1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Bilmece bildirimece...

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde bmehmetyavuz tarafından 17 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Sizce bu ellere ne olmuş? Doğru cevabı ilk bulan bu alkışların sahibi olacak, lütfen acele edin. Sizlerde akvaryum üzerine veya farklı konularda bilmeceler sorabilirsin. Zeki forum üyelerini görelim bakalım.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. taygun

taygun Guest

Merhaba Mehmet,

Özetle, petshopda çalışan 35 yaşındaki bir adamın deri altında erythematous lesion gelişmiş.

:D :D :D

Oldu mu?

3. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Araştırırken okudum ve çok olmasada bilgilendim. Sağolun hocam.
    Havuzlardan yada akvaryumlardan bulaşması mümkün olan Mycobacterium marinum mu? :hasta:

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    1. resim, arı kovanına elini sokarak "erkeğin hası benim" diyen bir arkadaş,

2. resim, kültablası bulamayan bir arkadaşın "bana bişey olmaz" edasıyla yaptığı manasız bir hareket sonucunda ki durumu

3. resim, pişmaniye yemiş bir arkadaşın ellerini yıkamadan çektirdiği son resim..

Ama kesinlikle akvaryumdan bulaşan bir hastalık değildir :p ( hocam öyle olmadığını söyle lütfen ) :bilmem:

5. mavihuzur

mavihuzur

Kafalarda ? işareti devam ediyor.

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İlk iki resim Türker'in dediği gibi balık veremi etmeni olan Mycobacterium marinum ile temas eden kişilerin derilerinde oluşan lezyonlar... Detaylı bilgi için bkz.
    Son resim tuzlu su akvaryumu ile uğraşırken Bristle (Marine) worm tarafından "mıhlanmış" bir kişi...

Bu bristle worm ya Platyneresis dumerilii'dir
    ya da Nephtys hombergii

Tabii bir başkası da olabilir... genellikle tuzlu su akvaryumlarına canlı kayalar ya da mercanlar ile birlikte gelirler...

7. taygun

taygun Guest

Abdullah Hocam,

Birinci resimde Erythematous Lession gelişmiş diyor. Mycobacterium marinum ile bu aynı şey midir? Ya da biri sebep diğer sonuç mudur?

Saygılar

8. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Lezyonun türü eritromatöz olarak doğrudur... Ancak nedeni M. marinumdur...

9. taygun

taygun Guest

Teşekkürler. Peki bu hastalık neden oluşur. Açık yaralı ellerin suya sokulmasından mı? Yoksa elde yara olmasına da mı gerek yok?

Doğrusu ben resimleri ilk defa görünce acaba tubifexin yaptığı bu mu diye sormuştum.

Saygılar

10. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Tamer Hocam, M. marinum eldeki ya da bulunduğu suya giren deri kısımlarındaki açık yaralardan girebilir... Tabii bu yaraların biz farkında olmayabiliriz... Yani mikronlar seviyesinde yaralar söz konusu olabilir... Hastalık genellikle deride lezyon ve nodül seviyesinde kalır... Ancak bazı durumlarda kemik ve eklem dokuya yayılabildiği ve sonuçta ciddi rahatsızlıklara neden olduğu da bildirilmiş... Çok ama çok nadir ve özellikle M. marinum enfeksiyonuna yatkınlığı olan kişilerde hastalığın yayıldığı alanın daha da geniş olabileceği ve sonuçlarının çok ağır olabileceği hakkında uyarılar bulunmakta...

Saygılar...

11. taygun

taygun Guest

Bilgilendirme için teşekkürler.

Bu arada, konuyu açan Mehmet Hocam ortalıklarda yok. Alkışı size verecek herhalde.

Saygılar

12. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Alkış verilirken söyleyecek bir çift lafım olacak...

13. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Bende merak ettim nedir bu durum acaba :hasta:

14. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Abdullah abi,korkutma bizi birdaha akvaryuma elimi sokmam.
    Ama balıklar mikrop kapmasın diye,ellerimi on saat yıkarım.Meger biz mikrop kapıyormuşuz akvaryumdan.

15. taygun

taygun Guest

Hayırdır Hocam??

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Diyeceğim ki...

"Mehmet Hocam, bir dahakine resimli bulmaca soracağın zaman eklediğin resimlerin linklerine dikkat et... Kopya olabilecek unsurlar olabilir... Benim gibi uyanıklar bunlardan istifade ederek hakkında herhangi bir fikirleri olmadığı halde (3. resmi kastediyorum) doğru cevabı kolay yoldan bulabilirler..." :D Sen de çiçekleri bir kopyacıya vermiş olursun... :D

Öyle değil mi? Yoksa ben nereden bilirim Tuzlu su akvaryumlarının içinde neler olabileceğini... :D

17. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Ben de resimleri bilgisayara kaydederken çıkan adlarını google da aratmıştım :cicek:

18. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Türker yoksa sen de mi "KOVA"sın?... :D

19. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Kesinlikle Abdullah Hocam. Bende 'Kova'yım :D

20. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Türker ve Abdullah Hocam bu alkışlar sizin. :helalolsun: :helalolsun: :helalolsun: nazar:

Arkadaşlar kusura bakmayın bir haftadır nakavt oldum, grip ve sinüzit ağrısı yüzünden yerlerde süründüm, portala girme şansım olmadı.

Sayfayı Paylaş