1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Beyaz Benekle Tanıştım Sonunda

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde harfuzmani tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

1. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Bülent Abi tank hacmi 70lt
    Dozajımda herhangi bir sıkıntı yok çünkü şırınga ve yarım lt lik pet şişe ile hazırlayıp döküyorum.Bu sefer geçenki gibi beyaz benek çok yok daha fazla beyazlama var balıklarda ve bu sabah baktığımda dominoya resmen içim acıdı.Beybeyaz olmuş mercana sürtünüp duruyordu.Geçen günlerde de yapıyordu hatta ilginç geldiği için videoya dahi almıştım.Fakat şimdi mercanın üstünden hiç ayrılmıyor.Akşam gidince durumları yine kötü ise bir su değişimi daha yapayım diyorum.
    İşin ilginç tarafı toplam 6 balık var ve bunlardan 4ü yani palyaçolar ve dominolar beyazlarken,fire goby ve bleeny ye hiçbirşey olmuyor?

2. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Mahir Hocam geçen sefer bildiğin beyaz benek yanında yine böyle bölgesel beyazlamalar vardı,fakat bu sefer beyaz benek yok,hayvanların rengi yüzgeçlerden başlayarak vücuda doğru beyazlıyor.Yani tane tane değil renk soluklaşıyor.
    Velvet nasıl birşey görüntüsünü bulamadım.

3. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Evet görüntülere bakarak velvet diyebilirim
    Sıcaklık tankta ısıtıcı olmamasına rağmen sabit diyebilirim(Evin içerisi devamlı 25.5-26 derece).Ancak dün gece elektrikler kesildi ve ev biraz soğudu doğal olarak...
    Sabah daha kötü olmalarının nedeni bu mudur?
    Ayrıca bu beyazlıklar beyaz ışıkta pek belli olmuyor,gece sadece maviler yandığında daha çok belli oluyor.O yüzden geceleri daha fazlalaşıyor diyebiliyorum.

4. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    beyaz benek olsun velvet olsun tetikleyen bir çok neden oluyor su kalitesinin bozulması en büyük etken birde su değişimlerinizi ısı dengesini kurduktan sonramı yapıyorsunuz

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Isıtıcı aldımda 5'li prizde yer olmadığı için takamıyordum.Bir 5 li daha ekleyeyim o zaman yarın öbür gün bişeyler daha çıkar kesin

Ancak elektrik dağıtım şirketini ne yapacağız bilmiyorum,haftada bir mutlaka kesiliyor bir kaç saat
    Bitiremediler şu çalışmaları,hesapta yapılaşması bitmiş semte taşındık

Tapatalk...

6. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Bence bu çok önemli bir nokta, %20 su değişimi yapsanız 15 derecelik yeni su, 25 derecelik akvaryum suyunda bir anda 2 derecelik su ısı kaybına neden olur. Ben bu yüzden eklediğim suyu bir hortum yardımı ile yaklaşık 1 saatte ekliyorum. Akvaryumun üzerine bir bidon, bidondan bir hava hortumu, hortumun ucuna bir hava vanası, böylece akvaryuma giren suyun hızını ayarlayabiliyorum. Ama eski akvaryumumda bunu yapamıyordum çünkü %5 su çıktığında akvaryumdan geri dönüş pompası hava çekiyordu su seviyesinden dolayı. Yeni akvaryumda bunu düşünüp geri dönüş motorunun olduğu yeri biraz daha geniş yaptım sorun ortadan kalktı. Şu anda 500 litrelik akvaryumdan sorun yaşamadan yaklaşık 50 litre suyu çıkarabiliyorum. Zaten su değişimlerini de 1 yada 2 damacana yaptığım için sorun kalmıyor.

7. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Hakan abi Bu gün ben su değişimi yapacağım istersen sana da bir 20 litre hazırlayayım akşam eve geçerken alırsın hem su çeşidin değişmiş olur hem de tuz. Erikli kullanıyorsun su olarak acaba su kalitesinde sıkıntı mı var ?

8. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Bu KH denilen katkı resmen bombadan farksız çok tehlikeli bu katkıyı girmeden önce 2 kez düşünmek gerekir. Aynı sorunları bende yaşadım KH girdiğim için benim balıklarda velvet oldular ve kaybettim.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Nasıl girdin abi bu katkıyı direk mı ekledin suya .

Seyyar cihazdan online.

10. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Bu gibi durumları beyaz benek velvet sadece Kh ile ilişkilendirmek doğru olmaz Amanyok ve Nitritte çok önemli rol oynar su değerleri mutlaka kontrol edilmeli beyaz benek gözlemlenen tanklarda

Montimahir bunu beğendi.
  11. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Konuyu açtığımda yaşadığım sıkıntının tamamen kh katkısı kaynaklı olduğu kanaatindeyim,çünkü yanlış kullandığımı kabul ediyorum.Ancak bu sefer ki farklı, ilk etapta kh katkısı kaynaklı olduğunu düşündüm ama gelen yorumlar üzerine nedeninin elektriklerin kesilmesi sonucu soğuyan su olduğunu düşünüyorum.
    Su değerlerimde herhangi bir sıkıntı yok,zaten daha öncede belittiğim gibi pırıl pırıl

Peki bu durumda ne yapmalıyım;velvetle mücadele beyaz benekle aynımıdır.Su değerlerinin güzel olmasına bakılmayıp yine bir su değişimi yapmalımıyım?Isıtıcıyı dün akşam 26 dereceye ayarlayıp bağladım.Düşündüğüm gibi hiç çalışmadı çünkü su sıcaklığım 26 derece civarında (25.7-25.8 gibi ölçüyorum)
    Sıcaklığı arttırmalımıyım?

İşin aksi tarafı işler yolunda gittiği için s boy yellow tang siparişi vermiştim.Oda dün gelmiş ama şu durumda tanka ekleyemeyeceğimi söyledim ve almadım.Evet neler yapılmalı neler yapılmamalı, görüşlerinizi bekliyorum...

12. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Balıklarınızın gözlerinde perdeleşme varmı . Su pırıl pırıl demişiniz değerleriniz tam olarak nedir nitrit ve amonyakta

Riskli tedavi sürecleri tabiki mevcut tatlı su banyosu, bakır tedavisi gibi tedaviler hep cepteki ek seçeneklerdir ancak dediğim gibi riskli seçeneklerdir özelliklede tatlı su banyosu çok riskli ve zahmetli bir yöntemdir değerli üyelerinde belirttiği gibi gıda yoluylada tedavi denene bilir bazı parazitlerde ısı düşürüp çıkarmak herzaman işe yarayan bir yöntem değildir gıda tedavisinde ise bazı antibiyotikler tedavi süresinde parazitleri daha dirençli yaptığını okumuştum bir zamanlar Sevgili Muratında dediği gibi karanti akvaryumu bence şart

13. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Malasef bu akşam geldiğimde palyaçolardan birisini ölü buldum.Yem yemelerinde bir problem yok ama diğerlerinin durumunuda pek beğenmedim.Vaktim bulamadığım için az önce su değişimi yapabildim.
    Bakalım yarın ne olacak?

Tapatalk...

14. Mustafa abi vallahi bende merak ettim, hangi marka katkı ve giriş şeklin neydi? Benim kh diplerdeydi bir aralar aklım çıkmıştı sıkıntı olucak diye. Kh katkısı girdim ve hızlı bir şekilde. Konumda paylaştım, en son testte 17.12.2012'de yaptım ve 8.3'tü.

** Balıklarda bu gibi sıkıntılar olmadı çok şükür.

15. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Geçmiş olsun abi.Bence tam oturmamış bir nano akvaryumda bu kadar sık su değiştirmekte sakıncalı,Üstadların fikrini doğrusu bende öğrenmek isterim...

MOVACIKLI bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Moralim çok bozuldu bu işe, her ne kadar ısıtıcıyı piriz yoktu takamadım, elektrik gitti vb desen de, ben Hakan ilk yazdığı tepkilerde sadece mukoza yanmasından huylandım ve ihtimal vermesem de ilk olarak yinede Halil´e yollamamasını söyledim.

Tam olarak ne olduğunu anlamamış olsam da eğer Halil arkadaşımızın yaptığı kH katkısı ise sorumlu bunda bizim de hatamız var. Görüp kullanıp ve gözlemleyip yollamasına izin vermeliydik, inanmıştı Halil çok bir şey diyemedik. Ancak ne yazık ki görüp denemek gerekiyordu.

Hakan arkadaşımız direk yazamıyor olabilir ama eğer katkıdan şüpheleniyorsa yazabilir, amaç iyi niyetli bir girişimdi Halil tarafından sonuç olarak. Deneme aşamasında olduğu ifade edilmiş olsa da, biz görmeliydik ilk.

Çok canlı olmaması ile bence bolca su değişimi ile sürece bırakmak yerinde olur. Fazla bir şey yazmayacağım bu aşamada.

17. Hakan abi geçmiş olsun, daha fazla bu gibi sıkıntılar olmaz umarım.

18. MÜDÜR

MÜDÜR

Yer:
    BURSA
    İsim:
    Aykut İŞGÖREN
    Hakan geçmiş olsun :(
    Bende halil'in kh katkısını kullanıyorum ama herhangi bir problem yok balıklarda. Keyifleride çok yerinde,yem almalarıda. Renkleride gayet iyi görünüyor.

19. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Yok Alparslan telaşlanmayın portal katkıda herhangi bir sorun yok. Reef in bir ürününü kullanmıştım onda sorun oldu. Ama KH herzaman KH tır dikkatli girmek lazım. Hata kesin bendedir ürünü kötülemek gibi bir algı oluşmasın sakın. Birtane dozaj pompam olsa idi bu tür sorunlarla karşılaşmıyacaktım. Yani şunu demek istiyorum KH katkılarının yaşamsal faaliyetler konusunda çok büyük önemi olduğu için dikkatli girmek lazım hemde çok dikkatli özellikle ölçümleri doğru yapıp kesinlikle KH ın düşük olduğuna kanaat getirip emin olduktan sonra günlük eksilen miktara denk gelen dozaj ne ise o kadar girilmesinde fayda olacağını düşünüyorum.

halilkocan bunu beğendi.
  20. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı
    Erdem benim katkı Halilin katkı değil merak etmeyin, Reef in katkısı. Bu arada sakın bir daha Hızlı bir şekilde KH girme, sakin yavaş yavaş. 8.3 şahane bir değer fazlada oynama.

Sayfayı Paylaş