmamamız gereken tek şey her birimizin tankı ayrı bir ekosistem Canlı yükü farklı. Uygulama ortada gözlem sizde.

http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/

Buyrun orjinal linki merak edenlere.

Table2-80Proof.jpg

Benim tankımda uyguladığım %40 alkol oranı olan votka ile 100 gallona tekabül eden düzendir.

Şimdi Zeovit sistemde 100 ml Zeostart3 48 tl iken. Ki bazen değil çoğu zaman stokta olmuyor.
    350 ml bir votka en pahallısı 39,90 :)

Niye bekleyeyim. Bu maliyet dahada düşürülebilir.

Düzenleme: 30 Mart 2015
    TencoMelih, Montimahir, veysel ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. Deniz YILDIZ

Deniz YILDIZ

İsim:
    Deniz YILDIZ
    Açmak için soruyorum bu miktarlar ilgili haftalarda günlük dozlama değil mi? Yoksa haftada bir bu miktar mı ?

5. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Yok günlük dozlamalar haftalar geçtikçe Ml yükseltiliyor.

MESUT_KERİM bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kalkwasserin yedi ceddi ve sülalesi aşağıda linklerde Mahir tarafından irdelenmiş. Benzer bir kaynak da kimyager olmasıyla Özdemir kardeşimiz tarafından yazılmıştı.

http://www.akvaryumportali.com/threads/nedir-bu-kireçsuyu-namı-diğer-kalkwasser-limewater.11032/

http://www.akvaryumportali.com/threads/kalkwasser-ile-kalsiyum-alkalinite-ve-ph-yönetimi.17678/

Burada dikkat edilmesi gereken ilgili karbon bölümünde bulunan ve geçmişte Arge sonrası açığa çıkardığımız 'Denge' adını verdiğimiz kalsiyum asetat gerçeği.

Karbon kaynağı olarak vodka eski ama etkili bir yöntem. Kalsiyum asetat ile tecrübeyle sabit olan bulgular asagidaki gibi tarafımca yaşanmıştır.

Biyolojik yapıya besin kaynağı

Akvaryum suyunda bariz berraklık

Protein skimmer performansında sabah kalkınca şok artış gözlemi

Kh değerinde 1 gün sonra tamponlama olması gerçeği

Ph değerinde tamponlama

Kalsiyum iyonlarının mercanlar tarafından kullanımının kolaylaşması ve artı kalsiyum takviyesi

Tahmini bendeki dezavantaj tıpkı vodka da olduğu gibi uzun vadede inorganik birikme, düzenli aktif karbon kullanımı bu muhtemel sorunu önleyebilir.

Düzenleme: 30 Mart 2015
    TencoMelih ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kalsiyum asetat uygulamasının vodka gibi günlük kullanımı konusunda ısrarcı olamam, çünkü vodka uygulaması eski ama etkili bir yöntem. Fakat en azından haftalık olarak asetat kullanılarak müthiş ps performansı artırma özelliğinden yararlanılmasını mantıklı buluyorum, bu genel bir dezenfekte veya pislik atımı olarak görülmeli.

Montimahir ve harfuzmani bunu beğendi.
  8. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Evet, orta tanktaki kumu henüz boşaltmadım. Ancak araştırdığım kadarı ile biopellet ve dsb beraber yapanlar da olmuş. Ha bunu yapanların sistemleri hakkında ayrıntılı bir bilgi mevcut değil.

Öte yandan ana meselemize dönüş yapacak olursak, Purple tang bize bazı mesajlar verdi. Diğer balıklarda bu kadar belirgin olmayan bir görüntüyü sizlerle paylaşıyorum. Bunu neyin yaptığını bulabilirsek, tankı kurtaracağız. Yoksa cidden bozacağım. Zira acayip moralimi bozmuştu ve bu bozukluk hala düzelmedi:

20150328_193144.jpg

Hayvanın bu kadar canını yakan ve mukozasını atmasına sebep olan şey sizce nedir? Görüntüler karantina tankına ait...

9. nhtkmn

nhtkmn

Yer:
    Kadıköy
    İsim:
    Nihat EKMEN
    Çok geçmiş olsun, inşallah toparlar :(

basma tulumba bunu beğendi.
  10. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Sanki amonyak neden olmuş gibi, diğer balıklarda da var mı?

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Burhan balık sanki mantar olmuş gibi, ısıyı 30 derecelere çıkarıp senin oodiny prodac ilacın vardı profosyonel kullanım için onunla tedavi yaptın mı hiç. Bence su değişimi ve bu ilaçla tedaviyi dene tekrardan. Okuduğum yorumlar çok olumlu yönde bu ilaç ilaç için.

12. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Tanktaki diger canlilar oldu. palyaco ve karidesler sag. bu hayvani denemek icin koydum ve bir gunde bu hale geldi.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Öncelikle balığa odaklanmak lazım sonra sisteme bakmak. Karantina tankında tuzluluk kesinlikle 1.015 veya 16 civarı olmalı, ilaç bu aşamada mukozayı iyice tüketir gerek yok bence. Purple tang balığının mukozasına hafifçe betnovat merhem sürebilirsin. Oksijen olabildiğince yüksek, ısı 28-29 derece olabilir.

Burhan bu balıklar ne zaman alındı ve hastalandı, sudaki sararma sülfür veya Nitrit. Al one midir nedir kapatılmalı bir süre. Dsb sistem veya Dsb çalışabilecek kum kalınlığı 7.8 cm bir ekstra alan varsa kum o bölümde ya 2 cm olmalı veya boşalmalı. Mutlaka büyük ölçüde su değişimi olmalı. Kum türü nedir?

basma tulumba ve Alparslan bunu beğendi.
  14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Hidrojen sülfür etkisine benziyor....

Suya kolunu soktuğunda yanma varmı kolunda? Bir dene

15. YMR_AY

YMR_AY

Yer:
    İstanbul
    Balık çok kötü olmuş :( geçmiş olsun Burhan bey.

16. Pennywise

Pennywise

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Levent Yaşar
    Burhan geçmiş olsun. Ama tanka denemek için tang grubu balık atilmaz. Mukoza olarak oldukça zayıf bir balık

17. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun Burhan abi.:(
    Temel abinin dediklerini uygula...

18. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Herkese tesekkurler.

Ote yandan camiada Temel abiden baska cozum uretebilen olmadi zaten. Once bi nitrit testi yapip durumu kendisi ile paylasacagim. Kumu bosaltacagim. Duruma gore hareket edecegim. Eskiden olsa coktan bozmustum tanki ama artik eski enerjim de yok. Baligin cani yaniyor / yandi. bizim ise sadece butcemiz... Umarim kendisi de affeder beni. Ote yandan purple tang deneme sebebim, deneyecek baska balik olmamasi idi. Damsel ve palyacolar trpki vermiyor. Keyifsiz de olsalar yasiyorlar yani suda. Hasta falan olmuyorlar. Angel zaten kalmadi. Eldeki balik da buydu. Su zamana dek gordugum tum su bozulmalarinda, oncelikle mutlaka omurgasiz kaybederdim. Bu defa deniz yildizlarinda bile zayiat yok. Anlamadim gitti.

Pennywise bunu beğendi.
  19. basma tulumba

basma tulumba

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Burhan Mutlu
    Yagmur hanim bu arada marin tank kurma karari aldim. 100*50*50 olculerinde haftaya gelecek. Biraz baliga doymam lazim. Su hobide envai tur mercani yasattim. Ama baliktan yuzum gulmedi hic. Gec kalinmis da olsa, artik bundan sonrakilere iyi bir babalik yaparim umarim.

YMR_AY bunu beğendi.
  20. sinsitilki

sinsitilki

Yer:
    Kadıköy
    Ben bio-pellet kullanıyorum. Ne zaman test yapsam fosfat ve nitrat 0 ppm çıkıyor.

Sayfayı Paylaş